Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Katerina, Ježek

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
elizabeth píše:ze Zastřizlí
Nejsou doložený až v 14. století?
No, vzhledem k tomu, že má v několika knihách dceru Viléma z Landštejna (kterého má jako pražského purkrabího :!: sic :!: ) kolem roku 1250 (byť je jeho dcera Světana sympaťačka), tak tohle považuji za maličkost :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:No, vzhledem k tomu, že má v několika knihách dceru Viléma z Landštejna (kterého má jako pražského purkrabího :!: sic :!: ) kolem roku 1250 (byť je jeho dcera Světana sympaťačka), tak tohle považuji za maličkost :wink:
Ufff... A čí měl být tenhle Vilém syn?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:No, vzhledem k tomu, že má v několika knihách dceru Viléma z Landštejna (kterého má jako pražského purkrabího :!: sic :!: ) kolem roku 1250 (byť je jeho dcera Světana sympaťačka), tak tohle považuji za maličkost :wink:
Ufff... A čí měl být tenhle Vilém syn?
Myslíš, že se tím nějak zaobírá? :lol:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Myslíš, že se tím nějak zaobírá? :lol:
:lol:
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Nechcete někdo nějaké knížky ze Slovenska? Chtěl bych si objednat tohle:

Obrázek
http://www.alterego.sk/produkt-detail/87984

Tak kdyby tam někdo našel něco zajímavého pro sebe, mohlo by se to objednat najednou, za jedno poštovné
Hawkwind
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 02 srp 2013 11:02

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Hawkwind »

Viola píše:Znáte Lučištníka od Bernarda Cornwella? http://knihy.abz.cz/prodej/lucistnik-1
Jak se vám kniha líbila?
Cornwell se od dob Sharpových pušek docela vypsal. Ta lučištnická trilogie je velmi dobrá, stejně jako Azincourt a 1356 , ale je to všchno naprosto zoufale přeložené z angličtiny, školácky a bez znalosti reálií. Bohužel jsem česky nedokázal na krámě ani stránku aniž bych skřípal zuby.
"Páni severu" mi tolik nevadili, ale nakonec jsem skončil stejně u anglické verze. Sharpovi pušky miluju, ale je to mnohem jednodušší čtení, jak jazykově, tak obsahem a je to něco co bych klidně doporučil děckám na učení angličtiny.


V poslední době se mi opravdu hodně líbila knížka od Tima Willockse "The religion" - která je o obléhání Malty a opravdu super.

Nevím jestli je česky, ale nemám odvahu číst překlady studentek 2 ročníku vysoké školy , moje játra by to nemusela snést.

J.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Nejspíš máš na mysli tohle:
Obrázek
http://www.cbdb.cz/kniha-26748-rad-the-religion
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Hawkwind píše:
Cornwell se od dob Sharpových pušek docela vypsal. Ta lučištnická trilogie je velmi dobrá, stejně jako Azincourt a 1356 , ale je to všchno naprosto zoufale přeložené z angličtiny, školácky a bez znalosti reálií. Bohužel jsem česky nedokázal na krámě ani stránku aniž bych skřípal zuby.
Já už si teda nevybavuju, jaký byl ten překlad, ale poslední dobou mě opravdu štvou nesprávně přeložené nebo upravené názvy a jména právě z angličtiny. Vadí mi, když některá jména jsou uváděna v českém ekvivalentu a jiná ne, u některých šlechticů se píše predikát "z", u jiných "de". Někde se editoři vůbec nezabývají tím, jestli název má český ekvivalent, a namastí tam ten z původního jazyka apod. V poslední době jsem se s tím setkala třeba u knihy od P. Gregory (nakl. Alpress) nebo i v BB Artu.
Hawkwind
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 02 srp 2013 11:02

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Hawkwind »

Zany : jo to je ono, ale tak odvážnej abych to četl česky nejsem. Zrovna ten Wilocks je těžkej, to by musel přeložit Wittgenstein nebo někdo takovej.

Viola : copak jako tyhle "lapsus scriptum" , ale ty překlady často úplně mění význam vět a odstavců, neznalost ani původního, a školácká vláda nad cílovéhým jazykem atd.. Já jsem na to bohužel citlivej. Včera jsem pouštěl matce, když byla u mě na návštěve "Starou basn´" - a už první věta kterou pronese Popiel "Co mladá princezna? (Ve filmu není žádná princezna, ale 2 mladí princové), mě přesvědčila že to mám přepnout zpátky do polštiny.
On ten problém je, že u nás se tohle dává fakt překládat studentům za 70,- za normostranu, protože profi překladatel kterej si bere i tak žebráckejch 140,- je jak pro nakladatelství, tak třeba i tyhle distribuční společnosti "drahej". Výsledky jsou tragický. Nebo to zmákne něčí známej s google translate. Kdyby ještě žil Zábrana, tak roní krvavý slzy.

...................
@Zany - nepřišly ti pod ruku ty knížky od Jacka Komundy ? Czarna Szabla, Dzikie Pola nebo Bohun ? Za mě moc dobrej počin na to "Sienkiewitzovo" 17. století. Napsal ještě jednu "Warcholy a pijanice" - čili něco jako "Opilci a hlupáci" a to je takovej dokumentární pohled na tu Polskou šlechtu 17. století. Taky doporučuju.


J.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Tyhle neznám, podívám se po nich
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od kacuro »

mno mezi námi, mě zůstává rozum stát i u chyb v knihách českých autorů odborných historických knih. nevím jestli jsou to chyby přímo autorů, nebo zda vznikly v průběhu tisku, ale někdy je to dost hrůza, když je i na jedné jediné stránce několik chyb ... bohužel se s tím setkávám dost často. v poslední době jsem si vypěstoval jakousi alergii na tyto gramatické chyby v knihách a o to více si jich všímám, že se někdy musím přemáhat, abych měl vůbec chuť knihu dočíst ....

co se týká překladů, tak vzhledem k tomu, že na jazyky nemám střevo, mě to nějak zvlášť neirituje, pokud má text hlavu a patu ...
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Dnes bude na Radiožurnálu Lucie Výborná zpovídat Vondrušku, má dojít i na dotazy posluchačů, tak jsem mu tam hned své dva poslal, jsem zvědavý, jestli odpoví nebo ne...

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host

Pane Vondruško, jaký je "váš" Václav III.? Zůstal tím rozhazovačným opilcem a proutníkem, jak ho líčí tendenční Zbraslavská kronika a v jejím vleku většina pramenů a historiků? Nebo jste zužitkoval poznatky posledních let, které osobu posledního Přemyslovce do značné míry rehabilitují?


Pane Vondruško, nemyslíte si, že by se autoři historické beletrie měli svým čtenářům snažit přinášet pohled na historii v pokud možno nezkreslené podobě, tím spíše že pro mnohé z nich je to jediná cesta, jak se k nim ta historie dostává (naučnou či odbornou literaturu nečtou)? A tím spíš, pokud je autor - beletrista studovaný historik? Z vašich knih takový pocit nemám, nacházím v nich četné chyby od "drobností" typu v době děje neexistujících rodů, hradů, vesnic či měst, přes vaše velmi odvážné pojetí moravského markraběcího titulu až po dost zásadní nonsens, kdy si král Přemysl vydržuje princeznu Kunhhutu z královského rodu několik let jako konkubínu, než se uráčí si ji vzít?
Napsal jste k takovýmto dotazům "Pokud se budou pro daný pořad hodit a posluchačům něco přinesou", tak jsem zvědavý, jestli ten můj do této kategorie spadá...


škoda jen, že si to neposlechnu naživo, po noční asi padnu za vlast. Holt záznam to jistí
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše: Pane Vondruško, nemyslíte si, že by se autoři historické beletrie měli svým čtenářům snažit přinášet pohled na historii v pokud možno nezkreslené podobě, tím spíše že pro mnohé z nich je to jediná cesta, jak se k nim ta historie dostává (naučnou či odbornou literaturu nečtou)? A tím spíš, pokud je autor - beletrista studovaný historik? Z vašich knih takový pocit nemám, nacházím v nich četné chyby od "drobností" typu v době děje neexistujících rodů, hradů, vesnic či měst, přes vaše velmi odvážné pojetí moravského markraběcího titulu až po dost zásadní nonsens, kdy si král Přemysl vydržuje princeznu Kunhhutu z královského rodu několik let jako konkubínu, než se uráčí si ji vzít?
Takže to znamená, že Ti tehdy na tenhle dotaz, co jsi mu psal na FB, neodpověděl?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

zvysoka ho ignoroval
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

a teď v tom pořadu taky, přitom se kasal, jak se snaží být historicky věrný...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:a teď v tom pořadu taky, přitom se kasal, jak se snaží být historicky věrný...
Trapný. :(
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:a teď v tom pořadu taky, přitom se kasal, jak se snaží být historicky věrný...
Poslouchal jsem ho v rádiu. Cosi jako: jsem odpovědný svým čtenářům, abych jim dodával knížky hned jak dočtou předchozí :-)
Tak se nedivím, když to seká jako Baťa cvičky...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

slavicekvac píše: Poslouchal jsem ho v rádiu. Cosi jako: jsem odpovědný svým čtenářům, abych jim dodával knížky hned jak dočtou předchozí :-)
Tak se nedivím, když to seká jako Baťa cvičky...
Tak ono je to do určité míry logické (to, že píše rychle, ne že tam má nepřesnosti), neumím odhadnout, jaký mají jeho knihy náklad, ale i kdyby měl z každé prodané 15 %, stejně to moc na uživení není.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:
slavicekvac píše: Poslouchal jsem ho v rádiu. Cosi jako: jsem odpovědný svým čtenářům, abych jim dodával knížky hned jak dočtou předchozí :-)
Tak se nedivím, když to seká jako Baťa cvičky...
Tak ono je to do určité míry logické (to, že píše rychle, ne že tam má nepřesnosti), neumím odhadnout, jaký mají jeho knihy náklad, ale i kdyby měl z každé prodané 15 %, stejně to moc na uživení není.
Neživí se jen psaním, aspoň myslím že ne.
richardrg
Zeman
Příspěvky: 87
Registrován: 08 kvě 2012 07:23

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od richardrg »

Vlastní sklárnu, kdy vyrábí rádobyhistorické lesní sklo.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů