Hýskov jako hradiště Hesovo? Kosmova Oseka?

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Hýskov jako hradiště Hesovo? Kosmova Oseka?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Pro mnohé indicie mi nedal pokoj text Hájkův o Slavošově. Jde o pozdn í zprávu, ale zřejmě si ji Hájek nevymyslel. Město Slavošovo skutečně existuje a taik i historka, dosti realistická, o odstěhování jeho syna Hese někam na Mži také pro mne má reálné jádro.
Někde na Mži je etymologicky nejblíž HESeka civitas - Hýskov město, hrad.
Tak jsem dělal průzkum na Google earth. Dnes jsem se podíval na již třetí nadějné místo, kde by to hradiště Hesovo mohlo být.
Dnes tvrdím, že jsem našel. Udělal jsem pozemní dohlídku. Nalezl jsem valy hlinitokamenité dvojité. Akropole má pozoruhodný výhled a to na Stradonice, jeho protější hradiště, Otročín, Zdejcinu se slovanským mohylníkem Nad Lískem, na Tetín a na přístup k Chyňavě. Na celé údolí Mže v okolí těchto míst. V místě tohoto výhledu je odlišným složením trav vyznačen tribunový kostel s apsidou o rozměrech cca 5 x 10 metrů. Od apsidy jsou vějířovitě nitrofilní traviny vyznačující hroby. Celé místo hradiště nevykazuje žádné novodobé stavby, zřejmě bylo nadále jen polem a pastvinou. Z valu jsem našel kámen, na kterém je vápenná malta. Takže je to teď na vykopávkách. Přesnou polohu pro riziko hledačů kovů nesdělím. I tak je z výhledů možné místo najít. Napíšu zprávu archeologům.
Shrnutí ohledně Kosmase: Místo vykazuje všechny znaky kronikářem popsané - Mže, hora Oseka, mohyla kněžny Tety, brod na stezce na jih, souhlas s Hájkovým příběhem. Hradiště je na místě, které je viditelné, má viditelnost, hajitelnost, ovládá strategické místo na Mži při cestě otročích karavan. Tribunový kostel s apsidou ukazuje na přítomnost bavorské, nebo saské misie. Proč Kosmas popsal tohle hradiště pro Slavníkovce na západě? Historicky tam bylo od předchozí nekonfliktní doby. Domény nebyly vymezeny nepřátelsky, pokud vůbec byly vymezeny.
Tolik stručně dnes 16. 5. 2015 na svátek svatého Jana Nepomuckého
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hýskov jako hradiště Hesovo? Kosmova Oseka?

Nový příspěvek od slavicekvac »

slavicekvac píše: Dnes tvrdím, že jsem našel. Udělal jsem pozemní dohlídku. Nalezl jsem valy hlinitokamenité dvojité. Akropole má pozoruhodný výhled a to na Stradonice, jeho protější hradiště, Otročíněves, Zdejcinu se slovanským mohylníkem Nad Lískem, na Tetín a na přístup k Chyňavě. Na celé údolí Mže v okolí těchto míst. V místě tohoto výhledu je odlišným složením trav vyznačen tribunový kostel s apsidou o rozměrech cca 5 x 10 metrů. Od apsidy jsou vějířovitě nitrofilní traviny vyznačující hroby.
Shrnutí ohledně Kosmase: Místo vykazuje všechny znaky kronikářem popsané - Mže, hora Oseka, mohyla kněžny Tety, brod na stezce na jih, souhlas s Hájkovým příběhem. del
Je zde někdo, kdo by byl schopen požádat Vídeňské muzeum o zjištění artefaktů z mohylníku Nad Líským? Jsou to mohyly u Zdejciny, které byly kopány správcem Furstenberského panství a vykopané artefakty byly odeslány do Vídně. Zde je u archeologů pouze tato zmínka, revizní průzkum se nikdy nekonal. Jestliže platí má teorie o místě Oseka jako hradišti Hesově, pak mohylník má klíčový význam jako pohřeb kněžny Tety, spíše jako pohřeb knížete Tety, protože to je mužské jméno v západoslovanštině. Netuším, zda mohyly byly kopány všechny, spíše jen největší. Na fotce se zdá, že jsou ještě nějaké neporušené, ale nebyl jsem na místě samém. Experty na předhistorické Slovany prosím o pozornost.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hýskov jako hradiště Hesovo? Kosmova Oseka?

Nový příspěvek od slavicekvac »

slavicekvac píše:
slavicekvac píše: Dnes tvrdím, že jsem našel. Udělal jsem pozemní dohlídku. Nalezl jsem valy hlinitokamenité dvojité. Akropole má pozoruhodný výhled a to na Stradonice, jeho protější hradiště, Otročíněves, Zdejcinu se slovanským mohylníkem Nad Lískem, na Tetín a na přístup k Chyňavě. Na celé údolí Mže v okolí těchto míst. V místě tohoto výhledu je odlišným složením trav vyznačen tribunový kostel s apsidou o rozměrech cca 5 x 10 metrů. Od apsidy jsou vějířovitě nitrofilní traviny vyznačující hroby.
Shrnutí ohledně Kosmase: Místo vykazuje všechny znaky kronikářem popsané - Mže, hora Oseka, mohyla kněžny Tety, brod na stezce na jih, souhlas s Hájkovým příběhem. del
Je zde někdo, kdo by byl schopen požádat Vídeňské muzeum o zjištění artefaktů z mohylníku Nad Líským? Jsou to mohyly u Zdejciny, které byly kopány správcem Furstenberského panství a vykopané artefakty byly odeslány do Vídně. Zde je u archeologů pouze tato zmínka, revizní průzkum se nikdy nekonal. Jestliže platí má teorie o místě Oseka jako hradišti Hesově, pak mohylník má klíčový význam jako pohřeb kněžny Tety, spíše jako pohřeb knížete Tety, protože to je mužské jméno v západoslovanštině. Netuším, zda mohyly byly kopány všechny, spíše jen největší. Na fotce se zdá, že jsou ještě nějaké neporušené, ale nebyl jsem na místě samém. Experty na předhistorické Slovany prosím o pozornost.
Našel by se někdo, kdo by přiměl vídeňské archeology se podívat co to vlastně od knížete dostali?
Získal jsem informaci o průzkumu Nad Líským. Pan Sklenář, doufám, že se mi podaří s ním mluvit. Ještě je jedna studie z LIDARu. Pohřebiště bylo významné, přešlo navíc z pohanského v křesťanské. Otázka je, odkud tam mrtvoly vozili. Nikde poblíž sídliště. Ale pohřebiště je to velké a dobře organizované, cosi jako nekropole, město mrtvých. Co se na něm našlo je zcela zásadní i pro otázku Kosmova umístění hranic Slavníkovců. Což podle mne nebyly hranice, ale na tuto stranu držení místa někým, kdo byl z východní části země pod vlivem Slavníkovců. Definovat hranice, kde se vlivy prolínají nejde, ale to už Kosmas nemohl tušit. Podobně jako Chýnov nemusel být jihočeský, ale jedna část Libčic u Prahy. Stále více si myslím, že tato stopa je správná, ještě je tam jako marker potok Surina, což by jeden potok západně od Hýskova být mohl, třebaže se jmenuje dnes jinak.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Hýskov jako hradiště Hesovo? Kosmova Oseka?

Nový příspěvek od slavicekvac »

Tak na tohle vlákno se nikdo nenašel, kdo by nějak reagoval, oponoval. Velmi prosím, protože to opravdu nezvládnu, aby se toho někdo ujal.
Přesně mám na mysli toto:
Ve státním archivu Praha je údajně veškerá korespondence Furstenberků. Myslím, že by se měly najít dopisy knížete do vídeňského muzea, když jim zasílal nálezy z mohylníku Nad Líským u Berouna. Pak dohledat ve Vídni, kde to je, to by asi těžko likvidovali a bude to v depozitáři. Mohylník Nad Líským, má současné archeologické nálezy, ale hlavní mohla byla vykopána dávno správcem Furstenberků. Pro hledání v archivu je nezbytná němčina psaná kurentem, tím nedisponuji. Kurent ano, ale ne německý. Četl jsem například Jakuba Jana Rybu, ale jen české texty. Celé to je o Kosmově kronice Čechů, jak ztotožnit místo Osseca, velmi dobře popsané, včetně mohyly kněžny Teta, kterou já považuji za knížete Teta, což je západoslovanské mužské jméno. Ohledně dalších indicií jsem přesvědčen o hradišti Hýskov - Heskov, ( Heseka, Osseca) syna Slavošova z Hájkovy kroniky. Sice velmi pozdní a blbě datované, ale věcně nevymyšlené. Potok Surina se taky najde, nejspíš dnes Židlický. Nálezy ve Vídni by to celé posunuly hodně daleko, nehledě k tomu, že by je mohli Vídeňáci vrátit do NM. Že by kníže posílal do Vídně nějaký šunt, střepy a podobně, to těžko. Zlato nebo aspoň bronzy. Někde to tam leží.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů