Aktualizace fóra

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Aktualizace z verze 3.0.5 na 3.3.5. se povedla celkem bez větších potíží (s pomocí bratra)
Jazyková verze fóra je nastavena na češtinu, snad se to změnilo i všem uživatelům. Kdyby se někomu nefungovala, prosím hlásit ...

Novinky:
V této verzi lze mít odkaz na hlavní stránky i fórum v hlavičce fóra.
Více možností v uživatelském panelu

Grafika
Zatím je základní vzhled fóra. Další možnosti (ten starý středověký asi nepůjde, jeho poslední aktualizace je z roku 2008) nahraju podle vašich přání.
Výběr je tady: https://phpbb3styles.net/db33/?sid=fbff ... ace1cbd15b

Co dál udělat:
- nahrát úvodní obrázek
- nahrát vzhledy fór
- zjistit, kde je tagování lidí
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

- Nový logo hotový
- tagování lidí mám nějaký problém s databází, nejde mi to zprovoznit
- čekám na návrhy vzhledů fóra
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
koiko
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 27 čer 2011 12:22

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od koiko »

Hlásím - polovina CZ, polovina AJ
A takto rozdělené to mám všude :(
ufu.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

koiko píše: 30 zář 2022 08:54 Hlásím - polovina CZ, polovina AJ
A takto rozdělené to mám všude :(
ufu.jpg
Toho jsem se bál.

Ručně by to mělo jít změnit User Control Panel > Board preferences > Language
jazyk.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Tagování lidí

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 29 zář 2022 17:36 - tagování lidí mám nějaký problém s databází, nejde mi to zprovoznit
Našel jsem řešení.

Tagování lidí funguje stejně jako na facebooku - napíše se zavináč a první písmeno přezdívky, pak to vyhodí rolovací nabídku.

Tímto zdravím účastníky výletu @Iohannes @Viola @Katerina
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Viola »

:D
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Možná to není správné místo ani čas ale připadá mi neuvěřitelné co vše se stávalo či stává samostatným tématem. Tím se omlouvám chudákovi Ježkovi, který to vše má na hrbu a za tu dobu by napsal ... Chápu, že je to částesčně dáno i historickým vývojem ale nevím proč májí mít vlastní téma páni z Krumlova a Záviš z Falkenštena? Myslím, že spoustu témat lze rozčlenit a hlavně sloučit abychom z toho nedělali bordel. Neustále jsou zakládána rádoby témata, která zajímají pouze jejich tvůrce a přitom by se v pohodě vešla pod jakési zastřešující téma. Tím myslím např. pány z Vřesovic, které můžeme vložit do jakési pohusitské doby/šlechty. Já jsem knihu četl, ale jinak to je absolutně menšinové téma, na které zatím nikdo nereagoval, což mě nepřekvapuje.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Simplex píše: 08 lis 2022 20:03 Chápu, že je to částesčně dáno i historickým vývojem ale nevím proč májí mít vlastní téma páni z Krumlova a Záviš z Falkenštena? Myslím, že spoustu témat lze rozčlenit a hlavně sloučit abychom z toho nedělali bordel. Neustále jsou zakládána rádoby témata, která zajímají pouze jejich tvůrce a přitom by se v pohodě vešla pod jakési zastřešující téma.
Jo i ne. Chce to najít vyvážený kompromis, aby to téma nebylo moc široký (třeba Vítkovci - jeden by psal o Rožmbercích, jiný o Záviši). Za mne je ideální rod/větev u rozsáhlých rodů (Vítkovci, Ronovci).
Trochu s tím souvisí pak strašně dlouhý poměrně úzký témata (třeba Záviš, nebo bitva na MP, Kresčaku). To jsou úzký témata, ale jsou k nim stovky příspěvků. Část je balast, pomíjivý věci (teď jsem mazal domluvu koupení nějaký knížky nebo sborníku), často se děje, že se vyřeší nějaký téma (Záviš v roce 1275 třeba), řeší se něco jinýho a po půl roce někdo přijde s něčím k tomu roku 1275 a všichni zopakujou svoje původní argumenty a cyklí se to. Do toho tam jsou odbočky jinam. Snažím se to nějak promazávat, ale nemám univerzální klíč co s tím. Jsem přesvědčen, ke 20 stran debaty o Závišovi nikdo číst nebude.
Simplex píše: 08 lis 2022 20:03Tím myslím např. pány z Vřesovic, které můžeme vložit do jakési pohusitské doby/šlechty. Já jsem knihu četl, ale jinak to je absolutně menšinové téma, na které zatím nikdo nereagoval, což mě nepřekvapuje.
No ne, to téma je široký a ohromný, to je několik staletí, desítky lokalit, desítky lidí. Problém je v tom, že tomu rozumí jen zakladatel tématu.

A pak mne napadá ještě jedna věc. Když si jeden člověk píše k určitýmu tématu sám (teď jsem prošel nějaký prameny, celkem naspamoval do spousty témat, ale nejsem nijak nadšenej, že na to nikdo nereagoval a u většiny kapitol je poslední reakce ode mne). Smyslem fóra je diskuse, takovýhle monolog má uplatnění jako článek na hlavních stránkách.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Máš pravdu a Vřesovci jsou fakt velký téma a je sklvělý, že našli svého historika, který se tématicky vrátil do regionu ze kterého pochází, ale i tak se asi shodnem, že to nikdy nebude téma většinové. Ono je veselejší hledat záhadné předky Přemyslovců + jejich spojení s Mojmírovci a Slavníkovci, než-li vypotit něco hmatatlného o skutčné historické postavě, byť ve své době marginální. Poctivě jsem rozklikal hlavní témata a upřímně mě překvapilo o čem všem se na fóru začalo diskutovat i když v mnoha případech ta diskuze skončila dříve nežli začala. Staré příspěvky nejsou škodlivé, protože někdy je dobré vrátit se na začátek diskuze a uvědomit si kde se stala chyba. Ovšem v některých případech je téma hodně roztříštěné, aniž by k tomu byl důvod, ale to je věc názoru.
Naposledy upravil(a) Simplex dne 01 pro 2022 19:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Bouky říkal, že ho mrzí, že nemá čas na fórum, protože se mu narodilo druhý dítě.
Simplex píše: 23 lis 2022 20:19 Máš pravdu a Vřesovci jsou fakt velký téma a je sklvělý, že našli svého historika, který se tématicky vrátil do regionu ze kterého pochází, ale i tak se asi shodnem, že to nikdy nebude téma většinové.
Většina rodů prostě bude mít 1 nebo 2 lidi, kteří o tom budou diskutovat. Moc lepší to nebude, krom Vítkovců.
Staré příspěvky nejsou škodlivé, protože někdy je dobré vrátit se na začátek diskuze a uvědomit si kde se stala chyba. Ovšem v některých případech je téma hodně roztříštěné, aniž by k tomu byl důvod, ale to je věc názoru.
Tady dvě poznámky. Dost teď zkoumám problematiku návštevnosti, jak web zaznamenávají prohlížeče a tak. Třeba třetina vyhledávání jde na fórum, protože tady je diskuse o nějakým menším tématu nebo regionálním rodu - a nikdo k tomu nesepsal nějaký ucelený článek.

S tím souvisí i druhá věc - většinu fór, včetně tohoto strašně podrtil facebook. Lidi místo, aby se věnovali nějakýmu hlubokýmu tématu svůj čas na netu stráví kontrolou, cose děje u kamarádů nebo spíš plytkou diskusí (politikou) na FB. Na FB jsou i dost dobrý historický skupiny (třeba @Rubáš z Hrádku ), jenže problém těch skupin je takovej, že jak se tam nechytne příspěvek třeba do týdne, tak pak ta diskuse končí. Je to super nástroj na okamžitou pozornost. Na fórech se děje to, že někdo najde tu diskusi v intervalu druhý den-konec světa a může na ni plynule navázat. Narozdíl od FB se ale o tom spíš nedoví většina diskutérů, kteří tam napsali příspěvek v minulosti (na FB si to přečtě hned spousta lidí).

Moje snaha dostat zpátky na fórum bývalý přispěvatele vypadá třeba tak, že 1/4 má jiný mail a polovina ani na mail neodpoví.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Omlouvám se, sociální sítě mě nenapadly, já je nepoužívám záměrně. Nějak jsem pozapomněl, že v době vzniku webu + fóra byla na netu jiná situace než je dnes. V žádném případě to nebylo a není psáno jako kritika tebe, protože si u toho musel a musíš strávit milión hodin ... Za tu dobu, by jsi musel sám napsat Velké dějiny ... Hloupá otázka, už jsi přemejšlel co s tím, až na tom časově apod. budeš jako Bouky? Bouky určitě tráví haldu času na Hlásce, můžou bejt rádi, že někoho takovýho našli, jinak by to patrně skončilo, ta silná generace teď neskutečně rychle odchází a mladý se do toho z pochopiltnejch důvodů nepohrnou. Jinak ty dvě nové studie jsou bomba, ať už Děvín nebo Albert ze Zdounek. Myslím, že právě takový práce lidi dobře vnímaj, teoretizováni o historiografii si moc lidí nepřečte, ale skutečná osoba táhne. Nemáš náhodou v plánu Ctibora z Greenberka/Stražiště, to je podle mě taky hodně zajímavá figura, kdysi jsem si myslel, že by mohl mít něco s Cimburky, ale ten erb to zcela vylučuje. Kdysi jsem si oskenoval pár věci, aby se v tom dobře hledalo v compu, tak ti to postupně pošlu, třeba se ti to někdy hodí. Rubáš .. je profík, archeolog či historik?
Naposledy upravil(a) Simplex dne 19 úno 2023 18:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Simplex píše: 24 lis 2022 08:25 Hloupá otázka, už jsi přemejšlel co s tím, až na tom časově apod. budeš jako Bouky?
Nijak zvlášť, budu to řešit, až to nastane a zatím to nevypadá. Ale až opravím všechny články na hlavních stranách, tak ta údržba, nahrávání nových věcí nezabere tolik času.
Bouky určitě tráví haldu času na Hlásce, můžou bejt rádi, že někoho takovýho našli, jinak by to patrně skončilo, ta silná generace teď neskutečně rychle odchází a mladý se do toho z pochopiltnejch důvodů nepohrnou.
Hlásku dělá po Rožmberském někdo z Plzně a moc neodpovídá na maily ...

Nemáš náhodou v plánu Ctibora z Greenberka/Stražiště, to je podle mě taky hodně zajímavá figura, kdysi jsem si myslel, že by mohl mít něco s Cimburky, ale ten erb to zcela vylučuje. Kdysi jsem si oskenoval pár věci, aby se v tom dobře hledalo v compu, tak ti to postupně pošlu, třeba se ti to někdy hodí.
Nemám, ale mám k tomu dost poznámek v disertaci a podobně. V zásadě jde o rod regionální významnosti, ke konci 13. se jim povede kolonizace, ale v další generaci se rozrostou a dost zvláštně si rozdělí panství a padají do nižší šlechty (fakticky), další vzestup jako páni Žerotína je až mimo můj obzor.
Simplex píše: 24 lis 2022 08:25Rubáš .. je profík, archeolog či historik?
Čtěte než to smažou: https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Rube%C5%A1
Česká wikipedie je místo, kde sice oficiálně platí pravidla, ale o důležitosti článků rozhodují správci na základě nějakých vlastních kritérií - Boukymu tam furt mažou nějaký regionální historiky nebo časopisy. A pak se u nás brečí, jak je anglická nebo polská wiki obsáhlá a naše ne.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Na naší wikipedii v podstatě nekoukám, ale pochopitlně mi vypadne sama. Při tom pohledu to vypadá, že česká verze je mrtvola, ale možná to je tím co mi vyskakuje. To nadšení je pochopitelně dávno pryč a většina bývalých přispěvatelů je nenávratně na sociálních sítích a zpět se nevrátí.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Vyskočil na mě jakýsi článek o Velké Moravě umístěný na pro mě neznámých stránkách a mezi několika tam uvedenými odkazy neabsentoval ani ten na e-středověk.
https://www.memento-historia.cz/zajimave-odkazy
Rubáš z Hrádku
Rytíř
Příspěvky: 165
Registrován: 01 pro 2010 15:47
Bydliště: Litoměřice
Been thanked: 2 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Rubáš z Hrádku »

Simplex píše: 24 lis 2022 08:25 Rubáš .. je profík, archeolog či historik?
Amatérský zájemce. Jistým způsobem i výhoda, může mi být jedno, co si o mně odborná veřejnost myslí. Nehraju si na vědce, spíš na "mírně poučeného popularizátora". Diskusní internetová fóra umírají, a to všechna, ve kterých jsem se pohyboval (husitství, brodec, livinghistory...). Fungovala by pro vážnější zájemce, ale těch je minimum. Ale ani facebookové skupiny nejsou ideální, ani náhodou. Je to krátkodeché medium, vše starší zmizí v hlubinách. Umožňuje sice vyhledávání, ale málokdo to využívá. Případná diskuze je obvykle zaplevelena laickými "výkřiky do tmy"... Ale jsou i výhody. Poměrně rychlá reakce čtenářů, novinky jim vyskočí samy, běžně to lze sledovat na mobilu.... Kdysi jsem se vnutil kamarádovi do FB skupiny "Hmotové rekonstrukce hradů" jako spolusprávce. Během pár let jsem to vytáhl z 60 členů na 9100. A přilákal tam i několik profesionálů z různých oborů (i když se pochopitelně moc neprojevují). Každý den tam nakoukne cca 1400-3900 různých lidí a tak 800 se měsíčně zapojí do diskuse nebo přidají příspěvek. Takže potenciál tam je. Otázkou je, co udělat pro další existenci diskuzních fór. Přemýšlel jsem o tom už vícekrát, ale nevím, na nic jsem nepřišel... V tuhle chvíli jsou pro několik pozůstavších, ale širokou veřejnost tam v dohledné době nikdo nedostane.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Obecnější úvaha, internet se stále víc necentralizuje a korporativizuje.

Někdy třeba v letech 2005-2010 byl vlastně velký boom demokratického internetu. I když bylo připojení drahé, tak bylo hodně servisů, které nabízely web zadarmo (webzdarma, ic.ic, sweb.cz, mujweb.cz, ...), existovalo spoustu soukromých webů jednotlivců na spoustu témat - já pamatuju nějaký stránky o PO2, Přemyslovcích, edejiny.cz. Tyhle stránky byl dělaný na koleni (často to tak vypadalo), pomocí jednoduchýho html nebo editoru, který nabízel poskytovatel webu - ale byly autentický.

Vývoj šel ale k tomu, že netu místo malých stránek jednotlivců začaly dominovat velké projekty a hlavně velké korporace, dnešní internet je dost unifikovaný - vyhledávání dominuje google, sociálním sítím facebook, pro mladý instagram nebo tik tok, informace jsou na wiki (to, že naše je k historii mizerná je na jinou debatu). Webzdarma už funguje jen jako poskytovatel placenýho hostingu, včera skončil sweb.cz. Maličký weby zanikly, už nejsou udržovaný, skoro zanikly i blogy (to je dost škoda). Podobně i diskuse z fór se přesunuly na FB. Takže jestli nepřijde nějaký antikorporátní zlom ve prospěch demokratizace webu, tak je tendence v neprospěch i projektu typu e-stredovek. Sice to není nejmenší web, ale je na hraně, není za tím žádná velká instituce ani nadnárodní korporace.

Něco málo k tomu, už před deseti lety @Napo_Leon tady: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic ... 053#p16053 (vlastně měl tehdy daleko víc pravdu než já tehdy)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Rytíř
Příspěvky: 191
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Simplex »

Amatérský zájemce. Jistým způsobem i výhoda, může mi být jedno, co si o mně odborná veřejnost myslí. Nehraju si na vědce, spíš na "mírně poučeného popularizátora".
-Díky za vysvětlení,
takže se omlouvám, mohl jsem se zeptat přímo Vás. Ale celé to vyplynulo díky naší komunikaci s Ježkem a k Vám jsme došli náhodou. Díky Ježkovi taky vím, že znám Vaše "knížečky" o hradech a jako diskutující o Kounicích pochopitelně i Talmberk. Mikotova edice je zajímavá a už trvá neskutečně dlouho. Nechci vyzvídat, ale děláte na nějakém dalším objektu?
-Mám pocit, že tzv. "odborná veřeřejnost" se primárně pere o granty a jiná beneficia, jež doba nabízí a pravděpodobně neřeší co vytvoříme my amáteři. Tedy určitě ne amatéři mé kategorie, té Vaší možná ano. Kromě husitství, na něž jsem občas narážel, další uvedená fóra neznám, tak jsem se alespoň kouknul o čem byla ...
-Doba a především internet se změnil a fóra se zachránit nedají, budou v lepším případě přežívat, jak dlouho je především personální otázka. Veřejnost tam chodila v době, kdy internet zdaleka nenabízel to co dnes a zpět se nevrátí. Lidi co vyrostli v prostředí sociálních sítí, si neumí představit jak vypadal internet na poč. 21. století a nevěděli by co tam dělat.
-Na druhou stranu je výhodou, že exhibují jinde. Taky je to tím, že ani zájem o historii (středověk) není zrovna masová úchylka a doba + technologie nabízí onačejší lákadla. On je na fóru taky jinej zájem o Alberta ze Žeberka a Záviše z Falkenštejna.
-Rekonstrukce hradů jsou určitě zajímavé a čím více lidí to přiláká tím možná lépe pro ty hrady. Navíc v Čechách má skoro každý za barákem nějakej hrad nebo v horším případě řopík a chtějí vědět, jak vypadal a kde se skrejvá obligátní poklad.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Aktualizoval jsem fórum z verze 3.3.5 na 3.3.10. Žádný zásadní změny funkčnosti by tam neměly být, aktuální verze vychytává nějaké bugy.

Vrtal jsem se v nových vzhledech. Před čtvrt rokem byl ten problém, že se nešlo přihlásit na Chromu, Edge a Opeře (šel jen Firefox) na původním světlém vzhledu (ten se jmenuje Prosilver). Vyřešil jsem to zástupným řešením - natvrdo jsem změnil vzhled fóra na ten tmavý (jmenuje se Carbon) bez možnosti změny uživatelem.

Asi sem přišel, kde byl problém, vymazal jsem anglický jazykový balíček a zdá se, že to funguje - mělo by jít změnit vzhled fóra v Uživatelském panelu > Nastavení > Vzhled fóra (je tam prosilver a prosilver special edition)

Kdyby to nefungovalo, pište, volejte.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Aktualizace fóra

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Přemýšlím, zdali by nemohlo webu a DF pomoci, kdyby se pokusily transformovat z mainstreamové domény určené pro masy, které už v dnešní době nedokáže oslovit, naopak v jakousi platformu sloužící jako pomůcka badatelům, historikům, studentům humanitních oborů a zájemcům z řad veřejnosti, kteří se zajímají o středověk komplexněji. Možná by pomohlo sloučení topiců na DF, zjednodušení obsahu a založení nových témat. Více vyzdvihnout odkazy na digitalizované archivy/prameny, na pomůcky pro historiky a archiváře, nabídnout více topiců k regionální historiografii a aktualitám. Nadíbnout možná i nějakou poradnu, apod. :?:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Zpráva o stavu webu a fóra

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše: 18 bře 2023 12:11 Přemýšlím, zdali by nemohlo webu a DF pomoci, kdyby se pokusily transformovat z mainstreamové domény určené pro masy, které už v dnešní době nedokáže oslovit, naopak v jakousi platformu sloužící jako pomůcka badatelům, historikům, studentům humanitních oborů a zájemcům z řad veřejnosti, kteří se zajímají o středověk komplexněji. Možná by pomohlo sloučení topiců na DF, zjednodušení obsahu a založení nových témat. Více vyzdvihnout odkazy na digitalizované archivy/prameny, na pomůcky pro historiky a archiváře, nabídnout více topiců k regionální historiografii a aktualitám. Nadíbnout možná i nějakou poradnu, apod. :?:
Díky za názor. Pomůcka pro regionální badatele by měl být asi nějaký dlouhodobější cíl ke kterýmu by se mělo dospět přirozenou cestou. Kdyby se to tlačilo nějak deklarativně, tak si myslím, že by se to setkalo s odporem a výsměchem profesionálů, tím spíš, že e-stredovek je amatérsko-poloprofesionální projekt. A asi by to skončilo dost trapně, protože jednoduše nejsou lidi, dostatek lidí, ani na jedné straně (ti, co by se ptali i ti, co by odpovídali).

Ale je pravda, že v regionální historii se tady povedla dostat se na slušnou úroveň, možná i částečně suplovat nedostatečný zájem profesionálů. Tady myslím prostor je. V aktualitách spíš ne, pro to je lepší FB (jestli nebude pokračovat v změnách algoritmů, aby bylo vidět jen to, co se platí). Nebo kalendář akcí (viz níže).

Nesouhlasím s transformací z masové domény (souhlasím s problematickým oslovováním. Je tu dost článků (pravda, různé kvality, ty moje nejstarší články jsou špatný), ale asi hlavně mám jinou představu. Vidím články a web jako měkké jádro, ze kterého se jde dostat k tvrdému jádru (to jsou diskuse, podpora bádání a neposlední řadě i setkání na živo, výlety). Asi naivně věřím, že masový web je pro malý zlomek návštěvníků brána k většínu zapojení. K většímu zapojení by mohl pomoci výčet posledních příspěvků na fóru - to je v plánu.

Sloučení topiců, zjednodušení obsahu by záleželo na konkrétní podobě - pro vyhledávání jsou lepší užší témata (jednotlivé rody), pro orientaci to je přítěž. Problém jsou spíš megadlouhá vlákna (50 stran o Závišovi nikdo nepřečte, nikdo se nechce zapojit a když se zapojí tak začíná nějakou problematiku znova.

Ale všechno to stojí na času a lidech. Na fórum většina teď nemá moc čas, problém stránek je spíš návštěvnost (článků je naopak ve frontě nebo slíbeno dost), která je teď cca 100 lidí denně, v nejlepších časech byla 500. Ta navštěvnost je na mne - se změnou vzhledu webu se změnily adresy - google u sebe ty adresy nemá ve svých databázích, takže se v nic nevyhledává a nebo jsou nízko ve vyhledávání. Tady se snažím přidávat ručně adresy, ale jde jen cca 10 denně. Aktuální stav
indexování.png
. Na pozici ve vyhledávačích se to asi taky propisuje pomalu.
Dobře má stránky indexovaný Seznam a Bing (v tom ale skoro nikdo nevyhledává). Další věc je Wiki. Jsou opraveny linky na většinu odkazovaných článků: https://cs.wikipedia.org/wiki/Speci%C3% ... redovek.cz pár špatných odkazů zbylo: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?ti ... redovek.cz
Ale celkově je to ošemetná věc, z těch externích odkazů na web chodí minimum lidí (jednotky denně), tam je spíš druhořadý užitek, link na wiki pomáhá odkazované stránce v pozici ve vyhledávači.

Co úplně nemám nikdy podchyceno, je počet pravidelných čtenářů, kteří se na web vracejí (u fóra to jde zjistit: memberlist.php?mode=&sk=l&sd=d#memberlist ) a jak se to měnilo. Myslím, že i tady došlo trochu k erozi, rozpadu té skupiny. Nevím, jestli někdo chodil na web kvuli dříve fungujícímu kalendáriu a koukal, co je zrovna za výročí (to bude zpátky). Otázka je, jestli dělat/obnovovat kalendář budoucích událostí, když podobné věci jsou jinde: https://medievista.cz/, https://www.sermiri.cz/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů