Páni z Pirkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Páni z Pirkenštejna

Nový příspěvek od Laurentius »

No to je Čeněk z Ojvína. Oni ten Ojvín psali často Moyben, Moibin, Moywyn - dokonce častěji než Oywin, Owyn.

Mám taky cukání ho ztotožnit s tím Čeňkem z Lipé ve Vídni a posunout datum úmrtí až do toho srpna 1318, ale těžko to doložit. A co dělá ve Vídni a kde je od roku 1306.

Tady nevím, kde se vzalo 1317 u Čeňka z Ojvína:

"Pilnáček pak uvádí, že nějaký Čeněk z Lipé zemřel roku 1317 a je pochovaný v minoritském kostele ve Vídni- je pravděpodobné, že se jedná o stále téhož Čeňka."
Více zde: https://historie-rodu4.webnode.cz/news/ ... 4-stoleti/" onclick="window.open(this.href);return false;


Teoreticky by na to navazovala správa a výměna Jindřicha z Lipé, kdy 1319 vyměnil s Janem Lucemburským Žitavu a další hrady (Ojvín, Ronov, Schönbuch) za zboží na Moravě.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Páni z Pirkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:No to je Čeněk z Ojvína. Oni ten Ojvín psali často Moyben, Moibin, Moywyn - dokonce častěji než Oywin, Owyn.

Mám taky cukání ho ztotožnit s tím Čeňkem z Lipé ve Vídni a posunout datum úmrtí až do toho srpna 1318, ale těžko to doložit. A co dělá ve Vídni a kde je od roku 1306.
Mně je divný, proč by na 12 let o něm zmizely zprávy, když navíc jeho brácha dělal kariéru (a byl zavřený na Týřově).
Laurentius píše: Teoreticky by na to navazovala správa a výměna Jindřicha z Lipé, kdy 1319 vyměnil s Janem Lucemburským Žitavu a další hrady (Ojvín, Ronov, Schönbuch) za zboží na Moravě.
Tohle by bylo možná fajn rozpracovat, protože kdyby měli Jindřich s Čeňkem ty majetky v nedílu (nebo alespoň ty původní, rodinné), pak by s tím musel vyslovit souhlas, a to se nestalo, resp. o tom nemáme zprávy. Kdyby byl Čeněk již mrtvý, měl by nějakého syna, na kterého by přešel ten nedíl, a jsme zase u toho. Z toho by mi vyplývalo, že všechny ty majetky již v nedílu s bratrem nebo jeho dětmi neměl. Pak se tam objevuje ten Sloup, který někdo držel ještě zhruba dalších deset let - bylo to proto, že to byl majetek té druhé větve (Čeňka z Ojvína), který kdysi náležel do toho bratrského nedílu, ale kdysi se z něj oddělil? Berte to jen jako myšlenky, ještě se na to chci podívat.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Páni z Pirkenštejna

Nový příspěvek od Ježek »

Laurentius píše: 27 črc 2022 21:36 U toho Jana z Tasova mám k roku 1350 taky doloženou manželku Elišku (s poznámkou otec Čeněk z Pirkenštejna a matka Jitka z Unčovic, bratr Ješek z Pirkenštejna)

Dobeš (I.) z Meziříčí a z Tasova (1314-1322) – m. Anežka
- Anna z Tasova (1349-1353) m. Adam z Konice
- ? – Hartleb z Myslibořic - syn Václav
- Jan (I.) z Tasova (1321-1350) – m. Eliška z Pirkenštejna
Je to tak, 1356 jako vdova, ZDO III, č. 43 https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 71&page=25

Eliška, dcera Jitky a sestra Jana Ptáčka z Pirkenštejna ZDO III, č. 199
https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 71&page=32
Viola píše: 25 srp 2022 22:28 Tohle by bylo možná fajn rozpracovat, protože kdyby měli Jindřich s Čeňkem ty majetky v nedílu (nebo alespoň ty původní, rodinné), pak by s tím musel vyslovit souhlas, a to se nestalo, resp. o tom nemáme zprávy. Kdyby byl Čeněk již mrtvý, měl by nějakého syna, na kterého by přešel ten nedíl, a jsme zase u toho. Z toho by mi vyplývalo, že všechny ty majetky již v nedílu s bratrem nebo jeho dětmi neměl. Pak se tam objevuje ten Sloup, který někdo držel ještě zhruba dalších deset let - bylo to proto, že to byl majetek té druhé větve (Čeňka z Ojvína), který kdysi náležel do toho bratrského nedílu, ale kdysi se z něj oddělil? Berte to jen jako myšlenky, ještě se na to chci podívat.
Ještě mne napadlo, co když ten Čeněk z Sloupu/Pirkenštejna (+asi 1345) byl synem Čeňka z Lipé/Ojvína (+1318), ale tam by také muselo být nějaké majetkové oddělení, aby se Ojvín dostal zpět pánům z Lipé a Sloup zůstal synovi.
prkenštejna.jpg
Vytvořil jsem rodokmen, podle MZD (pátrání v listinách by upřesnilo asi životní data). Otázka je ale matka Jana II. V roce 1377 je uváděná Anna, i s nejmenovanými dětmi. V roce 1398 je uváděná Hedvika (nedohledal jsem, proč z Dubé), ve stejném roce sirotek Jan získává majetky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti