České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I.

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národů, Sámova říše, Velká Morava, české knížectví a nedědičné království (Vratislav a Vladislav). Světové dějiny do konce 12. století

Moderátor: Ježek

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:
slavicekvac píše:
kacuro píše:On v té své studii právě odhaluje díky těm analýzám konkrétní emise denárů, ale spíše až od 2. poloviny 11. stol. O mincích 10. až 1. poloviny 11. stol. tam píše jen sekundárně bez bližšího rozboru, ten už patrně vznikl před touto studií, ale ještě jsem se nedostal k tomu, to hledat, tak nevím, v jaké míře to proběhlo.
To období ano, u Boleslava I a Boleslava II spíš ne. Možná Oldřich. řekl bych, že Čechy tohoto období byly dost pevně v říši Ottonů pokud jde o tribut, cla, oběh denárů a vojenskou hotovost. Od společné bitvy Boleslava I a Otty I. proti Maďarům na Lechu. Měna musela být slušně kontrolována a udržována solidní. Ostatně odvozena od solidu :-)
Tak jsem si udělal čas a našel, co k tomu Radoměrský píše (přesná citace viz výše), je to na s. 50:

... (píše o karolinské libře a pokračuje) Tuto váhu jednotlivých mincí zjistíme však jen u prvých karlovských denárů. Jinak ve skutečnosti nebyla dodržována. Knížata francké říše, jakmile přistupují k ražení vlastní mince, vybíjejí denáry zlehčené, se stále klesající vahovou tendencí. Toutéž cestou spěl i vývoj v našich zemích. Místo 240 denárů razili u nás z libry o váze 408 g již za Boleslava I. 304 a za Boleslava II. až 347 mincí. ... Počet denárů ražených nad 240 kusů pak za dalších panovníků, přes některé známky snah o mírnou nápravu, stále stoupá, až za knížete Oldřicha dostupuje čísla asi 375. ... Je proto pochopitelné, že za tohoto stavu ztratila karlovská libra do poloviny 11. století svůj význam jako mincovní jednotka. V Evropě byla hledána jednotka nová, která by libru nahradila a přinesla do rozháraných mincovních poměrů nápravu. V textu se pak odkazuje na práci Gustava Skalského, K dějinám mincovnictví (není tu ale uvedeno, kde se ta studie nachází :()

asi by bylo dobré tuto část diskuze o mincích přesunout jinam ...
Administrátoři si jistě všimnou.
Mě celkem vztah k libře nechává chladným. Stabilita váhy jednotlivých denárů se emise od emise nijak zvlášť nemění. Období Od Boleslava I do Boleslava II to platí. Následovníci byli gauneři, ale i tam nemáme až tolik možností to posoudit, protože mincí je na to kusově málo, emise malé. Břetislava jsem popsal a tvé argumenty o něm jsem nijak zvlášť neakceptoval. Jediný významný vliv je podle mne kolísání při ražbě al marco z velkého střížku. Zkus si přečíst předsmrtnou řeč Boleslava II k synovi ohledně zlehčování mince. Problém zřejmě existoval, ale jeho se netýkal, on minci nelehčil.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od kacuro »

Ano tu řeč Boleslava II. samozřejmě znám, také o ní píšu v BP. Ale předpokládám, že dnes už nikdo nepochybuje o tom, že Kosmas umírajícímu knížeti vložil do úst slova, která komentují pozdější situaci za kronikářova života. Pak tato řeč vyznívá spíše jako ponaučení Kosmových současníků, kteří minci zlehčovali jak se jim zlíbilo. On si nemohl dovolit kritizovat aktuálního knížete, píše o tom ve své předmluvě ke třetímu dílu. Navíc byl pro něj Boleslav II. vzorovým panovníkem, kterému přisoudil i zásluhy, které patřili bratrovahovi Boleslavu I., kterého neměl rád. Čili si Bolka II. idealizoval a značně přikrášlil, a to i tou domnělou řečí na smrtelné posteli.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:Ano tu řeč Boleslava II. samozřejmě znám, také o ní píšu v BP. Ale předpokládám, že dnes už nikdo nepochybuje o tom, že Kosmas umírajícímu knížeti vložil do úst slova, která komentují pozdější situaci za kronikářova života. Pak tato řeč vyznívá spíše jako ponaučení Kosmových současníků, kteří minci zlehčovali jak se jim zlíbilo. On si nemohl dovolit kritizovat aktuálního knížete, píše o tom ve své předmluvě ke třetímu dílu. Navíc byl pro něj Boleslav II. vzorovým panovníkem, kterému přisoudil i zásluhy, které patřili bratrovahovi Boleslavu I., kterého neměl rád. Čili si Bolka II. idealizoval a značně přikrášlil, a to i tou domnělou řečí na smrtelné posteli.
Tohle tvrzení už jsem mnohokrát četl. jenže to je prostě hypotéza vydávaná za skálopevnou pravdu.
Jistě je to myslitelné, ale docela stejně pravděpodobné je, že to Kosmas měl ze starších zdrojů a že je to realita.
Tyhle absolutisticky znějící hypotézy nemám rád. To nepovažuji za historii, ale za literaturu.
Jistěže se musí vážit, zda v pramenech není nadsázka, nebo omyl. Ale 90% nadsázky a omylu je v interpretaci pramenů.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od kacuro »

V tomto případě s Tebou nesouhlasím ... :dance:
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Franská říše

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:On i ten známý tribut 120 volů a 500 hřiven stříbra byl odváděn právě do franské říše, konkrétně po válkách kolem r. 806. Palackému se to datum nepozdávalo, tak ho posunul ke knížeti Václavovi a Jindřichovi I. na rok 929. Palackého pochybnosti se povedlo rozptýlit díky kombinaci s dalšími písemnými záznamy, které Palacký ještě neměl k dispozici.. Můžu to sem rozepsat celý..

Tribut měl určitě funkci finanční, další byla symbolická, jako akt porobení, a to se mohlo snášet ještě hůř. Když Karel Veliký podrobil Sasy a ustanovil u nich farnosti a diecéze, tak Sasové měli velké potíže pochopit, proč se ve skutečnosti platí desátek. Prý jim trvalo asi sto let, než úplně přijali za své, že desátek není totéž co tribut, že to není symbol jejich porobení se.. Okamžité zavádění desátku na nově dobytých územích kritizoval i Alkuin, z důvodu, že je překážkou hladkému přijetí křesťanské víry. Na obranu Karla Velikého nutno říci, že neměl jiné prostředky, jak nové farnosti finančně zaopatřit, než byl pravidelný příjem právě z desátků – pokud dobyl území nějakého knížete, který se mu postavil, tak to území musel zase dát jinému, spojeneckému saskému knížeti, aby si udržel jeho loajalitu. A na církevní instituce pak místní zdroje chyběly.
Díky za tuto odbočku k desátkům. Ukazuješ dobře i to, že nejen desátky byly zdrojem financování církve v době u nás řekněme knížecí. Podle mne je tady i zdroj přímých plateb - viz Václav platil kněze a zaopatřoval je také oděvem - krzny například. Kdyby to platili noví věřící, nejspíš by jimi ani nebyli. Taky tady máme cosi, co mohlo být kompenzací za oddělení diecéze od Regensburku stanovenou Wolfgangem - tzv. denáry kněžny Emmy. Na denárech není Emma, a ale ENMA a podle mne jde o ražbu pro kompenzační platbu z Čech do Regensburku - E( claesia ) N ( ostra ) MA ( ter ) REGINA ( Castra ). Což jistě nemusí být správný výklad, ale hledání královny ENMY je podle mne slepá ulice. Královna nebyla královna, ale název města a mince nerazila kněžna EMMA. Ta by se musela jmenovat v latinské transkripci HEMMA, ani náhodou ENMA. Že EMMA manželka knížete Boleslava II exitovala o tom není sporu, v zhledem k WB rukopisu a jeho dedikaci. Ani tam není žádná ENMA. Dovozovat její původ u Lotara z jeho mincí je podle mě tatáž chyba - taky Lotar podle mne razil pro Eclaesia REGINA ( Castra ) neboli Regensbukskou diecézi. Což sice patří do oddílu diskuse o denárech, ale věcně to přísluší sem, jako příklady financování církve vedle tributu největšího objemu peněz, kromě zahraničního obchodu a ochranných cel. Podle mne tyto objemy finančních transakcí krystalizovaly už za Franků. Tributy, církev, obchod. Ostatní zřejmě bylo ještě směnou naturální, nebo menšími směnnými jednotkami, třeba šátečky, kůžemi, Koňmi, dobytkem, obilím, medem, voskem. Zbraně a vydržování vojska už také mohly mít peněžní formu, ale nemusely.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Historie na VŠ

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:V tomto případě s Tebou nesouhlasím ... :dance:
Není to pro mne problém, taklových je mnoho. Přesto se fakta vynoří časem.
Pro mne je to podobné se Schliemannem. Troju mu nevěřili a přesto podle "bájného" Homéra jí skutečně našel.
Hele, vycházím z názoru na člověka, kterej to píše. Nelže, nejvýš se mýlí. A mýlit se nechce.
Kde si není jist, tam napíše možná, nevím, neviděl jsem, slyšel jsem. Uvede prameny.
V tomhle místě to tak není. Podle mne si tohle nvymyslel, u té smrti muselo být dost lidí a výroky jsou zřejmě dost přesné.
Představa mnohých o Kosmovi, že je to bajkař je zcela mylná. Nečetli úvodní dedikace a věci, které se týkají jeho osoby.
Kanovník, vyjednavač, dplomat v církevních službách, na odpočinku, s nadhledem, píše pro kamaráda.
Proč by měl kecat v zásadních věcech? Neměl ambici, aby to zůstalo pro široké publikum...
Kdepak, jeho kronika je velmi věrná. Jednou se podle ní najde i hora Osseca, já doufám, že i mohyla o které píše.
Můj názor je, že je to Hýskov a že se to dá spojit s Hájkovou zprávou o městu Slavošovu a o jeho synu, který se odstěhoval.
HES - HESSEKA - OSSEKA. Patří to do soupisky Slavníkovské domény. Prakticky nikdo nevěří, že by mohli mít něco na Berounce. Já ano.
A o těch denárech je ta řeč velmi přesná. Jakmile jsou v něčem podrobnosti, které si těžko někdo vymyslí, tak se to dá vzít za zprávu.
Ale nijak mě nepřekvapuje skepse, která vládne. Jak říká Lutovský - na těch kamenech není napsáno Osseca :-)
Jenže indicie ukazují dost, a jakmile jich máš aspoň několik i na písemné prameny, jsi na správné stopě. To je mů názor na tuto skepsi.
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: Franská říše

Nový příspěvek od Iohannes »

slavicekvac píše:
Ingolf píše:
Taky tady máme cosi, co mohlo být kompenzací za oddělení diecéze od Regensburku stanovenou Wolfgangem - tzv. denáry kněžny Emmy. Na denárech není Emma, a ale ENMA a podle mne jde o ražbu pro kompenzační platbu z Čech do Regensburku - E( claesia ) N ( ostra ) MA ( ter ) REGINA ( Castra ). Což jistě nemusí být správný výklad, ale hledání královny ENMY je podle mne slepá ulice. Královna nebyla královna, ale název města a mince nerazila kněžna EMMA. Ta by se musela jmenovat v latinské transkripci HEMMA, ani náhodou ENMA. Že EMMA manželka knížete Boleslava II exitovala o tom není sporu, v zhledem k WB rukopisu a jeho dedikaci. Ani tam není žádná ENMA. Dovozovat její původ u Lotara z jeho mincí je podle mě tatáž chyba - taky Lotar podle mne razil pro Eclaesia REGINA ( Castra ) neboli Regensbukskou diecézi. Což sice patří do oddílu diskuse o denárech, ale věcně to přísluší sem, jako příklady financování církve vedle tributu největšího objemu peněz, kromě zahraničního obchodu a ochranných cel. Podle mne tyto objemy finančních transakcí krystalizovaly už za Franků. Tributy, církev, obchod. Ostatní zřejmě bylo ještě směnou naturální, nebo menšími směnnými jednotkami, třeba šátečky, kůžemi, Koňmi, dobytkem, obilím, medem, voskem. Zbraně a vydržování vojska už také mohly mít peněžní formu, ale nemusely.
V tom případě je zajímavá náhoda, že se razily na Mělníku, vdovském sídle českých kněžen (a později královen).
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Franská říše

Nový příspěvek od slavicekvac »

delTaky tady máme cosi, co mohlo být kompenzací za oddělení diecéze od Regensburku stanovenou Wolfgangem - tzv. denáry kněžny Emmy. Na denárech není Emma, a ale ENMA a podle mne jde o ražbu pro kompenzační platbu z Čech do Regensburku - E( claesia ) N ( ostra ) MA ( ter ) REGINA ( Castra ). Což jistě nemusí být správný výklad, ale hledání královny ENMY je podle mne slepá ulice. Královna nebyla královna, ale název města a mince nerazila kněžna EMMA. Ta by se musela jmenovat v latinské transkripci HEMMA, ani náhodou ENMA. Že EMMA manželka knížete Boleslava II exitovala o tom není sporu, v zhledem k WB rukopisu a jeho dedikaci. Ani tam není žádná ENMA. Dovozovat její původ u Lotara z jeho mincí je podle mě tatáž chyba - taky Lotar podle mne razil pro Eclaesia REGINA ( Castra ) neboli Regensbukskou diecézi.
del
Jenže tvrzení o Mělníku jako věnném městě královen se z valné části opírá také o tyto mince.
Čili je to dost důkaz z tvrzení samého. Věnné město to bylo až ve vrcholném středověku.
Pro MELNIC těchto denárů nic takového není nijak doloženo. Jen chybným výkladem opisu těchto mincí.
Kdybych chtěl ještě jít za hranu legrace, tak to ani nemusí být MELNIC nad soutokem, ale jihoslovanský, nebo maďarský MELNIC :-)
To si ovšem vážně nemyslím, protože depoty těch denárů by nebyly u nás ale jinde.
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od Iohannes »

No já bych na mincích z X. a XI. století žádné složité kryptogramy nehledal. A z nějakého HEMMA/EMMA/ENMA se tehdy rozhodně nestřílelo.
Např. na denáru, co sem naposledy dával kolega, je na jedné straně BRACIZLAVS a na druhé jakési IARER·ZIMVIR, ale těžko v tom vidět někoho jiného, než Břetislava a jeho strýce Jaromíra.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

Iohannes píše:No já bych na mincích z X. a XI. století žádné složité kryptogramy nehledal. A z nějakého HEMMA/EMMA/ENMA se tehdy rozhodně nestřílelo.
Např. na denáru, co sem naposledy dával kolega, je na jedné straně BRACIZLAVS a na druhé jakési IARER·ZIMVIR, ale těžko v tom vidět někoho jiného, než Břetislava a jeho strýce Jaromíra.
To je silné zjednodušení i tohoto denáru, ač nepatří do mého oboru.
Jakékoliv tvrzení o opisu je nezbytné doložit čtením každého grafému.
Pak teprve je možné udělal aspoň hypotézu o pravdpodobném čtení.
Dnes se právě jako ty často hauzíruje s prvním odhadem.
To vede k velmi nesprávným závěrům, bohužel tradovaných a opisovaných od kolegů předchůdců...
Zkus doložit své naznačené čtení rozborem jednotlivých písmen, třeba variantně.
Rád se podívám, ač tohle není moje období. Od Břetislava I. už mě to nezajímá a před Jindřichem I. Voglerem taky ne.
Druhý díl opisu i u Břetislava je mincovna, nejspíš hradiště kde se razilo. Určitě to není další jméno, strýc Jaromír tam nepochybně není.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
To je zase kontext, Vojtěch nemusí být jméno, ale program (stejně jako Václav u reversu?) biskupa.

Na denárech ne. Pravidla pro ottonské mincování sice nemáme, ( poslední byla karolinská - Charles Bald - edikt pistenses ) ale jejich odvození ze zachovaných mincí je vcelku myslitelné a dost přesné. Biskupské mincování je v bavorsku doloženo, ale nic takového jako program tam k nalezení není.
Jejich výklad je velmi různorodý, zvláště pokud jde o obrázky se traduje teorie nápodoby pro zvýšení bernosti na trhu,.
S čímž zásadně nesouhlasím. Pak jsou taky oblíbené teorie o koruptelách, čili zkresleném opisu pro negramotnost raziče kolků.
To je podle mne nehoráznost vykladačů, protože mnoho opisů takto házejí do koruptel, třebaže jde o více emisí - několik různých kolků
se stejným opisem, který je zřejmě zkratkou latinského vyjádření k čemu emise vlastně je. Mnohdy se těm zkratkám přisuzují jména mincmistrů,
třebaže se nikdy a nikde nenašla ve skutečnosti jinde než na těch mincích a navíc etymologové, jazykovědci, si mnikdy neporadili s jejich možnou genezí.
Názvy hradišť, kde byla mincovna jsou taky latinizované s označením Civitas, rovněž zkracovaným. Takže je velmi dobré se podívat na pomocné vědy historické, zvláště kodikologii, kde se bez čtení zkratek v latinském textu nelze obejít. Nejhorší ovšem je čtení denárů z otisků tuhových...
Nic proti předkům, ale dělat bez digitální fotky je v současnosti skandální.
Celé to ovšem patří do jiné části diskuse než je pokec, tak jsem to sem zkopíroval...
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od Iohannes »

slavicekvac píše: Zkus doložit své naznačené čtení rozborem jednotlivých písmen, třeba variantně.
Já jsem naopak přesvědčen, že hnidopišská transliterace ("písmenko po písmenku") nápisů na našich nejstarších denárech je pošetilost. Tyto nápisy je naopak nutno číst "globálně" a ze souvislostí odhadovat jejich původní (resp.zamýšlený) význam.
Působila zde totiž nesmírná náročnost výroby technikou vbíjení miniaturních punců (z nichž se literky skládaly) do hladké plochy razidla, umocněná tehdejší všeobecnou negramotností, vztahující se pochopitelně i na zlatníky, kteří literky "obkreslovali" z předlohy (jíž navíc většinou bylo starší opotřebované razidlo), aniž by přitom rozuměli jejich významu!
Tak se z původního PRAGA CIV stalo v lepším případě nějaké RRVCV VIA, v horším pak kolikrát VAVIIVVIIIV
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

Iohannes píše:
slavicekvac píše: Zkus doložit své naznačené čtení rozborem jednotlivých písmen, třeba variantně.
Já jsem naopak přesvědčen, že hnidopišská transliterace ("písmenko po písmenku") nápisů na našich nejstarších denárech je pošetilost. Tyto nápisy je naopak nutno číst "globálně" a ze souvislostí odhadovat jejich původní (resp.zamýšlený) význam.
Působila zde totiž nesmírná náročnost výroby technikou vbíjení miniaturních punců (z nichž se literky skládaly) do hladké plochy razidla, umocněná tehdejší všeobecnou negramotností, vztahující se pochopitelně i na zlatníky, kteří literky "obkreslovali" z předlohy (jíž navíc většinou bylo starší opotřebované razidlo), aniž by přitom rozuměli jejich významu!
Tak se z původního PRAGA CIV stalo v lepším případě nějaké RRVCV VIA, v horším pak kolikrát VAVIIVVIIIV
Velmi souhlasím s komplexním pojetím čtení opisů na denárech. Bez tzv. hnidopišské rekapitulace jednotlivých grafémů a jejich dobrého digitálního zvětšení, se ztrácí podstatné detaily nutné pro globální čtení opisu. Tebou citované zkreslení je dvojího druhu: jednak otěrem mincí, jednak právě čtením grafémů z jejich otisků po natření tuhou a následném zpracování ručními malůvkami, tradovanými od těch, kteří si s tím dali tuhle práci už před válkou. Například skvělý Viktor Katz. Pokud jde o onecně přijímaný a tradovaný názor na negramotnost razičů kolků, ten odmítám z jednoduchého důvodu. To co se označuje za koruptely je vesměs velmi dobře čitelné a je jasně opakováno v různých emisích téže mince. Příkladem budiž tzv. koruptela V.T.FAEDER. Opakovaná v několika emisích slavníkovců. Představu, že naši předci v prostředí " renovatio imperii romani " Ottonů razí s negramoty, obkreslujícími opotřebované razidlo, tu odmítám. Kontrola peněz byla už za karolinců velmi dobrá a za Ottonů se zlepšila. Naši předci byli mnohem menší pitomci než jsme my sami při výkladu toho co nám po nich zbylo.
Mohl bys uvést aspoň katalogové číslo Cach pro tebou uvedený denár? Díky, rád se na něj podívám, možná že bude mít i digitální podobu třeba z některé aukce.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

Iohannes píše:No já bych na mincích z X. a XI. století žádné složité kryptogramy nehledal. A z nějakého HEMMA/EMMA/ENMA se tehdy rozhodně nestřílelo.
Např. na denáru, co sem naposledy dával kolega, je na jedné straně BRACIZLAVS a na druhé jakési IARER·ZIMVIR, ale těžko v tom vidět někoho jiného, než Břetislava a jeho strýce Jaromíra.
Jistě tedy doložíš,kde na denárech je k nalezení HEMMA, EMMA :-)
To já mohu tvrdit jako ty, že je tam třeba HANNA :-) Ono se ale musí prokázat co tam je, a to je to oč tu běží.
Když to koresponduje ještě s písemnostmi doby, tak je to už slušně interpretovatelné jako doklad.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od kacuro »

slavicekvac píše: Jistě tedy doložíš,kde na denárech je k nalezení HEMMA, EMMA :-)
To já mohu tvrdit jako ty, že je tam třeba HANNA :-) Ono se ale musí prokázat co tam je, a to je to oč tu běží.
Když to koresponduje ještě s písemnostmi doby, tak je to už slušně interpretovatelné jako doklad.
Myslím, že bys měl hlavně Ty svá tvrzení obhájit před odbornou veřejností. Na tomto fóru už své názory k Emmě popisuješ snad po sté, ale to je jak mlácení prázdné slámy. Napiš k tomu nějaký článek do odborného periodika, vystup na nějaké numis. konferenci a obhaj si svou teorii před historiky a numismatiky. Protože jinak je to "jen" teorie ... Jinak nevím jestli to znáš, k Emmě vyšel v roce 2008 sborník: Emma Regina - Civitas Melnic, eds. Kan Kilián - Luboš Polanský, Mělník - Praha 2008. Své příspěvky tam mají J. Sláma, L. Polanský, D. Třeštík, J, Hásková, Z. Petráň a další.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:
slavicekvac píše: Jistě tedy doložíš,kde na denárech je k nalezení HEMMA, EMMA :-)
To já mohu tvrdit jako ty, že je tam třeba HANNA :-) Ono se ale musí prokázat co tam je, a to je to oč tu běží.
Když to koresponduje ještě s písemnostmi doby, tak je to už slušně interpretovatelné jako doklad.
Myslím, že bys měl hlavně Ty svá tvrzení obhájit před odbornou veřejností. Na tomto fóru už své názory k Emmě popisuješ snad po sté, ale to je jak mlácení prázdné slámy. Napiš k tomu nějaký článek do odborného periodika, vystup na nějaké numis. konferenci a obhaj si svou teorii před historiky a numismatiky. Protože jinak je to "jen" teorie ... Jinak nevím jestli to znáš, k Emmě vyšel v roce 2008 sborník: Emma Regina - Civitas Melnic, eds. Kan Kilián - Luboš Polanský, Mělník - Praha 2008. Své příspěvky tam mají J. Sláma, L. Polanský, D. Třeštík, J, Hásková, Z. Petráň a další.
Sborník znám nazpaměť. Téměř. Slámovi jsem slíbil publikaci o přilbě a denárech.
Potíž je, že to je hobby, a povinnosti a rodina mě vedou jinam.
V této volné diskusi jsem zažil totéž co s renomovanými numizmatiky.
Nikoliv argumenty, ale tvrzení. Doufám, že se jednou dočkám numizmatika, který mi ukáže na denáru,
že kecám. Tomu zatleskám a budu ho všude chválit veřejně i soukromě.
Zatím je tady věcně Iohannes, a od něj jsem taky neviděl - tohle je tohle a ty říkáš jinak. Včetně fotky.
To co jsem publikoval je OCZIESLAV, a k tomu není vůbec žádná odezva - ani černý, ani bílý. Tady je chyba Václave. Tak do toho !
Říct tak to je to nechtějí a říct tak to není nejde, protože holt ty fotky jsou pravda.
Na některé denáry mi Polanský řekl jen s vámi nesouhlasím. Aby řekl, je to takhle, tady máte zcela chybné čtení, ani náhodou.
Odmítnul mi i konzultaci. Za focení denáru NM chtějí neskutečné peníze, a sami nic nefotí.
Moje představa je, že vznikne nový Cach, katalog digifotek. A každý ať se podívá co je pravda.
Hlína třeba je, že NM denár digitálně uvedený na stránkách NM se píše jako Boleslav I, a on to je OTLO I z hradiště GANA, dost nedávno vykopaného.
Otlo je nějaká vedlejší větev Ottonů za Jindřicha Ptáčníka. Pak je problém, protože někdo kdysi prohlásil, že je to Boleslav a tak přes to vlak nejede :-)
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od Iohannes »

No Václave, ty sice všechno úplně přesně přečteš a následně se to snažíš vyložit, ovšem, když to nedává smysl (což se přitom stává většinou), tak si vypomáháš všelijakými zkratkami, kryptogramy, tajemnými neznámými hradišti atd. atd. Tímto stylem se samozřejmě dá vyluštit téměř jakýkoliv shluk písmen.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od kacuro »

slavicekvac píše:
To co jsem publikoval je OCZIESLAV, a k tomu není vůbec žádná odezva - ani černý, ani bílý. Tady je chyba Václave. Tak do toho !
A kdes to publikoval?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od slavicekvac »

kacuro píše:
slavicekvac píše:
To co jsem publikoval je OCZIESLAV, a k tomu není vůbec žádná odezva - ani černý, ani bílý. Tady je chyba Václave. Tak do toho !
A kdes to publikoval?
Tady, jiné možnosti pro mne nejsou. Je to na hlavních stránkách. Odkazy jsem rozeslal odborníkům.
Ještě mohu taky vydávat elektronické knihy, ale to udělám až toho bude víc.
Zvláště denáry ADEVEA, ENMA REGINA, BIAGOTA. To je vpodstatě připraveno, ale teď má přednost přilba sv. Václava.
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: České a jiné raně středověké denáry - před Břetislavem I

Nový příspěvek od kacuro »

Tak to se nediv, že na to nikdo nereaguje. Na internet si může dát kdokoliv jakýkoliv článek a není důležité, jestli je to fórum o středověku nebo o motorkách (Ježku nic ve zlém ;)). Musíš to dát do nějakého numis. sborníku nebo do časopisu, klidně i do Mince&bankovky, pak teprve se to může mezi "odborníky" řešit a případně reagovat ... Těžko Ti bude někdo oponovat na základě internetového článku, možná tak ještě na webu nějaké oficiální instituce, ale jistě ně zde. Ještě jsem v žádné odborné historické nebo numismatické literatuře neviděl, že by se někdo odkazoval na názor uveřejněný na netu ...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů