Vrazi Václava III.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Je v tom Pitavalu nějaká odpověď , proč čekal Hynek Krušina a všichni členové Závišovy skupiny, až zemře Václav II. ?
1. Tolik se báli na smrt nemocného muže, kdysi mocného panovníka, kterého právě Záviš naučil téměř všemu, co uměl?

2.Nebo si myslíme, že využili mládí Václava III. a chtěli navrátit majetek, o němž jistě se nebudete divit, když já napíšu, že si myslím, že Závišovým potomkům právem patřil?

3. Bohužel prokazatelně ale víme, že Václav způsobil jedinou smrt a to Závišovu. Obávám se, že z toho vyplývají obvinění Vítkovců a Lichtemburků.
a jaký byl vztah Krušiny k lidem, co obklopovali Václava, dále ke Šternberkům a k děkanovi?
Já jsem to raději očíslovala, aby se mi lépe odpovídalo.

1. Nevím, zda se báli, ale byli myslím dostatek soudní, že věděli, že žádat majetek zpět od VáclavaII. bylo nemožné. Václavovi dalo docela práci připravit proces se Závišem, aby sám sebe přesvědčil, že postupoval dle práva, k tomu, za co byl obžalován patřilo zabavení majetku nejen jemu, ale i všem dědicům. Tím, že by ho vrátil, by popřel jak žalobu, tak to , co se stalo Janovi z Falkenštejna, nebot ten měl na podstatnou část otcova majetku nárok, protože to, co bylo zabaveno zahrnovalo i majetek, který Kunhuta zapsala Závišovi pro jejich syna. Vždyt to byl i jeden z důvodu, proč byl Záviš po svém zatčení poměrně dlouho vězněn, jednak se hledaly důvody odsouzení, jednak se ho snažili přimět k tomu, aby se těch Janových statků vzdal.

2. To byl si myslela spíš, nebyl důvod to nezkusit, když Václav syn rozdával jak se zdálo naprosto bezhlavě, jenže at si v té době počínal divoce jak chtěl, otcovu linii si držel, (možná i s pomocí rádců) se žádných velkých politických excesů nedopustil, tím pádem nemohl ani souhlasit s vydáním Závišova majetku - viz. důvodu výše u 1. Prostě nemohl.
Otázka je, zda by to Lichtenburka vedlo až k vraždě, vždyt nemohl vědět, kdo nastoupí na trůn po Přemyslovcích a jestli se s ním bude vůbec o nějakém majetku bavit. Pak bychom zas byli u konstrukce spiknutí - tandem Krušina + tajemný neznámý , který by za odstranění Václava III. slíbil vrácení majetku. Což o to , tajné majetkové úmluvy pretendenti trůnu vždycky vedli, viz. Rožmberk a Habsburk apod. ale ne s vraždou jako podmínkou.

3. No, ač ho mám ráda, přidej mu ještě prokazatelně Závišovi příbuzné v Polsku, protože tento čin je dodnes nahlížen tak nějak - hmm, asi měl právo to udělat, ale bylo to opravdu nutné ?

JInak a) a b) je správná otázka, jen jestli na ně dokážem najít odpovědi.

Děkan je, díky Přemkovi nová figura ve hře.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Mně se hrubě nelíbí, že vůbec někdo se odvážil zase napadat Vítkovce. Je pravda, že toho Holena či Odolena z Vildštejna ( nebo jak že se přesně ten Vlčtejn psal) si kronikář asi z prstu nevycucal... Třeba viděl stejnou listinu jako pan Ivanov, tj. tu z 24. května 1284 (archivum Coronae regni Bohemia/I, c.26, c.27) o příměří mezi stranou Purkarta z Janovic ( a Vimperka) a mezi stranou Záviše z Falkenštejna, v níž Odolen ( nebo Holen) z Vildštejna byl opravdu mezi svědky Závišovymi. Dobře, budu ochotna připustit vinu Hynka Krušiny a Holena z Vildštejna. Proč se ale rozhodli pro Olomouc, když Šterberkové Záviše před jeho zatčením opustili a přešli i s Hynkem z Dube na stranu biskupa Tobiáše a Guty? Že by Šternberkové nad opuštěním Záviše takto projevili pozdní lítost, že umožnili zavraždit Václava III.? Blbost. Pokud navíc by měla v tom prsty Závišova skupina, co z toho potom měli? Jak jim to prospělo? Bylo jim to k užitku? Podle mě ne, ve státě byla taková nejistota a takový, odpuse mi to slovo, svinčík, že to neprospělo vůbec nikomu. Pokud to bylo impulzívní jednání, skončilo by nejspíš krachem a neuspělo by. Jenže ono uspělo. Takže, pokud to bylo do detailů promyšlené jednání, co to tý Závišově skupině přineslo? Nic. Měli z toho prospěch jak Lokietek, tak Habsburk, tak Korutanský, proto se možná ocitli na listině viníků, já ale o jejich vině stejně pochybuji. Jaký by to všechno mělo smysl - jen pomstu, bez dalšího prospěchu pro "Závišovce". Každopádně, chceme-li do toho jakkoli namočit českou šlechtu nemůžeme se domnívat, že se jednalo o pomstu Závišovy skupiny bez kontaktů na královo okolí (položme si tedy otázku, kdo ze Závišových lidí zůstal v okolí krále??, viz můj předchozí příspěvek - odpověď zní - nikdo) a tudíž šlo v tomto případě rozhodně o spiknutí, do něhož mohl být namočen opravdu kdekdo, (včetně králových úžasných sester a jejich možných i nemožných manželů O:) ).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Krušina & Odolen

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:..budu ochotna připustit vinu Hynka Krušiny a Holena z Vildštejna. Proč se ale rozhodli pro Olomouc, když Šterberkové Záviše před jeho zatčením opustili...
Ale proč Hynek Krušina?
Sice měl za manželku údajně dceru Záviše z Falkenštejna, ale s Vítkovci zrovna nejlepší vztahy neměl a spíše jim škodil než aby se pak mstil za někoho z nich. I když je jeho povaha s násilím spjata...

A Odolen z Vildštejna?
Kdo jej vůbec zná? Slyšel o něm někdo, kromě oné listiny?
Kronikář si jej ale nevymyslel, takže se nejedná o nějaký "jinotaj", zástupné pojmenování jiné reálné osoby.
Ale pochybuju o tom, že kronikář viděl listinu, kterou Ivanov. To bych spíš viděl u dějepisců z období o 200 let později... těm některé úřední listiny prošly rukami, z nichž dělali výtahy.
Ale soudobý kronikář buď musel mít podezření (třeba obecně tradované z doslechu) nebo musel být velice dobře zasvěcen do politiky... ale v obou případech si to jméno nevybral náhodou...
Proč tedy to jméno nikdo blíže nezkoumal a dosud jej nikdo z historiků neprověřil v analýze?
A Ivanov (pokud si vzpomínám) něco říkal o pozdějším převodu majetku Odolena z Vildštejna na Vítkovce nebo Šternberky....?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Krušina & Odolen

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:..budu ochotna připustit vinu Hynka Krušiny a Holena z Vildštejna. Proč se ale rozhodli pro Olomouc, když Šterberkové Záviše před jeho zatčením opustili...
Ale proč Hynek Krušina?
Spíš odpovím, proč si myslím, že ne... Má formulace zněla - jsem ochotna připustit, nikoli, že souhlasím, že je Krušina vinen. A navíc si nemyslím, že by vražda Václava III. měla jakoukoli spojitost s Vítkovci. Hynek Krušina byl moc malý pán na královraždu nebo na její objednávku. Zapíchnout někoho v afektu, to asi by nebyl pro něj problém, ale čekat na vhodnou příležitost a dokonale promýšlet čin, navíc královraždu? No to mi s přezdívkou Krušina moc nesedí. A hypotéza připadá přitažená za vlasy.
Przemysl de Nyestieyky píše: A Odolen z Vildštejna?
Kdo jej vůbec zná? Slyšel o něm někdo, kromě oné listiny?
Kronikář si jej ale nevymyslel, takže se nejedná o nějaký "jinotaj", zástupné pojmenování jiné reálné osoby.
Přemku, je to možné, ale o jaký jinotaj??Co může skrývat to jméno??
Przemysl de Nyestieyky píše: A Ivanov (pokud si vzpomínám) něco říkal o pozdějším převodu majetku Odolena z Vildštejna na Vítkovce nebo Šternberky....?
A ten majetkový převod nějakou listinu má? Na ty se obvykle svědečný listiny psaly, pak bychom měli doklad existence toho "Vlčtejna", do tý doby je pro mě stejně jako Konrád z Mlhova dost záhadný... A tak domlžím a půjdu něco dělat...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Krušina & Odolen

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:..to mi s přezdívkou Krušina moc nesedí...
Především, dosud se neví jistě, jak jeho přezdívku vyložit. Urbanova hypotéza může být pravděpodobná, ale přesto jen dohad...
Máš však pravdu v tom, že k tomuto Hynku Krušinovi by tak chladný a s rozvahou provedený čin moc neseděl povahově...
Na druhou stranu, nějaký jeho pravnuk (Hynek Krušina IV. na Kumburce) byl velice zdařilý bojovník a skvěle se orientoval ve vedení boje. Přestože byl také impulsivní, vůdčí schopnosti měl, stejně jako jeho otec- skvělý politik, po svých předcích.
Ale ptal jsem se spíš proto -"proč zrovna Krušina" - protože jsem neslyšel dosud žádné spekulace o tom, že by on mohl mít s vraždou cokoli společného... (A požadování majetku po Závišovi je trochu málo... pokud to neudělal i v zájmu Vítkovců).

Vítkovci > já bych je rozhodně nevylučoval z okruhu podezřelých, jelikož právě jim bylo nejvíc ublíženo a když ne úplně oni, tak s nimi zpříznění se v politice stále pohybovali.
A už vůbec bych nepodceňoval touhu msty další generace... ač ne zrovna v přímé linii...

Vildštejnský jinotaj > v tomto případě si myslím, že skrývat může jedině skutečnou osobu...
A jeho hnací motiv? Byl téměř neznámý (Odolen), ale věrný Vítkovcům. Vezměme si ku příkladu pouliční "gangy", smýšlení skinheadů. Ten nejubožejší v davu nejvíc trhá, i když by se sám na ulici nejspíše rozbrečel...
Dokázat "svému davu" svojí velikost - psychologie takto funguje spolehlivě.
Teď jen ověřit, odkud přišel Ivanov s tím převodem majetku...? Zdroje sice nikdy neuvádí (je to přeci jen literatura faktu a ne odborná), ale využívá zvláště prameny a často i aktivněji než je v odborné literatuře zvykem.

Obviněný Konrád z Mulhova > jeho mlžnost pramení z téhož důvodu, z jakého Odolenova... jejich osoby nebyly podrobeny důkladné analýze...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Krušina & Odolen

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše: Vítkovci > já bych je rozhodně nevylučoval z okruhu podezřelých, jelikož právě jim bylo nejvíc ublíženo a když ne úplně oni, tak s nimi zpříznění se v politice stále pohybovali.
A už vůbec bych nepodceňoval touhu msty další generace... ač ne zrovna v přímé linii...
Jenže, jak jsi správně závěrem podotkl, ne v přímé linii. Záviš neměl syny, kteří by ho roku 1306 v Olomouci pomstili. Už jen proto, že by se bylo o tom něco vědělo a zbraslavský kronikář by o tom nemlčel. Navíc Jan měl jiné starosti v řádu červených křížovníků a o tom, jak skončil syn Alžběty Arpádovny nemáme žádných zpráv, ale i kdyby žil ve fikci, o kterou se občas pokoušejí románoví autoři, myslím, že i on by měl jiné starosti. Oba Závišovi synové by rovněž měli problém se v českém prostředí orientovat... No prostě na jeho syny říkám jednoznačné NE. Krušinu, který by dál přicházel do úvahy, jsme už dostatečně probrali. Rožmberkové nezůstali Závišovi věrni ani za života, stejně tak Landštejnové a ostatní členové rodu. Závišovi bratři byli všichni mrtvi, měl je na svědomí Václav II. v Polsku. Prostě roku 1302 vymřel rod pánů z Krumlova po meči a majetek přešel na Rožmberky. Opravdu si myslíme, že by Rožmberkové, Landštejnové nebo páni z Hradce nechali zabít Václava III. kvůli Závišovi, kterému jak znovu podotýkám neudrželi podporu ani za života a v době, kdy to nejvíc potřeboval a kdy měli zůstat jednotni??
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Kdysi jsi napsal Přemku,pro koho se tedy česká šlechta snažila?A pak už se to motá do kolečka.Já bych v tom explicitně hledal další.Zosnovatel této akce,která vyšla dle plánu,jistě stoupl v očích svých spoluspiklenců.A určitě stoupl na svém významu.Z takových lidí pak respektem ostatních se stává neformální vůdce.Kdo jím byl?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

šlechta

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ve "vedlejší" kapitole jsem vypsal lidi, kteří byli trvale na olomouckém hradě, tedy i kolem vraždy Václava III.
Je otázkou, kde byli v tu chvíli, ale v každém případě tam byli "jako doma." Pak tam byli i královi nejbližší > jeho družina z Prahy.
Já se snažil vypsat alespoň nejdůležitější stálé obsazení v Olomouci, ale nevím, kdo další krále obklopoval... to by šlo vysledovat z listin.

Předně si myslím, že to byla šlechta, která byla v tu dobu ve středně vysokých až vysokých dvorních funkcích - a to jak nedlouho před vraždou, tak i několik let po ní (dejme tomu do příchodu krále Jana).

Otázkou je, pro koho to dělali?
To by ale blíže mohlo nasvědčovat pokud bychom zjistili pravděpodobnou šlechtu a tím i jejich loajalitu k někomu... i když to může být nakonec také jalová stopa...?
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Re: šlechta

Nový příspěvek od Maršálek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Předně si myslím, že to byla šlechta, která byla v tu dobu ve středně vysokých až vysokých dvorních funkcích - a to jak nedlouho před vraždou, tak i několik let po ní (dejme tomu do příchodu krále Jana).
právě úřady přecházely z ruky do ruky a to nejenom ty zemské, ale i dvorské a krajské. Z těch opravdu nejvýznamnějších (kde by to mohlo být motivem) stačí vzpomenout úřad nejvyššího maršálka, nejvyššího podkomořího, číšníka atd. Jenom komořím byl stále někdo z přímé větvě Rožmberků, po starém Jindřichovi nastoupil jeho syn Petr. Jinak pánové mistrně balancovali a každý si za svou podporu dal udělit něco, ovšem vždy od někoho jiného a jak padali králové, padali i tito úředníci... To je můj argument proto, že to s největší pravděpodobností nebyl "plán české šlechty", s odstupem totiž můžeme vyhodnotit jenom jediného muže, kterého tyto zmatky vynesly na vrchol a tím byl Jindřich z Lipé, který se stal postupně nejvyšším podkomořím, maršálkem království českého a nakonec i zemským hejtmanem (ovšem v průběhu cca 14 let). Nutno podotknout, že nejvíce dostal za podporu nejmladšího kandidáta Jana Lucemburského. Důležité je brát v potaz i fakt, že ani rodiny spolu v tomto soupeření zdaleka nestály v takové soudržnosti, jakou bychom u plánovaného spiknutí očekávali...
servo
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

No a tady je motiv i to,že se stal nejvýznačnějším představitelem celého státu,kdy dlouho a různě tahal za skryté státní nitky.Jak jsem psal jinde,nemohl skousnout,jak píší místní předchůdci badatelé to,že stratil místní državy z popudu Václava II.Sice dále figuruje jako majitel,ale z toho,co mi poslali z Žitavy,to měl pouze již jako zástavu za nevyplacené peníze za vojenská tažení.Terprve v den nástuou J.Lucemburského je dostává zpět.Jo musím do Žitavy do kostela sv. Jana.Je-li tam Barby skutečně pohřben je to jiná.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: šlechta

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maršálek píše:..a jak padali králové, padali i tito úředníci... To je můj argument proto, že to s největší pravděpodobností nebyl "plán české šlechty"...
A můj argument pro to, že by to nikdo jiný než někdo české šlechty nezvládl, je ten, který vyplývá z tohoto :arrow: popisu hradu. :)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: šlechta

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Maršálek píše:..a jak padali králové, padali i tito úředníci... To je můj argument proto, že to s největší pravděpodobností nebyl "plán české šlechty"...
A můj argument pro to, že by to nikdo jiný než někdo české šlechty nezvládl, je ten, který vyplývá z tohoto :arrow: popisu hradu. :)
Jak je na tom z tohodle hlediska ( myslím zda by se odvážila a kolik by jí to prospělo) moravská šlechta? Vím, že je to dost ostuda, že se zabývám místo svým okolím Vítkovci ale o moravské šlechtě toho fakt moc nevím. Z české mě jako dostatečně mocní a naštvaní, když pominu Vítkovce, které jsem výše zavrhla, napadají pouze Ronovci (Buzici, Hrabišici, Benešovici si myslím nebyli ani dostatečně mocní, ani dost namíchlí). Mohlo se také jednat o spiknutí "napříč stranami", tj z každého rodu někdo. Vrame se ale k mé původní otázce, kdo z moravské šlechty by mohl míti zájem kromě Šternberků a už pouze na Václavově vraždě nebo na celkovém zničení dynastie Přemyslovců? Jinak bychom si ale rozhodně měli uvědomit, že bylo-li to dílem české a moravské šlechty, pak se moc nedohodli, co bude po královraždě následovat, protože jejich nejednostnost se projevila i při volbě českého krále Jindřich Korutanský versus Rudolf Habsburský.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

moravská šlechta

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:Jak je na tom z tohodle hlediska..moravská šlechta?
V tomto případě bych snad ani nerozlišoval národnostně šlechtu.
Mnozí z české šlechty měli statky nebo úřady na Moravě a stejně tak se moravská šlechta mohla podílet na dvorských funkcích v Čechách. Zvláště když i kastelánské úřady bývaly pohyblivé...
Je pravda, že tou dobou na Moravě nebyl pánem markrabí, ale jestli se nepletu, tak tam zajížděl český král. O to víc musela zastávat moravská úřednická šlechta pořádek v zemi v závislosti na přízni krále.

Ale co to znamená to číslo, které v souvislosti se šlechtou uvádí kronikář Otakar Štýrský?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Georg píše:No a tady je motiv i to,že se stal nejvýznačnějším představitelem celého státu,kdy dlouho a různě tahal za skryté státní nitky.Jak jsem psal jinde,nemohl skousnout,jak píší místní předchůdci badatelé to,že stratil místní državy z popudu Václava II.
No Jindřich z Lipé byl zatím jako hypotetický osnovatel zmíněn jen okrajově (viz Jurokova teze- že Dalimil mlží, aby odvrátil pozornost od české šlechty a jelikož Dalimil je podle něj Jindřich z Vansdorfa, co psal por JzL, tak tobyl asi on).

Jenže :
1. V té době ještě za nitky netahá JzL, ale starší Ronovci, především Hynek z Dubé a Raimund z Lichtemburka. Jindřich se teprve ke konci vlády Václava II. postupně (a hlavně díky strýčkovi Hynkovi) dostává blíže ke dvoru a jeho úřadům, a samozřejmě také svojí zásluhou, díky vojančení v Polsku cca od roku 1300, opět pod strýčkem Hynkem z Dubé.

2. Byli to Ronovci, kteří na sklonku vlády VáclavaII. a především krátké vlády Václava III. nabrali silný vzestup. A to jak úřady , tak vlastnictvím pozemků. JIndřicha z Lipé sice nevyjímaje, ale pořád v závěsu starších příbuzných. Dokonce i jeho staršího bratra Čenka, který dostává v roce 1305 výnosný úřad, zatímco Jindřich ještě pořád plení VelkoPolsko.
Za Václavů se jim dařilo a ten trend neustával, Václav III. je potřeboval, hlavně v Polsku a tak by byli sami proti sobě, se ho zbavovat.

3. Nevíme přesně, kde Jindřich v době vraždy byl, listiny o něm celou krátkou dobu panování Václava III. mlčí - dá se tedy předpokládt, že nebyl u dvora, ale v Polsku. Palacký to například tvrdí i když - bez písemných potvrzení. Podle něj byl Jindřich v roce 1305 hejtmanem ve Velkopolsku a společně s Mikulášem Opavským, t.č. hejtmanem Krakovska měli posílat Václavovi zprávy o narůstajících potížích v Polsku a tím se stali iniciátory tažení. Po vraždě pak oba bez boje Polsko opouštějí.
Ha stopa , či přímo důkaz, chtělo by se možná zvolat. Jednak tyto údaje nejsou dále potvrzeny, jednak odpovídají standardnímu chování vojenských velitelů zodpovědných za území, které se jim začíná bouřit.
A po Václavově smrti a tím konci tažení už nebylo proč v Polsku zůstávat a Mikuláš zřejmě spěchal domů zachránit, co se dá.
A JIndřich podle toho co o něm dále víme také, nikoliv zachranovat, ale být ve správný čas na správném místě.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Zvažovali jsme různé motivy - a podle nich pak zavrhovali či navrhovali podezřelé. Zkusme pro jednou zúžit toto uvažování na jeden jediný motiv, který se nabízí tak okatě, že ho sice zvažujeme, ale trochu už předem s podezřením. Věci bývají jednoduché, někdy až překvapivě.

Takovým motivem je vláda - at už touha převzít moc sám, či odstranit vládnoucí dynastii jako takovou a napořád.

Pročetla jsem znovu všechny stránky a zde jsou pro pořádek všichni námi obvinění, at už byli zmíněni jednou či mnohokrát a u nich hned označení, zda v případě motivu změny vlády či jejího uchvácení pro sebe jsou i dále v okruhu podezřelých.

1. Jindřich Korutanský s manželkou - ANO
2. Lokýtek - ANO (vláda v Polsku)
3. Albrecht Rakouský &syn - ANO
4. Mikuláš Opavský - ANO ( mohl stále doufat ...)
5. Richenza Polská - ANO (ač je mi to líto)
6. česká šlechta - en bloc - ANO

okrajově -pro pořádek , ale zmínili jste je
7. Viola Těšínská - NE
8. Alžběta Uherská - NE
9. Karel Robert - NE, v té době už Václav III. na vládu v Uhrách rezignoval
10. Posel z budoucnosti - NE, i když se sám přiznal.

Kdo z výše jmenovaných a označením ANO (ted kromě šlechty- ta až později, je zajímavé ke komu se posléze přikláněli a co za to bylo) nakonec nějakým způsobem se ke vládě dostal:
1. JIndřich Korutanský + Anna - ANO
2. LOkýtek - ANO
3.Habsburkové - ANO
4. Mikuláš Opavský NE
5. Richenza Polská ANO
6. přibývají nám manželé Lucemburkovi a novopečený císař, ale kromě Elišky jsou z toho oba Lucemburkové venku.

Zbývá 5 podezřelých, kteří mohli chtít vládnout a nakonec též vládli + česká šlechta.

Ted jsou podle mě důležité 2 otázky :

1. Kde byli tito jmenovaní v době vraždy, a jak se zachovali těsně po ní, jako někdo, kdo byl činem zaskočen či osoba připravená a událost očekávající ? Odpovědět na ni dá určitě nějaké hledání.

2. Kdo z výše jmenovaných by neměl problém z titulu své funkce, hodnosti, příbuzenství apod. dostat se v Olomouckém hradě ke králi a nikomu by to nebylo divné.

a poslední otázka - tu budu potřebovat až ke šlechtě - dokážeme zjistit kdo byl vojensky a velitelsky (kromě Václava ) zodpovědný za tažení, kdo tedy mohl mít přístup ke králi , protože běžně "podával" hlášení a tak podobně ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:dokážeme zjistit kdo byl vojensky a velitelsky (kromě Václava ) zodpovědný za tažení, kdo tedy mohl mít přístup ke králi , protože běžně "podával" hlášení a tak podobně ?
Čili nejvyšší maršálek ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše: Čili nejvyšší maršálek ...
Jo přesně .. a to v té době musel být Tobiáš z Bechyně , po Václavově smrti jednoznačný straník habsburské volby. Jenže on byl myslím už dost postraeší, je otázka, zda ho sebou vláčel Václav na polní tažení resp. zda ho ještě byl fyzicky - to je ten důvod, proč jsem ho nejmenovala rovnou a chci to nějak ověřit.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:Tobiáš z Bechyně..
To je ten co ho zapích Krušina ne? Ten v moc dobrém fyzickém stavu nebyl... (ani před tím). :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Katerina píše:Tobiáš z Bechyně..
To je ten co ho zapích Krušina ne? Ten v moc dobrém fyzickém stavu nebyl... (ani před tím). :)
Jo, jo přesně ten v domě biskupa z Dražic, scházeli se tam pánové co byli prohabsburka a Krušina tam vlítnul s Oldřichem z Lichtemburka .. a nějakým nedopatřením...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

ad Katherine

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:1. Kde byli tito jmenovaní v době vraždy...kdo byl činem zaskočen či osoba připravená a událost očekávající ?
Myslím že Albrecht z Habsburka byl nejméně připraven.
Jak poměrně přesvědčivě předvedl již M. Ivanov > kdyby to osnoval Albrecht, nechal by české vojsko dojít co nejdál za hranice, aby tak připravil půdu pro neohroženou invazi a byl by připraven co nejblíže k vpádu do Čech.
Mezitím uplatňuje svá práva v Durynsku a chystá se tam i k ozbrojenému prosazení moci.
V době vraždy byl ovšem až u Hagenavy v Alsasku! Dnes je to jeden z východních regionů Francie.
Obrázek
Znak Alsaska
Katerina píše:Kdo.. by neměl problém z titulu své funkce, hodnosti, příbuzenství apod. dostat se v Olomouckém hradě ke králi a nikomu by to nebylo divné.
Nebo spíš, jak říká Beneš z Weitmille - kdo tam měl být a nebyl?
"Nevím, co říci o královských úřednících oné doby. Proč odešli nebo kam se obrátili?
Kde byli tehdy hofmistr, komorník, maršálek... kde byli páni, urození a strážci královského majestátu?"

** nejvyšší hofmistr > Albrecht z Lomnice (1304-1308)
** nejvyšší komorník> Jindřich z Rožmberka (od r. 1297)
** nejvyšší maršálek> Tobiáš z Bechyně (1305-1307)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti