Nalezeny 4 výsledky hledání

Return

od Brenon
02 pro 2023 16:21
Jump to forum
Jump to topic

První hereze v západní Evropě

V roce 1022 byla v Orléansu odhalena skupina heretiků, vedená jistým Štěpánem, což byl dřívější zpovědník královny Konstancie, manželky krále Roberta Zbožného. Šlo zřejmě o první odhalenou herezi na západě, její kořeny sahaly do roku 1015.Jádro skupiny tvořilo asi dvacet lidí, kromě kanovníků z kost...
od Brenon
16 bře 2024 10:13
Jump to forum
Jump to topic

Re: Jan Želivský

Ježku, nechceš z toho udělat medailonek? Podle mě teda tenhle člověk byl fakt extremista a nelíbí se mi, že je po něm pojmenovaná ulice. Naprostý souhlas, byl to mocichtivý a násilnický člověk, první pražská defenstrace byla jeho akcí, dopředu chladnokrevně připravenou, protože Želivského přívrženc...
od Brenon
15 dub 2024 08:48
Jump to forum
Jump to topic

Re: Husitská revoluce

Lambert někde použil pěkný termín "obě křídla husitství" - míněno pražské, tedy konzervativnější, a táborské, tedy radikánější. Různých skupin bylo určitě víc, ale jako označení pro hlavní proudy se mi to líbí. A není bez zajímavosti, že husitství jako celek vydrželo tak dlouho proto, že b...
od Brenon
19 dub 2024 08:59
Jump to forum
Jump to topic

Re: Husitská ... revoluce?

Tak jednotu v podstatě zničilo už Žižkovo založení Nového Tábora a v podstatě zabrání majetků a pozic jiných husitů - Pražanů. První velký rozkol skončil bitvou u Malešova, když výše píšu o ideálech, tak težko říct, jak si opravedlnili boj proti souvěrcům vyznávajícím 4 pražské články. Já bych s tě...