Anna Přemyslovna - snad královna?

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Katerina, Ježek

Brenon
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 34 times
Been thanked: 6 times

Anna Přemyslovna - snad královna?

Nový příspěvek od Brenon »

Narazil jsem na zajímavý problém u Anny Přemyslovny, manželky Jindřicha Korutanského. Zatímco Jindřich byl českým králem korunován, Anna královnou korunována nikdy oficiálně nebyla. Nejednoznačnost jejího postavení se tak projevovala už u kronikářů v její době: většina českých zdrojů, stranících obvykle její sestře Elišce (Anna a Eliška od Eliščina sňatku s Janem Lucemburským o český trůn otevřeně bojovaly) označuje Annu pouze za vévodkyni korutanskou a Petr Žitavský rovnou píše, že Anně titul královny nepřísluší. Z říšských kronikářů ale třeba Otakar Štýrský Annu královnou nazývá. Ona sama se v letech panování 1307 až 1310 nazývá královnou českou a polskou, a označuje se tak i po svém vyhnání z Čech a ve své závěti.
Otázka tedy zní: přísluší jí titul královny automaticky proto, že její manžel byl korunován na krále, nebo ne, a musí být korunována i ona?
Celá věc má, mimochodem, jeden historický důsledek - pokud Anna královnou oficiálně opravdu byla, stala by se první přemyslovskou princeznou, která usedla na český trůn. Před ní se Přemyslovny královnami několikrát staly, ale ne v Čechách.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 1 host