Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Petr z Aspeltu

Nový příspěvek od acoma »

Nevím jak Vy, ale já vůbec nevěděla, že Václavův oblíbený rádce Petr z Aspeltu předtím působil jako lékař a také rádce na dvoře Rudolfa I. Habsburského... :shock: :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Petr z Aspeltu

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Nevím jak Vy, ale já vůbec nevěděla, že Václavův oblíbený rádce Petr z Aspeltu předtím působil jako lékař a také rádce na dvoře Rudolfa I. Habsburského... :shock: :wink:
Já to vím od Žebráka se stříbrnou holí :wink:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Narazila jsem na zpochybnění Václavova velkého utrpení ve vězení. Vzhledem k tomu, že jediným pramenem, který toto utrpení tak květnatě popisuje, je zbraslavská kronika, můžeme soudit i tak, že celou záležitost Ota zveličil, aby Václav mohl být později kanonizován. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Narazila jsem na zpochybnění Václavova velkého utrpení ve vězení. Vzhledem k tomu, že jediným pramenem, který toto utrpení tak květnatě popisuje, je zbraslavská kronika, můžeme soudit i tak, že celou záležitost Ota zveličil, aby Václav mohl být později kanonizován. :wink:
Tenhle názor se ke mně taky dostal, ale Vlček z Václavovy lebky usuzuje na podvýživu a např. křivici v důsledku nedostatečné stravy v mládí.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:Narazila jsem na zpochybnění Václavova velkého utrpení ve vězení. Vzhledem k tomu, že jediným pramenem, který toto utrpení tak květnatě popisuje, je zbraslavská kronika, můžeme soudit i tak, že celou záležitost Ota zveličil, aby Václav mohl být později kanonizován. :wink:
No nevím, psalo se o tom pár příspěvků výše, a četla jsem to i ve Vlčkovi, na Václavově lebce bylo jasně poznat, že v mládí trpěl minimálně nedostatkem potravy a vitamínů, nedostatkem vápníků a tak, určitě měl křivici následkem takové stravy v dětství.

Takže minimálně na něm Ota Braniborský šetřil na jídle, pokud vůbec mohu tak eufemisticky nazvat konání, kdy se malé dítě nechá trpět hlady.

Pokud myslíš ostatní, psychické strádání, zima a tak, to souhlasím, to už se nedovíme a může to být i vymyšlené.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Já nevím. Akorát bych řekla, že když je zbraslavská kronika jedinej pramen, kterej se v tom popisu strastí tak vyžívá, tak jí nemusíme až tak věřit. Vzpomeňme jak pomlouvala Václava III. a vypadá to, že to až tak velká pravda nebyla. Koho chléb jíš, toho píseň zpívej??? A Přemyslovci měli před Moravským polem i po něm s Askánci dobré vztahy. Tak proč by Ota úmyslně nechával Václava jó trpět.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Bertold z Gebzensteina

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše:jako byl pro Vaclava Rudolf Habsbursky ( manzel Anezky, bratr kralovny Guty) nebo rytir radu cerv. krizovniku Gebzenstein.
Bertold z Gebzensteina patřil k řádu německých rytířů, zbraslavský kronikář Ota to "kapku pomotal".
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Vaclav II viden z polske strany

Nový příspěvek od jur »

Viola píše: A to je názor obyčejných lidí, nebo je takhle česká vláda prezentována i v učebnicích a odborných knihách?
Obycejnym lidem to je prevazne jedno, protoze to bylo davno. :D Historikove vidi nektere klady vlady Vaclava II v Polsku, ale jeho neduvera k Polakum a opirani se skoro vyhradne na Cesich a Nemcich, vedou k zaveru, ze to byla okupace.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ale vzal si za manželku Vaši Richenzu. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

acoma píše:Ale vzal si za manželku Vaši Richenzu. :wink:
Vzal si ji, aby upevnil sva prava na polskou korunu. Drive jako jedinou zaminku k ingerenci do polskych zalezitosti vyuzil smrt Leszka Czarnego, ktery nemel deti. Manzelkou Leszka Czarnego byla rozena teta Vaclava II - Gryfina. Jenze - bylo tehdy mozne dediceni po tete? Asi sotva.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Gryffina mu to všechno usnadnila, předala kontakty, rádce a ještě mu pečovala o skoroženu na Budyni.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

acoma píše:Gryffina mu to všechno usnadnila, předala kontakty, rádce a ještě mu pečovala o skoroženu na Budyni.:)
Jasne, samo se to nestalo. :D Jenze, byli na zivu Piastovci, kteri meli prava na "senioralni udel" (dzielnica senioralna), v souladu se zaveti Boles³awa Krzywoustego. Co s nimi? Bud uznaji jako krale Premyslovce anebo by je bylo treba fyzicky zlikvidovat. Nepovedlo se ani jedno - neuznali, a fyzicky zlikvidovat se £okietek nedal. Pravymi dedici polske koruny byli Piastovci.
Naposledy upravil(a) jur dne 05 čer 2007 20:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4015
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od Ježek »

jur píše: Bud uznaji jako krale Premyslovce anebo by je bylo treba fyzicky zlikvodovat. Nepovedlo se ani jedno - neuznali, a fyzicky zlikvodovat se nedali.
Naproti tomu existovaly tendence, které českou moc vítaly, mezi duchovenstvem, které chtělo sjednocení Polska a tolerovali, že to bylo pod taktovkou českého krále a hlavně mezi městy (Krakov). Polská města myslela na ekonomické zájmy a hodilo se jim napojení na český trh a českou měnovou soustavu (Pražský groš).
Přesto tvrdím, že se Václav měl opírat o loajální polskou šlechtu, která měla v Praze hájit zájmy Polska, třeba Měšek Těšínský...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše: Naproti tomu existovaly tendence, které českou moc vítaly
Pravda, proto jsem psal o tech kladech, na ktere polsti historikove nezapominaji, jenze - jak jsi spravne postrehl :
Přesto tvrdím, že se Václav měl opírat o loajální polskou šlechtu, která měla v Praze hájit zájmy Polska, třeba Měšek Těšínský...
Kdyby Vaclav II a take jeho syn Vaclav III, vladli v Polsku tak, jak pozdeji W³adys³aw Jagie³³o a jeho potomci, to znamena, kdyby zrovnali v pravech Cechy a Polsko, bylo by mozne vyvoreni neceho trvalejsiho. Jinak to nemelo perspektivu.
Naposledy upravil(a) jur dne 05 čer 2007 20:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4015
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od Ježek »

jur píše: proto jsem psal o tech kladech
Jaké klady zdůrazňují?

Ještě jedna věc. Jakou ideologii Václav v Polsku prováděl? Snažil se navazovat a stavět do posice následovníka Piastovců?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od jur »

Ježek píše:
jur píše: proto jsem psal o tech kladech
Jaké klady zdůrazňují?
Zvyseni bezpeci a narust prijmu statni pokladny. Zlepseni stavu financi umoznilo zavedeni silnejsi meny - prazskeho grose. Podarilo se take zavest hornicky zakon. Tyto klady zduraznuji pry i kronikari ne nakloneni Pramyslovcum.
Nebyla v oblibe hlavne personalni politika - opirani se na pristehovalcich z Nemecka. Z mistnich duveru Vaclava mel krakovsky biskup Jan Muskata, wratislavsky biskup Henryk z Wierzbna a opolsky knize Bolko I Opolski.
Ještě jedna věc. Jakou ideologii Václav v Polsku prováděl? Snažil se navazovat a stavět do posice následovníka Piastovců?
Moje vedomosti tak daleko nesahaji. :D Ale myslim si, ze se snazil na Piastovce navazovat - svedci o tom manzelstvi s El¿biet¹ Ryks¹.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od Katerina »

jur píše:
Moje vedomosti tak daleko nesahaji. :D Ale myslim si, ze se snazil na Piastovce navazovat - svedci o tom manzelstvi s El¿biet¹ Ryks¹.
Pro mě to v té době v Poslku bylo s nástupnickými právy trošku nejasné. Jak to například bylo už s Richenziným otcem Přemyslavem ? Byl nejprve princem poznanským, pak byl vybrán jako následník, korunován v Hnězdně, ale proti vůli mnohé poslké šlechty, k titulu mu hodně pomohla ratifikace papežem, aby ho rok po korunovaci šlechta zabila, či nechala zabít v Rogožné. Dlouho Králem Premyslavem Polským II nebyl.
Jak se pak stejná šlechta dívala na nástupnické právo malé Piastovny, tot otázka.

Další otázka také může být, zda k oné nespokojenosti s českou "okupací" přispěla již zmiňovaná personální politika českého krále - já teď mám na mysli hlavně české hejtmany z řad české šlechty ???
Víme, že si zde pod strýcem Hynkem z Dubé (který byl hejtmanem krakovským) vysluhoval první ostruhy (a asi i majetek) i mladý Jindřich z Lipé. Asi se dá předopkládat, že jejich politika zde Poláky asi moc nenadchla.
Václav v Polsku mnoho nepobýval, nechal se korunovat v Hnězdně a pak to nechal na hejtmanech.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

acoma píše:Já nevím. Akorát bych řekla, že když je zbraslavská kronika jedinej pramen, kterej se v tom popisu strastí tak vyžívá, tak jí nemusíme až tak věřit. Vzpomeňme jak pomlouvala Václava III. a vypadá to, že to až tak velká pravda nebyla. Koho chléb jíš, toho píseň zpívej??? A Přemyslovci měli před Moravským polem i po něm s Askánci dobré vztahy. Tak proč by Ota úmyslně nechával Václava jó trpět.
Charvátová ve své knize Václav II. také zpochybňuje nepřekonatelné Václavovo utrpení ve vězení braniborského markraběte s tím, že Bezděz byl "moderní novostavba" a Špandava velmi časté sídlo braniborských bratránků a Zbraslavská kronika vznikala až po smrti Václava II. s úmyslem vytvořit z něj světce... Ted k tomu zajetí - Ota Dlouhý pobýval na Špandavě nejčastěji a případný nedostatek potravin byl spíše způsoben i dle Šusty nedbalostí než záměrem. Křivice vznikla nedosatkem vitamínu D, který mohl kromě Václavovy vrozené neduživosti vzniknout i nedostatkem slunecniho svitu. Askánci mimo to nebyli ve srovnání s pražským reprezentativním dvorem dost bohatí, ale těžko předpokládat, že byVáclav chodil víceméně nahý. Krom toho stále žila jeho teta Božena a proč by si Ota V. vychovával budoucího zavilého nepřítele z budoucího krále v blízkém sousedství??? Dle zpráv z pozdější doby to byl právě on, který Václava pasoval na rytíře při vojenském tažení do Slezska.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Václav II. a braniborští básníci...

Nový příspěvek od acoma »

ještě jsem zapomněla - také mluví o chůvě Elišce. :wink: A také zdůrazňuje vysokou pravděpodobnost Václavova ovlivnění rytířskou dvorskou kulturou právě na špandavském dvoře. Ota V. i Ota VI. Se šípem patřili k velkým mecenášům slavných pěvců a Kodex Manesse obsahuje nejen básně Václava, ale také básně Oty IV. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Václav II. a Polsko

Nový příspěvek od jur »

Katerina píše:Další otázka také může být, zda k oné nespokojenosti s českou "okupací" přispěla již zmiňovaná personální politika českého krále - já teď mám na mysli hlavně české hejtmany z řad české šlechty ???
Polsti panove urcite predpokladali, a myslim si, ze pravem, ze takove posty, jako hejtman krakovsky, by meli dostavat Polaci.
Václav v Polsku mnoho nepobýval, nechal se korunovat v Hnězdně a pak to nechal na hejtmanech.
To znamena, ze Polsko bylo rizeno odnekud ze zevnejska, stavalo se necim podradnym - a to nevestilo nic dobreho.
Proc se Vaclav II nekorunoval v Krakowie - prece to bylo hlavni mesto?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů