Karel IV.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Medy

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Medy »

Je to pouze na české wikipedii, v anglické a německé píši jenom to klasické, že umřela rok po synovi.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Není pro to přece jen ještě jiný zdroj? Přece by někdo informaci z románu neuvedl na Wikipedii... Nebo jo??
Nebylo by to poprvé. :)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Zany »

To je holt důsledek Vondrušků a jemu podobných...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:To je holt důsledek Vondrušků a jemu podobných...
Ale tak nejen to - u beletrie vždycky budou některé údaje výmyslem autorů, protože prostě taková jsou bílá místa. Spíš jde o to, že spousta lidí neumí pracovat s informacemi a nechápe, že beletrie není zdroj.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Už příští rok v květnu 2016 si bude český národ - a nejen on - připomínat významné a kulaté jubileum, které zažijeme pouze jednou v životě, a to 700. let od narození císaře a krále Karla IV. Lucemburského (1316 - 1378).

Na příští rok se chystá nejedna výstava, konference a velké národní oslavy zaštítěné nejen vládou ČR, ale také arcibiskupstvím pražským a UK v Praze. Osobně, jelikož i já cítím nutkání věnovat se tomuto výročí, jsem připravil podrobný a moderní životopis Karlův http://www.karel-iv.estranky.cz/

Všichni, kteří milují naši minulost, jsou srdečně zváni!
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Zlatuli
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 26 úno 2016 11:36
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Zlatuli »

Už se na tyto oslavy moc těším.
Zlatuli
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 26 úno 2016 11:36
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Zlatuli »

Letos se natáčí film Hlas pro římského krále k výročí narození Karla IV. Jsem zvědavá, jak se s tímto tématem filmaři poprali. Mám dojem, že přes tak bohatou historii, jakou máme, zrovna moc historických filmů nemáme, což je velká škoda.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

Zlatuli píše:Letos se natáčí film Hlas pro římského krále k výročí narození Karla IV. Jsem zvědavá, jak se s tímto tématem filmaři poprali. Mám dojem, že přes tak bohatou historii, jakou máme, zrovna moc historických filmů nemáme, což je velká škoda.
Taky jsem zvědavá, ta produkce neslibuje úplnou kvalitu, ale nechme se překvapit.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ten film už je dávno natočený, natáčelo se loni koncem léta. Vysílat se bude teď na jaře.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Napo_Leon píše:Ten film už je dávno natočený, natáčelo se loni koncem léta. Vysílat se bude teď na jaře.
Můj kamarád tam dělal poradce. Doufám, že dobře :-)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
slavicekvac píše: Můj kamarád tam dělal poradce. Doufám, že dobře :-)
U Cyrila a Metoděje dělal poradce Galuška a dopadlo to taky nevalně :(
Gabriel Rijad Mulamuhič OCR je ovšem jiný borec, jeden z nejlepších na liturgii vrcholného středověku.
Medy

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Medy »

Vracím se k Anně Falcké a jejímu úmrtí. Předpokládala bych, že tady zřejmě citace z beletrie nebude (neměla by být) http://karel700.cuni.cz/KAREL-50.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

Medy píše:Vracím se k Anně Falcké a jejímu úmrtí. Předpokládala bych, že tady zřejmě citace z beletrie nebude (neměla by být) http://karel700.cuni.cz/KAREL-50.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Co konkrétně máte na mysli?
Medy

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Medy »

Viola píše:
Medy píše:Vracím se k Anně Falcké a jejímu úmrtí. Předpokládala bych, že tady zřejmě citace z beletrie nebude (neměla by být) http://karel700.cuni.cz/KAREL-50.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Co konkrétně máte na mysli?
Tu smrt pádem z koně.
Katerina píše:Po vzoru Jirotkova děděčka a saturnine bychom si mohli založit tu agenturu uvádění příběhů na pravou míru.

Ta smrt pádem z koně je ve Vaňkové.

Už si nevzpomenu, kde , ale četla jsem také, že po pádu z koně přišla o ještě nenarozené dítě Anežka , poslední dcera Václava II. a Rejčky, která pak zemřela bezdětná, v poměrně mladém věku. Ale to bude take nějaká fikce .. .
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

Medy píše:
Tu smrt pádem z koně.
A nebylo to tak? Nemám u sebe knížky, abych to ověřila, ale myslela jsem si, že to je doložené.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Anna Falcká nezemřela pádem z koně. To je pitomost, co někdo před lety napsal do Wikipedie a odtud se to papouškuje, paradoxně to tam mám i já v tom několikadílném seriálu. Už jsem na to byl upozorněn, musíme to opravit. Pro jistotu jsem si prošel základní kronikářská díla doby Karla IV. a nikdo z nich jako pád z koně neuvádí za příčinu Anniny smrti v roce 1353. Ani v základní literatuře s odkazy na prameny typu Šusta, Kavka, Spěváček, Bobková to není...
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Viola »

Sypu si popel na hlavu, koukám, že před časem jsem Vám odpovídala i já. :roll:
Zlatuli
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 26 úno 2016 11:36
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Zlatuli »

Upřímně, taky vůbec nevím, jak zemřela Anna Falcká. Nevím ani jestli to je někde uvedeno. K pádu na koni se nepřikláním, to jsem četla opravdu jen v románu od Ludmily Vaňkové. František Kožík zase napsal, že zemřela na nemoc.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zlatuli píše:Upřímně, taky vůbec nevím, jak zemřela Anna Falcká. Nevím ani jestli to je někde uvedeno. K pádu na koni se nepřikláním, to jsem četla opravdu jen v románu od Ludmily Vaňkové. František Kožík zase napsal, že zemřela na nemoc.
Není to u Krabice?
Zlatuli
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 26 úno 2016 11:36
Been thanked: 1 time

Re: Karel IV.

Nový příspěvek od Zlatuli »

Bohužel kroniku napsanou kronikářem Benešem Krabice z Weitmile jsem nečetla. Nikde jsem jí nesehnala.

Dneska se před 700 lety narodil náš Karel IV. :dance:
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů