Pernštejn

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Pernštejn

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Dovolil jsem si založit toto téma, protože hrdé sídlo jednoho z nejvýznamnějších a nejmovitějších rodů v zemích Koruny je konečně po požáru depozitáře v r. 2005 znovu otevřeno.

Je smutné, že po tak neblahé zkušenosti se nenašly peníze na požární hlásiče do dalších místností, aby se na jednom z nejkrásnějších a nejzachovalejčích hradů nejen Moravy situace nemohla opakovat... :cry:
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pernštejn

Nový příspěvek od Zany »

Jiøí Motyèka píše:Dovolil jsem si založit toto téma, protože hrdé sídlo jednoho z nejvýznamnějších a nejmovitějších rodů v zemích Koruny je konečně po požáru depozitáře v r. 2005 znovu otevřeno.

Je smutné, že po tak neblahé zkušenosti se nenašly peníze na požární hlásiče do dalších místností, aby se na jednom z nejkrásnějších a nejzachovalejčích hradů nejen Moravy situace nemohla opakovat... :cry:
obávám se, že tvé "znovu otevřeno" je poněkud zavádějící, požár se dotkl naštěstí pouze hospodářského křídla, kde byly depozitáře a nikdy se tam neprovádělo, takže nebyl nikdy důvod nějak omezovat návštěvnické okruhy. NEvím sice, co bylo v těch zprávách (jsem u našichna GPRS, to se streamované video opravdu nechytá), ale asi nejspíš obvyklé novinářské zmatlání faktů dohromady.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Hrad byl pochopitelně otevřen stále, otevřeli jen sýpku, kdy nainstalovali nějakou expozici plus ty požární hlásiče. Na stránkách hradu není o nějakém omezení v předešlém čase zmínka.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Re: Pernštejn

Nový příspěvek od Maria »

Na místě, kde stojí hrad Pernštejn, podle jedné legendy stanul věrozvěst Metoděj a zarazil do kamenité země svoji hůl, z ní vyrostl mohutný tis. Dokud se bude strom zelenat, potud bude hrad stát. První písemné zmínky hradu jsou z roku 1285, ale výstavba začala již v první polovině 13 století. Hrad patřil až do roku 1596 pánům z Perštejna. Dnešní podobu získal v 15 -16 století, kdy byl hrad jedno staveniště. Proslavil se jako mramorový hrad. Na jeho stavbu byl použitý nedvědický mramor. Ostění oken, portály, klenby..byly zhotoveny z mramoru.poslední dny slávy zažil hrad za Vilémova vnuka Vratislava /1530 - 1582/.Zastával úřad nejvyššího dvorského kancléře a císařova oblíbence. Byl to muž vzdělaný zcestovalý. Našel si nevěstu ve Španělsku. v roce 1555 se oženil s katoličkou Marií Manrique de Lara a odvezl si ji do Čech. Pernštejnská domácnost se stala přední výspou španělského vkusu ve střední Evropě. Vratislav bez rozpaků hájil zájmy habsburského panovnického domu. Během nákladného života zabředával do hospodářských nesnází. Na stěnách hradu do dnes objevují tajemné znaky a znamení. Náhlé úmrtí Vratislava z Pernštejna v roce 1582 znamenala pro jeho manželku a děti vážnou pohromu. Skon Vratislava z Pernštejna podle legendy zapříčinil náhodný nález kamene s tajemným nápisem. Kdo se toho kamene dotkne, do roka zemře. Pod kamenem měl být údajně poklad, ale nic se nenašlo. Syn Jan si po smrti otce nedokázal s majetkem poradit. Před hrozící katastrofou rodinu zachránil jen zásah císaře,španělského vyslance a několika katolických šlechticů. Ale i tak byl hrad v roce 1596 prodán.
Maria
Uživatelský avatar
Maria
Zeman
Příspěvky: 89
Registrován: 16 lis 2007 15:31
Bydliště: hrad Kost

Re: Pernštejn

Nový příspěvek od Maria »

Majitelé hradu:
zakladatel hradu Štěpán z Medlova /později rod z Perštejna/1258
jeho vnuk Štěpán z Pernštejna
Vratislav z Pernštejna, / měl 21 dětí/
Jan z Pernštejna, syn Vratislava, zvaný Bohatý prodal 1596 hrad Pavlu Katharin z Katharu
Vratislav Eusebie z Pernštejna /padl v třicetileté válce/ 1631..jím vymírá rod Pernštejnů po meči
od roku 1609 vlastnil hrad Lev Liecek z Rýzmburka, jehož vdova Ester se roku 1623 vdala za Kryštofa Pavla, hraběte z Lichenštejna-Kastellhornu
roku 1710 koupil hrad František ze Stockhammeru
roku 1798 vlastnil hrad Ignác Schoffel z Mannsberku, jehož dcera se vdala za Viléma Mitrovského z Mitrovic a Nemyšle
V držení rodu Mitrovských byl hrad až do roku 1945.
Maria
Olifacek
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 25 čer 2012 21:38

Re: Pernštejn

Nový příspěvek od Olifacek »

Rytířský sál a obrazárna:
Nejkrásnější velká místnost je rytířský sál který na stropě udržuje krásná štukatéřská výzdoba ze 17.století od Italského štukátera Antonia Corbelinniho na zakázku tehdejších majitelů Stockhammerových.Na zdi visí barokní renesanční portréty které ukazují podobizny Mitrovských a ze Stockhammeru.
Pak se jde do menší místností nazvaná Hradní obrazárna plných portrétů.
Majitelé to brali jako hradní galerie.Na horních obrazech jsou namalováni lovy,staré rytiny,a tak dále a ty podobizny pochází ze 16,17 a 18.století podle mě se jedná o rodinu ze Stockhammeru.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů