Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Recense a diskuse o knihách

Moderator: Ježek

User avatar
boukaljan
Panoš
Posts: 39
Joined: 17 Feb 2017 22:42
Been thanked: 2 times

Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Unread post by boukaljan »

GUMILJOV, Lev Nikolajevič. Od Rusi k Rusku. Překlad Zdeněk Justoň. Podlesí: Dauphin, 2011. ISBN 978-80-7272-399-7.

Kniha poněkud kontroverzního ruského historika, archeologa a etnologa se snaží zachytit vznik a původ současného Ruska. Ten prapůvod rozděluje do tří fází: Kyjevská Rus, Mongolská říše a Moskevská Rus (tj. končí to v době Petra Velikého, stejně jako ruský středověk).

Optikou současných událostí (rok 2022) se jedná o knihu, která člověku pomůže pochopit co se děje. Zatímco trosky jádra Kyjevské Rusi se dostaly pod nadvládu Poláků a Litevců a tím pádem tato území náleží k evropské kultuře, peripetie Kyjevské Rusi (včetně Moskevska) pochytila mnohé od mongolských nájezdníků a převzala jejich rozličné zvyklosti, včetně libování si v násilí a potřebě neustále rozšiřovat svůj prostor.

Zatímco Gumiljov obdivuje asijské nájezdníky za přínos ruskému "superetnosu" a příspěvek k jejich potencionalitě, modří již vědí, že i jejich panství nad okolními národy se rozpadlo a nemělo šanci se udržet, a to stejné snad již brzy čeká i někoho jiného.
User avatar
boukaljan
Panoš
Posts: 39
Joined: 17 Feb 2017 22:42
Been thanked: 2 times

Re: Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Unread post by boukaljan »

Abych však knihu pouze nehaněl, místy je docela čtivá a občas se v ní objeví i něco náznak černého humoru, např. když autor popisuje stavbu kremlu v Astracháňi, kde byly použity cihly ze starší tatarské pevnosti a ty i Tataři ukradli z jiných staveb. Gumiljovovými slovy "archeologická katastrofa" :D.