Středověk
Dnes je: 25. 01. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Zlatá doba Striebornej ruže - 7.čas
  (ze dne 28.07.2013, autor článku: Mildi)

  Komentář ze dne: 31.07.2013 11:47:33     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Viola (@)
  Titulek:
  Velmi zajímavý článek, Mildi. Mám dvě otázky: 1. Jak si vysvětluješ ono Smilovo zadlužení. 2. Moc nerozumím těm lénům - to bylo obvyklé i u jiných šlechticů v té době, že se poddávali královi?

    
  Komentář ze dne: 04.08.2013 13:54:37     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - MilDi (landibala@gmail.com)
  Titulek: Re: Smilovo zadluzeni, leno
  O Smilovi sa toho vie vežmi málo. Listina (y), ktorú poznám nehovorí o dôvode Smilovho zadĺženia. Spomína, dlžníkov Petra z Rožmberka a Smila.
  Dôvody zadíženia mohli by rôzne:
  - príliš nákladný život na dlh
  - stal sa ručitežom iným dlžníkom
  - pomáhal zháňa peniaze pre Viléma z Landštejna alebo Petra z Rožmberka
  - nakúpil na dlh nejaký majetok
  - atď.
  Smil sa možno chcel vyrovna bratovi Vilémovi. Predpokladám, že Smil nemal dostatočné finančné know -how resp. schopného finančného správcu. Vilém sa zúčastňoval častých finančných transakcii a asi vedel v tom chodi resp. mal schopného poradcu. Smil asi nemal tieto skúsenosti a neuvedomoval si následky.

  Čo sa týka prijatia majetkov Viléma z Landštejna ako léno od kráža mám svoju hypotézu.
  Po sporoch s Jánom Lucemburským v rokoch 1315 až 1318 pravdepodobne musel Vilém pred domažlickým snemom v roku 1318 súhlasi s prijatím časti svojich majetkov - Nová Bystřica a Landštejn ako léno.
  Pán Žalud uvádza, že Vilém v roku 1341 prijal aj svoj zvyšný majetok ako léno, ale po smrti Jána Lucemburského ho mal užíva ako plnohodnotný alodérny. Možno týmto aktom si Vilém zabezpečil, že po smrti Jána Lucemburského sa mu ako alodérny majetok vrátil aj pôvodný majetok Nová Bystřica a Landštejn. Je to ale len hypotéza.
  Všeobecne je známe, že Ján Lucemburský sa snažil často vytvára lénnu závislos šžachty. Hlavne pri udelovaní nového majetku ho udeloval často len ako léno.
  Zároveň šžachta, ktorá prijala svoj majetok ako léno bola uprednostňovaná pri udežovaní dvorských funkcii. Vilém bol asi jediný z významných vítkovcov, kto prijal svoje majetky ako léno. Vilém asi neprijímal žiadny nový majetok od kráža, ale v roku 1341 sa asi usiloval o návrat do mocenských štruktúr a začal hžada cesty ako zabezpeči posty s obročím aj pre svojich synov. Mohol by aj z tejto strany tlačený k lénnemu aktu. Vilém mal podža mňa dlhodobo otvorené rôzne kšefty s Jánom Lucemburským. Myslím si, že mal významný vplyv aj pri udelení Podebrad ako léno svojmu zaovi Hynkovi ze Žleb okolo roku 1345. Bolo to asi značne previazané a je ažké sledova tieto vzahy.
  Mne to tiež vŕta v hlave aké pozadie bola presne za tým. Dúfam, že na internete sa objavia v krátkej budúcnosti nové dokumenty, ktoré možno umožnia lepšie to posúdi.
  Aspoň máme za čím pátra.

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha