Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od jitřenka »

Dovolila jsem si založit nové téma - Pravěk. Ač mnohými lidmi téma nezábavné a neoblíbené, pro mě má své kouzlo a doufám, že tady v tomhle směru najdu 'spřízněnou duši' :)

Situace v Evropě z hlediska geografie a klimatu:

Británie tvoří součást evropského kontinentu, řeka Temže ústí do prehistorického Rýna. Švédsko je pevně spojeno s Dánskem souší, Severní moře ještě neexistuje.
Zvláštní postavení zaujímá Morava. Území Moravy leželo tehdy mezi zaledněním Alp a kontinentálním ledovcem sahajícím k nám ze severu. Tzv. čtvrtohorní arktický ledovec sahal dokonce až do nitra Moravy skrze Moravskou bránu, byl odvodňován tokem řeky Moravy, odtud do Dunaje. Z větší části ovšem nepokryta ledovcem, umožňovala Morava migraci zvěře a rostlin. Proto je také v této oblasti tolik nalezů fosilních savců a na ně vázaných nálezů tehdejších lidí. To se týká hlavně Moravského krasu, Dolních Věstonic a Předmostí u Přerova. Není proto divu, že v Moravském zemském muzeu v Brně je uchováváno asi 1 milion různých částí fosilních zvířat.
Zrovna se mi dostala do rukou mapka výraznějšího zabydlení ve starší a střední době kamenné.
:arrow: Z významnějších naleziš hmotných dokladů bych uvedla tyto:
1. Přezletice u Prahy - nejstarší pěstní klín
2. Sedlec u Prahy - valounová industrie
3. Dolní Věstonice - Venuše...
4. Moravský kras - jeskyně Pekárna - rytiny na koňských žebrech
5. Předmostí u Přerova - hrob 20 lidí, navršení mamutích kostí
6. Šipka u Štramberka - čelist neandrtálského dítěte

Mně osobně se nejvíce líbila jeskyně Šipka. A vám...?
J.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

Nechci rýpat, ale pravěk trval hodně dlouho a mělo by se to úžeji charakterizovat . Tebou charakterizovaný ledovec tu byl "jen chvilku". Lokality které uvádíš jsou od sebe časově dost vzdálené (záleží na úhlu pohledu).

Mě osobně z pravěku interesuje mladší paleolit (hlavně gravettien, szeletien, magdalenien), neolit, pozdní eneolit a starší a střední doba bronzová.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re:

Nový příspěvek od jitřenka »

maser píše:Nechci rýpat, ale pravěk trval hodně dlouho a mělo by se to úžeji charakterizovat . Tebou charakterizovaný ledovec tu byl "jen chvilku". Lokality které uvádíš jsou od sebe časově dost vzdálené (záleží na úhlu pohledu).
Tak to by museli být na MU úplní..., protože to je 'výtah' ze skript. Nechceš rýpat, ale rýpeš. Radši nadhoď nějakou zajímavost, místo toho. :wink:
J.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

:prapor: dobře, dobře, dobře :) Už jen samotný základ mi přijde zajímavý. Tohle je jednoduchá korelační tabulka evropského zalednění :) :
Obrázek

z evropských lokalit se mi líbí třeba Německý Bilzingsleben z OIS 11-9 (400.000-250.000 let BP). Byly zde zachyceny tři oválné půdorysy s ohništěm ve vchodu. Z jejich bezprostředního okolí se našli 4 lidské lebky a manuportní křemencový kovadliny a 2 lebky pratura.
Další třeba Clacton-on-Sea (JV Anglie), ze stejné doby jako předchozí, byl zde oštěp z tisu. Z Čr se mi líbí kromě Předmostí a Dolních Věstonic taky Brno-Francouzská ulice, kde se našla nejstarší loutka na světě mj. Interpretováno jako příbytek šamana.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

Roztahuje ten obrázek stránku a stejně na něm nejde skoro nic přečíst :(
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

mám ho v lepší kvalitě, ale kvůli nahrání na net jsem ho musel kapku zmenšit. Zkusím se s tím poprat a pak vyvěsím čitelný kus.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re:na okraj

Nový příspěvek od floriš »

jitøenka píše:...Tak to by museli být na MU úplní..., protože to je 'výtah' ze skript...
No, že by se v různých skriptech nenašlo pěkných pár blbostí, to bych se raději nesázel....a kolikrát to jsou věci třeba i 40 let překonané a vyvrácené...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

pokud jsou to ta skripta pro historiky, tak i prof. Podborský přiznal, že tam napsal věci, které by už znovu nenapsal :). Třeba Marobud, germáni...
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

maser píše:pokud jsou to ta skripta pro historiky, tak i prof. Podborský přiznal, že tam napsal věci, které by už znovu nenapsal :). Třeba Marobud, germáni...
¨
A co je s Maroburdem?
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

maser píše:mám ho v lepší kvalitě, ale kvůli nahrání na net jsem ho musel kapku zmenšit. Zkusím se s tím poprat a pak vyvěsím čitelný kus.
Jaký máte názor na ty rondely pod dálnicí? Teď se to vlastně dokopalo a pojede přes to beton.
Je tu někdo přes keltská obětiště? Jakési hvězdárny na určení slunovratu?
Mám místo, kteríé bych rád, aby někdo pořádně posoudil.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Re:

Nový příspěvek od duli »

slavicekvac píše:Jaký máte názor na ty rondely pod dálnicí? Teď se to vlastně dokopalo a pojede přes to beton.
Je tu někdo přes keltská obětiště? Jakési hvězdárny na určení slunovratu?
Mám místo, kteríé bych rád, aby někdo pořádně posoudil.
Myslíš toto, že :
http://www.novinky.cz/veda-skoly/183849 ... vrope.html
Můj názor je asi jako tvůj. Je mnoho ještě neobjeveného a to, co se vykopává při nové výstavbě čeká na zpracování. Vše je otázka financí.... Budeme se ještě divit, možná se budou divit až naši potomci .....nebo až jejich ? :shock: :wink: :lol:
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

duli píše:
slavicekvac píše:Jaký máte názor na ty rondely pod dálnicí? Teď se to vlastně dokopalo a pojede přes to beton.
Je tu někdo přes keltská obětiště? Jakési hvězdárny na určení slunovratu?
Mám místo, kteríé bych rád, aby někdo pořádně posoudil.
Myslíš toto, že :
http://www.novinky.cz/veda-skoly/183849 ... vrope.html
Můj názor je asi jako tvůj. Je mnoho ještě neobjeveného a to, co se vykopává při nové výstavbě čeká na zpracování. Vše je otázka financí.... Budeme se ještě divit, možná se budou divit až naši potomci .....nebo až jejich ? :shock: :wink: :lol:
Když se zamyslím nad datováním smrti svatého Václava a staletými spory o něj, tak to vypadá na několik dalších generací. Což ani není o penězích, ale o zavilosti názorů :-)
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od duli »

Taky pravda....
Jen doufám, že se všechno nepodaří zničit. Viz. rozoraná "svatyně" (či observatoř nebo pohřebiště) v Libenicích,
http://cestyapamatky.cz/kolinsko/libeni ... e-osidleni , http://eldar.cz/archeoas/lokality/libenice.html ,
keltská "svatyně" (či obytný dvorec specifického charakteru nebo obyvatel) v Markvarticích u Sobotky
http://markvartic.sweb.cz/svatyne.htm, http://eldar.cz/archeoas/lokality/markvartice.html ,
http://www.archeolog.cz/lokalita/kh-markvartice-01/29 ,
velké (snad největší v Čechách) bordelem zavážené ohrazené místo - hradiště ? u Češova
http://www.keltove.cz/view.php?cisloclanku=2008040001 , http://www.archeolog.cz/lokalita/hradiste-valy/10
atp...... Uvádím jen příklady.
V případě pravdivosti hypotézy o sídle Charvátů v Češově by to nebylo až tak OT.... :wink:
Naposledy upravil(a) duli dne 13 lis 2009 19:30, celkem upraveno 1 x.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od slavicekvac »

duli píše:Taky pravda....
Jen doufám, že se všechno nepodaří zničit. Viz. rozoraná "svatyně" (či observatoř nebo pohřebiště) v Libenicích,
http://cestyapamatky.cz/kolinsko/libeni ... e-osidleni , http://eldar.cz/archeoas/lokality/libenice.html ,
keltská "svatyně" (či obytný dvorec specifického charakteru nebo obyvatel) v Markvarticích u Sobotky
http://markvartic.sweb.cz/svatyne.htm, http://eldar.cz/archeoas/lokality/markvartice.html ,
http://www.archeolog.cz/lokalita/kh-markvartice-01/29 ,
velké (snad největší v Čechách) bordelem zavážené ohrazené místo - hradiště ? u Češova
http://www.keltove.cz/view.php?cisloclanku=2008040001 , http://www.archeolog.cz/lokalita/hradiste-valy/10
atp...... Uvádí jen příklady.
V případě pravdivosti hypotézy o sídle Charvátů v Češově by to nebylo až tak OT.... :wink:
Znám zřejmě keltské obětiště, či observatoř spíše, Lhota u Kestřan. Kdo umí Kelty, ať se podívá na obrázky z družic. Je to dnes pastvina pro krávy.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od maser »

slavicekvac: ty rondely jsou skvělý objev, ale očekávatelný. Je jen otázkou času, než se vyloupnou jinde třeba i větší. Mě osobně nejvíc sedí poslední teorie o jejich sociokulturní funkci.
Dost názorně, ačkoli s nadsázkou to mají vyvěšené na univerzitě ve Vídni :D :
Obrázek

Ohledně té lokality co zmiňuješ bych tě prosím požádal o nějaké další informace na maserjunior zavináč seznam.cz . Na dobu laténskou se specializuje přítelkyně, tak by to mohla posoudit.
Předpokládám, že to bude nejspíš Viereckschanze (pokud se jedná o dobu laténskou), ale na GoogleEarth jsem bohužel na leteckém snímkování nenašel nic jasného.
Pojem observatoř je víceméně zcestný a v jeho používání bych byl v rámci pravěkých kultur opatrný. Zažil se při neustálém omílání ve spojitosti Stonehenge + kelti a lidé to mají tak zažité, že si neuvědomují, že jde jen o druhotně využívané kultiště z předchozích epoch s prvkem astronomie (z eneolitu).

Duli: u největších rondelů bych se toho moc nebál, minimálně vyjde pár dílčích studií a do pár let i monografie- autorovi to totiž silně pomůže s citačním indexem a to je dnes ve vědě žádaná komodita:)

všem: omlouvám se, že jsem nedal ten větší slibovaný obrázek se zaledněním, úplně jsem na to zapomněl :oops: Pokud zas nezapomenu, tak se po tom podívám
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Vřele doporučuji si přečíst o zajímavém čtevrci (observatoři?) v Makotřasech u Prahy.Nic staršího a dokonalejšího zatím nikdo nenalezl...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:Vřele doporučuji si přečíst o zajímavém čtevrci (observatoři?) v Makotřasech u Prahy.Nic staršího a dokonalejšího zatím nikdo nenalezl...
Hele, to mám za rohem ! Ale kelti nejsou moje hobby. Ten jih to je náhoda, dělal jsem na jiném a zřejmě jsem našel cosi odjinud. Hledal jsem několik Km dlouhou silnici specializovanou na přepravu zlatonosného štěrku k vodě :-) Tu jsem našel taky, ale navíc ty podle mě kelty. Ta silnice mohla bejt koneckonců jejich, ale taky Jana Lucemburského, který tam prokazatelně těžil zlato. A určitě tam je, mám dva kusy doma, se zlatinkama, a je to místo zkoumané, i lejstrama popsané.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od slavicekvac »

maser píše:slavicekvac: ty rondely jsou skvělý objev, ale očekávatelný. Je jen otázkou času, než se vyloupnou jinde třeba i větší. Mě osobně nejvíc sedí poslední teorie o jejich sociokulturní funkci.
del
Ohledně té lokality co zmiňuješ bych tě prosím požádal o nějaké další informace na maserjunior zavináč seznam.cz . Na dobu laténskou se specializuje přítelkyně, tak by to mohla posoudit.
Předpokládám, že to bude nejspíš Viereckschanze (pokud se jedná o dobu laténskou), ale na GoogleEarth jsem bohužel na leteckém snímkování nenašel nic jasného.
Pojem observatoř je víceméně zcestný a v jeho používání bych byl v rámci pravěkých kultur opatrný. Zažil se při neustálém omílání ve spojitosti Stonehenge + kelti a lidé to mají tak zažité, že si neuvědomují, že jde jen o druhotně využívané kultiště z předchozích epoch s prvkem astronomie (z eneolitu).
del
Nemám dosud PC, takže nemailuji. Ale na GE je to lokalita Lhota u Kestřan, vlevo od cesty na hráz rybníka Řežabinec. Je to pastvina, stojí na ní stožár od vedení. Současné fotky na GE nejsou nic moc, protože jsou udělány za sucha. Fotil jsem když krávy rozhamtaly mokrou pastvinu, a šutry pod ní už nasychaly. Tak byly taky první fotky, jenže teď už jsou na GE aktualizované. Observatoř je nadsázka, mohlo to být zařízení na zjištění slunovratu, ale taky lidské obětiště typu Liptovská Mara, či oppidum Hostýn. Kameny, které byly nad zemí jsou teď součástí hrazení cesty, která vede na pastvinu ze vsi. Vlevo od kapličky. Kopec sám je evidentně uměle navršen a ohrazen valy, aspoň dvěma. Na Kelty soudím proto, že u Otavy se ve Lhotě rozhodně rýžovalo už za Keltů. A děje se tak dodnes. A protože tohle vypadá na sakrální objekt, pak někde poblíž musí být hradiště, či oppidum. Já tipuji na břehu Otavy, takový ten vodou obtékaný ostrov vlevo od mostu, tedy západně.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:
KOMOŃ píše:Vřele doporučuji si přečíst o zajímavém čtevrci (observatoři?) v Makotřasech u Prahy.Nic staršího a dokonalejšího zatím nikdo nenalezl...
Hele, to mám za rohem ! Ale kelti nejsou moje hobby. Ten jih to je náhoda, dělal jsem na jiném a zřejmě jsem našel cosi odjinud. Hledal jsem několik Km dlouhou silnici specializovanou na přepravu zlatonosného štěrku k vodě :-) Tu jsem našel taky, ale navíc ty podle mě kelty. Ta silnice mohla bejt koneckonců jejich, ale taky Jana Lucemburského, který tam prokazatelně těžil zlato. A určitě tam je, mám dva kusy doma, se zlatinkama, a je to místo zkoumané, i lejstrama popsané.
Já se také o kelty moc nezajímám.Tohhle je ale kultura nálevkových pohárů, cca 4000 př.n.l
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Pravěk - lokality, naleziště, nálezy.

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
slavicekvac píše:
KOMOŃ píše:Vřele doporučuji si přečíst o zajímavém čtevrci (observatoři?) v Makotřasech u Prahy.Nic staršího a dokonalejšího zatím nikdo nenalezl...
Hele, to mám za rohem ! Ale kelti nejsou moje hobby. Ten jih to je náhoda, dělal jsem na jiném a zřejmě jsem našel cosi odjinud. Hledal jsem několik Km dlouhou silnici specializovanou na přepravu zlatonosného štěrku k vodě :-) Tu jsem našel taky, ale navíc ty podle mě kelty. Ta silnice mohla bejt koneckonců jejich, ale taky Jana Lucemburského, který tam prokazatelně těžil zlato. A určitě tam je, mám dva kusy doma, se zlatinkama, a je to místo zkoumané, i lejstrama popsané.
Já se také o kelty moc nezajímám.Tohhle je ale kultura nálevkových pohárů, cca 4000 př.n.l
Teď nerozumím co, ta Lhota, nebo ten rondel?

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 0 hostů