Povstání èeské šlechty v letech 1276-77

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Doložení zmocnění se zpět hradu Oldřichem z Hradce

Nový příspěvek od elizabeth »

Obvykle se uvádí, že Oldřich I. z Hradce se zmocnil po bitvě na MP zpět svého rodového hradu. - "K odboji se připojil Oldřich I. z Hradce, který se znovu zmocnil svého rodového hradu."(Vratislav Vaníček, Velké dějiny zemí Koruny české, s. 361 -362, Paseka 2002) Máme to potvrzeno nějakou kronikou nebo to jen vyplývá z toho, že o nějaký čas později je Oldřich z Hradce někde uveden jako držitel hradu a my vyvozujeme, že se ho zmocnil v období Zlých let?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Doložení zmocnění se zpět hradu Oldřichem z Hradce

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Máme to potvrzeno nějakou kronikou nebo to jen vyplývá z toho, že o nějaký čas později je Oldřich z Hradce někde uveden jako držitel hradu a my vyvozujeme, že se ho zmocnil v období Zlých let?
Heimburský nic, z Regest také nic takového nevyplývá. :(
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Laurentius »

elizabeth píše:
Viola píše:
elizabeth píše:Máme to potvrzeno nějakou kronikou nebo to jen vyplývá z toho, že o nějaký čas později je Oldřich z Hradce někde uveden jako držitel hradu a my vyvozujeme, že se ho zmocnil v období Zlých let?
Heimburský nic, z Regest také nic takového nevyplývá. :(
Děkuji. Jsem si to myslela :D
Těžko říct z čeho čerpají. Oldřich měl být vysídlen Přemyslem Otakarem II. do Buku, ale také netuším jak na to historikové přišli. Také je trochu divné, že ten Buk je pouze 1 km od hradu.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše: Těžko říct z čeho čerpají. Oldřich měl být vysídlen Přemyslem Otakarem II. do Buku, ale také netuším jak na to historikové přišli. Také je trochu divné, že ten Buk je pouze 1 km od hradu.
Tak to náhodou vím z čeho čerpají: FRB III., Neplach, Popis statků od krále českým pobraný pánům od opata Neplacha, str. 476


Na ten Raabs se podívám
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Viola »

Hmmm, takže částečně Dalimil a částečně blbost. :(
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Viola píše:
Hmmm, takže částečně Dalimil a částečně blbost. :(
:D :mrgreen:
K tomu Oldřichovi I. a vyhnání na Buk - při studování něčeho jiného jsem na to narazila u Klápštěho, (teda je fakt dpbrej, čím víc se do toho ponořuji) .. zmiňuje to , ale spíš skepticky - má dvě roviny problému :

1. zdroje téhle myšlenky - jak píšete Neplach (tedy psáno až někdy kolem 1360) a snad údajně Šusta , který to ale neměl dále podložené, spíš vycházel z toho, že Neplachova zpráva tak nějak logicky zapadala do oněch sporů POII. a Vítkovců, potažmo šlechty vůbec.

2. Proti hovoří to - že dostupné prameny - listiny s darováním apod. nenasvědčují tomu- že by Oldřich někdy nezacházel s hradem jako se svým - ba naopak - veškeré jeho jednání , zápisy potvrzují sebevědomé vlastnictví - nebo tak nějak.


Pro hypotézu - kromě méně věrohodného Neplacha - se vyslovují někteří historici - ale i archeologové - v souvislosti s tím, že založení hradu bylo rozsahem stavby atd. tak velkolepé (velkorysé) a datováno do takové doby , že se lze domnívat, že jeho zakladatelem musel být český král -
nemám Klápštěho u sebe .. takže ti nemohu ocitovat ty prameny

jenže sám Klápště je k tomu trochu skeptický - neboť samo datování nělterých původních částí stavby je obtížně určitelné .. takže z toho všeho .. je nakonec to, že s určitostí zas nevíme nic.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:...
...

....
nemám Klápštěho u sebe .. takže ti nemohu ocitovat ty prameny

jenže sám Klápště je k tomu trochu skeptický - neboť samo datování nělterých původních částí stavby je obtížně určitelné .. takže z toho všeho .. je nakonec to, že s určitostí zas nevíme nic.
Nemusíš mi to citovat, Klápštěho doma mám a tady ten jeho rozbor, který jsi nastínila již mám v článku u zabavení Hradce POII. uveden. Ale děkuji.

Ono celý to zabavování majetku Vítkovců, kromě toho Hradce by mělo jít zejména (podle Šusty) o majetek z krumlovské a landštejnské větve ,plave na vodě, protože pro to nejsou důkazy. Pouze se vágně odkazuje na Dalimilovu a Zbraslavskou kroniku. Panovník na zabavení svobodného majetku šlechty potřeboval rozhodnutí soudu. Jediný prokazatelný zabavení majetku je u Boreše, na to je dochovaná listina, večer ji sem uvedu... U Vítkovců nic takovýho neexistuje. Může to být proto, že se soudní zasedání nestihlo kvůli MP ale taky proto, že král nic takového učinit nezamýšlel... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti