Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Rožmberci ve vztahu k Závišovi a Krumlovským vùbec

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:...páni z Krumlova neměli svou vlastní hrobku, tak by mu to jako tehdy nejvýznamějšímu členu Vítkovského rodu příslušelo.
Navíc pokud vím, tak Krumlov dědili posléze právě Rožmberci, návaznost se nabízí. 8)
Jistě, zvláště, když se na něj Rožmberci během odboje Vítkovců proti Václavu II. za Závišovu záchranu nakonec vykašlali... :lol: Velice dobře Jindřich z Rožmberka vycitíl, že pokud zůstane věrný Závišovi, přijde o mnoho. Přece nemohl dopusti, aby Rožmberci byli poraženi. :wink:

Ale s tím dědictvím, zda kalkulovali, nevím. Záviš měl několik bratří, pravda v nemilosti, naopak Rožmberk se zase odstoupením od Záviše do Václavovy přízně dostal... Těžko říct.
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 03 čer 2008 16:48, celkem upraveno 1 x.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Jak to tedy bylo? Po vymření tehdy určoval král na koho přijde dědictví nebo vycházeli z případného přání zakladatele rodu?
Taky se mohli Rožmberkové cítit částečně zodpovědni za to, že mu nepomohli, to by taky mohlo být, ale Závciš přece jen třeba díky tomu kříži na klášter vazbu měl.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:Jak to tedy bylo? Po vymření tehdy určoval král na koho přijde dědictví nebo vycházeli z případného přání zakladatele rodu?
Taky se mohli Rožmberkové cítit částečně zodpovědni za to, že mu nepomohli, to by taky mohlo být, ale Závciš přece jen třeba díky tomu kříži na klášter vazbu měl.
On se hlavně Krumlov nedostal do rukou Rožmberků od pánů z Krumlova, kteří se odvozovali od Budivoje z Krumlova ( k nimž patřil i Záviš) ale až 1302 po vymření synů Budivojova bratra Vítka, kteří rozhodně ve Václavově nemilosti nebyli, nebo se ve vítkovském povstání za Závišovu záchranu drželi stranou. Že vymřeli bez potomků pak přivodilo, že Krumlov dostali Rožmberkové, zda od krále nebo "jen" jako nejbližší příbuzní, nevím. Zda hrálo roli přání zakladatele ( kláštera nebo rodu??) nevím, zřejmě ne.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

To byli teda příbuzní. :D Ví se dnes betpečně o který Falkenštejn, ze kterého se Záviš psal se jednalo doopravdy? Vím že zde byl jako purkrabí tuším u příbuzných matky.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše:Jak to tedy bylo? Po vymření tehdy určoval král na koho přijde dědictví nebo vycházeli z případného přání zakladatele rodu?
Taky se mohli Rožmberkové cítit částečně zodpovědni za to, že mu nepomohli, to by taky mohlo být, ale Závciš přece jen třeba díky tomu kříži na klášter vazbu měl.
Po vymření rodu se uplatňovala tzv. odúmr, tedy majetek spadlý na krále. POzději, inauguračními dekrety Jana Lucemburského, bylo stanoveno, že vymřením rodu dědí příbuzní tuším do 4. kolena, závěti přišly ještě později. Takže - teoreticky šlo o odúmr, s níž si Václav mohl naložit, jak chtěl. Jinak otázkou, proč Krumlov dostali právě Rožmberkové, si láme hlavu spousta historiků :lol: . Já osobně se domnívám, že s přáním Voka z Rožmberka to nemělo vůbec co dělat.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Šlo mi spíš o to, nabylo by to případně přání někoho z Krumlovských, či Skalických. 8)
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše:Šlo mi spíš o to, nabylo by to případně přání někoho z Krumlovských, či Skalických. 8)
Hmmm... Podle mě žádné takové přání doloženo není (nemýlím se, Betty?), kromě toho by opět šlo o určitou formu závěti, která se zde v té době prostě neuplatňovala. Jinak i kdyby to bylo možné, prakticky bych tuto možnost vyloučila, a to z jednoduchého důvodu - mezi Závišovým otcem a Vokem z Rožmberka sice panovaly dobré vztahy, ale jak Závišův otec, tak strýc měli hojné mužské potomstvo, takže tato otázka určitě nepřišla na přetřes. No a později nikdo neměl pořádně čas se tím zabývat, je také otázkou, zda si vůbec jeho bratři reálně uvědomovali možnost konfiskace majetku. Takže jediný, kdo mi z té Tvé teorie vychází, mohli být Závišovi bratranci - ale o jejich vztazích k Jindřichovi z Rožmberka nemám moc zpráv na to, abych tuto možnost reálně zhodnotila.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:... Ví se dnes betpečně o který Falkenštejn, ze kterého se Záviš psal se jednalo doopravdy? Vím že zde byl jako purkrabí tuším u příbuzných matky.
Odpovědi na tvé otázky najdeš zde.
Viola píše:Podle mě žádné takové přání doloženo není (nemýlím se, Betty?), kromě toho by opět šlo o určitou formu závěti, která se zde v té době prostě neuplatňovala.
Já rovněž o žádném takovém přání nevím a v historii práva se určitě nevyznám jako ty. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Napadlo mě - jak je to s majetkem Krumlovských koncem 13. století? Mám na mysli především to, zda byl celý majetek v držení potomků bratrů Budivoje i Vítka, nebo zda byl rozdělen na dvě části - "sepekovskou" a "krumlovskou". Pokud by byl opravdu rozdělen, Krumlov by byli zřejmě drželi Závišovi bratranci, a nikoliv bratři, tím pádem by odpadly dohady o přechodu na Rožmberky. K přechodu (převodu) Krumlova viz RBM II. č. 1914.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Záviš z Falkenštìjna

Nový příspěvek od jitřenka »

Sbírám veškeré informace o této zajímavé postavě českých dějin. Jako studentka historie uvítám jakoukoliv drobnost, kterou bych se v souvislosti s tímto pánem mohla dozvědět. Nevíte, jestli se třeba dochovaly některé jeho verše...? :ruce:
J.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re: Šárinka

Nový příspěvek od jitřenka »

šárinka píše:
Filip Svehla píše:Záviš zajisté Václavovi z počátků velice pomohl, ale myslím že se nabytou "slávou" nechal až příliš oslnit, za což později před hradbami Hluboké zaplatil hrdlem.

Tak mám pocit že jsem jediný český člověk, který se Záviše zastává myslím si že miloval Kuhutu, a že mu nikdy nešlo o trůn, vím asi je můj názor velmi naivní ale chráním Záviše .
Naopak, Šárinko, nejsi jediná, také si myslím, že věc nemůžeme vidět jen z jedné strany. Když vezmeme v úvahu, že takový kronikář byl podřízen králi a šlechtě, nutně nám z toho vychází, že kroniky byly vždy alespoň lehce tendenční. Jednoduše řečeno, nemohl si dovolit zaznamenat leckdy úplnou pravu. A také se stává, že novější historické poznatky danou osobu rehabilitují...
Říká se, že Václav II. na Záviše velmi žárlil, a jeho vrozená (či snad získaná) neuropatie (prostě byl labilní :wink: ) zavinila, že až příliš často věřil našeptávačům, co chtěli Záviše zničit. A král uvěřil...
J.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Milá Jitřenko,

nejprve Tě tady vítám (ač už to udělala Violka za mě). Pokusím se Ti, co nejodpovědněji odpovědět :wink: na všechny Tvé dotazy, které jsi vznesla ohledně Tvého a samozřejmě mého (a za téměř všechny dámy vyskytující se na tomto fóru lze říci - našeho) oblíbeného jihočeského pána.

Ucelená biografie Záviše z Falkenštejna neexistuje. Prof. Šusta jako svoji prvotinu napsal v ČČH (českém časopise historickém) práci o Závišovi. Nicméně dopustil se v ní mnoha chyb, některé z nich vyvracel ve svém pozdějším díle Soumrak Přemyslovců. Velmi pěkně psal o Závišovi Frant. Palacký v Dějinách národu českého a jako první se opírá do Zbraslavské kroniky, která ve svém vylíčení Záviše důkladně potvrzuje slova, že dějiny píší vždy vítězové. Nějaké informace o Závišovi nám poskytuje i prof. Žemlička, ale nepřináší nic nového a jeho hodnocení Záviše je v souladu se Zbraslavskou kronikou a vychází pro Záviše velmi nelichotivě. Nově se nějaké informace o Závišovi objevují v knize Dr. Gabriely Viktorie Šarochové Radostný úděl vdovský, potom v knize prof. Kateřiny Charvátové Václav II. a od doc. Libora Jana jsou dva články v ČČH ( znovu Český časopis historický) první se týká jeho syna Ješka ( viz http://www.e-stredovek.cz/kniznica.php? ... lkenstejna ) a druhý Závišova zatčení. Nejnovější co mám, je od Anny Kubíkové pojednává o původu jeho matky ( něco málo o ní i v prvním díle článku o Závišovi : http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisl ... 2007090004)

Z dobových kronik - Dalimilova kronika pár veršů, o Zbraslavské jsem se již zmiňovala a potom Jindřich Heimburský nebo Štýrská rýmovaná kronika, která je nepřátelská vůči všemu českému. A potom hromada všelijakých listin.

Violka Ti doporučila mé dva články o Závišovi, pokud by Tě zajímala čísla listin, o něž se opírá, tak Ti přepošlu článek o ně doplněný do e-mailu a také článek od paní Kubíkové.
jitøenka píše:Říká se, že Václav II. na Záviše velmi žárlil, a jeho vrozená (či snad získaná) neuropatie (prostě byl labilní ) zavinila, že až příliš často věřil našeptávačům, co chtěli Záviše zničit. A král uvěřil...
Co se týče tohoto Tvého názoru, myslím, že Záviš měl velmi rád Václava. A Václav se obdivoval Závišovi a měl ho také rád. Ale Záviš se při plnění zájmů české Koruny postupně tak odklonil od zájmů české šlechty, že jej tato přestala podporovat (s výjimkou nejbližších příbuzných). Zůstal osamocen a při realizaci protihabsburské politiky v Uhrách ( pořád si lámu hlavu, proč tam lezl, když viděl jaká ta situace v Uhrách byla) se podařilo jeho nepřátelům přesvědčit Václava, že mu Záviš usiluje o život( jak jsi správně napsala i Ty). O tomto by se mělo pojednávat ve třetím díle článku, snad se ho dožiju. :wink: :lol:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re: elizabeth

Nový příspěvek od jitřenka »

Milá elizabeth,

děkuji Ti za vyčerpávající odpověď. Některé z těch článků jssem už stihla přečíst, jsem teď zase bohatší o nějakou tu vědomost. Celé 13. století je vůbec opředeno nejrůznějšími dohady, proto je člověk vděčný za každou konkrétní informaci. Bylo by moc fajn, kdybychom jednoho dne věděli, jak osobnosti naší historie vypadali, jací byli, jak se chovali...
Je škoda, že neprobíhá nějaký souvislejší výzkum, co myslíš? Pátrání se vždy omezí na nárazové akce a pak delší dobu nic. Byla jsem docela tehdy překvapená, když jsem začala chodit na fakultu, že ani tam neměli mnohem více informací, než má např laik.
Když jsme v tématu Záviš... Nejsou nějaké tajné
:wink: zprávy o tom, že by někdy proběhlo bližší zkoumání jeho ostatků? Popř kdy proběhl poslední výzkum jeho hrobu, atd. Já nenašla žádné zmínky...

Co si pamatuju já je, že větší a dlouhodobý výzkum, kterému se věnoval čas i námaha, bylo zkoumání ostatků Jana Jindřicha, moravského markraběte...

Někde tu proběhla i diskuze na téma "jméno Záviš" - tak jsem vypátrala, že ono jméno se dnes vyskutuje hojněji jako příjmení... A taky, že v jméno se vyskytuje i v srbochorvatštině (Záviša) a jiných jihoslovanských jazycích. Domácké podoby - Závišek, Zavka, Záva, Zavoušek. Tak nevím, jak mu říkala Kunhuta :wink: 8)
J.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: elizabeth

Nový příspěvek od elizabeth »

jitøenka píše: ...Je škoda, že neprobíhá nějaký souvislejší výzkum, co myslíš? Pátrání se vždy omezí na nárazové akce a pak delší dobu nic. Byla jsem docela tehdy překvapená, když jsem začala chodit na fakultu, že ani tam neměli mnohem více informací, než má např laik.

Když jsme v tématu Záviš... Nejsou nějaké tajné
:wink: zprávy o tom, že by někdy proběhlo bližší zkoumání jeho ostatků? Popř kdy proběhl poslední výzkum jeho hrobu, atd. Já nenašla žádné zmínky...
Něco jsme už probírali zde. Ale opravdu bych už osobně přála klid Závišově duši, jak jsem zde psala.
Co si pamatuju já je, že větší a dlouhodobý výzkum, kterému se věnoval čas i námaha, bylo zkoumání ostatků Jana Jindřicha, moravského markraběte...
Maršálek, Kateřina a někteří další se tady snažili zjistit něco o Jindřichovi z Lipé. Jak to dopadlo, si můžeš přečist pro změnu tady.
Někde tu proběhla i diskuze na téma "jméno Záviš" - tak jsem vypátrala, že ono jméno se dnes vyskutuje hojněji jako příjmení... A taky, že v jméno se vyskytuje i v srbochorvatštině (Záviša) a jiných jihoslovanských jazycích. Domácké podoby - Závišek, Zavka, Záva, Zavoušek. Tak nevím, jak mu říkala Kunhuta :wink: 8)
Závišek je přece moc hezký. Vždycky jsem tak chtěla pojmenovat syna a přátelé ze mě mají legraci, že právě proto žádného nemám, prý jak by přišel k takovýmu jménu... A stačí vzpomenout Záviše Kalandru a člověk si fakt říká, že nad tím jménem se kletba popravy opravdu vznáší. Tak raději holky... :lol:(Alžbětu a Magdalenu a ...) :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Pro ... elizabeth

Nový příspěvek od Greywolf »

Dobrý den,
nejprve Vám všem přeji pěkný den a pohodový zbytek týdne ...

Velmi by mě zajímal osud syna Záviše z Falkenštejna ... Záviše mladšího. Po smrti otce prý odcestoval s matkou do Itálie. Ví se co s ním bylo dál ?

Prý se později ( již jako dospělý muž ) na nějaký čas znovu vrátil do Čech ...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pro ... elizabeth

Nový příspěvek od elizabeth »

Greywolf píše:Dobrý den,
nejprve Vám všem přeji pěkný den a pohodový zbytek týdne ...

Velmi by mě zajímal osud syna Záviše z Falkenštejna ... Záviše mladšího. Po smrti otce prý odcestoval s matkou do Itálie. Ví se co s ním bylo dál ?

Prý se později ( již jako dospělý muž ) na nějaký čas znovu vrátil do Čech ...
Vítám Tě zde a přeji Ti rovněž hezký den. Bohužel o Závišově synovi s Alžbětou Arpádovnou ( Kumánkou) nám dostupné prameny mlčí a jeho další osudy nejsou známy a není ani jisté, že byl Záviš (jak jej nazvala paní Vaňková v krásném románu Od trůnu dál). Zde jsme to řešili: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... c&start=20 a mnou tehdy uváděná informace o tom, že žili na dvoře Marie Neapolské, není přesná. Alžběta K je tam doložena roku 1300, ale o dětech se tam nemluví. Prostuduj také http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtopic.php?t=721 , zda kolegyňky nenašly něco zajímavého v uherských a srbských pramenech.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Pro ... elizabeth

Nový příspěvek od Greywolf »

... děkuji ...

Já měčem vládnu celkem obstojně a na výpravách pana Viléma, co stříbrnou růži ve znaku nosí, věrně doprovázím. Kdybych však potulným pěvcem byl a loutnu uměl rozezvučet, od hradu k hradu a po celé zemi bych písněmi Vaši vzdělanost a přehled opěvoval ...

Greywolf
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Greywolf »

Jsem přesvědčený, že Závišova smrt a situace kolem ní se vznášela nad celou pětilistou růží po dlouhopu dobu. Někde zde na fóru jsem četl, že je divné, proč se můj pán Vilém z Landštejna tak bil ( narozdíl od Petra z Rožmberka ) za uvězněného Jindřicha z Lipé. Nehledejme důvod jen v přátelství mezi nimi, v čestnosti mého pána a možném podílu Jindřicha z Lipé na výchově pana Viléma ...

... myslím si, že okolnosti smrti Záviše z Falkenštejna byly pádnou výstrahou pro celý rod a vládnoucí pán stříbrné růže nehodlal dopustit, aby se historie opakovala.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

sjezd ve Feldenu

Nový příspěvek od elizabeth »

Roku 1272 byli Budivoj z Krumlova a jeho syn Záviš držiteli hradu Ranna a vedli spor s pasovským biskupem, který prostřednictvím svých zástupců urovnal král Přemysl Otakar II.

Vztahuje se k tomu listina edice CDB V č. 1567 nebo RBMII č.785

vydáno in Velden 12722 iun 27

Ví někdo o co se jednalo, hlavně o jaký sjezd šlo?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Mladý Záviš

Nový příspěvek od Katerina »

Tuto listinu jsem nalezla, když jsem hledala něco o tom Bavorovi pro Violku, a protože je tam zmíněn Záviš, tak bud už to znáš, nebo to třeba bude pro tebe zajímavé. Mě na tom zaujala ta datace - to ten Záviš musel mít strašně mladý ?

RBM II, 406, 1262 , str. 158


Otacharus rex Bohemorum preadia monasterii S. Floriani que habet sub memore iuxta montem b. Stephani in defensionem suam suscipit. Preaterea uos (barones meos) scire uoro, quod dilecto nostro Bennessonni prepositum dicte ecclesie manu ad manum committentes aduocatum et uice nostri defensorem ipsum nec non et barones nostres Buxxonem, Wittigonem et Zaeusonem constituimus.


Za překlad se omlouvám - kus je teda spíš můj odhad :twisted:

Otakar král Čechů majetek kláštera S. Floriana , který mají od paměti blízko hory sv. Štěpána k ochraně sám přebírá .

Kromě toho, Vy , moji baroni vězte, že oblíbenému našemu Benešovi výše řečený kostel ruku v ruce odevzdáte / přinesete odevzdáte a ochráncem se ustavujeme sám a ne žádný z našich baronů Buxxo, Wítek a Záviš.

RBM II, 406, 1262 , str. 158
Ex org. arch. S. Flor, Urkundenbuch des Landes Ob der Enns III., 301 Cfr. , Pargel, Zawisch von Falkenstein

První věta je jasná, že královským vykonavatelem je milovaný, oblíbený Beneš - předpokládám, že šlo o Vartmberka , pak je mikzený překlad - možná by pomohl nějaký kolega - Bernard , třeba ??

Koho si představit pod tím Buxxem, Buxxonem ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů