Středověk
Dnes je: 04. 06. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Karel Veliký - Otec Evropy? I. Шиповник
  (ze dne 05.01.2014, autor článku: Luboš Rokos)

  Komentář ze dne: 06.01.2014 21:47:35     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ingolf (@)
  Titulek: re:
  Pane Rado, snažil jsem se to popsat co nejvíce neutrálně, asi ne úplně úspěšně. Smyslem bylo srovnat osoby Karla a Svatopluka, kde Karel je tak trochu všech a nikoho, kdežto Svatopluk patří nejvíce jedné straně, konkrétně Slovákům. A tedy že v druhém případě je t잚í sjednocovat, resp. je to odsouzeno k neúspěchu, jak právě píšete.
  Do Nového roku Vám přeji vše nejlepší.

  Komentář ze dne: 06.01.2014 20:28:40     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Rado (@)
  Titulek:
  Pán Ingolf, existuje spožahlivé sito, ktoré triedi historické interpretácie dejov minulých od tých ahistorických. Je ním čas. Interpretácia Svätopluka a Vežkej Moravy ako prvku zjednocujúceho Slovákov a Čechov neprežila štát, ktorý vytvorenie a udržanie tejto interpretácie financoval (tým štátom bola ČSSR a tou ahistorickou interpretáciou "VM ako 1. spoločný štát Čechov a Slovákov"). Interpretácia Svätopluka ako vládcu/panovníka/kráža/knieža a Slovákov prežila tisíc rokov. To nie je mýtus, p. Ingolf. To je tradícia, to je historické vedomie!!! Všetko dobré v Novom roku 2014 prajem vám aj celému tomuto portálu.

    
  Komentář ze dne: 05.02.2014 14:00:04     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Iaara (jrprinceps@centrum.cz)
  Titulek: Tisícročné "historické vedomie"?
  To si niekto robí srandu – všetci tí ficovsko-matičiarskí Hejslováci, ktorí takéto hlúposti opakujú.
  Historické vedomie, alebo skôr istý tendenčný výklad udalostí, možno udržova iba v prostredí samostatného štátu a vlastnej jazykovej kultúry – a aj vtedy je jeho pretrvanie po 1000 rokov nanajvýš výnimočné. Nič také ako štát však na dnešnom Slovensku nebolo a do 17. storočia ani slovenčina (lebo češtinu s niekožkými slovakismami nemožno považovat za svojský jazyk sui generis) a slovenská literatúra. Všetky stredoveké kroniky v Uhorsku zdôrazňovali celkom iné mýty a inú históriu: "zábor zeme" pod Árpádom a porážku Morota-Moravca.
  Iste, český kronikár Kosmas v 11. storočí zapísal, že žud okolo Ostrihomi si rozpráva bajky o Svätoplukovi ("Moravcovi"), ale oni sami si nehovorili "Slováci" ani neboli nimi nazývaní, to ponajprv. (Slováci a Slovania nie sú to isté, to snáď chápe aj úplný ignorant.) A po druhé, tieto dozvuky starej VM neskoršie z vedomí slovanských obyvatežov Uhor celkom zmizli a neobjavili sa ani v 15. storočí, za husitov-bratríkov, kedy by na to bol mimoriadne príhodný čas.
  V skutočnosti bol vežkomoravský mýtus a stotožnenie starých moravských Slovanov so Slovákmi vytvorené uhorskými učencami slovenského pôvodu až v 18. storočí, v dobe vznikajúceho barokného krajinského vlastenectva. A v 19. storočí vytiahnuté štúrovskými obrodencami ako zbraň proti agresívnemu pomaďarčovaniu, najmä po r. 1875. Čiže ta údajná tisícročná historická tradícia je v skutočnosti cežkom mladá politická ideológia, v svojom čase (keď sa to politicky a kultúrne slabej slovenskej spoločnosti hodilo) obohatená o výklad "VM = prvý spoločný štát Čechov a Slovákov", pričom tento prídavok bol – opä z čisto politických dôvodov (keď už v rámci ČSR slovenská spoločnos získala dojem, že má na vlastný štát) – opustený, "očistený" a oblúkom sa vrátil do obrodeneckých časov...
  Teda spožahlivého, resp. pravdivého na tomto site nieje nič a vežkohubé "Svätopluk - kráž starých Slovákov" sa má k pravde asi tak, ako "Vežká Morava - predchodca Československa".

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha