Tapiserie z Bayeux

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Tapiserie z Bayuex je originální historický dokument obhajující obrazovou formou dobytí anglického trůnu Normany r. 1066. Tapiserie je tkaná, půl metru vysoká a sedmdesát metrů dlouhá.
Děj - u břehů Normandie je zajat anglosaský šlechtic Harald a přiveden k Vilému Dobyvateli. Je propuštěn, okolnosti zobrazeny nejsou, a účastní se Vilémových akcí, např. zásahu proti odobjnému bretaňskému vévodovi. Harald skládá Vilémovi nějaký slib a asi se tu zmiňuje i příbuzenský vztah Viléma s nějakou Anglosaskou.
V Anglii umírá bezdětný král Eduard Vyznavač, za krále se nechá korunovat Harald. Tapiserie neopomene udat jméno arcibiskupa, který jej korunuje, je to Sighvat, který byl papežem exkomunikován nebo něco podobnýho. Na obloze pak letí kometa jako znamení, že se děje něco špatného, král k ní obrací oči.
Další části popisují vojenské přípravy a vedou jim dvě postavy, Vilém a jeho biskup Odo. Jejich vztah je v náznacích napjatý, dva z jejich pracovníků se při stavbě tábora porvou s lopatama. V bitvě s Anglosasy je ale situace, kdy se část Normanů obrací na útek, protože se šíří zpráva, že Vilém padl, a Odo je posílá zpět do boje. Řež vrcholí, zlámaná kopí, oddělené hlavy od trupu, šípy v oku a kůň se sekerou v hlavě. Vilémova korunovace.
Vyznění - Vilém měl právo na korunu, nějakým sňatkem a slibem věrnosti od Haralda, ale Harald mu korunu vyfoukl, použil nečestných prostředků, Vilém korunu dobyl silou.
Tapiserii nechal zhotovit pravděpodobně Odo, zmiňuje v ní svou úlohu v bitvě, náznakově skryté spory s Vilémem - měla být symbolem usmíření obou urozených Normanů?
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Tady jsem to našel s originálním textem i anglickým překladem nebo kdo umí francouzsky.
http://www.youtube.com/watch?v=zcm1mwkV ... re=related
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Robert »

Díky za ten anglický preklad. (Zložitejšiu verziu angličtiny, francúztinu neviem, aby som si trocha vystrelil z Frantíkov... :mrgreen: ). Tá tapiséria je zároveň aj príkladom na jeden z prvých komixov. Supermani a X-meni doby. Najstaršie podobné "komixy" sú z blízkeho východu, cca z dôb Akkadov, Sumerov atď.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

No jedním z dopadů normanské invaze bylo zavedení francouzštiny jako úředního jazyka v Anglii, kdyby to vydrželo, hovořilo by se francouzsky v USA a díky tomu po celém světě :)
Výraz historický komix mi k tapiserii sedí nejvíc :)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ježek »

Ingolf píše: Harald skládá Vilémovi nějaký slib a asi se tu zmiňuje i příbuzenský vztah Viléma s nějakou Anglosaskou.
Haralda, ne?

Ještě jednou to celé převyprávím a svými slovy :)
Celkem zkratkovitě je ne počátku vylíčeno zajetí Haralda v Normandii - snad souvisí s tím, že je na jedné části tapisérie Harald zobrazen s ženou - možná jeho nastávající. Harald je rychle propuštěn a účastní se potlačení vzpurného leníka Viléma Dobyvatele. Předtím se ještě setkává s onou ženou (jméno z hlavy nevím), snad svojí snoubenkou. Po potlačení vzpoury Harald skládá Vilémovi slib (zřejmě lenní). Poté odjíždí do Anglie, kde se stává králem. To je provázeno, jak onou kometou, symbolem, že ne vše je v pořádku - stejně jako korunovace exkomunikovaným arcibiskupem. Dál už všechno směřuje ke konfrontaci.

Toto dílo vzniká až po úspěšné invasi, v době, kdy je Vilém anglickým králem. Účel je jasný - zdůvodnit právo Viléma na anglický trůn, zároveň představit Haralda jako nevhodnou osobu na anglického krále, zrádce a člověka, který se dopustil felonie. Pravdivost jednotlivých událostí ponechám stranou, propagada se kvůli pravdivosti nepíše. Haraldova zrada je dvojí - neváhá Viléma podpořit v tažení proti vzpurnému leníkovi, ale sám jej pak (podle normanské interpretace) zradí.

Ta episoda s bojem dělníků je věc, která na tapiserii vůbec nemusela být - i všem známé události se často zamlčovaly. Proto je třeba se ptát, proč to tam bylo, co to znamená, co to symbolisuje. Zřejmě to bude zobrazení neshod mezi Odem a Vilémem, zásluhy Oda jsou zobrazeny v průběhu bitvy, kdy šikuje utíkající bojovníky normanského vojska.

Co naopak chybí - je korunovace. Na tomto obrázku nevidím korunovaci: http://www.mytimemachine.co.uk/williami.htm Vilém zde už korunu má, zobrazen je v majestátu a vedle něj je ten, kdo jej korunoval (to může symbolisovat třeba závislost anglické církve na panovníkovi). Korunovaci spíš nahrazuje katedrála vedle. Snad v tomhle mohou být naznačeny neuspokojené ambice Oda.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Korunovace je možná na nějakým díle tapiserie, co se ztratil, je taky názor.
Jméno té ženy je Aelfgyva, jsem měl za to, že právě přes její sňatek s nějakým Normanem vznikl Vilémovi nárok na anglický trůn, podívám se ještě blíž.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ježek »

Ingolf píše:Korunovace je možná na nějakým díle tapiserie, co se ztratil, je taky názor.
To mne nenapadlo, tím by se to také mohlo vysvětlit.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Korunovace je možná na nějakým díle tapiserie, co se ztratil, je taky názor.
Jméno té ženy je Aelfgyva, jsem měl za to, že právě přes její sňatek s nějakým Normanem vznikl Vilémovi nárok na anglický trůn, podívám se ještě blíž.
Pominuli jste hned počáteční obrázky - zobrazení dohod Haralda a Viléma stvrzované na relikviáře - přísahou na ostatky svatých. To mělo být právě potvrzení nároku Viléma na Edwardův trůn v Anglii. Zrada byla v tom, že trůn pro sebe získal Harald ve spolupráci s anglickým arcibiskupem. Myslím, že v tom sňatek nehrál roli. Není to můj výklad, vyčetl jsem to z komentáře na výstavě tapiserie - její české kopie. Tam byly popsány všechny části nějakou hitoričkou, nevím už jméno. Není to oblast, která by mě zas až tak fascinovala. Kromě dobře zobrazené výstroje, která má co říci k přilbě sv. Václava, třebaže jde o značný časový odstup. Ale přilby normanky tam jsou, a ty se zřejmě používaly v celém normanském období. To za Václava svatého právě začínalo Rollem 911. Je ta korunovace vůbec v jiných pramenech? Taky si mohl korunu Vilém nasadit sám, jak udělal třeba Jindřich I. Vogler v Sasku.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

V pramenech doložená je, Vilém byl korunován na Boží hod vánoční ve Westminsterském opatství. To zvelebil jeho předchůdce na trůně Eduard Vyznavač, postavil ho v normanském stylu a zval církevní hodnostáře z Normandie, vůbec reprezentoval anglo-normanskou stranu proti anglo-dánské.
Při korunovaci došlo k neštěstí, když obecenstvo provolávalo hlasitě slávu, normanské stráže venku získaly dojem, že se děje nějaká řež, nějaký atentát na Viléma, takže začaly podpalovat okolní domy. Kněží korunovaci dokončili, ale král se prý docela třásl. Napadlo mě, že takovou akci mohli autoři tapiserie záměrně vypustit, kladení koruny na hlavu v hořícím kostele není nic moc.
Ta přísaha na tapiserii je, těsně před odjezdem Harolda do Anglie. Počítám, že se týká nějakého druhu vazalství nebo slibu věrnosti. Příbuzenské vztahy mezi Normany a Angličany existovaly, Vilém byl bratranec Eduarda Vyznavače. Aelfgyvu jsem ale nikde nenašel, nevím blíž o její roli, Vilém měl za manželku Mathildu z Flander.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Ježek píše: zásluhy Oda jsou zobrazeny v průběhu bitvy, kdy šikuje utíkající bojovníky normanského vojska.
Teď jsem četl, že bitvu u Hastingsu rozhodl až předstíraný útěk normanů, domácí vyrazili za nimi, rozhodili si řady a bylo to. Jestli se tím míní tenhle útěk, kde utečence šikuje Odo, zase by to byla ukázka propagandy zdůrazňující zásluhy Oda.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:V pramenech doložená je, Vilém byl korunován na Boží hod vánoční ve Westminsterském opatství. To zvelebil jeho předchůdce na trůně Eduard Vyznavač, postavil ho v normanském stylu a zval církevní hodnostáře z Normandie, vůbec reprezentoval anglo-normanskou stranu proti anglo-dánské.
Při korunovaci došlo k neštěstí, když obecenstvo provolávalo hlasitě slávu, normanské stráže venku získaly dojem, že se děje nějaká řež, nějaký atentát na Viléma, takže začaly podpalovat okolní domy. Kněží korunovaci dokončili, ale král se prý docela třásl. Napadlo mě, že takovou akci mohli autoři tapiserie záměrně vypustit, kladení koruny na hlavu v hořícím kostele není nic moc.
Ta přísaha na tapiserii je, těsně před odjezdem Harolda do Anglie. Počítám, že se týká nějakého druhu vazalství nebo slibu věrnosti. Příbuzenské vztahy mezi Normany a Angličany existovaly, Vilém byl bratranec Eduarda Vyznavače. Aelfgyvu jsem ale nikde nenašel, nevím blíž o její roli, Vilém měl za manželku Mathildu z Flander.
Dík. Přísaha na ostatky podle toho mého pramenu byla právě o postoupení a uznání nároků Viléma na anglický trůn po Edwardovi. Proto zřejmě byla tak okázale na značné ploše vetkána na tapiserii. Ostatkové skříně jsou velmi příbuzné relikviáři svatého Maura, svatých Tří králů v Kolíně a taky relikviáři svatého Wolfganga v Regensburku.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:
Ježek píše: zásluhy Oda jsou zobrazeny v průběhu bitvy, kdy šikuje utíkající bojovníky normanského vojska.
Teď jsem četl, že bitvu u Hastingsu rozhodl až předstíraný útěk normanů, domácí vyrazili za nimi, rozhodili si řady a bylo to. Jestli se tím míní tenhle útěk, kde utečence šikuje Odo, zase by to byla ukázka propagandy zdůrazňující zásluhy Oda.
Z tapiserie se to dá přečíst, ta historie s útěkem. Spíš to byl skutečný úprk, oni opravdu prohrávali, ale otočilo se to. Myslím, že tam ani není vetkáno k tomu Odovo jméno, ale možná ano.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Právě jsem o tom předstíraném útěku četl jinde než na tapiserii, a vzhledem k autorovi tapiserie, jímž byl asi Odo, a vzhledem k roli Oda na tapiserii, kde si přisuzuje zásah v nejkrizovější situaci, si myslím, že si skutečnost přibarvil. Ta bitva byla dlouho skutečně nerozhodná, dokud nepřišel zlom.
Odo je na sekvenci na odkazu u času 8:45, "Odo s holí (nebo berlou vzhledem k úřadu?) povzbuzuje své vojsko". Následuje věta "Tady vévoda Vilém", u toho postava na koni, která si nadzvedává helmu, podle výkladu proto, aby bylo vidět, že to je fakt Vilém, že nepadnul v bitvě, protože s úmrtím velitele vojáci obyčejně boj vzdávají a prchají.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ježek »

Ingolf píše: Aelfgyvu jsem ale nikde nenašel, nevím blíž o její roli, Vilém měl za manželku Mathildu z Flander.
U ní se spíš uvažovalo jako o možné manželce Haralda.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Tak asi jo. Díval jsem se do rodokmenu wessexské dynastie, ta ovládla ostatní anglosaská království, a u Harolda tam žádné jméno manželky uvedené není. Ale jakou roli má teda Aelfgyva na tapiserii?, že se k ní Vilém choval rytířsky?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ježek »

Ingolf píše:Tak asi jo. Díval jsem se do rodokmenu wessexské dynastie, ta ovládla ostatní anglosaská království, a u Harolda tam žádné jméno manželky uvedené není. Ale jakou roli má teda Aelfgyva na tapiserii?, že se k ní Vilém choval rytířsky?
Setkává se v jedné části s Haroldem - bez bližšího vysvětlení. Proto ty spekulace.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Tapiserie z Bayeux

Nový příspěvek od Ingolf »

Na tapiserii proběhly ve viktoriánské době některé prudérní zásahy - https://www.facebook.com/BBCSouthNews/v ... tion=group" onclick="window.open(this.href);return false;

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů