Historické Romány

Stredověk dnes - historiografie, aktuality, pomoc při bádání ...

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Zany píše:když už jsme tu probírali toho Englunda, dneska jsem v Luxoru viděl jeho další dílko, tentokrát útlou knížečku věnovanou královně Kristině. Akorát jsem si chytře nenapsal název a na netu to nikde nemůžu najít...
Jej, to je škoda. :roll:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

no, snad by to měl být překlad tohoto:

http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=20373
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Historické romány

Nový příspěvek od kanuk »

Doporučuji knihy J. Michenera, i když to nejsou historické romány v pravém slova smyslu. JM obvykle zvolí určité území Aljaška, Hawaii, Polsko a jiné, na kterém se odehrávají v různých obdobích děje povídek, které jsou dosti dobře podloženy historickými fakty. A v povídkách obvykle vystupují příslušníci stejného rodu.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:no, snad by to měl být překlad tohoto:

http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=20373
Nebo tady.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Kniha

Nový příspěvek od Dagmar »

Díky, objednáno :lol:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

NOVÁ VAÒKOVÁ

Nový příspěvek od Katerina »

Mé dámy,

možná jste si všimly, ale právě vyšel nový historický román od paní Vaňkové - Příběh mladšího krále.

Tentokrát se posunula v čase dopředu a je to o Přemyslovci Bedřichovi částečně, ale hlavně o mládí Přemysla Otakara I. , končí Barbarossovým utopením- Vladislav je v Akonnu a Přemysl a Děpoltem s Barbarossou, takže se dá očekávat pokračování.
Takže se máme na co těšit.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: NOVÁ VAÒKOVÁ

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Mé dámy,

možná jste si všimly, ale právě vyšel nový historický román od paní Vaňkové - Příběh mladšího krále.
Wow! Nevím, super =D>
Blanka z Valois
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 07 zář 2007 17:54

kniha

Nový příspěvek od Blanka z Valois »

no, to je vyborne, kazde Vánoce vydávala pani Vanková novou knihu, a kdyz jsem ji pultech nenasla, tak jsem se obávala, ze psani povesila na hrebik (na coz by mela pravo vzhledem k veku :( )
myslim, ze budu v PO spechat do knihkupectvi :D :D :D (dik za informaci)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

skeptický postoj k Vaòkové

Nový příspěvek od acoma »

Tak mě k tomu skepticky napadá, že poslední knihu o Landštejnech jsem přečetla a znechuceně odnesla do antikvariátu. Obávám se, aby tohle nebylo to samý.. 8)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: NOVÁ VAÒKOVÁ

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:Vladislav je v Akonnu a Přemysl a Děpoltem s Barbarossou,
To musí být blbost. Ještě by tam naše budoucí knížata mohla vést debatu o světových náboženstvích se Saladinem a řešit problém hinduistické reinkarnace ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: skeptický postoj k Vaòkové

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Tak mě k tomu skepticky napadá, že poslední knihu o Landštejnech jsem přečetla a znechuceně odnesla do antikvariátu.
No je fakt, že Pán stříbrné růže se mi fakt líbil, ale Válka mě taky nenadchla. Jenže jsem si říkala, že to bude třeba tím obdobím, který mi už moc neříká :? .
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: NOVÁ VAÒKOVÁ

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:
Katerina píše:Vladislav je v Akonnu a Přemysl a Děpoltem s Barbarossou,
To musí být blbost. Ještě by tam naše budoucí knížata mohla vést debatu o světových náboženstvích se Saladinem a řešit problém hinduistické reinkarnace ...
No musím počkat na pokračování, ale tipla bych si, že po Barbarossově utopení to Přemysl pomalu zabalí a vrátí se domů, ale Děpolt tam v Aconu přeci umřel.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: skeptický postoj k Vaòkové

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
acoma píše:Tak mě k tomu skepticky napadá, že poslední knihu o Landštejnech jsem přečetla a znechuceně odnesla do antikvariátu.
No je fakt, že Pán stříbrné růže se mi fakt líbil, ale Válka mě taky nenadchla. Jenže jsem si říkala, že to bude třeba tím obdobím, který mi už moc neříká :? .
Hm, proto si počkám až to přečetete a řeknete, že je to super, protože historický romány přestaly být můj šálek čaje. zvl᚝ jedná-li se o doby, o nichž nic nevím. No a o těch, co něco vím, tam zas moc kritizuju... :) 8) :lol: :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jindøich z Lipé

Nový příspěvek od elizabeth »

Nedbajíc varování mnoha zde přítomných dam, i koupila jsem si od Jiřího Hanibala román o pánu z Lipé. Neodstrašilo mě ani to, že Václav II. od téhož autora leží v knihovně po zběžbém prolistování ( více jsem neměla sil). Ale to mělo... Po přečtení prvních 30stran jsem usoudila, že to opravdu nebylo psáno pro mě. [-o<

Ještě, že Valdekovi, jehož jsem nedávno držela v ruce v knize jsem odolala.

Bejt členem Knižního klubu pro mě často znamená rozhodnutí mezi bestsellerem a historickým románem nevalné kvality... :(

Vyšlo vůbec nově něco, co by stálo za přečtení, u čeho by si člověk oddychnul??? :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Co je tam tak hrozné?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Co je tam tak hrozné?
No kromě toho, že mě to nevtáhlo vůbec do děje, se tam Ješeček z Falkenštejna pokouší zavraždit Václava a Jindřich z Lipé ho zachrání... :lol: :evil:

Prostě nový Merle se nám zatím nezrodil nebo aspoň v Čechách a v Moravě ( a ve Slezsku) nezrodil...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:No kromě toho, že mě to nevtáhlo vůbec do děje, se tam Ješeček z Falkenštejna pokouší zavraždit Václava a Jindřich z Lipé ho zachrání... :lol: :evil:
Ouououou. Blbý je, že noví autoři stále píší o tomtéž, vlastně přebírají modely napsané již paní Vaňkovou, proto je to také, až na výjimky, které pro mě představuje třeba Z. Koubková, pořád dokola. Myslím, že by noví autoři si měli buď vybrat jiné, ještě nezpracované období, nebo se na stejná obodbí podívat trochu jiným pohledem.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:No kromě toho, že mě to nevtáhlo vůbec do děje, se tam Ješeček z Falkenštejna pokouší zavraždit Václava a Jindřich z Lipé ho zachrání... :lol: :evil:
Ouououou. Blbý je, že noví autoři stále píší o tomtéž, vlastně přebírají modely napsané již paní Vaňkovou, proto je to také, až na výjimky, které pro mě představuje třeba Z. Koubková, pořád dokola. Myslím, že by noví autoři si měli buď vybrat jiné, ještě nezpracované období, nebo se na stejná obodbí podívat trochu jiným pohledem.
Ono to není tak jednoduchý vymyslet něco novýho a držet se přitom historických skutečností. Mnohdy pak dělají angličtí historici to, že píší pod pseudonymem romány, třeba Peter Tremayne, doufám, že jsem nezkonila ( nebo neskonila, je to změna stavu nebo dohromady?) jeho "umělecké" jméno, se vlastním jménem jmenuje zcela jinak, a píše historické studie...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Viola píše:Co je tam tak hrozné?
No kromě toho, že mě to nevtáhlo vůbec do děje, se tam Ješeček z Falkenštejna pokouší zavraždit Václava a Jindřich z Lipé ho zachrání... :lol: :evil:...
Fakt to tam je ? Já to tedy četla a dočetla :wink: - ale taky jsem věděla , že teda bez zaujetí. jak je vidět, tak i ne moc pozorně - vůbec si to nepamatuji.

Ono je to fakt s historickou odechovkou těžký.
Já když si chci odlehčit hlavu tak si bud čtu dokola Vaňkovou , Petersovou - bratra Cadfaela, někdy Vondrušku - Ondřeje Pluha, pak ty římský detektivky a jak zmiňovala Viola Petera Treymana - to je sestra Fidelma, staré Irsko, to je nejen oddechové, ale i historicky moc zajímavé. A někdy sáhnu znovu po Daňkovi - myslím, že ta o janu Lucemburském a Jindřichovi z Lipé je Král utíká z boje. S tím románem se dá samozřejmě polemizovat , ale mě na tom baví, že mpotivy obou Jindřicha i Jana nevidí černobíle, oba nejosu ani zlí , ani skvělí, ale něco mezi tím, jako my všichni.

Pak už fakt nevím, co bych ti na oddech poradila , já jsem tak docela úzce zaměřená. Tedka vyšel druhý díl Boudici - Znamení býka, ale tak jako ten první mě to nechytlo.
Holt si budem muset něco napsat sami. :wink:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Jindøich z Lipé

Nový příspěvek od Dagmar »

elizabeth píše:
Vyšlo vůbec nově něco, co by stálo za přečtení, u čeho by si člověk oddychnul??? :wink:
Betty, nové to není, ale pokud nejsi jen úzce zaměřena, tak vřele doporučuji.
http://www.almanachlabyrint.cz/knihy/38 ... stokratky/

Něco podobného: Tatiana Metternichová - Svědectví o neobyčejném živote.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů