Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Greywolf píše:Přál jsem si navštívit místo posledního odpočinku pana Záviše, ale neměl jsem štěstí. Klášter ve Vyšším Brodě jsem sice navštívil, ale do kapitulní sině nebylo možné se dostat.

Myslím, že to byl výjimečný muž i pro svoje současníky! Jeho pohřbení v kapitulní síni, a ne v rodové hrobce, to dle mého názoru dokládá. Záviš byl pohřben na (pro světskou osobu) výjimečném místě.

Existuje nějaká zmínka, která by jinak vysvětlila toto privilegium, která mu bylo uděleno?
Zřejmě tam byl pohřben, protože byl významným donátorem kláštera. Po písemném vysvětlení se podívám, takhle z hlavy nevím.

Měla jsem tu čest navštívit několikrát, vždy s pořádnou dávkou štěstí, protože kapitulní síň je součást klauzury. Naposledy jsem se tam dostala při návštěvě Závišova kříže, kdy byla přístupná i místa, která běžně nejsou.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Greywolf »

elizabeth píše:
Greywolf píše:Přál jsem si navštívit místo posledního odpočinku pana Záviše, ale neměl jsem štěstí. Klášter ve Vyšším Brodě jsem sice navštívil, ale do kapitulní sině nebylo možné se dostat.

Myslím, že to byl výjimečný muž i pro svoje současníky! Jeho pohřbení v kapitulní síni, a ne v rodové hrobce, to dle mého názoru dokládá. Záviš byl pohřben na (pro světskou osobu) výjimečném místě.

Existuje nějaká zmínka, která by jinak vysvětlila toto privilegium, která mu bylo uděleno?
Zřejmě tam byl pohřben, protože byl významným donátorem kláštera. Po písemném vysvětlení se podívám, takhle z hlavy nevím.

Měla jsem tu čest navštívit několikrát, vždy s pořádnou dávkou štěstí, protože kapitulní síň je součást klauzury. Naposledy jsem se tam dostala při návštěvě Závišova kříže, kdy byla přístupná i místa, která běžně nejsou.

Byl významný donátor, to určitě dává smysl. V této souvislosti mně napadá... byl ještě nějaký jiný pán z Růže pohřben v kapitulní síni ve Vyšším Brodě, mimo rodovou hrobku, nebo toto výsadní postavení přináleží jen panu Závišovi?
Protivenstvím ke hvězdám ... / motto RAF
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Greywolf píše: Byl významný donátor, to určitě dává smysl. V této souvislosti mně napadá... byl ještě nějaký jiný pán z Růže pohřben v kapitulní síni ve Vyšším Brodě, mimo rodovou hrobku, nebo toto výsadní postavení přináleží jen panu Závišovi?
A nemohlo to být spíš kvůli absenci rodové hrobky této větve Vítkovců - o Krumlov i Hlubokou přišli , klášter se pak jeví jako důstojné místo posledního odpočinku.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Ježek »

A ještě jedna věc, diplomka o Závišovi v beletrii 19. a 20. století https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Ježek »

Týmované skládání o Závišovi: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 7&page=275
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, Google [Bot] a 0 hostů