Středověk
Dnes je: 19. 01. 2022  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Sociální sítě a ostatní
  Středověk dnes

  * Karlovská sběř 2013

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 20. 08. 2013 (4377 přečtení)

  O víkendu 16. – 18. srpna proběhl další ročník Sběře, akce projektu Doba Karlova, tentokrát nikoliv v jižních Čechách, ale poblíž Skalan v Českém ráji. Tento ročník byl koncipován jako lovecká kratochvíle s hostinou, ovšem se zápletkou, která nechávala na samotných účastnících běh celé akce.

  Čerstvá a bezdětná vdova Eliška z Rohozce drží Turnov, majetek zesnulého manžela, pána z Turgova. O tento majetek se hlásí příbuzní zemřelého. Eliška proto zve své přátele i zástupce znesvářeného rodu, a také nejvyššího purkrabího pražského Ješka z Vartenberka, aby se vše vyřešilo pokud možno smírnou cestou.

  Organisátoři tak vymysleli příběh, který rozšiřoval celou akci od pečlivě naplánovaného sledu různých historických činností více k hraní rozličných rolí. To podpořily i úkoly, které dostala každá postava a měla je během celé kratochvíle splnit). Úkoly samotné byly odlišné pro šlechtu i neurozené, mezi těmi pro poddané lze zmínit rozšiřování a naopak tlumení herese, výhru v hazardních hrách, pomlouvání pánů nebo vyvolání rvačky či hádky.

  Než se spor během odpoledního parna snažil urovnat pražský purkrabí, proběhly různé turnaje družin (lukostřelecké zápolení), navečer proběhly pěší souboje družin (buhurty) i jednotlivých pánů. Večer byla na programu hostina (vepřové a kuřecí s medovou omáčkou a jáhly, perníky a preclíky). Během hostiny, která měla usmířit rozvaděné strany (všichni ovšem očekávali ještě nějakou lest) vystoupil básník, hrála dobová kapela a tančilo se, proběhla „námořní“ bitva Kartága proti Římu. ягоды годжи

  Jak hodnotit akci? Karlovci ukázali (a jejich přátelé z projektu markraběcích válek) touto akcí ukázali, že oživování historie nemusí být jen hádkami o velkost knoflíku v 14. století, povrchním napodobováním iluminacím a módní přehlídkou středověkých šatů, ale že je možné uspořádat akci a budovat projekt, který se snaží zachytit ducha doby. Řeší se právnický problém, ke kterému se hodí znalost Rožmberské knihy i mladšího sepsání Ondřeje z Dubé, který se dá řešit násilím (jak si současníci představují), nebo je možné využít těžkopádný, ale fungující soudní systém. Dohodnuté smlouvy jsou namístě zlistiňovány (podle vzoru dobových již česky psaných listin) a pečetěny veškerou šlechtou, která vlastní pečetidla (jedním z úkolů bylo padělání pečetidla). Probíhal lenní slib, který obsahoval člověčenství (směšná velikost léna bude jistě okořenění pro další akce a témata rozhovorů). Respektován byl i křesanský aspekt středověké společnosti, zpíváno byla Te Deum laudamus, přísahalo se na kříž. Duchovní aspekt je nicméně oblastí, kde je obecně ještě mnoho k zlepšování. Karlovcům se od minulé sběře podařilo zvětšit velikost velikosti družin, tak aby celé setkání nevypadalo jako sjezd zemanů z Nemanic, ale kratochvíle pánů, tedy vysoké šlechty a jejich klientů.

  Ani ne tolik jako výtku, jako spíš námět k úvaze, jaký jazyk používat. Nešvarem je vykání šlechtě, to je až pozdější, používaný jazyk rekonstrukce praktické historie je nejvíce podobný květnaté češtině 19. století. Nemyslím si, že je v dohledné době možné, aby desítky lidí nastudovaly staročeštinu vrcholného středověku a dokázaly by jí plynně mluvit.

  Nezbývá než poděkovat organizátorům za skvělou akci, pochválit Karlovce za kroky vpřed a uvažovat o tom, zda se více neúčastnit akcí pro veřejnost, více propagovat historii.

  Jiné hodnocení akce, obsahující fotogalerie StylePit стайлпит

  Celý článek | Komentáře: 4 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha