martinvs píše:
Nenacházím tedy důvod, proč jej Karel IV. jako součást Koruny považoval jen v českých zemích a venku již ne...
Česká šlechta si mohla připadat důležitější, nevím, kolik z nich mohlo vědět, kde Lucembursko leží.
Procházel jsem korpus listin z "7. dubna 1348", taková novinka jako je založení university je shrnuto v krátké listině, naopak "moravská a slezská" jsou několikrát delší a to i přesto, že jen vyjasňují tradiční podřízenost trvající až několik generací. V případě Moravy se Karel odvolává na Barbarossu, který udělil královský titul Vladislavovi, investituru Přemysla, královskou volbu Václava I. udělení Čech i Moravy v léno Richardem Cornwallským, opavského vévodství Mikulášovi. Ve svém vidění se tak opírá o dvousetletou tradici sounáležitosti Čech a Moravy, my bychom zvlášť ty první důvody neviděli příliš jako argumenty.
Podobnou, ale z dnešního pohledu vratší, tradici má sounáležitost Slezska s Čechami. Král se odvolává na listinu Fridricha I., kde se potvrzuje tribut ze Slezska. Dále se opírá o úmluvy o dědictví mezi Přemyslem Otakarem (ve skutečnosti Václavem) a Jindřichem IV. a podobnou mezi Janem Lucemburským a Jindřichem VI., včetně potvrzení Slezska Rudolfem Habsburským. Překvapivě se rozsáhle neodkazuje na lenní sliby slezských vládců na přelomu 13. a 14. století.
U Budyšínska a Zhořelecka Karel tvrdí, že podle práva (majetek Otakara II.) se tamější poddaní podřídili českému králi.
Krátké shrnutí ukazuje, že se Karel snažil státoprávní čin vyargumentovat podřízení sebemenšími argumenty, tradicí, částečně právem. Nic takového ale nebylo ani u Braniborska, ale ani u Lucemburska, které se dostalo do volného svazku s českými zeměmi v podstatě náhodou.