"Technické" zmìny

O stránkách, dotazy, připomínky, kritika...

Moderators: elizabeth, Ježek, Katerina

Viola
Královna
Has thanked: 1 time

Re: "Technické" zmìny

Unread post by Viola »

Co je tohle?

Oznámení
Zajímavé odkazy - kroniky, manuskripta...
Ježek
Král
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Unread post by Ježek »

Oznámení. S vykřičníkem jsou důležité. Je mi v podstatě jedno, pod čím to bude. Jenom myslím, že obojí můžou založit správci.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Viola
Královna

Unread post by Viola »

Ježek wrote:Oznámení. S vykřičníkem jsou důležité. Je mi v podstatě jedno, pod čím to bude. Jenom myslím, že obojí můžou založit správci.
No právě tohle jsem nechtěla, protože pak by byla jen jedna literatura v kmeni a byl by v tom bordel. Nebo co myslíš?
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

Teď, co zapříčiní ten bordel.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Viola
Královna

Unread post by Viola »

Ježek wrote:Teď, co zapříčiní ten bordel.
No podle mě to, že když si někdo bude chtít přečíst literaturu dejme tomu k pánům z Polné, otevře Šlechtu, potom Literaturu a v ní bude zase jako pako hledat, jestli tam není literatura pro pány z Polné.
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

Jo, nezakládat jedno téma s literaturou v každé kapitole (RS,VS,PS, ...), ale do každýho tématu jako první příspěvek (nebo spíš v prvním příspěvku) dopsat literaturu.
Viola
Královna

Unread post by Viola »

Ježek wrote:Jo, nezakládat jedno téma s literaturou v každé kapitole (RS,VS,PS, ...), ale do každýho tématu jako první příspěvek (nebo spíš v prvním příspěvku) dopsat literaturu.
Tak jsem to myslela. Jestli půjde, aby se ten příspěvek držel nahoře a mohl do něj každý.
elizabeth
Vévodkyně
Been thanked: 1 time

Unread post by elizabeth »

Viola wrote:
Ježek wrote:Teď, co zapříčiní ten bordel.
No podle mě to, že když si někdo bude chtít přečíst literaturu dejme tomu k pánům z Polné, otevře Šlechtu, potom Literaturu a v ní bude zase jako pako hledat, jestli tam není literatura pro pány z Polné.
Tak dejme literaturu k pánům z Polné do úvodního příspěvku kapitoly Páni z Polné.

PS: Jen se mi to nelíbí, protože to musím udělat já a dopředu upozorňuju, že na to nemám čas. Ještě méně by se mi ale líbilo, kdyby si každý mohl vkládat do tématu literaturu, o níž si on myslí, že je to ta správná (myslím, že to pak teprve bylo to, co obsahuje instituce zvaná nevěstinec).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

elizabeth wrote: PS: Jen se mi to nelíbí, protože to musím udělat já a dopředu upozorňuju, že na to nemám čas.
Já sem na tom podobně :( Ale až budu sepisovat literaturu na diplomku (do půl měsíce), tak je povkládam, tak kde patří.
elizabeth
Vévodkyně

Viola wrote:
Ježek wrote:Jo, nezakládat jedno téma s literaturou v každé kapitole (RS,VS,PS, ...), ale do každýho tématu jako první příspěvek (nebo spíš v prvním příspěvku) dopsat literaturu.
Tak jsem to myslela. Jestli půjde, aby se ten příspěvek držel nahoře a mohl do něj každý.
Tak to by se mi fakt nelíbilo, protože za to, co tam bude(rozuměj ve šlechtě a i kdekoli jinde) vlastně ponesu jakousi odpovědnost, i když si tam kdokoli nebo leckdo bude moci napsat lecjakou pitomost, která se mu zdá vhodná a doporučeníhodná.
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

elizabeth wrote: když si tam kdokoli nebo leckdo bude moci napsat lecjakou pitomost, která se mu zdá vhodná a doporučeníhodná.
No, už se bavíme o takových subtilních tématech, kde se kraviny nepíšou, nebo neviděl jsem historický román Tajemství listiny z 2.6. 1335 (datum je vymyšlený)
Viola
Královna

Unread post by Viola »

elizabeth wrote:Tak to by se mi fakt nelíbilo, protože za to, co tam bude(rozuměj ve šlechtě a i kdekoli jinde) vlastně ponesu jakousi odpovědnost, i když si tam kdokoli nebo leckdo bude moci napsat lecjakou pitomost, která se mu zdá vhodná a doporučeníhodná.
A co bys navrhovala? šlo by třeba, aby tam každý napsal něco podmínečně a správce by to musel schvalovat?
elizabeth
Vévodkyně

Ježek wrote:
elizabeth wrote: PS: Jen se mi to nelíbí, protože to musím udělat já a dopředu upozorňuju, že na to nemám čas.
Já sem na tom podobně :( Ale až budu sepisovat literaturu na diplomku (do půl měsíce), tak je povkládam, tak kde patří.
A já to udělám k tomu, co jsem psala články, tj. Konradina, Záviše, atp.

Možná by stálo za to někde napsat takové ty stěžejní věci jako jsou CDB, RBM, Zbraslavská kronika, Regesta imperii, MGH a Struktury panovnické moci :D mrskli někde společně všem celému vrcholnému středověku. Tj., aby někdo prošel ty zajímavé odkazy a vypíchl z nich to podstatné. Cms by mohlo dostat jeden odkaz, stejně jako mají německé listinné stránky (MGH).

Hm, a jak se to bude prektikovat u kapitol mimo období středověku? Těch se to doufám netýká...
Viola wrote:
elizabeth wrote:Tak to by se mi fakt nelíbilo, protože za to, co tam bude(rozuměj ve šlechtě a i kdekoli jinde) vlastně ponesu jakousi odpovědnost, i když si tam kdokoli nebo leckdo bude moci napsat lecjakou pitomost, která se mu zdá vhodná a doporučeníhodná.
A co bys navrhovala? šlo by třeba, aby tam každý napsal něco podmínečně a správce by to musel schvalovat?
To by asi šlo, samozřejmě, že spoustě z vás bych to schválila rovnou :wink: Jenže může opravdu nastat i situace, kdy se s doporučovaným dílem nebudu ztotožňovat...
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

Když se nebude něco líbit, tak o otm budeme diskutovat a najdeme řešení

Obecné téma ke každé kapitole. Prameny a literatura je dobrej nápad.

A jeden námět do diskuse, zda tam dávat věci jako Palacký, Novotný, Šusta. Já jsem spíš proti a za nahrazení moderními syntésami ) Žemlička, Šmahel, kteří stejně tu starší literaturu znají a reflektují ve svých dílech.
Viola
Královna

Unread post by Viola »

Ježek wrote:Když se nebude něco líbit, tak o otm budeme diskutovat a najdeme řešení

Obecné téma ke každé kapitole. Prameny a literatura je dobrej nápad.

A jeden námět do diskuse, zda tam dávat věci jako Palacký, Novotný, Šusta. Já jsem spíš proti a za nahrazení moderními syntésami ) Žemlička, Šmahel, kteří stejně tu starší literaturu znají a reflektují ve svých dílech.
K tomuto nápadu mě vedlo hlavně to, že jsem si pamatovala, že jsme se někdy někde bavili o nějaké knize, a pak ji jako magor hodinu ve všech možných příspěvcích hledám.

Syntézy - Palacký ne, Novotný ano, Šusta nevím. Ono teda podle mě ty současné syntézy vesměs žádné terno není.
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

Viola wrote:Ono teda podle mě ty současné syntézy vesměs žádné terno není.
Ale překonávají literaturu 19. a zač. 20. století.
Viola
Královna

Unread post by Viola »

Ježek wrote:
Viola wrote:Ono teda podle mě ty současné syntézy vesměs žádné terno není.
Ale překonávají literaturu 19. a zač. 20. století.
No... Asi jak která a jak v čem, ale podle mě v těch oblastech, jimž se nevěnují autoři podrobněji, opisují ty starší.
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

Ber to ale jako základ pro další diskusi, který klidně může vést ke kritice těhle prací - to není nic proti ničemu.
elizabeth
Vévodkyně

Palackého a Šustu jen z hlediska rozboru listin, jejich interpretace a ev. překladů to jsme dodnes jaksi nepřekonali (tedy ne my, i když my vlastně taky ne - jsem se do toho nějak zapletla). Co se týče nějakých vývodů z nich, tak asi ne, např. takové Palackého komentáře ke kronice Otakara Štýrského mě dokáží zvednout ze židle celkem pěkně.

Zase přiznejme, že kdyby dnešním historikům neumetli pěkně cestičku, jak ji umetli, tak by byli kde? (Ne, není to sprosté slovo, přece v kasárnách ptp na Zelené Hoře nebo kde to vlastně bylo...)
Ježek
Král

Unread post by Ježek »

elizabeth wrote:Zase přiznejme, že kdyby dnešním historikům neumetli pěkně cestičku, jak ji umetli, tak by byli kde?
To je ale podstata kěždý vědecký disciplíny (technických oborů ještě víc)