Jan Jindřich Lucemburský

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Laurentius »

Nevíte někdo co dělal Jan během kampaně a bitvy u Kresčaku v roce 1346? Mohl se také účastnit nebo je to blbost? Někde jsem ho viděl mezi účastníky tažení (uváděn jen jako Jan Lucemburský).
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:Nevíte někdo co dělal Jan během kampaně a bitvy u Kresčaku v roce 1346? Mohl se také účastnit nebo je to blbost? Někde jsem ho viděl mezi účastníky tažení (uváděn jen jako Jan Lucemburský).
Bohužel nevíme, zkoušela jsem to dohledat, ale všichni se věnují v tomto období Karlovi - a jeho zvolení římských králem a následným událostem u Kresčaku - že Jan J. (skoro be se mi chtělo mu ted říkat spíš Jan ml. :) ) zůstává mimo.
O když ne zcela.

Já osobně bych si tipla, že na něj otec s bratrem naložili správu Čech , vždyt situace nebyla v té době zcela růžová , a sami vyrazili na tu volbu - Karel ještě předtím k Balduinovi do Trevíru škemrat o hlas (Jan tam s ním nejel, alespoň podle Spěváčka) ale společně jeli na volbu - z Čech vyráželi někdy v březnu 1436 - protože před volbou měli oba ještě spoustu jednání , aby zajistili potřebné hlasy . zdá se, že osvědčený lucemburský tým byl opět v plné síle, i když s částečně obměněnými osobami.

Takže si to myslím páni pěkně rozdělili - Jan s Karlem vyrazili do říše sbírat hlasy a jednat s papežem a Ješka ml. nechali doma, myslím, ale že asi pod dohledem zemského hejtmana , zkusím zjistit , kdo to v té době byl.

Poslední zmínka o JJ před Kresčakem je ještě z předloňského roku, kdy Jan vyrazil na pomoc Mikuláši II. Opavskému, na Kazimíra , který napadl Opavsko, - to je ta má oblíbená historka , jak páni nechtěli a Jan je tak hezky utřel .. no a pak pěkně vyplenili Krakov. Tak na toto tažení jeli s Janem oba synové.

A první zmínka o JJ po Kreščaku - je ještě 1346, kdy ho Karel jmenuje svým zástupcem na Moravě, myslím, že ještě ne markrabím moravským, to se snad mělo stát až roku 1350, ale to také ještě ověřím, pro jistotu, ted to sázím z hlavy . :oops:

O tom, že by se připojil k otci a bratrovi před Kresčakem by asi kroniky nemlčely .. a asi bych našla i zmínku o tom, že se účastnil Karlovy volby římských králem. Ale všude je zmíněn jen Karel s Janem, nebo Jan s Balduinem, kteří se z volby navraceli do Trevíru, když je dosthla žádost francouizského krále.
Také po Kresčaku je zmiňován jen Karel sám, on dostal otcovo tělo, on je dal převézt do Lucemburku a pohřbít úplně jinde než si přál Jan ve své závěti ! a on se pak vracel - údajně přestrojen za panoše přes říši do Čech.
Kdyby s ním byl mladší bratr , někdo by to zmínil a zapsal.

Ještě můžem zkusit zapátrat v listinách - a když najdem datování kolem Kresčaku a Jana v Praze nebo na Moravě je to jasné.

Nebyl tak ani na bratrově volbě, ani na otcově pohřbu - ale i když se to zdá nelogické, má to logiku - bylo nutné, aby alespoň jeden z Lucemburků zůstal v Čechách a chránil je, když zbývající dva odjeli
Karel jet musel - jako adept na trůn a Jan - ten musel taky, byl jeden z volitelů. :) - krátce předtím odolali jen díky Janově politické chytrosti celkem dost nebezpečnému náporu ze 3 stran a tak bylo nutné být opatrný.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

Díky Acomko !, ten článek znám, ale úplně jsem na něj zapomněla.
Takže zmínka o tom, že už za otce Jana syn Jan přebíral vládu v čechách by nás vedla spíš k potvrzení .
Jen mě vadí, že ač se v každé druhé větě zapřísahá , že by bylo chybou vidět v JJ blbečka, tak v každé první ho z něj tak trochu dělá ... no jasně, proti Karlovi holt neměl šanci.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Ježek »

Neúspěšné hledání hrobu Jana Jindřicha v Brně: https://www.academia.edu/114501086/Dva_ ... 3%A9_hroby
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jan Jindřich Lucemburský

Nový příspěvek od Katerina »

Teda já jsem asi větší ignorant, než jsem si myslela. Ti dva jsou taky ztracení ? :o
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host