Páni z Křižanova

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pøibyslav

Nový příspěvek od Katerina »

Taky bych souhlasila s Přemkem , že to není prabděpodobné. Přibyslav byl moravský šlechtic se statky hlavně na českomoravské vrchovině. Ebl ve Smilovi z Lichtemburka (ano, koupila jsem si ho) uvádí, že byl nejasného původu, a hlavně tam vznikl docela zamotaný propletenec, jednak těmi sňatky Sibbyly a jejích dcer, Ronovců a Markvarticů a ještě je do toho zapleten Jan z Polné i Smilův bratr Častolov (snad měli být švagři). Musím se na to podívat doma, spoléhat se na pamět je v takovém případě ošidné. Každopádně to byli především Ronovci, kdo po nich dědili. Zdá se, že Přibyslav z Křižanova se vynořil kolem Přemyslovců a získal si velké postavení i majetek.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pøibyslav

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Taky bych souhlasila s Přemkem , že to není prabděpodobné.
Mně taky ne, ale zajímalo by mě, kde to Georg našel...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pøibyslav

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Katerina píše:Taky bych souhlasila s Přemkem , že to není prabděpodobné.
Mně taky ne, ale zajímalo by mě, kde to Georg našel...
To mě taky, já jsem třeba našla na stránkách jednoho města na českomoravské vrchovině, že Přibyslav byl synem Zbislava z Bratčič, ale to byl Jan z Polné . Z toho bychom museli vyvozovat, že Přibyslav a Jan z Polné byli bratři ...jenže ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Marquartic Pøibyslav....

Nový příspěvek od Georg »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Až na tu poslední věc, nic proti
Dal jsem to tam se smajlíkem.Tady je těžký překlad Geschlecht-kmen,rod ,pohlaví,pokolení.Tak si vyber.Ale není tam nic o podkladu tvrzení.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Dobře bavíme se tu o mužích ale co taková sv. Zdislava (z Lemberka manželka Havla z Lemberka věrného krále Václava I.) A co jejich děti. Zdislava umřela r.1252 na tuberkulózu nejmladší ratolest byla ještě mimino.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Kunhuta Halièská píše:Dobře bavíme se tu o mužích ale co taková sv. Zdislava (z Lemberka manželka Havla z Lemberka věrného krále Václava I.) A co jejich děti. Zdislava umřela r.1252 na tuberkulózu nejmladší ratolest byla ještě mimino.
Nechci být zlá, ale neví se, na co zemřela, kolik bylo dětem také ne, ani kolik těch dětí celkem bylo, to všechno jsou legendy... :wink: No navíc si nedovedu moc představit, jak mohla mít mimino s tuberou :? . Podívejme se spíš do pramenů, co nám o ní říkají (skoro nic :twisted: )
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Georg píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...Až na tu poslední věc, nic proti
Dal jsem to tam se smajlíkem.Tady je těžký překlad Geschlecht-kmen,rod ,pohlaví,pokolení.Tak si vyber.Ale není tam nic o podkladu tvrzení.
Asi jsem skutečně špatně přeložil to slovo.Správně mělo být pokolení,které získávalo statky za své služby....
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Pøibyslav z Køižanova

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Tento muž byl otcem 5 dětí, jeho jediný syn umřel v dětských letech a ještě jedna dcera. Krom toho ještě Zdislavu, cho Havla z Lemberka, později svatou, Eufémii, později paní z Obřan, a Elišku neboli Alžbětu, potom žena pana z Lichtemburka. Už stoho koho jsi vzaly vyplývá, že to byl velice významný šlechtic, byl purkrabím na Veveřím a v Brně.
Pro, rege!!!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pøibyslav

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Každopádně to byli především Ronovci, kdo po nich dědili.
Nevím, jestli by nám v tomto nepomohla Statuta Konrádova - teď z hlavy nevím, jestli se to týkalo pouze dcer neprovdaných, nebo mohly v případě absence synů dědit i vdané - Přibyslav měl dcery tři a všechny byly vdané... Nemáme někde jejich text?
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Páni z Køižanova

Nový příspěvek od Laurentius »

Dovolím si pokračovat po delší době v tomto tématu. Opravdu se dost často uvádí, že Přibyslav z Křižanova byl přímo příbuzný (bratranci) Jana z Polné a tedy Markvarticů. Uvádí to historik Josef Šimák a také podobné teorie vyslovil Pavel Elbl. Také nevím jestli je možné, aby si Zdislava vzala za manžela "příbuzného".
Důležitou osobou je pravděpodobný otec Přibyslava jménem Petr. 1234 vystupuje vedle Jana z Polné přímo Přibyslav, syn Petrův. Tento Petr by měl být totožný s čáslavským kastelánem Petrem (CDB,II,107). Dalším dokladem této teorie je, že Přibyslav pojmenoval svého syna jménem Petr.
Otcem Jana z Polné byl Zbyslav z Bratčic. Jan z Polné i Přibyslav z Křižanova přichází na Moravu z Čech a objevují se v souvislosti z Čáslavskem, kde měl rod původní základnu.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Páni z Køižanova

Nový příspěvek od Laurentius »

Přečetl jsem znova celé téma o pánech z Polné. Musím říct, že ta teorie o původu tohoto rodu ve znaku orlice (Janoviců) se zdá být lepší a lépe by i zapadala do pánů z Křižanova. Otázka je, jestli můžeme nějak doložit, že čáslavští kasteláni Petr a Zbyslav z Bratčic měli ve znaku orlici.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Páni z Køižanova

Nový příspěvek od Ježek »

Przemysl de Nyestieyky píše: jednou z větví významného moravského rodu pánů z Lomnice.
Ne, páni z Lomnice (Tasovci v té době spíš) nebyli přímo příbuzní s Přibyslavem z Křižanova.

Přibyslav je ale dost nejasná postava. V roce 1234 se píše podle Obřan, 1235 podle Maloměřic, 1237 společně s Folkmarem z Maloměřic (bratr?), 1239 z Křižanova.

V roce 1222 se Petr píše podle Rousínova, který ale bude spíše zeměpanský.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Páni z Køižanova

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:Dovolím si pokračovat po delší době v tomto tématu. Opravdu se dost často uvádí, že Přibyslav z Křižanova byl přímo příbuzný (bratranci) Jana z Polné a tedy Markvarticů. Uvádí to historik Josef Šimák a také podobné teorie vyslovil Pavel Elbl. Také nevím jestli je možné, aby si Zdislava vzala za manžela "příbuzného".
Přemysl se právě spíše přiklání k tomu, že o Markvartice nejde http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 981#p16981
Nicméně o žádné dispensi nevím, i když je otázkou, zda by byla potřbea, pokud ani neznáme teoretický stupeň příbuzenství.
Laurentius píše: Důležitou osobou je pravděpodobný otec Přibyslava jménem Petr. 1234 vystupuje vedle Jana z Polné přímo Přibyslav, syn Petrův. Tento Petr by měl být totožný s čáslavským kastelánem Petrem (CDB,II,107). Dalším dokladem této teorie je, že Přibyslav pojmenoval svého syna jménem Petr.
Která ta listina to uvádí? Já ji nemohu v CDB II najít...
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od Laurentius »

Těžko odhadovat z těch několika málo informací. I já už taky od té doby měl různé teorie a taky se od počátku přikláním k tomu, že nešlo o Markvartice.
To taky netuším, ale našel jsem tu listinu z 1234 aspoň v CDM II. a tady je odkaz na svědky - strana 270.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od thovtt »

Dr. L. Hosák v Dějinách Hustopečska do poloviny 14. stol. na str. 46 píše: "Záhada rodové příslušnosti Přibyslova z Křižanova nebude asi nikdy uspokojivě vyřešena. Palacký podle listiny osecké jej považoval za bratra Jana z Polné, tedy za syna Zbyslova z Bratčic, z rodu Janoviců, ale Šimák jej přiznává rodu erbu křídla. Uvedená listina osecká (Friedrich III., 100) uvádí skutečně Přibyslava jako bratra Jana z Polné, není ovšem vyloučeno, že oba byli bratři nevlastní. Poněvadž však statky Janovi (Polná) a Přibyslavovi (Přibyslav, Žďár) sousedily. lze soudit, že vznikly rozdělením otcovského dědictví. Sám se přikláním proto a na podkladě existence obojích Bratčic k mínění Palackého, že Přibyslav byl synem Zbyslova z Bratčic.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Uvedená listina osecká (Friedrich III., 100) uvádí skutečně Přibyslava jako bratra Jana z Polné, není ovšem vyloučeno, že oba byli bratři nevlastní.
To je zajímavé, na tu listinu se podívám až doma, nicméně napadá mě, že taková skutečnost by asi (?) byla uvedena ve Žďárské kronice, ale, pokud se nemýlím, o jejich příbuzenství v ní není ani zmínka.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:
thovtt píše:Uvedená listina osecká (Friedrich III., 100) uvádí skutečně Přibyslava jako bratra Jana z Polné, není ovšem vyloučeno, že oba byli bratři nevlastní.
To je zajímavé, na tu listinu se podívám až doma, nicméně napadá mě, že taková skutečnost by asi (?) byla uvedena ve Žďárské kronice, ale, pokud se nemýlím, o jejich příbuzenství v ní není ani zmínka.
Z toho důvodu byla pravost té listiny napadena, nebo pojem bratři vyjadřoval "duchovní příbuzenství". Také bych tomu nepřikládal váhu a spíše oba považoval za bratrance.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od Viola »

Relevantní strany Žďárské kroniky zde: http://147.231.53.91/src/index.php?s=v& ... 9&page=541
Zejm. strany 525 a 526

Ještě mě napadá, jak mohli být bratři, když otec každého z nich se jmenoval jinak?
Naposledy upravil(a) Viola dne 06 dub 2011 10:49, celkem upraveno 1 x.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od thovtt »

Pokračování dr. Hosáka.
Podle vVětšího letopisu žďárského přišla v průvodu královny Kunhuty, manželky Václava I., Sybila, která se provdala nejprve za nám neznámého velmože Bohuslava a po jeho smrti za Přibyslava z Křižanova. Podle uvedeného letopisu měl Přibyslav se Sybilou děti Zdislavu (pak manželku Havla z Jablonného), Eufemii (později manželku Bočka z Obřan), Elišku (pak manželku Smila z Lichtenburka), Petra z Libuši. Po smrti Přibyslavově provdala se Sybila po třetí za Jindřicha st. z Žitavy a zemřela jako vdova 1. ledna 1262 ve Žďáře.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Páni z Křižanova

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:To taky netuším, ale našel jsem tu listinu z 1234 aspoň v CDM II. a tady je odkaz na svědky - strana 270.
V CDB III/1 jde o číslo 85 na straně 90 a násl.
Je možné, že se Přib. z Křižanova psal také jako z Moravan? V CDB IV je na straně 126 č. 44 v listině Jana z Polné uveden právě takto (shodně RBM I č. 1096, 523).
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů