Mutina z Kostomlat

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Re: Mutina z Kostomlat

Nový příspěvek od honyk »

Po dlouhé době si pročítám fórum... Na Mutinu jsem také narazil a z těch pramenů nebyl moc moudrý. Na Dobrušsku byl nejdříve Mutina ze Skuhrova (Dalimil 1280), považovaný za předchůdce pánů z Dobrušky. Mutina z Kostomlat u vzdáleného Nymburka se zdejším krajem zdánlivě nesouvisí, ale ... Z různých zdrojů (Sedláčkovy hrady, Ottova encyklopedie, něco na netu, tedy nic vědeckého) jsem si před lety sestavil rodokmen a narazil na některé zajímavé souvislosti, ale dost možná jde jen o šumy.
Obrázek
Je tam oddělená větev z Kostomlat a druhá ze Skuhrova. Ta podobnost svádí obě větve ztotožnit. Mutina ze Skuhrova by pak byl zároveň Mutinou z Kostomlat. Zároveň by se vysvětlilo držení nějakých majetků syny Mutiny ze Skuhrova na Nymbursku a podpis některých tamních listin bratry ze Skuhrova. Perchta z Kostomlat byla údajně matkou Půty z Častolovic, jinde se uvádí, že byla ženou Půty z Turgova. Otec Půty z Častolovic se nikde neuvádí. Chvíli jsem koketoval s myšlenkou, že by to mohl být právě stejnojmenný z Turgova, to jste mi tu na fóru ale nějak rozmluvili (ani erbově to nesedělo).
No nic, jsem amatér a na nějaké hlubší výzkumy není času nezbyt. Já jen kdyby se tomu chtěl někdo věnovat, tak ať nezačíná od píky.

Ještě poznámka, Dobruška se obecně uvádí k roku 1320, ale když roku 1307 umírá první žena Jindřicha I. z Rožmberka Eliška, již tehdy se uvádí z Dobrušky (a ten přídomek jistě už nějaký čas měla). Druhou jeho ženou byla Eliška z Potštejna (zemřela již 1310). Mé prameny ale berte s rezervou.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Mutina z Kostomlat

Nový příspěvek od Viola »

honyk píše:Ještě poznámka, Dobruška se obecně uvádí k roku 1320, ale když roku 1307 umírá první žena Jindřicha I. z Rožmberka Eliška, již tehdy se uvádí z Dobrušky (a ten přídomek jistě už nějaký čas měla). Druhou jeho ženou byla Eliška z Potštejna (zemřela již 1310). Mé prameny ale berte s rezervou.
To by mě zajímalo, z jakých pramenů vycházíš.
Uživatelský avatar
honyk
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 02 zář 2007 13:10
Bydliště: Dobruška

Re: Mutina z Kostomlat

Nový příspěvek od honyk »

Tohle konkrétně kdysi ze stránek rodokmenů Vítkovců na http://www.geocities.com/Heartland/Bluf ... anstvo.htm (odkaz už nefunguje). Odkud to bral autor netuším. Ale ty přesné datumy svědčí, že je o tom asi někde nějaký záznam. Ale jak na to koukám, možná jsem ten zápis nepochopil.
1.3.4.3. ROŽMBERKA, Z Jindřich I.
rod. ROŽMBERKA, Z Vok I. 1218 - 3 Čvn 1262
rod. SCHAUMBURG, VON Hedwig - 13 Úno 1315
+ 4 Čvc 1310 hrad,Praha
‡ Vyšší Brod

český nejvyšší komorník a purkrabí
1.manželka Eliška z Potštejna na Žampachu +před 1280, dcera Půty z Křimic - PR
+4.3.1310 - PR

DOBRUŠKY, Z Eliška
rod. SKUHROVA, ZE Mutina - 1290
+ 22 Led 1307
‡ Vyšší Brod
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4024
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 68 times
Been thanked: 18 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Ještě doplňuji pdf na ty pány z Opočna, které jsem našla při hledání Kostomlat :

http://www.veduta-nakladatelstvi.cz/dow ... opocna.pdf
a tady ve zkratce medailon Jana Městeckého: https://www.e-stredovek.cz/post/jan-mestecky-z-opocna/
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Simplex
Pán
Příspěvky: 231
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Mutina z Kostomlat

Nový příspěvek od Simplex »

Zdrcující recenze ke knize M. Šandery o Pánech z Dobrušky a Opočna je k dispozici on-line.
https://docplayer.cz/107402732-Martin-s ... cnici.html
I když spíše k její horší pvní polovině, protože tu druhou autor převzal ze své předchozí knihy Zikmundovi věrní na českém severovýchodě.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Artikel10, DotBot a 8 hostů