Středověk
Dnes je: 19. 01. 2022  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Neskôr bola vo Vrane Komenda Johanitov a priorom sa tam stali dokonca aj Imrich Bebek a Albert de Na . . . (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Jakub de Mont Royale - vežmajster pre Uhorsko, Chorvátsko a Slavóniu v Dalmátskej Vrane. (Bitka na rieke Slanej – 11. apríla 1241)
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Sociální sítě a ostatní
  Středověk dnes

  * Archeolog vs. detektorář aneb – je možná spolupráce ? II. část

  Autor: Koiko . Vydáno dne 27. 04. 2014 (5872 přečtení)

  Po předchozí domluvě s panem archeologem jsme dnes vyrazili na dohledávání okolí depotu slovanských radliček. Ráno jsem přijel před archeo-depozitář, kde již kolega vyčkával, poněvadž jsem měl asi deset minut zpoždění kvůli provozu na hlavní třídě v Teplicích. Vyrazili jsme hned na sedmou hodinu, abychom na místo přijeli akorát při rozednění.

  Po příjezdu na lokalitu jsme vybalili potřebné věci, no, tentokráte jsem byl já ověšen jak vánoční stromeček, protože jsem se doladil navíc batohem a polní lahví. Asi po kilometr dlouhé luční cestě jsme přešli do náletových křovin. Cesta byla strašná, ale vynahradil nám to hlas jelena v říji, jak lákal k sobě laně. Ve volné přírodě jsem jej slyšel takto naživo poprvé. Nevím, jak by se zachoval, kdybychom mu vešli do říjiště, a proto jsme malinko pozměnili směr. Později byl slyšet ještě jednou, každopádně jsme jej nijak nevyrušili.

  Naším příchodem na místo nálezu depotu jsme vybalili věci s tím, že zapnu detektor a začnu systematicky prohledávat okolí metr po metru až na samotný vrchol hory. Nu což, již máme podzim a tak se stala ta věc, že padá listí, které pokrylo kameny a tak samozřejmě docházelo čas od času k nechtěným pádům a já se snažil chránit především jednotku detektoru před nárazem.

  Největší překvapení pro nás však bylo, když jsem projížděl okolí předchozích nálezů, kde jsem dohledal trn, který chyběl u radličky z našeho předchozího hledání, tudíž radost veliká. Nečekali jsme, že vůbec něco dohledáme a proto naše radost byla ještě větší, když o kousek dále se ozval z detektoru další signál. Po odkrytí tří vrstev kamenů byla vidět další radlička. Zavolal jsem hned kolegu a začali jsme dokumentovat tento nález.


  Dohledání ulomeného trnu z prvního hledání


  Nový nález radličky

  Bohužel to bylo z archeologického pohledu vše co bylo zajímavé. Metr po metru jsme prošli až na samý vrch hory a cestou padl už jen zavírací nožík, „asi“ středověký hřeb, knoflík „krupičák“ z uniformy a vystřílené náboje. Každopádně, tato část lokality je již pro nás nezajímavá a pokud do budoucna bychom se do okolí této lokality vrátili, tak to bude z druhé strany hory.


  Probíhající akce v terénu


  Zde je fotka nálezů z dohledávání v okolí nálezu depotu radliček

  Závěrem bych chtěl všem detektorářům říci, či napsat - vím, budu se opakovat - pokud máte pochybnosti, či z nějakého důvodu strach nález odevzdat a je vůle se zapojit a spolupracovat, mohu předat kontakt na archeologa, který je ochotný s detektoráři jednat naprosto otevřeně bez nijakých předsudků pro Ústecký kraj a Plzeňsko.

  Celý článek | Komentáře: 7 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha