Páni z Lipé

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Páni z Lipé

Nový příspěvek od Ježek »

K dělení majetků mezi pány z Lipé mám poznámku, že to jsou listiny CDM VII, č. 633, s. 461-463, č. 637, s. 465-466, č. 716, s. 528-529.

(tohle téma se musí uklidit, máme jen Jindřicha a diskustujeme tu o více pánech z Lipé)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Ježek »

Jinak teda těch listin je víc než uvádím výše, je potřeba je pečlivě přečíst a přeložit - řeší tam nedíly, rtesp. jestli jsem pochopil dobře, tak rozdělí nedíl na 4 díly a 3 z nich zase spojí do nedílu.

K Ratajím je v první listině, že tam jsou hrady v množném čísle, chyba to nejspíš není. V dalších listinách už se slovo "hrady" váže k Ratajím a dalším lokalitám.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:K Ratajím je v první listině, že tam jsou hrady v množném čísle, chyba to nejspíš není. V dalších listinách už se slovo "hrady" váže k Ratajím a dalším lokalitám.
To je ta první listina (strana 462):
castrum.jpg


Mohl by se k tomu prosím vyjádřit nějaký latiník? Nějak z toho nejsem schopna poznat, jestli se to množné číslo s městem vztahuje jen k těm Ratajím, nebo jestli to zahrnuje i ty další hrady.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Lipé

Nový příspěvek od Ježek »

Jo, tady to je latinsky "hrady Rataje a město/a Bludov, ..."
V ostatních listinách je výčet více hradů, kde se Rataje ztratí, ale tady to je jasné.

Z hlediska latiny to je jednoznačné. Musela by se zpochybňovat věcnost zápisu, ne překlad do latiny ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Lipé

Nový příspěvek od Laurentius »

Jsem si říkal, kde jsem četl v poslední době o Ratajích. A bylo to u Hroznaty z Úžic a jeho syna Heřmana z Rataj.
Tak ty hrady se datují do první poloviny 14. století. Ta listina tedy bude věcně správná. Není to teda moc obvyklé mít na jednom místě dva hrady, když tak o tom přemýšlím.
Ale vzhledem k profilu a zástavbě Ratají na ostrožně je umístění obou hradů logické. Možná byl prvně postaven dolní hrad (později znám jako Pirkenštejn) a pak si uvědomili, že to stačit nebude a bude potřeba pořádné opevnění na druhé straně Ratají z nejslabší strany ostrožny a byl tam postaven horní hrad.
Pirkštejn vypadá jako taková bergfritová klasika (věž u brány a palác vzadu) a "horní hrad" působí na mě moderněji - spíš jako pevnost.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Páni z Lipé

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:Jsem si říkal, kde jsem četl v poslední době o Ratajích. A bylo to u Hroznaty z Úžic a jeho syna Heřmana z Rataj.
Tak ty hrady se datují do první poloviny 14. století. Ta listina tedy bude věcně správná. Není to teda moc obvyklé mít na jednom místě dva hrady, když tak o tom přemýšlím.
Ale vzhledem k profilu a zástavbě Ratají na ostrožně je umístění obou hradů logické. Možná byl prvně postaven dolní hrad (později znám jako Pirkenštejn) a pak si uvědomili, že to stačit nebude a bude potřeba pořádné opevnění na druhé straně Ratají z nejslabší strany ostrožny a byl tam postaven horní hrad.
Pirkštejn vypadá jako taková bergfritová klasika (věž u brány a palác vzadu) a "horní hrad" působí na mě moderněji - spíš jako pevnost.
Jestli si dobře vzpomínám, na přednášce se uvádělo, že starší by měl být právě ten horní hrad, což nedávalo úplně logiku, navíc zřejmě fungovaly souběžně i nějakou dobu, ale k tomu hledáme důvod.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 6 hostů