Drive silny pijak a bourlivak ale take velmi uznavanej a vzdelanej slechtic.
Zdi zamku Bechyne vypraveji Vokovu predexistenci ale moc se mi nelibi vseobecne povedomi o nem.Zvlaste po dvou velmi zdarenych filmech byl chapan za bohema.
A tak kdo vi o nem vice at sem napise.
Tak já budu reagovat. Moc toho nevím, ale každopádnì rožmberské imperium bylo pøed krachem, když ho po Vilémovi pøevzal... Pak se ho snažil zachránit, leè bezúspìšnì. Ten obraz, který o nìm vytvoøily filmy, jak jeste bohužel jejich dobrým zvykem, možná byl aktuální v dobì jeho mládí, ale pozdìji rozhodnì ne. Zapøisáhlý protestant.
Petr Vok z Rožmberka se narodil 1.10.1539 v Èeském Krumlovì jako poslední dítì Jošta III. z Rožmberka a Anny z Rogendorfu. Byl posledním na svìt pøišlým Rožmberkem a jako 14denní novorozenec se stal po smrti otce (15.10.1539) polovièním sirotkem. Petr Vok byl protestant. Zajímavé je, že v r. 1562 vyjel na velkou cestu a navštívil dnešní Nìmecko, Nizozemí, Belgii (nìkdejší španìlské provincie - "Habsburkové rozpínaví..."). Podíval se i do Anglie.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Pøi pohøebním prùvodu posledního Rožmberka, byl rodový erb nesen v obrácené poloze a knìz Matìj Cyrus "naposledy, ponìvadž ten obyèej jest, když poslední veliký pán svùj rod dokoná, s žalostivou a pronikavou øeèí, s oželením a oplakáním té poslední rùže štít s erbem rožmberským, na tabulce malovaný, pøelomil a dolù na zem z kazatedlnice shodil."
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Pro více informací doporuèuji - Anežka Svobodová "Petr Vok z Rožmberka"
nakl.Melantrich , Jaroslav Pánek "Poslední Rožmberk" nakl.Brána, František Kafka "Zlatý vìk Rùží" nakl. Mladá fronta.
Lze sehnat v antikvariátech.
Historický kalendáø na titulní stránce nám dnes pøipomíná:
Petr Vok z Rožmberka - zemøel krátce po ètvrté hodinì ranní 6.listopadu 1611 ve vìku 72 let.
Chtìla bych jen krátce pøipomenout a ocitovat výrok tohoto jihoèeského velmože:
" Jsme všickni Èechové, jsme krev jedni druhých; jednoho Pána Boha, jednoho krále, jedno právo èeské máme;trpme radìji Èechové sebe, než abychom potom jiné cizí a daleké národy trpìti musili, kteøíž by nás všech mezi sebou trpìti nechtìli, ale usilovali by nás všechny trápiti a snad i ven ze zemì potomnì vyhnati".
Citát je z memoranda èeským stavùm z roku 1608. Blíží se smutné výroèí bitvy na Bílé Hoøe , kde se bohužel tato slova Petra Voka z Rožmberka naplnila mìrou vrchovatou.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Poněkud mě překvapila zpráva o zamýšlené exhumaci Tychona de Brahe. Proč to však píšu do tohoto tématu - podle dánského historika se měl na pokusu o Brahovu vraždu podílet i Petr Vok (!) a to prosím pěkně pro peníze.
Viola wrote:Poněkud mě překvapila zpráva o zamýšlené exhumaci Tychona de Brahe. Proč to však píšu do tohoto tématu - podle dánského historika se měl na pokusu o Brahovu vraždu podílet i Petr Vok (!) a to prosím pěkně pro peníze.
No jo, Dánové vědí kulové... jestli to všechno fabuluje jen na základě toho, že mu údajný jed měl být podán na večírku u Petra Voka, tak to jsou hodně chabé indicie
A.Svobodová_Petr Vok z Rožmberka,1985
str.97
výňatek z dopisu Petra Voka manželce Kateřině z tažení proti Turkům 25.září 1594
A nyní nevěda,dá-li se mi Pán Bůh s Tebou více shledati,když jsem se s svým Pánem Bohem smířil ,také Tobě všechno ,co jsi proti mně činila,bez Tvé prosby odpouštím,tak abychom jestliže nebude v tomto životě,alev budoucím,radostně,kdež lépe o sobě mysliti budeme,se shledali a na věky s sebou přebývali.
Petr Vok se docela zruinoval finacováním obrany Jižních Čech, zejména Třeboně proti Pasovským, obětoval na to svůj rožmberský poklad, který v Kutné Hoře proměnili v peníze. Jediný ze šlechty projevil rozhodnost a statečnost a nehájil jen své osobní zájmy.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac wrote:Štítek na rakvi v hrobce VB nám říká 05 11 1611. Kronikáři zřejmě buď přijali datum pohřbu, nebo se hodilo udělat magické datum
A nemohlo jít o datum podle toho, kdy úmrtí bylo zapsáno v úmrtní knize?
Taky jsem zbytečně zaspekuloval. Omlouvám se. Prostě kroniky 06 11 1611, a štítek na rakvi 05 11 1611
Třeba kronikář vycházel ze zápisu z úmrtní knihy, který byl zapsán až druhý den, kdežto ti, co ho pohřbívali věděli, že umřel o den dřív.
Nebo zemřel třeba v noci a nikdo si nebyl jistej, jestli téhož dne, nebo toho příštího.I to je totiž možné
Příjde mi to ale zbytečné to řešit.Je to jeden den.