Hradiště

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Hradiště

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Michal píše:Na Mělník nevěřím taky, leží totiž na pravé straně Labe. A Vltavu určitě znali. Ale mohli si jí splést právě s Labem. A Šárka i třeba sídliště Pražského hradu leží na levém břehu.
Takže řeku Ohři určitě museli znát.Význam je možná již předkeltský nebo keltský.Popré v písemných pramenech uvedeno právě roku 805 a to ve tvaru Agara.Labe je doloženo vůbec dlouho.Řecký historik Strabón žijící 64 př. n. l. - 19 řeku popsal.Je to napsáno ve tvaru Alba.Co se týče Vltavy, tak tam je první historický zápis až ve fludských análech roku 872.Jméno řeky pochází z germánského Wilth-ahwa- divoká řeka, prudká...)
Všechny řeky mají svůj jedinečný tvar a při tažení roku 805 už všechna jména byla dostatečně známá.Proto bych osobně nepřipouštěl chybu kronikáře, jak se běžně děje, když se něco nemůže najít. :D
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Orgon
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2012 21:47

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Orgon »

Nedávno som kúpil túto knihu: http://www.arub.cz/publikace/spisy-arch ... ceskem-sle ale je to naozaj čistý archeologický hardcore - veľmi ťažko sa to číta zato je to asi najpodrobnejšia publikácia, ktorá sa venuje konštrukcii hradísk na našich územiach
Orgon
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2012 21:47

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Orgon »

Zdravím, tá stránka o hradiskách je moja - celkom by ma zaujímal Váš názor na ňu ... teda okrem toho že tam je málo hradísk v Českej republike (to priznávam a budem ich postupne dopĺňať)

a ešte pridám výborný thread s množstvom obrázkov http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=904992 chalan čo ho robí je archeológ
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1363
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Ingolf »

Ahoj,
Stránky myslím pěkný a kvalitní, máš k tomu něco do diskuse nebo něco sháníš?, nic mě k nim momentálně nenapadá, co bych napsal.. Jinak jsem vděčný za stránky, kde se autoři nepředhání v senzačních tvrzeních, že Slované dorazili do střední Evropy r. 400/4000/40000 let před naším letopočtem :)
Seznam hradišť bude vyhovovat mojí potřebě zobecňovat, klasifikovat a zase zpětně analyzovat :) , na slovanská hradiska mám několik měřítek, co se chystám rozebrat. První je klasické, seřadit hradiště chronologicky. Druhé s tím souvisí, a to seřadit osídlení hradišť etnicky. První hradiště předpokládám, že byla osídlená první slovanskou vlnou, která přišla do Čech z Polska podél toku Odry, odtud se část Slovanů přelila do dnešního Slovenska. Tato vlna je první, co se týče Čech, na Slovensku už zřejmě nějací Slované byli už dříve, přišli asi přes Tatry..
Mezi hradišti ještě nemusely probíhat boje o moc, snaha připojit jiné hradiště ke svému panství, neexistovala ještě válečná vrstva, která by to dokázala. Neudělal to ani Sámo, i když nějakou vojenskou mocí disponoval, vzhledem k úspěšným válkám s lokálními velmocemi Avarů a Franků. A pokud Sámo něco takového dokázal, tak by ho jeho dílo nepřežilo, moc a území nepřešly na jeho nástupce, nebo o tom aspoň nevíme.
Druhá vlna Slovanů přišla z Panonie za krize avarského kaganátu po r. 670. Podle projevů v materiálních nálezech vykazovala pokročilejší kulturu a měla i pokročilejší společenské uspořádání, tedy ve smyslu větší diferenciace společnosti. Ta se projevila fungováním vojenské složky s velikou mocí, a to se projevilo v zakládání opevněných sídel s koncentrací moci a bohatství.., a tato sídla tedy náleží k druhé fázi hradišť. Chronologicky se řadí mezi léta 670 – 800, na Moravě se koncentrují kolem řeky Moravy, jmenovitě Povel v Olomouci, Uherské Hradiště, Mikulčice.
Ještě k etnicitě – válečná vrstva v Panonii byla nomádského původu a není vyloučeno, že vládnoucí vrstvy slovanských hradišť měly nomádský původ (viz zprávy, že kníže Svatopluk pil kobylí mléko, což činí nomádi, nebo teorie, že jméno Mojmír je alanské).
Vojenské vrstvy jednotlivých hradišť žily ve stavu válečného napětí, jak je patrno z nálezů hradišť zaniklých vojenským vpádem. Zaniklo tak hradiště v olomouckém Povelu, aby vedle něj vzniklo časem nové.. Z bojů vyšla vítězně vládnoucí vrstva jednoho nebo více hradišť, čímž pokračovala centralizace moci, vláda nad stále větším kusem území.., a na konci sjednocování stojí dynastie, která sjednotila Moravu a přilehlé části Slovenska, tedy Mojmírovci, a dali vzniknout Velké Moravě. Sem patří třetí fáze hradišť, osídlená nejspíš posádkou vládce, který sídlil v jiném sídle. K hradišti by mohly přiléhat služebné vsi, které by zajišťovaly obživu a dovoz řemeslných výrobků (ale není to stoprocentně dokázáno). Za zmínku stojí takové vychytávky jako kopie falce Karla Velikého postavená v menším provedení v Pohansku u Břeclavi.
Je to celé hypotéza, nové nálezy nebo interpretace ji mohou potvrdit nebo vyvrátit; časové dělení je také umělé, lze určitě nacházet jiná měřítka, jak chronologicky řadit. Prokázání hypotézy by ale vypovídalo hodně o době, ke které nemáme písemné prameny, to se týká nejvíc doby mezi Sámovou říší a Velkou Moravou (a sem patří celá ta fáze 670-800).
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Ježek »

Orgon píše:Zdravím, tá stránka o hradiskách je moja - celkom by ma zaujímal Váš názor na ňu ... teda okrem toho že tam je málo hradísk v Českej republike (to priznávam a budem ich postupne dopĺňať)
Pěkné stránky, dobře vedené, jenom bych změnšil hlavičku stránky, tak aby byl vidět bez rolování nadpis článku.

Co by mne zajímalo, je vývoj hradišt v 11. - 13. století v celém Uhersku.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od slavicekvac »

Já bych přidal klasifikaci kostelů, možná podle Merhautové. Centrální ( rotundy ), tribunové etc. Souvisí to s datováním i s osídlením. Někde jsou oba typy, někde jen některý. Ještě by tam měla být klasifikace pohřbívání, to většinou mají archeologové dobře. Keramika je podpůrná, dokud nebude absolutní datování zjištěno fyzikálně, tak je to hádání plus mínus 200 let. někdo je dendrologie, když jsou trámy a když to někdo udělal. Třeba trámy z hradeb.
Orgon
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2012 21:47

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Orgon »

Vďaka za upozornenie na ten obrázok - už viacero ľudí mi povedalo tento názor, takže asi s tým skúsim niečo urobiť, možno ho trochu zmenším (ten obrázok). Mimochodom práve zháňam niekoho kto by mi bol schopný nakresliť pekné a výstižné logo stránky SH, pretože moje maliarske a grafické schopnosti sú niekde na bode mrazu, tak keby bol niekto ochotný pomôcť, nech sa ozve :) .

Ohľadom vývoja hradísk v Nitriansku a na Morave v 10. - 11. stor. určite napíšem článok, ale ešte som v štádiu kedy iba zháňam k tejto téme zdroje a literatúru. Ale veľmi v skratke - vývoj v Nitriansku bol väčšinou iný ako na Morave, pretože vyzerá to tak, že nitrianska šľachta a obyvateľstvo sa zrejme už v čase zániku VM zrejme dohodlo s Maďarmi, že uznajú ich nadvládu a za to boli mnohé hradiská už v prvotnej fáze ušetrené a ponechané často pôvodným veľmožom a obyvateľom (viď napr. Ducové. Boli aj výnimky - zrejme niektorí veľmoži sa odmietli podriadiť - vidno to najmä na príklade Bojnej. Potom ešte osobitnú kategóriu tvoria hradiská v severnej časti Slovenska, pohroní a čiastočne aj na východe, kde v 10. a 11. storočí ešte Uhorská moc nesiahala a udržalo sa tu nezávislé obyvateľstvo. Štefan 1. položil základy Uhorského štátu (sústavu administratívy) práve na pôvodnej hradskej sústave Veľkej Moravy a tak pôvodné VM hradiská pokračovali aj po vzniku Uhorska a výzman strácali až v 12. - 13. storočí keď sa začali nahrádzať murovanými hradmi. Patria sem napr. Bratislava, Nitra, Trenčín, Zemplín, Beckov, Ostrihom, Visegrad, Novohrad a mnohé ďalšie hradiská. Na Morave máme doklady o tom, že napr. Mikulčice a viaceré ďalšie hradiská padli pod vojenským útokom Maďarov a boli vyplienené, pričom následne ich význam už len upadal. Niekde som čítal, že ani následne Přemyslovci nemali veľký záujem obnovovať pôvodné VM hradiská a radšej budovali nové. Ale ako hovorím, zatiaľ to mám len veľmi povrchne zistené. V 13. storočí (1241-1242) napadli a vyplienili Uhorsko Tatári, ktorí zničili väčšinu drevozemných hradísk, pretože v tom čase už bola opevňovacia technika hradísk zastaralá a Tatári ich vedeli dobývať a ničiť. Preto po ich nečakanom odchode zo zničenej krajiny rozhodol Uhorský kráľ Belo IV že sa už budú podporovať výstavby murovaných hradov. V tom čase totiž už niekoľko takých hradov existovalo a tie Tatári nedokázali dobyť (napr. Nitra) To bol posledný kliniec do rakve pôvodných slovanských hradísk. V neskoršom období sa stretávame s budovaním drevozemných fortifikácií skôr u drobných vidieckych šľachtických sídiel, napr. v Hatnom, Havránku a podobne (14-15 stor.) Menšia šľachta si asi vtedy ešte nemohla dovoliť výstavbu murovaného hradu
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od slavicekvac »

Někde byla definovaná fyzická hranice, mezi tím, kde Přemyslovci po pádu VM obnovili a drželi původní VM hradiště, a jih ponechali bez zájmu. Je to jakási fyzická hranice u Olomouce, kde nepochybně Přemyslovský vliv stále trval. Jestli to sahalo na dnešní území Slovenska, to je taky možné.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od slavicekvac »

Asi by bylo dobré potencionální hradiště snímkovat z výšky, zatím jsem moc nepokročil s technologií balonků s heliem, vypadá to pořád na dost peněz. Ještě zkouším cenu modelu motorového rogalla. Nebo nejtriviálnější vrtulníkový model na špagátě :-)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Ježek »

Orgon píše:Ohľadom vývoja hradísk v Nitriansku a na Morave v 10. - 11. stor. určite napíšem článok, ale ešte som v štádiu kedy iba zháňam k tejto téme zdroje a literatúru. Ale veľmi v skratke - vývoj v Nitriansku bol väčšinou iný ako na Morave, pretože vyzerá to tak, že nitrianska šľachta a obyvateľstvo sa zrejme už v čase zániku VM zrejme dohodlo s Maďarmi, že uznajú ich nadvládu a za to boli mnohé hradiská už v prvotnej fáze ušetrené a ponechané často pôvodným veľmožom a obyvateľom (viď napr. Ducové. Boli aj výnimky - zrejme niektorí veľmoži sa odmietli podriadiť - vidno to najmä na príklade Bojnej. Potom ešte osobitnú kategóriu tvoria hradiská v severnej časti Slovenska, pohroní a čiastočne aj na východe, kde v 10. a 11. storočí ešte Uhorská moc nesiahala a udržalo sa tu nezávislé obyvateľstvo.
I česká a moravská šlechta uzavřela různé typy úmluv s Maďary, do uherského státu se nedostaly.

Ještě by mě zajímala hierarchisace a rozdíly hradišť, podle toho, zda byla župou (Bratislava a Nitra na Slovensku), nebo ne
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Orgon
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 04 led 2012 21:47

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Orgon »

Rozdelenie hradísk na Slovensku je tu: http://www.slovanske-hradiska.blogspot. ... 0Slovensku a už mám podklady aj pre článok o rozdelení hradísk na Morave takže aj tie tam časom doplním
Uživatelský avatar
koiko
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 27 čer 2011 12:22

Re: Hradiště

Nový příspěvek od koiko »

Měl jsem čest spolupracovat na tomto výzkumu, i na dalších.
Zajímavá kniha z výzkumu a ještě letos by měla následovat další, kde bude hradiště Štěpánská hora a Hradišťany.
https://keltoi.cz/pravek/literatura-o-p ... libochovan" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Hradiště

Nový příspěvek od Ježek »

Geofyzikální průzkum opevněných přemyslovských center na Moravě: https://digilib.phil.muni.cz/handle/112 ... lib2.76609
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hradiště

Nový příspěvek od slavicekvac »

Pozoruhodný objev je na známém hradišti Praha Královice. Datování dřev z opevnění je na 925. Neboli je to jasně hradiště stavěné knížetem Václavem svatým.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů