Plnoletost šlechty ve støedovìku

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Plnoletost šlechty ve støedovìku

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:Pokud bývali muži ve středověku plnoletí dříve - myslím, že jste uváděli 14 let..
No s tou plnoletostí to bylo trochu jinak. Pokud se nemýlím, tak klasická šlechtická plnoletost byla později > 21 let.
To, že se ujímali správy panství o něco dřív, tak za předpokladu, brzkého skonu rodičů a především za přítomnosti poručníků...
Naposledy upravil(a) Przemysl de Nyestieyky dne 29 srp 2007 16:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:No s tou plnoletostí to bylo trochu jinak. Pokud se nemýlím, tak klasická šlechtická plnoletost byla později > 21 let.
To, že se ujímali správy panství o něco dřív, tak za předpokladu, brzkého skonu rodičů a především za přítomnosti poručníků...
Já jsem právě o té plnoletosti něco hledala a psala do "Povstání šlechty" s tím, že se to špatně určuje přesně podle věku. Navíc myslím, že to, že se Petr vyskytuje na listině, ještě neznamená, že je plnoletý, spíš bych to viděla na jakési "zaučování" do hospodářství nebo politiky... Už nevím kdo (myslím, že Němec) klade datum narození Petra někam k roku 1290, což by myslím odpovídalo.
A na genealogy je zrovna pár chyb u Záviše, takže se mohl s Jindřichem seknout, nebo byl Jindřich opravdu prvorozený, ale zemřel jako dítě.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Przemysl de Nyestieyky píše:
Katerina píše:Pokud bývali muži ve středověku plnoletí dříve - myslím, že jste uváděli 14 let..
No s tou plnoletostí to bylo trochu jinak. Pokud se nemýlím, tak klasická šlechtická plnoletost byla později > 21 let.
To, že se ujímali správy panství o něco dřív, tak za předpokladu, brzkého skonu rodičů a především za přítomnosti poručníků...
Plnoletost byla dána mnoha kritérii, takže věk je vždy spíše orientační a podléhá i místní tradici. Těch 14 let bývá ve středověku často zmiňováno jako věk, kdy mladík, byl-li jedinou hlavou rodu, přebíral od regenta vládu. Z právního hlediska bychom tedy mohli věkovou hranici snížit pod 20 let, ale konkrétní určení je skutečně dáno tradicí. Věk 21 let se kodifikoval snad až v 18. či 19. st. (ale možná plácám), já jsem na něj narazil až teprve ve spojitosti s kodifikovanými zákoníky (napoleonský, všeobecný pruský, atd.).
servo
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Maršálek píše:Plnoletost byla dána mnoha kritérii, takže věk je vždy spíše orientační a podléhá i místní tradici. Těch 14 let bývá ve středověku často zmiňováno jako věk, kdy mladík, byl-li jedinou hlavou rodu, přebíral od regenta vládu. Z právního hlediska bychom tedy mohli věkovou hranici snížit pod 20 let, ale konkrétní určení je skutečně dáno tradicí. Věk 21 let se kodifikoval snad až v 18. či 19. st. (ale možná plácám), já jsem na něj narazil až teprve ve spojitosti s kodifikovanými zákoníky (napoleonský, všeobecný pruský, atd.).
Já už jsem to někam psala, ale teď to nemůžu najít. Našla jsem v zásadě asi to, že to bylo různé u šlechticů, m칝anů i nízkých vrstev, přesný rok byl určen až někdy od 15. nebo 16. století, do té doby měla být dospělost kontrolována individuálně :roll: . No, nedovedu si to moc představit... Každopádně těch 12 let pro dívky a 14 pro chlapce uvádí Kavka...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Maršálek píše:..Věk 21 let se kodifikoval snad až v 18. či 19. st...
Já se zase držím J.V.Šimáka, který tímto kritériem posuzoval třeba i pojmy jako "clientis" apod....
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

když ono se to posuzovalo jinak v případě, že dědic byl sirotek a v případě, že jeho otec či oba rodiče žili.
servo
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Maršálek píše:když ono se to posuzovalo jinak v případě, že dědic byl sirotek a v případě, že jeho otec či oba rodiče žili.
...popřípadě jak drsně se choval sirotkův poručník
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Vìk pro zásnuby

Nový příspěvek od acoma »

podle kanonického práva byl věk pro zásnuby u obou snoubenců v sedmi letech a děvče mělo být v době sňatku dvanáctileté.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

plnoletost dle kanonického práva

Nový příspěvek od acoma »

Našla jsem další variantu - pro manželství byla tělesná dospělost u děvčat 13 - 15 let a u hochů 15 -19 let. Staré Město pražské mělo od r. 1350 uzákonněu plnoletost u žen v 15 letech a u kluků v 18.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Charvátová udává v souvislosti se sňatky mezi nobilitou 13. a 14. st. věk cca 14 let, do té doby mluví o dětských zásnubách.
In. K. Charvátová - Václav II.
servo
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 5 hostů