Krátké představení

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Nový příspěvek od kanuk »

Tak já si také přihodím polínko. Jsem na tomto foru bílá vrána z několika důvodů
1) Většině ostatních dopisovatelů, ne-li všem, bych mohl být otcem, mnoha i dědečkem.
2) Dějepis mne nikdy nijak zvl᚝ nezajímal, ale zaujaly mne spisy A. Stiftera, z nichž vyplynuly otázky
a) jaký je historický podklad povídky "Der Hochwald"?
b) Jak to bylo s tím prvním Vítkem?(Witiko - Vítek)
Nebo o ten Navarov jsem se začal zajímat proto, že kdysi dávno jsem tam měl cestu.
Jinak se vyznačuji tím, že mám sklon kecat do věcí, kterým sice nerozumím, nic o nich nevím, ale mám dojem, že někteří učení přispěvatelé toho vědí ještě míň. Taky mám zděděnou vlastnost říkat to, co si myslím, a nikoliv to, co je ode mne očekáváno. Proto jsem opustil zemi českou, domov můj, kde po 40 let tato vlastnost byla nejen velmi nezdravá. ale i "dědičná", t.j. mohla ovlivnit i děti. V mém novém působišti je jenom nezdravá.
A nakonec, mnoha dopisovatelům bych doporučoval, aby se o český pravopis zajímali aspoň tak, jako se zajímají o českou historii.
Viking
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 08 dub 2008 10:28

Nový příspěvek od Viking »

Den dobrý všem,
tak já nemám coby zájemce o historii a její témata nijak vyhraněnou
specializaci. Jsem spíš takový všežravec. Podobně jako v hudbě -od Bacha až po Vlacha-; tak i v historii české i světové se můj zájem
vine od prehistorie až do WW II.
Nepokládám se za znalce historie, ani nejsem profesionál, a tak jsem
rád, že jsem našel tyhle stránky,tohle forum, protože si tak mohu
doplnit svoje kusé a povrchní znalosti; popřípadě se dozvědět i
mnohé nové skutečnosti.
Uživatelský avatar
mbalon
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2008 18:07

Nový příspěvek od mbalon »

Jsem mbalon a zajímám se o historii svatých řádů, zaměřuju se na dosah následků vikingských nájezdů na evropu, nemám moc rád nacionalismus, který tu zůstal od komunistů, doufám, že toto fórum ukazuje dějiny Slovenska a Čech objektivně a ne až slepě vlastenecky. Doufám, že tady bude dobrá diskuze a už teď se těšim :palec: .
Uživatelský avatar
Andres.II
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2008 18:06
Bydliště: Kolín

Nový příspěvek od Andres.II »

Zdrárec, zajímám se o Egypt a hlavně o Templáře, to téma ve mě budí strašnou tajemnost a touhu po dobrodružství.....těším se na budoucí konverzace a na spoustu užitečných rad od jiných uživatelů.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Nový příspěvek od jitřenka »

Zdravím vás!
Strašně miluju 13.století, poslední Přemyslovce, rozmach šlechtických rodů v tehdejší době, rytířskou filozofii... :wink:
No a jak jsem se sem dostala... Zrovna jsem hledala něco ohledně bakalářky, :studium: , zadala "Jindřich z Lipé" a najednou jsem byla tu.
J.
Uživatelský avatar
hibou
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 25 čer 2008 08:52
Bydliště: Ostrava

Nový příspěvek od hibou »

ahoj všem přátelům historie, byl jsem hezky přivítán adminem a proto považuju za slušnost se trochu představit. Na úvod bych chtěl říci, že studentem už nejsem hodně dlouho a že historie je mým koníčkem od školních let, přes ní jsem se dostal k heraldice a přes dalšího koníčka , fotografování k zájmu o hrady.Skrze heraldiku je mým velkým koněm dovídat se co nejvíc o šlechtických rodech.Mými oblíbenými jsou páni z Holštejna, ale ne ti od Hruta z Kněžic, ale ti dřívější od Crha, kastelána na Děvičkách(páni z Čeblovic)Dále pak tajemné jednotlivé osoby např.
Jan I. z Polné, Přibyslav z Křižanova (podle jedněch snad Markvartic, proč by ale potom měl v erbu tři vlaštovky(ptáčky?)?)A takových jednotlivých tajemných a neprojasněných osob je v naši historii spousta.
Oblíbeným tématem jsou také napoleonské války.
Problém s naším èasem je ten, že budoucnost už není co bývala.
Uživatelský avatar
Greywolf
Zeman
Příspěvky: 98
Registrován: 25 čer 2008 08:29
Bydliště: Varnsdorf

Nový příspěvek od Greywolf »

Ahoj všem ...

... i já byl hezky přivítán adminem ... mile mě to překvapilo.

Mám tři "nejoblíbenější" osobnosti a tři různá období, ale rád podiskutuji o všem možném. První osobností je Vilém z Landštejna, druhou ( stejně oblíbenou ) je královna Richenza a třetí je Boleslav I. o kterém si myslím, že právě on by zasloužil být označován "patronem naší země".

Nejvíce mě zajímají období ... a) sv. Václava, Boleslava I. a II. b) poslední Přemyslovci a první Lucemburkové c) 2. sv. válka

Saša Ivan / Greywolf
Schleitr
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 20 črc 2008 14:55

Nový příspěvek od Schleitr »

Sem tu nový takže pár slov o tom jaká období mě zajímají.

1.Novověk (od Moháče po Napoleonské války)
2.Husitství
3.Dějiny Polska
4.Dějiny 20.století

Osobně mě spíš historie zajímá spíš s pohledu "vojenského historika" (v mém případě laika) takže o církvních dogmatech nebo rozdílech mezi pozdně románským a raně gotickým kostelem si asi nepopovídáme (i když gotická architektura se mi strašně líbí :) )
Uživatelský avatar
Tindo
Sedlák
Příspěvky: 8
Registrován: 03 srp 2008 17:25

Nový příspěvek od Tindo »

Přeji krásný den.

Nejvíce se zajímám o architekturu hradů. Rád bych toto téma prozkoumával a následně i kreslil původní jejich původní podoby.
lasky
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 07 srp 2008 13:38
Bydliště: melcice lieskove

ahoj...

Nový příspěvek od lasky »

viem ze viem malo tak sa chcem poucit.... hlavne o slovensku....a okolitych krajinach...
Uživatelský avatar
Marian
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 01 črc 2008 12:10
Bydliště: Žilina,Slovensko

Nový příspěvek od Marian »

Ahojte...ja sa zaujímam najmä o stredovek 12. až 15.storočie....najmä hrady zámky,povesti a legendy.taktiež som poločlenom jednej šermiarskej skupiny...no najviac sa venujem lukostreĺbe...od tohto fóra očakávam,že si tu nájdem dobrých priateĺov a niečo sa naučím a obohatím svoje poznatky z histórie...:))) :wink: ..už sa neviem dočka,kedy vás všetkých spoznám :D nebudem viac keca...škoda klávesnice na počítači...ale je všeobecne známe,že kdo sa vela pyta vela sa dozvie :roll:
Uživatelský avatar
Zubák
Poddaný
Příspěvky: 3
Registrován: 18 srp 2008 20:48

Nový příspěvek od Zubák »

nazdar, též bych chtěl poděkovat Ježkovi za vřelé přijetí ( to se jen tak nevidí)
nejvíc mě asi zajímá celý středověk z vojenského pohledu hlavně se tedka zaměřuji na polsko 16. a 17. století
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1366
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

Nový příspěvek od Ingolf »

Ahoj,
svůj dějepisný zájem bych označil jednou větou jako člověk a jeho myšlení. Tedy v jaké žije společnosti, jak ho ta společnost formuje, jak se jaká společnost liší od těch ostatních, vzdálených a už geograficky, nebo v čase. Dále mě konkrétněji zajímá duševní a duchovní život, společenské rituály, symboly, každodenní život atd.
Z časového hlediska nejvíc období předstátní, rodové společnosti, a v návaznosti na to její rozbití a začlenění společnosti do instituce státu. S tím pak i přeměna v duchovní oblasti, namísto pohanství v evropských podmínkách křesanství. V rámci křesanství pak vznik hereze a taková moje libůstka do dalšího období jsou tajné společnosti (svobodní zednáři, rosenkruciáni apod.)
Uživatelský avatar
mortimer.r
Sedlák
Příspěvky: 12
Registrován: 02 zář 2008 16:02

...

Nový příspěvek od mortimer.r »

Tak já se zajímám především o Skandinávii od období Vikingů, tj. 7.-11.st až po konec 14.st.. Dále pak o dějiny Anglie saskými králi počínaje Plantangenety konče, o Skotsko, Wales a Irsko. Zajímám se též o Křížové výpravy a tak něják lehce o Francii v období posledních Kapetovců a Stoleté války. V českém středověku se tak něják dokážu zorientovat, ale moje doména to rozhodně není.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Tak ja, ac ziji mimo CR jiz 19 let, se zajimam o cirkevni dejiny v Evrope jiz 22 let, literaturu shanim po celem svete, kdyz zrovna ve Skandinavskych zemich toho moc neni, a zcela nahodou jsem narazil na tento cesky server, kdyz shanim zase knihy z CR po netu, a ctu ruzna historii stredoveku se zabyvajici fora, nebot zrovna historie stredoveku v Evrope mne zajima.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Uvítání

Nový příspěvek od duli »

Děkuji za milé uvítání. Jsem ráda, že jsem Vás na netu náhodou našla. Zajímají mě dějiny (a historické "drby") odjakživa. Hlavně ty, o kterých se nesmělo mluvit na veřejnosti (jako malou mě hlídal děda v parku a vedl velkolepé rozhovory o politice první republiky). Moc ráda se dovím nové věci. Mám mnoho oblíbených osobností o kterých tu píšete. Samozřejmě mě zajímají také širší souvislosti a světové dějiny a tvrdím, že všechno souvisí se vším a nahodilosti (a maličkosti) podmiňují běh dějin. Děkuji, že tu s Vámi můžu být.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
LOPOLO
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 28 zář 2008 22:50

Nový příspěvek od LOPOLO »

Zdravim vas vsechny ve spolek. Mno ja se sem dostal pri shromazdovani materialu k jednomu dokumentu na kterym ted pracuju a s povdekem jsem tu nasel par velmi zajimych informaci. Me zajima vlastne skoro vsechno ale ted se musim soustredit na benediktiny, Matyase Korvina, Smila Osovskyho, Katerinu z Valdstejna, pernstejny a dalsi ktery se vazou k Trebici.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

re Zany

Nový příspěvek od duli »

Zany, zdědila jsem ruinu (naštěstí ne moc velkou) a 10 let s ní bojuju a žiju. Momentálně mi opět část "padá na hlavu" a všechny zákonodárce bych "pověsila za uši do průvanu", nebo je nechala žít reálný život. V centru tvého zájmu nejsem, ale možná jsi (nebo někdo z hr. a z.) navštívil mé příbuzné.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
Micza
Měšťan
Příspěvky: 20
Registrován: 12 črc 2008 08:33
Bydliště: POZNAŃ - Łazarz

Dziêkujê za zaproszenie.

Nový příspěvek od Micza »

Jestem z Polski, z miasta Poznañ, w którym to mieœcie urodzi³a siê nasza wspólna królowa Eliška Rejčka. Dziêki Elizabeth, Ježkovi i Maršalkovi mog³em napisaæ na Wasz¹ stronê wypracowanie o Elišce...Jeszcze raz serdecznie dziêkujê, jestem dumny i wielce rad. Nie wiedzia³em, ¿e tylu z Was bowiem na dziœ a¿ 1300 osób jest zaciekawionych tym tematem, chocia¿ serce podpowiada³o mi, ¿e tê królewnê szczególnie mi³ujecie.
Mnie szczególnie zajmuje oprócz historii, filologia s³owiañska. Uczy³em siê bu³garskiego, rozumiem te¿ czeski, lecz wybaczcie w Polsce nie ma z kim porozmawiaæ, dlatego wiele rozumiem lecz gorzej z pisaniem. Podoba mi siê podobieñstwo naszych jêzyków, to¿same s³owa (jedna rodzina, zachodnio zapadno s³owiañska).
A z historii podoba mi siê œredniowiecze, g³ównie zajmowa³em siê polskimi Piastami, osob¹ króla Przemys³awa 2. Ciekawi¹ mnie powi¹zania i wspólne przygody Piastów z czeskimi Przemyœlidami.
Z historii Czech podoba mi siê tak¿e wiele innych zdarzeñ (dzia³alnoœæ Jana Husa i ruch husycki, ¿ycie Braci Czeskich w Wielkopolsce - Jan Amoš Komensky i jego zbór w Lesznie), w innym czasie, historia najnowsza - armia czeska w 2 wojnie œwiatowej, czeskie uzbrojenie pancerne (LT 35 i LT38, SKOT, TOPAS).
No jeszcze z tego wzglêdu, ¿e mam w rodzinie Litwinów zajmuje mnie historia i jêzyk litewski (Laba diena ! ). Wiem, ¿e mieliœcie w swojej historii na tronie te¿ Jagielloñczyka. To ciekawa dynastia.
I dziewczyny macie piêkne - pamiêtam z taborów harcerskich (skautowych) w Peklo, Klatky i Cieszkovicach w latach 80-tych.
Myœlê, ¿e siê tu sporo nauczê.
CZUWAJ !
Uživatelský avatar
von Spernak
Poddaný
Příspěvky: 4
Registrován: 05 říj 2008 19:37
Bydliště: Brno

Nový příspěvek od von Spernak »

Co vám mám o sobě povědět?

pohlaví:muž
věk:něco přes třicet let
oči:šedé
vlasy:krátké
bydliště:Brno
zaměstnání:správce zámku
zájmy:středověk a pivo

Vlevo mě vidíte na fotce.
A vy, co mě neznáte, však vy mě ještě poznáte!

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů