Přemysl Otakar II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Říští králové ale ne vždy postupovali podle práva. Rudolf se snažil najít všelijaké rozličné právní kličky, jak zpochybnit Přemyslovo držení říšských lén a českých zemí. Co chtěl Rudolf po Přemyslovi především? Alpské země. Rudolf chtěl především alpské země pro svůj rod a k tomu napnul veškourou svou energii od roku 1273. Pro Rudolfa byly Čechy s Moravou vedlejší, ale protože se Přemysl zdráhal zdráhal vydat alpské země, tak musel Rudolf přiostřit hrozby a nakonec zpochybňovat i Přemyslovo držení jeho dědičných zemí. Od Rudolfa to byla i cílená provokace.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Uzavření problému zabavení dědičných zemí Rudolfem

Nový příspěvek od elizabeth »

Uzavírám, že k doložení zbavení vlády Přemysla i v dědičných zemí tedy píšu - Regesta imperii VI. č. 379a a přikládám citaci:"Absendung des burggrafen Friedrich von Nürnberg an Ottokar; derselbe hatte gemäss den beschlüssen des reichstages von Augsburg Ottokar aufzufordern die ihm aberkannten reichslehen Böhmen und Mähren und die dem reiche entfremdeten österreichischen länder herauszugeben." Oprávněnost Rudolfova kroku ponechávám stranou.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kandidatura Fridricha Wettinského na císařský trůn

Nový příspěvek od elizabeth »

Přátelé, potřebovala bych zjistit co nejvíce o kandidatuře Fridricha Wettinského na římský trůn, Šusta se odkazuje na Novotného Dějiny I/4, Rozmach české moci za Přemysla II. Otakara, 1253-1271. Má to být na straně 179. Otcem této myšlenky měl být samozřejmě Přemysl Otakar II. Kdo z vás by mi mohl tyto infromace poskytnout?
(Stejně si to budu muset sehnat pro článek o Konradinovi...)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Kandidatura Fridricha Wettinského na císařský trůn

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Přátelé, potřebovala bych zjistit co nejvíce o kandidatuře Fridricha Wettinského na římský trůn, Šusta se odkazuje na Novotného Dějiny I/4, Rozmach české moci za Přemysla II. Otakara, 1253-1271. Má to být na straně 179. Otcem této myšlenky měl být samozřejmě Přemysl Otakar II. Kdo z vás by mi mohl tyto infromace poskytnout?
(Stejně si to budu muset sehnat pro článek o Konradinovi...)
Já se Ti na to podívám.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Děkuji Violce.

Další problém na který jsem narazila a který se nám de facto stále opakuje, možná by stálo za to, aby to Ježek konečně pořádně zjistil. Tím problémem je už tady někde nakousnutá otázka moravského komořího a podkomořího.

Vaníček totiž uvádí, že za smrtí Beneše ze Cvilína ( bratra Miloty z Dědic) mohla stát jeho funkce podkomořího moravského a nějaké problémy (nedovolené machinace :mrgreen: ) s penězi. Dokazuje to, že roku 1261 se stává podkomořím moravský jistý Hartleb. To jsem našla na listině RBM II. č. 327, s. 125 , kde je ten Hartleb- Arcleb subcamerarius Morauie, Vaníček má možná odkaz na CDB nebo listinu vůbec neuvádí. Každopádně Beneše jsem našla boď jako komorníka Moravského RBM II. 238 s. 92 (Benessius camerarius noster) nebo jako komorníka Znojemského (Vaníček uvádí purkrabí) v RBM II. č. 319, s. 118-119 (Benescius camerarius Znoyemensis). Může mi někdo konečně ten "svinčík" v těch moravských hodnostech vysvětlit? Mohl mít vůbec ten Beneš ze Cvilína na starosti moravské finance? Podle Emlerova rejstříku viz Benessiusbyl sice subcamerarius ale asi ještě předtím než byl mor. komořím, a tím byl dle RBM II č. 17již roku 1254. Mohlo se to nějak promítnout do jeho popravy v roce 1265?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4022
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 62 times
Been thanked: 18 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Děkuji Violce.

Další problém na který jsem narazila a který se nám de facto stále opakuje, možná by stálo za to, aby to Ježek konečně pořádně zjistil. Tím problémem je už tady někde nakousnutá otázka moravského komořího a podkomořího.
Především z údělného období přetrvávají komornické hodnosti v bývalých údělech. S tím, že někdy za označením moravský komorník se skrývá komorník v Olomouci. Tyto tituly pak zanikají a místo nic má vzniknout moravský podkomoří, který je někdy označován také jako komoří. Vysvětlit by to šlo tak, že byl podkomoří v rámci celého království, tím pádem komoří na Moravě. Ale píšu z hlavy a nezabýval jsem se tím nijak konkrétně.
Tohle by měl řešit L. Jan v Vzniku zemského soudu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Tyto tituly pak zanikají a místo nich má vzniknout moravský podkomoří, který je někdy označován také jako komoří. Vysvětlit by to šlo tak, že byl podkomoří v rámci celého království, tím pádem komoří na Moravě. Ale píšu z hlavy a nezabýval jsem se tím nijak konkrétně.
Tohle by měl řešit L. Jan v Vzniku zemského soudu.
Spíš, že to mají označovaný pokaždé jinak a že mi to připadá, že byl Beneš celou dobu komořím. Leda, že by to šlo i obráceně, že byl-li komorníkem moravským byl automaticky podkomořím... Ale tak to myslím nefungovalo. Nebo ano :?: Do toho Vzniku zemského soudu se mrknu. Díky.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Ježek píše:Tyto tituly pak zanikají a místo nich má vzniknout moravský podkomoří, který je někdy označován také jako komoří. Vysvětlit by to šlo tak, že byl podkomoří v rámci celého království, tím pádem komoří na Moravě. Ale píšu z hlavy a nezabýval jsem se tím nijak konkrétně.
Tohle by měl řešit L. Jan v Vzniku zemského soudu.
Spíš, že to mají označovaný pokaždé jinak a že mi to připadá, že byl Beneš celou dobu komořím. Leda, že by to šlo i obráceně, že byl-li komorníkem moravským byl automaticky podkomořím... Ale tak to myslím nefungovalo. Nebo ano :?: Do toho Vzniku zemského soudu se mrknu. Díky.
Sorry - že se do toho pletu - otázka zněla, zda , když byl komorníkem moravským, tak byl automaticky podkomořím ???

Tak to bych si troufls říct, že tak nebylo, ani předtím, ani potom - ono by to ani podle mě moc fyzicky nešlo .. to by byl superman
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
elizabeth píše:
Ježek píše:Tyto tituly pak zanikají a místo nich má vzniknout moravský podkomoří, který je někdy označován také jako komoří. Vysvětlit by to šlo tak, že byl podkomoří v rámci celého království, tím pádem komoří na Moravě. Ale píšu z hlavy a nezabýval jsem se tím nijak konkrétně.
Tohle by měl řešit L. Jan v Vzniku zemského soudu.
Spíš, že to mají označovaný pokaždé jinak a že mi to připadá, že byl Beneš celou dobu komořím. Leda, že by to šlo i obráceně, že byl-li komorníkem moravským byl automaticky podkomořím... Ale tak to myslím nefungovalo. Nebo ano :?: Do toho Vzniku zemského soudu se mrknu. Díky.
Sorry - že se do toho pletu - otázka zněla, zda , když byl komorníkem moravským, tak byl automaticky podkomořím ???

Tak to bych si troufls říct, že tak nebylo, ani předtím, ani potom - ono by to ani podle mě moc fyzicky nešlo .. to by byl superman
No mezítím jsem našla u Novotného (s.331 a ověřila v RBm odkaz dodám), že Beneš byl subcamerarius Moravie od roku 1245, každopádně za vlády Přemyslovy už byl moravským komořím, nikoli podkomořím. Myslím, že jeho následník (nebo možná jeden z jeho následníků) Hartleb z Dubna ( který byl tím doloženým podkomořím v roce 1261) se také později stal komořím...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Laurentius »

Subcamerarius Moravie či dokonce častější camerarius Moravie je totéž. Dva názvy pro stejný úřad. Většina autorů to překládá jako moravský podkomoří. Beneš ze Cvilína zastával celou dobu jen jednu a tutéž funkci tj. moravského podkomořího. Z nějakého důvodu se v listinách objevuje ve 13. století u podkomořích dokonce častěji označení camerarius. Je to běžné i v Čechách. Např. podkomoří Dětřich Spatzmann se také někdy psal camerarius.

V Čechách se to odlišovalo asi důsledněji, protože tam existoval nejvyšší komoří a také podkomoří. Na Moravě asi funkci komořího zastávali komorníci jednotlivých oblastí (např. brněnský komorník, bítovský komorník, olomoucký komorník ..).
Při psaní listin si s odlišováním úřadů nedělali těžkou hlavu. Např. tak na jedné listině svědčí Schyrninus camerarius Moravie, Andreas a Dytricus camerarii Boemie. Přitom víme, že Černín z Popovic byl moravských podkomořím, Ondřej ze Všechrom nejvyšším komorníkem a Dětřich Spatzmann byl českým podkomořím.

Jinak Hartleb z Dubna nikdy moravským podkomořím (či v listinách komořím) nebyl. Hartleb z Dubna byl později bítovským komorníkem. Jedná se o jinou osobu. Hartleb z rodu beranních rohů byl kromě moravského podkomořího také purkrabím na Veveří a po něm v úřadu moravského podkomořího nastoupil jeho bratr Černín z Popovic. Známější z tohoto rodu jsou moravský maršálek Bohuše z Drahotuš a jeho bratr brněnský komorník Hartman z Holštejna.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Zbytky k doložení

Nový příspěvek od elizabeth »

Omlouvám se, přečetla jsem, vzala na vědomí, zapracovala do článku o Přemyslovi, že moravský komoří a podkomoří jedno jsou a nepoděkovala, tak napravuji a děkuji.

Obracím se na všechny s prosbou o pomoc. Zůstávají mi otevřené tři věci v doloženích v článku o Přemyslovi:
1. Kde se dají v rakouských kronikách najít žaloby na změnu Přemyslova chování podobných těm Dalimilovým?

Dalimil: . „Tehdy král dbát přestal o své obce“ kap. 92 u mě strana 160, mám to poslední vydání
Prolezla jsem celý MGH Scriptores 9 Rakouské kroniky a nic takového jsem nenašla... Asi by to mělo být v souvislosti s popravou Beneše ze Cvilína a Oty z Maissova, ale u toho je jen obecné konstatování, že je zajal ve Vídni, a že umřeli...

2. Nenarazil čistě náhodou někdo z vás v některé části Vídeňských análů ( tj Continuatio Predicatorum Vindobonensis, Continuatio Vindobonensis..., prostě taky MGH Scriptores č. 9, kroniky rakouské, někde kolem s. 700) na informaci o tom, že český král nechával vláčet své šlechtice přivázané ke koňským ohonům? Píše o tom Vaníček ve Velkých dějinách s. 139...

3. Doložení smrti slezského arcibiskupa Vojtěcha v roce 1270? Ježek? Nějaké polské kroniky? Nepovedlo se mi ani nic vygůglit, v čemž jsem dosud byla v několika krokovém pátrání se schopna dostat přes historiky až k listinám a kronikám. Tady ani ťuk.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od acoma »

Zhruba -
CONTINUATIO VINDOBONENSIS
V tyto dny ustoupilo české jho Rakušanů, Štyřanů a Korutanců, kteří byli dlouhou dobu nezaslouženě utlačováni. Ano, tento král dokonce i několik šlechticů na ocasech koní městem vláčel, konec konců se železnými pouty na pro obyčejný lid zamýšlené šibenice pověsil; některé upálil také v jejich věžích ve Vídni, jiným zase sťal hlavu; a takových a mnoho podobných činů on sám spáchal na jejich lidech víc.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od acoma »

PLs, kde najdu - Thomas Tuscus, Gesta Imperatorum et pontificum, MGH SS?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:PLs, kde najdu - Thomas Tuscus, Gesta Imperatorum et pontificum, MGH SS?
Je to MGH - www.dmgh.de V levém sloupci dej Scriptores - Scriptores in folio (SS) - 22 , strana 483 a násl.
http://bsbdmgh.bsb.lrz-muenchen.de/dmgh ... d=00000867
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
acoma píše:PLs, kde najdu - Thomas Tuscus, Gesta Imperatorum et pontificum, MGH SS?
Je to MGH - http://www.dmgh.de V levém sloupci dej Scriptores - Scriptores in folio (SS) - 22 , strana 483 a násl.
http://bsbdmgh.bsb.lrz-muenchen.de/dmgh ... d=00000867
Dík mockrát. :) Akorát bych to neskromně chtěla v nějakém použitelnějším jazyce.:(
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Dík mockrát. :) Akorát bych to neskromně chtěla v nějakém použitelnějším jazyce.:(
Obávám se, že tyhle prameny přeložené nebývají, resp. jsem je přelžoené nikde nenašla. :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Zhruba -
CONTINUATIO VINDOBONENSIS
V tyto dny ustoupilo české jho Rakušanů, Štyřanů a Korutanců, kteří byli dlouhou dobu nezaslouženě utlačováni. Ano, tento král dokonce i několik šlechticů na ocasech koní městem vláčel, konec konců se železnými pouty na pro obyčejný lid zamýšlené šibenice pověsil; některé upálil také v jejich věžích ve Vídni, jiným zase sťal hlavu; a takových a mnoho podobných činů on sám spáchal na jejich lidech víc.
Děkuju a nevíš čistě náhodou stranu? Já to hledala k polovině let šedesátých a ono je to až asi po polovině 70, když se hovoří o konci "alpského" interregna....
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od acoma »

elizabeth píše:
acoma píše:Zhruba -
CONTINUATIO VINDOBONENSIS
V tyto dny ustoupilo české jho Rakušanů, Štyřanů a Korutanců, kteří byli dlouhou dobu nezaslouženě utlačováni. Ano, tento král dokonce i několik šlechticů na ocasech koní městem vláčel, konec konců se železnými pouty na pro obyčejný lid zamýšlené šibenice pověsil; některé upálil také v jejich věžích ve Vídni, jiným zase sťal hlavu; a takových a mnoho podobných činů on sám spáchal na jejich lidech víc.
Děkuju a nevíš čistě náhodou stranu? Já to hledala k polovině let šedesátých a ono je to až asi po polovině 70, když se hovoří o konci "alpského" interregna....
Je to rok 1278 uprostred liceni bitvy
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:
elizabeth píše:
acoma píše:Zhruba -
CONTINUATIO VINDOBONENSIS
V tyto dny ustoupilo české jho Rakušanů, Štyřanů a Korutanců, kteří byli dlouhou dobu nezaslouženě utlačováni. Ano, tento král dokonce i několik šlechticů na ocasech koní městem vláčel, konec konců se železnými pouty na pro obyčejný lid zamýšlené šibenice pověsil; některé upálil také v jejich věžích ve Vídni, jiným zase sťal hlavu; a takových a mnoho podobných činů on sám spáchal na jejich lidech víc.
Děkuju a nevíš čistě náhodou stranu? Já to hledala k polovině let šedesátých a ono je to až asi po polovině 70, když se hovoří o konci "alpského" interregna....
Je to rok 1278 uprostred liceni bitvy
Díky moc, moc , sluníčko... úžasná

Tak je to MGH SS 9, s. 210, odstavec 15: "In illa die cessavit iugum Bohemorum super Australes...homines perpetaverunt.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4022
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 62 times
Been thanked: 18 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Ježek »

Přátelé!

Neví někdo z hlavy, kde přesně najít manifest Přemysla II. Polákům?

Díky!
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů