Jan Soběslav

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4104
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 103 times
Been thanked: 22 times

Jan Soběslav

Nový příspěvek od Ježek »

Ondřej Schmidt v nejnovějším čísle ČMM v článku Jan z Moravy, patriarcha aquilejský (+1394) a Jan Soběslav, markrabě moravský (+ cca 1381). Příspěvek k poznání genealogických vztahů lucemburské sekundogenitury, dokázal, že Jan Soběslav nikdy nenastoupil na církevní dráhu.

Jan Soběslav se narodil v roce 1357, záhy po narození s ním počítal Karel IV. jako se svým dědicem, měl si vzít jeho dceru. Z kuriósního plánu sešlo v roce 1361, kdy se narodil Václav IV. Poté zřejmě i nadále pobýval na pražském dvoře, kde nadělal poměrně vysoké dluhy. S Karlem IV. se účastnil jednání v Říši a podnikl s ním i druhou římskou jízdu.
Po smrti svého otce Jana Jindřicha se vrací na Moravu, de se dostává do konfliktu s bratry a olomouckým biskupem Janem ze Středy, motivem jsou zřejmě majetky a hotovost. Zde je důsledně označován jako moravský markrabě Jan Soběslav nebo jen Soběslav. Naposledy se objevuje v roce 1380, záhy poté zřejmě umírá. Jeho smrt znamená počátek první markraběcí války - podle testamentu měl majetky po JS získat Prokop, zřejmě je zabral ale Jošt.

Druhý Jan byl oproti tomu nemanželský syn Jana Jindřicha, který se narodil zřejmě kolem roku 1345 a už od počátku byl určen na duchovní dráhu. Přízní otce získal potřebné dispensy, stal se v roce 1369 vyšehradským proboštem, 1380 litomyšlským biskupem, 1387 biskupem v Olomouci a nakonec patriarchou v Aquileji. V pramenech je důsledně označován jako Jan nebo Jan z Moravy.

Obě postavy ztotožnil Tomáš Pešina z Čechorodu v 17. století a po něm to opakovali různí historici.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 5 times

Re: Jan Soběslav

Nový příspěvek od Laurentius »

Je to pravda? No nazdar. Přepište dějiny :). Díky za informace, jdu si to přepsat :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jan Soběslav

Nový příspěvek od Katerina »

No já nevím, o tom levobočkovi se přeci ví už dlouho (mimchodem ví to i paní Vaňková :lol: ) , jen si nejsem jistá jestli nebyl uváděn jako Jiří :think: a nikdy mě nenapadalo ani jsem nikde nečetla, že by ty dva někdo zaměňoval :think: ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4104
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 103 times
Been thanked: 22 times

Re: Jan Soběslav

Nový příspěvek od Ježek »

Tady je ta studie: http://www.academia.edu/4681073/Jan_z_M ... dogenitury" onclick="window.open(this.href);return false;
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Josef Plch
Měšťan
Příspěvky: 19
Registrován: 08 říj 2021 23:15

Re: Jan Soběslav

Nový příspěvek od Josef Plch »

http://is.muni.cz/th/361813/ff_m?info=1 ... 6start%3D1" onclick="window.open(this.href);return false;

Na výše uvedeném odkaze je volné pokračování, výborně hodnocená diplomová práce Ondřeje Schmidta na FF MUNI, název Aquilejský patriarcha Jan z Moravy (+ 1394). Biografie jednoho lucemburského levobočka.
mmac
Pán
Příspěvky: 226
Registrován: 22 kvě 2015 19:15
Bydliště: Holešov
Been thanked: 6 times

Re: Jan Soběslav

Nový příspěvek od mmac »

Někdo někde (momentálně si nevybavuju kdo a kde) napsal, že Karel toho levobočka ukazoval kde komu jako důkaz, že Jan Jindřich není impotent ... jak to tvrdila jeho bejvalka Markéta ...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Common Crawl Bot a 0 hostů