Slyšela Jana z Arku hlasy svatých?

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Slyšela Jana z Arku hlasy svatých?

Ne, je to nesmysl
14
19%
Ano, byla silnì vìøící. Nìco takového by si jistì nevymyslela!
38
53%
Nevím, nedokážu to posoudit
20
28%
 
Celkem hlasů: 72

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: moje nejasnost...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:Mě by spíše zajímalo, zda Jeanne znamená Jana, Johanka, nebo oboje najednou?
Jeanne je Jana, ale mě zas tedy zajímalo, jestli se v listinách psala jako Jana nebo Johanka a jestli ji tak nazývali i kroniky...?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

popel Jany

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Zrovna jsem narazil na nějakou zprávičku, kde se dohadují o tom, jestli popel Jany z Arku, uložený v Chinonu, je vůbec její? Buď byla jako čarodějnice upálena s kočkou, nebo je uchovávaný popel kremační pozůstatek nějaké jiné "kočky".
http://www.novinky.cz/koktejl/popel-joh ... 90lj8.html
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Janina schizofrenie

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ale abychom znovu neodbíhali od tématu, český neurolog prof. MUDr Ivan Lesný DrSc ve svých publikacích z 80tých let jistě uspokojil všechny kdož chtěli slyšet světské "odborné" vyjádření, když prohlásil (1989): "...Jako podklad halucinací Jeanne d´Arc se nám tedy jeví parciální epilepsie, vzniklá možná na podkladě úrazu hlavy (i lehčího) nebo zánětu mozku (který mohl doprovázet některou z infekčních nemocí, ve středověku tak častých). Šlo tedy nejspíš o lehkou temporální (spánkovou) ložiskovou epilepsii, projevující se pouze aurami, které nebyly nakonec ničím jiným, než "hlasy" a přeludy Panny orleánské.
Ponechávám bez komentáře...
:D
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Re: Jeanne D´Arc 1412

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Przemysl de Nyestieyky píše:Tak mě napadá, proč asi JOhanka založila témat, do kterého nemá ani chu? nějak se angažovat?? Kór když má celkem zdařilé vlastní web stránky, asi by k tomu jistě měla co říci? Pokud by ji to za to stálo... :(
:D :D Jen se nebojte, já vás pylně sleduju.... :D Momentálně pracuji na vlastním fóru o Jeanne.. takže nemám mnoho času..
Všimla jsem si že vás taky zaujalo její jméno... Takže: ona se uplně původně jmenovala Jehanne Darc... (Podepisovala se Jehanne = z toho české Johanka) až později se s rozvojem Francouštiny vypustilo "H" a vzniklo Jeanne (z toho české Jana), které se používá dodnes. V Angličtině je nazývána Joan of Arc....
A ještě bych chtěla ujasnit jednu moc důležitou zkutečnost! Johanka z Arku není z žádného ARKU ani ARCU ale ze vsi Domremy. Její přijmení bylo Darc.... postupně se se z něj stalo d'Arc což se do Angličtiny překládalo jako "Z Arku" a z Angličtiny se to dál takto mylně překládalo i do dalších jazyků....
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Re: popel Jany

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Przemysl de Nyestieyky píše:Zrovna jsem narazil na nějakou zprávičku, kde se dohadují o tom, jestli popel Jany z Arku, uložený v Chinonu, je vůbec její? Buď byla jako čarodějnice upálena s kočkou, nebo je uchovávaný popel kremační pozůstatek nějaké jiné "kočky".
http://www.novinky.cz/koktejl/popel-joh ... 90lj8.html
Co se tyče Johančina údajného popela..když jsem se v unoru 2006 dočetla že chtějí zkoumat její údajný pozůstatky, dostala jsem záchvat smíchu... rozhodně jsem nevěřila že by mohly být její! http://www.johankazarku.wz.cz/clanek02.html Ani působivá reportáž na ČT1 můj názor moc nezměnila.... Výsledky mely být známy za 6 měsíců.... což bylo koncem srpna.... Každý den jsem žhavila Google a hledala a hledala a pořád nic... dočkala jsem se až v prosinci!.... http://www.johankazarku.wz.cz/clanek13.html a http://www.johankazarku.wz.cz/clanek14.html Výsledek těchto testů mě opět jen pobavil....
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Jeanne D´Arc 1412

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

JOhanka.1412 píše:...původně jmenovala Jehanne Darc...
Jsem rád, že se JOhanka ozvala a poctěn, že reagovala na můj příspěvek. :D
Jinak je pro mě zpráva o původu Johančina jména novou a zajímavou informací.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3983
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: popel Jany

Nový příspěvek od Ježek »

JOhanka.1412 píše: Co se tyče Johančina údajného popela..když jsem se v unoru 2006 dočetla že chtějí zkoumat její údajný pozůstatky, dostala jsem záchvat smíchu... rozhodně jsem nevěřila že by mohly být její! http://www.johankazarku.wz.cz/clanek02.html
No jo, jasná tvorba ostatků za účelem zbohatnutí. I když myslím, že více se ostatky vyráběly až mnoho let po smrti světce v dřívějších dobách...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

jo, z kozích kostí. :D
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Forum

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Přijďte se podívat do Johanky fora! http://jeannedarc-forum.czweb.org/ Díky :lol:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Johanèiny hlasy

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Tak mě napadá - není náhodou nějaká podobnost s Johančinými hlasy i v těchto případech...?
Václav II. se upřímně domníval, že mu zpět do vlasti pomohla Panna Marie a tím položil základy ke své velké zbožnosti k ní.
Karel IV. měl zas nějaké vidění na hradě Ojvíně a arcibiskup Jan Očko z Vlašimi měl také na roudnickém zámku vidění Panny Marie. Dokonce se to probíralo i na papežském dvoře.
Jistě je takovýchto případů v historii víc. V současnosti, pominu-li různá procesí a poutě na rozličná místa, směřovali tisíce zbožných návštěvníků do Lurd na místo zjevení P. Marie.
Lze také všechny tyto lidi označit za patologické případy? A není pak už jen krok od toho k víře v posmrtný život? A takových lidí také není nejméně :? ovšem nejsem si jist, že by všichni museli být schizofrenní nebo jinak postižení nějakou psychickou poruchou. :D (Ale věřím, že by materialisty takováto "odborná" odpověď plně uspokojila). :twisted:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A co davová psychóza??? :twisted:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

davová psychoza

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

acoma píše:A co davová psychóza??? :twisted:
Už jsem se lek že ta slovenská HC punková kapela. :lol:
Je davovou psychozou že jsou některá místa turisticky atraktivní oproti těm, kam sotva zavítá houbař? To sice odbočuji, ale stejná otázka je i to - je snad křesanství davovou psychozou? (Je to jen rétorická otázka, nečekám odpověď, protože by obsáhla další téma).

Teď nedávno jsem rozhovor k Johance zapředl i s jedním regionálním, věřícím historikem s vynikajícím přehledem nejen v českých dějinách (je mu něco kolem 80ti let) a jedna jeho věta mě připadala zcela úžasná 8)
"Nutno pochopit, že tyto polemické hlasy byly určeny pouze Johance a nikomu jinému..."
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Taky si musíme uvědomit, že Johanka tyto hlasy slýchavala pravidelně... tedy ne jenom jednou ale několikrát! Nešlo tedy o nějakou "náhodu" nebo prosté "zjevení". To, že je vídavala vícekrát musí znamenat, že opravdu byly určeny právě jí.
Tvrdila prý také, že je viděla, slyšela a dokonce prý cítila jejich vůni....ovšem tomuto bych si dovolila moc nevěřit :twisted:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

JOhanka.1412 píše:Taky si musíme uvědomit, že Johanka tyto hlasy slýchavala pravidelně... tedy ne jenom jednou ale několikrát! Nešlo tedy o nějakou "náhodu" nebo prosté "zjevení". To, že je vídavala vícekrát musí znamenat, že opravdu byly určeny právě jí.
Tvrdila prý také, že je viděla, slyšela a dokonce prý cítila jejich vůni....ovšem tomuto bych si dovolila moc nevěřit :twisted:

To psychiatrické pacientky sdělují běžně. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Nový článek ze serveru aktualne.cz
http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=397191
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

nový èlánek

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

JOhanka.1412 píše:Nový článek ze serveru aktualne.cz
To je celkem zajímavé doplnění, myslím, že by nebylo od věci na poslední statě článku reagovat na foru: http://jeannedarc-forum.czweb.org/ :D
Vladislav Jagelonský

Nový příspěvek od Vladislav Jagelonský »

Je to divne , ale mohla to asi slyset ze?? :lol:
Vladislav Jagelonský

Nový příspěvek od Vladislav Jagelonský »

Mam o tom film :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Hony píše:Je to divne , ale mohla to asi slyset ze?? :lol:
Hmm... Těžko říct, my lidé jsme ke všemu, co neumíme uchopit nebo změřit skeptičtí, ale přitom takové věci nás obklopují, někdo jim věří, někdo ne. Na druhou stranu tu máme spousty vyšinutých individuí, kteří o sobě tvrdí něco podobného... A s odstupem 700 let asi těžko odhadneme, co Johanka opravdu slyšela.
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

Jan Lucemburský píše:Mam o tom film :)
Jo?? A jaký? :lol: (Vzhledem k tomu, že já jich mám asi 5.. :D )
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů