Smiřičtí ze Smiřic

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Smiřičtí ze Smiřic

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dagmar píše:
KOMOŃ píše:
Takže já bych zase tak opatrný rozhodně nebyl.Svůj hrad a celé širé okolí má dokonale v malíčku.Taky jsem si všimnul jeho velkému zalíbení právě v geneaologii.
Dost zasvěceně nadává na způsoby nakladatelství Beatris, jak "řešilo" vlastnictví hradu po revoltě husitské...

Na Valdštejn teda chodím docela často a rád.Pohádky spíš říká různým turistům, kteří o dějiny nemají nějaký zvláštní zájem.Ale těm ostaním to říká všecko dobře :wink:
Hm, tak to jsem měla smůlu. Byla jsem jedna z posledních návštěv a vyslechla jsem si jeho přednášku právě v kulatém salonku. Trochu si pletl už Valdštejny a ve Smiřických měl mírně řečeno chaos.
Tak to nevím ským jsi mluvila.Působí tam ještě jeden, mladší.
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Smiřičtí ze Smiřic

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dříve výnosné panství kolem letopočtu 1615 začalo trpět celkově špatnou úrodou a jejich zisk se začínal blížit k červeným číslům.
Nemá někdo bližší informace?

Já se pokusím pro případnou argumentaci dohledat nějaká meteorologická data, které stím musejí zákonitě souviset...

Pokud na této skutečnosti bude nějaká pravda, tak se nelze divit Markétě a její chamtivosti, když hospodářství už neprospívalo jako dříve a ke všemu si Albrecht Jan, financoval válku proti císaři.Nutno podotknou, že ho vtomto úctyhodném kroku nikdo nenásledoval...
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

původ

Nový příspěvek od KOMOŃ »

A co ten nejasný původ rodu?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: původ

Nový příspěvek od Dagmar »

KOMOŃ píše:A co ten nejasný původ rodu?
Dobrý dotaz. Smiřičtí nejsou jediný rod, jehož počátky jsou nejasné. Bohužel ani Paprocký nebyl schopen vyfabulovat začátek tohoto rodu. Budeme se muset smířit s tím, že první zmínka o tomto rodu je až z r.1406, kdy zeman Václav se usadil ve Smiřicích.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: původ

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Dagmar píše:
KOMOŃ píše:A co ten nejasný původ rodu?
Dobrý dotaz. Smiřičtí nejsou jediný rod, jehož počátky jsou nejasné. Bohužel ani Paprocký nebyl schopen vyfabulovat začátek tohoto rodu. Budeme se muset smířit s tím, že první zmínka o tomto rodu je až z r.1406, kdy zeman Václav se usadil ve Smiřicích.
Občas se usuzuje, že jde o vyčleněný rod Otmarů z Holohlav.Opodstatnění to má, ale dokázat se to nedá...Navíc se soudí , že už tento rod má být dávno mrtvý, přesto se k predikátu hlásí několik sourozenců přímo z Holohlav. Takže to nebude tak horké, jak se soudilo.

Navíc v Holohlavech mají být pochovaní nejméně dva členové Smiřických, zatím se neví nic bližšího.Na faře nic nevědí a možná v muzeu ve Smiřicíh budou vědět víc.Teď nemám absolutně čas se tam podívat... :cry:
Bez piva to není ono.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 5 hostů