P. Kubín: Sedm přemyslovských kultů

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

P. Kubín: Sedm přemyslovských kultů

Nový příspěvek od Zany »

Petr Kubín: Sedm přemyslovských kultů
Obrázek
http://www.kosmas.cz/detail.asp?cislo=162139
Doporučená cena: 420 Kč
Nakladatel: Katolická teologická fakulta, Togga
ISBN: 978-80-87258-19-4, EAN: 9788087258194
Formát: 372 stran, 24x17cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2011 (1. vydání)

anotace
Kulty svatých byly ve středověku nejen přirozenou součástí každodenního života, ale i významným politickým a státoprávním nástrojem. S Přemyslovci je spojeno celkem sedm kultů domácího původu. Konkrétně se jedná o kulty čtyř mužů: knížete Václava, pražského biskupa Vojtěcha, sázavského opata Prokopa a šumavského poustevníka Vintíře, a tří žen: kněžny Ludmily, svatojiřské abatyše Mlady a abatyše pražských klarisek Anežky. Úcta k těmto světcům vznikala postupně od 10. do 14. století, někdy hned po jejich smrti, jindy s menším či větším časovým odstupem. K oboustranně výhodnému spojení světce s dynastií pak docházelo buď hned na samém počátku kultu, nebo až (mnohem) později, když o něj projevil zájem panovník. Úctu v tom případě iniciovala příslušná duchovní instituce, která časem dokázala získat i podporu vladaře. Zatímco některé z těchto kultů se prosadily v celém státě i za jeho hranicemi, jiné zůstaly jen okrajové, omezené ve své působnosti pouze na místo svého vzniku. Zkoumání geneze kultů českých patronů, zde poprvé provedené v takovém detailu, vedlo k posunu v dataci a filiaci jednotlivých textů, které, jak známo, mají podstatný podíl na výpovědi o starším českém středověku. Tato kniha proto nabízí i novou interpretaci určitých kapitol z dějin této epochy.

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Petr Kubín: Sedm přemyslovských kultů

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:Petr Kubín: Sedm přemyslovských kultů
Obrázek
http://www.kosmas.cz/detail.asp?cislo=162139
Doporučená cena: 420 Kč
Nakladatel: Katolická teologická fakulta, Togga
ISBN: 978-80-87258-19-4, EAN: 9788087258194
Formát: 372 stran, 24x17cm, česky, vázaná vazba
Rok vydání: 2011 (1. vydání)

anotace
Kulty svatých byly ve středověku nejen přirozenou součástí každodenního života, ale i významným politickým a státoprávním nástrojem. S Přemyslovci je spojeno celkem sedm kultů domácího původu. Konkrétně se jedná o kulty čtyř mužů: knížete Václava, pražského biskupa Vojtěcha, sázavského opata Prokopa a šumavského poustevníka Vintíře, a tří žen: kněžny Ludmily, svatojiřské abatyše Mlady a abatyše pražských klarisek Anežky. Úcta k těmto světcům vznikala postupně od 10. do 14. století, někdy hned po jejich smrti, jindy s menším či větším časovým odstupem. K oboustranně výhodnému spojení světce s dynastií pak docházelo buď hned na samém počátku kultu, nebo až (mnohem) později, když o něj projevil zájem panovník. Úctu v tom případě iniciovala příslušná duchovní instituce, která časem dokázala získat i podporu vladaře. Zatímco některé z těchto kultů se prosadily v celém státě i za jeho hranicemi, jiné zůstaly jen okrajové, omezené ve své působnosti pouze na místo svého vzniku. Zkoumání geneze kultů českých patronů, zde poprvé provedené v takovém detailu, vedlo k posunu v dataci a filiaci jednotlivých textů, které, jak známo, mají podstatný podíl na výpovědi o starším českém středověku. Tato kniha proto nabízí i novou interpretaci určitých kapitol z dějin této epochy.

Mimořádně zajímavé pro naše témata. Pokud vím tak taky mimořádně kontroverzní. Ač jsem nečetl, je to nové, tak zřejmě popírá výrazně vročení Kristiánovy kroniky a posunuje ji na pozdní dílo v souvislosti s tvorbou kultu svaté Ludmily. Ale jak říkám, dosud jsem to nečetl. Popřít Kristiána se ale chystal už dlouho. Patří k lidem, kteří necitují Mareše, Turka, Ludvíkovského. Víceméně ignoruje jazykovědce právě u Kristiána. Ostatně to dělal už Třeštík, ale méně výrazně. Tak jsem zvědav kam se to vydalo...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4020
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Petr Kubín: Sedm přemyslovských kultů

Nový příspěvek od Ježek »

slavicekvac píše:Ostatně to dělal už Třeštík, ale méně výrazně. Tak jsem zvědav kam se to vydalo...
Kubín píše dobře. Hroznata byl dobře řemeslně udělán, další světce jsem zatím nečetl :(
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Petr Kubín: Sedm přemyslovských kultů

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
slavicekvac píše:Ostatně to dělal už Třeštík, ale méně výrazně. Tak jsem zvědav kam se to vydalo...
Kubín píše dobře. Hroznata byl dobře řemeslně udělán, další světce jsem zatím nečetl :(
Je dobrej, ale to ještě neznamená, že se třeba zcela zásadně nemýlí. proti tomu není imunní nikdo. Nechme to až to přečtem.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 0 hostů