Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Simplex
Pán
Příspěvky: 231
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Nový příspěvek od Simplex »

Knihu jsem ještě nečetl, ale hledal jsem autorovu diplomku a vypadla na mě ve formě knihy. Na práci mě nepřekvapivě upozornil odkaz v knize o Tobiášovi z Benešova. Diplomku jsem si stáhnul a překvapilo mě, že má téměř 400 stran, tedy v podstatě stejně jako kniha vydaná MU.
https://munishop.muni.cz/obchod/knihy/r ... 0012010293
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Nový příspěvek od Ježek »

Dočetl jsem diplomku, takže budu hodnotit jen předlohu.

Je to dost odborná a podrobná analýza církve v děkanátu Řečice. Nejdříve autor řeší kolonizaci a osídlení - část zemí byla osídlena už v 12. století, zbytek byl dosídlen během kolonizace. Zde Nečada přináší zajímavé řešení otázka, v jakém Jeníkově v roce 1149 trávil biskup Jindřich Zdík Vánoce, odkud přenechal zásoby želivskému klášteru. Dosavadní bádání se přelo, zda šlo o Golčův nebo Větrný, autor nabízí vlastní řešení, Jeníkov u Čechtic, který je klášteru nejblíže.

Dále jsou řešeny kostely, jejich patronáty (nadpoloviční většinu měla církev, hlavně arcibiskupství a želivský klášter), malý počet oltářních beneficií.

Dost podrobná analýza se týká kléru (3/4 v době nástupu do funkce mělo potřebná svěcení), na kostelích Želivi působili mniši, šlechtičtí patroni většinou dosazovali kněží z okolí, snad často své příbuzné (doloženo jen 3x, ale většinou nejde zjistit původ faráře). Odjinud byli prezentováni faráři na kostelích arcibiskupství a vyšehradské kapituly. Velmi časté byly také směny far (44%), 32% kleriků ve funkci zemřelo.

Vliv na šíření reformních myšlenek měl Čeněk z Vartenberka, jehož Lipnice se nacházela v děkanátu a pod jeho vlivem byla část místní šlechty. S vypuknutím války se rozpadá katolická organizace - Želiv je obsazen a mniši vyhnání, zřejmě bez boje je obsazena Řečice. Nejdůležitější postava regionu na katolické straně, Jan z Leskovce, je zabit v roce 1424.

Součástí knihy jsou obsáhlé tabulky beneficií v děkanátu (podle lokalit) a všech pramenně doloženích kněží a jejich kariér.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Nový příspěvek od Ježek »

O knize je kratší reportáž v Křesťanském magazínu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... t/1031202/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Nečada Václav: Řečický děkanát a jeho klérus do roku 1436

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 28 úno 2024 10:04 Dočetl jsem diplomku, takže budu hodnotit jen předlohu.
Ptal jsem se na to, v knize jsou zapracovány připomínky oponentů. Z pramenů v podstatě nic, jen pár zmínek z jihlavských městských knih.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 0 hostů