Bitva u Nikopole

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od acoma »

to bylo tehdy, když výkvět křesťanských rytířů zcela pohořel v bitvě se sultánem Bajezidem I. Spousta jich zemřela hned na bitevním poli a mnoho dalších čekalo ve vězení na vykoupení...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

acoma píše:to bylo tehdy, když výkvět křesťanských rytířů zcela pohořel v bitvě se sultánem Bajezidem I. Spousta jich zemřela hned na bitevním poli a mnoho dalších čekalo ve vězení na vykoupení...
Teraz som dokladal poznámku k diskusii o 7.krížovej výprave. Nicopolis bol debaklom, lebo francúzka rytierska smotánka si myslela, že im patrí svet, a že bojovať v naleštenom brnení vedia iba oni. Tak ako skúsených Outremerských rytierov a rády skoro vždy úspešne navodili napokon ku katastrofe, nezapreli sa ani teraz. Správali sa nedisciplinovane, hlúpo a sebecky, a napokon aj tu "úspešne" dosiahli katastrofu. Nicopolis bol vlastne jednou z prvých bitiek, ktorá odštartovala Uhorsko - Turecké vojny o nadvládu Balkánu.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Teď jsem zdrbal Roberta z Artois v tématu o 7. křížové výpravě a můžeme tady pokračovat s Filipem z Artois :) Mladí, bohatí a mocní. A tolik zkušených rytířů (Boucicault, Coucy) okolo nich a nikdo je nezarazil. :doh:
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše:Teď jsem zdrbal Roberta z Artois v tématu o 7. křížové výpravě a můžeme tady pokračovat s Filipem z Artois :) Mladí, bohatí a mocní. A tolik zkušených rytířů (Boucicault, Coucy) okolo nich a nikdo je nezarazil. :doh:
A to ešte aj medzi uhorskými rytiermi bolo nemálo skúsených bojovníkov, ktorí Turkov dokonale poznali... Kúsok mi to pripomína slávnu 6. výpravu Fridricha II. Barbarossu ("Stupor Mondi"), keď sa so svojou armádou a rádom nemeckých rytierov vybral za sultánom Al-Kamilom. Šiel síce rokovať, ale aby mohol byť považovaný za partnera, musel mať bojovú silu, tá na víťazstvo však bola malá, v prípade bitky by ich Egypťania nevyhnutne porazili....Cisár bol exkomunikovaný, a okrem toho aj rozhnevaný aj s templármi aj johanitmi... Lenže, rády si nemohli dovoliť stratiť hoci aj exkomunikovaných kresťanov a takú vojenskú silu.... Tak vyhlásili "manévre" a postupovali paralelne s nemeckým vojskom... :P
Zrejme niečo podobné, vo viac tragickej forme, bolo aj pri Nicopolise... Mladí, mocní, bohatí boli synovia lénnych pánov tých starších, skúsenejších. Museli nerozvážnu mlaď ochraňovať.... Až do konca.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše:A to ešte aj medzi uhorskými rytiermi bolo nemálo skúsených bojovníkov, ktorí Turkov dokonale poznali...
Burgundský šik tady můžu pitvat po jménech, ale o uherské šlechtě nevím skoro vůbec nic :( Můžeš nějaké jmenovat? Případně nějaké zajímavosti o složení uherského šiku. Znám jména jako Miklós de Gara a János de Gara, ale nic mně to neříká. Součástí měl být také kontingent johanitů, Kumánů a také 200 kušičníků z Janova a Lombardie.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše: Burgundský šik tady můžu pitvat po jménech, ale o uherské šlechtě nevím skoro vůbec nic :( Můžeš nějaké jmenovat? Případně nějaké zajímavosti o složení uherského šiku. Znám jména jako Miklós de Gara a János de Gara, ale nic mně to neříká. Součástí měl být také kontingent johanitů, Kumánů a také 200 kušičníků z Janova a Lombardie.
Z uhorských rytierov: gróf Hermann Cilský síce nebol uhorským šľachticom, ale bol zaťom Žigmunda. Uhorských johanitov viedol prior Vrany, Štefan Bebek, jeden z prvých domácich hodnostárov v ráde. K Bebekovcom sa viaže aj kopa hradov na Slovensku, medzi iným Krásna Hôrka alebo Beckov, či dokonca Fiľakovo. Povesť skvelého vojaka mal aj Ján de Maróth ( Maróthi) Mačovský bán. A napokon Žigmundovi pomohol, keď jeho kôň zapadol v bažinách rytier Titus Vay de Vaya, potomok jedného z najstarších staromaďarských rodov ( prvá zmienka ako o kresťanskom turnajovom bojovníkovi sv. Štefana ). Rod Vay de Vaya získal v 19. st grófsky titul, a dnes je spríbuznený so súčasnou kráľovskou rodinou v UK. Toľko narýchlo aspoň z wikipédie. Rod de Gara (Garai) bol rodom magnátov, ktorý bol Žigmundovi blízky a zastávali dôležité funkcie kráľovstva, napr. palatína. Za kráľa Mateja ich hviezda pohasla. Dôležitými vojakmi boli aj magnáti Lackfi,(znázornení na mape). Mali majetky v Sedmohradsku a patrili k Anjouovskej elite. Časť z nich vehementne odporovala voľbe Žigmunda za kráľa, za čo boli tí členovia neskôr sťatí. Lackfiovci však zostali dôležitým aristokratickým rodom a jeden ich link vedie až ku kniežatám Rákóczi. Pri Nicopolise velili jednotke ťažkej jazdy.
Pridávam mapku s anglickými popisnými názvami z wiki :
http://hu.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0509211328
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Díky Roberte. Hodně zajímavých informací. Takové příspěvky tu právě hledám.
Kontingent johanitů byl v rámci uherského šiku a vedl ho sám velmistr Philibert de Naillac.
Kromě dvou hlavních šiků (burgundského a spojenců, uherského a spojenců) se účastnil i menší kontingent křižáků ze Svaté říše římské, Anglie, Polska a Aragonu. Také tu měli být i křižáci od nás, ale o žádném nevím. Pokud někdo ví o účastnících z Čech a Moravy, tak pište. Myslím, že byli stejně připojeni k uherskému šiku.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše:Díky Roberte. Hodně zajímavých informací. Takové příspěvky tu právě hledám.
Kontingent johanitů byl v rámci uherského šiku a vedl ho sám velmistr Philibert de Naillac.
Kromě dvou hlavních šiků (burgundského a spojenců, uherského a spojenců) se účastnil i menší kontingent křižáků ze Svaté říše římské, Anglie, Polska a Aragonu. Také tu měli být i křižáci od nás, ale o žádném nevím. Pokud někdo ví o účastnících z Čech a Moravy, tak pište. Myslím, že byli stejně připojeni k uherskému šiku.

Z bitky pri Nicopolise mená konkrétnych bojovníkov dodať neviem. Ale pri Varne (1444) vozovú infantériu viedol údajne veľmi skúsený hejtman Čejka.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Ještě k tomu plánu bitvy z Wiki. Jak je tam ten sbor Lacfi. Tak já mám u Nikopole poznámku, že na pravé křídlo vedl Štěpán Laškovič s transylvánskou lehkou jízdou (zdrojem je myslím Osprey o této bitvě). To byl člen toho rodu Lackfi?
Na levém křídle potom byla zase valašská armáda s vojvodou Mirceou.
Dále k plánku by ta rumelská jízda měla možná být na pravém křídle společně s balkánskou jízdou. Ale asi dobře je tam umístěn srbský spojenecký sbor Štěpána Lazareviče.
Podle původního plánu měly právě tyto menší sbory zaútočit po křídlech a vyčistit prostor od osmanských akindžiů a azabů v první linii osmanského vojska. Až potom měl zaútočit burgundský šik, ale mladí francouzští šlechtici by to asi "rytířsky" neunesli.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše:Ještě k tomu plánu bitvy z Wiki. Jak je tam ten sbor Lacfi. Tak já mám u Nikopole poznámku, že na pravé křídlo vedl Štěpán Laškovič s transylvánskou lehkou jízdou (zdrojem je myslím Osprey o této bitvě). To byl člen toho rodu Lackfi?
Na levém křídle potom byla zase valašská armáda s vojvodou Mirceou.
Dále k plánku by ta rumelská jízda měla možná být na pravém křídle společně s balkánskou jízdou. Ale asi dobře je tam umístěn srbský spojenecký sbor Štěpána Lazareviče.
Podle původního plánu měly právě tyto menší sbory zaútočit po křídlech a vyčistit prostor od osmanských akindžiů a azabů v první linii osmanského vojska. Až potom měl zaútočit burgundský šik, ale mladí francouzští šlechtici by to asi "rytířsky" neunesli.
Na maďarskej wiki je k tomu poznámka, že Srbi, keď videli katastrofu Francúzov, bleskove napadli Lackfiho ešte nezoradenú ťažkú jazdu...Nemyslím si, že Laškovič bol členom Lackfiovského klanu...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od acoma »

Robert píše: Z uhorských rytierov: gróf Hermann Cilský síce nebol uhorským šľachticom, ale bol zaťom Žigmunda.
Nebyl spíše tchánem?:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

acoma píše:
Robert píše: Z uhorských rytierov: gróf Hermann Cilský síce nebol uhorským šľachticom, ale bol zaťom Žigmunda.
Nebyl spíše tchánem?:)
Chybička se vloudí..... :oops:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od acoma »

Na bitvu u Nicopole a lehkomyslnost francouzských rytířů doplatil Enguerrand VII. z Coucy, ostřílený diplomat a bojovník, bývalý zeťák anglického krále. Nepoučitelní frantící se i přes Zikmundovo varování hrnuli hlava nehlava do boje a výsledkem byla jatka a mraky zajatých. Mezi nimi právě i náš Enguerrand, který v zajetí i zemřel.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

acoma píše:Na bitvu u Nicopole a lehkomyslnost francouzských rytířů doplatil Enguerrand VII. z Coucy, ostřílený diplomat a bojovník, bývalý zeťák anglického krále. Nepoučitelní frantící se i přes Zikmundovo varování hrnuli hlava nehlava do boje a výsledkem byla jatka a mraky zajatých. Mezi nimi právě i náš Enguerrand, který v zajetí i zemřel.

Na Enguerranda VII de Coucy mám slabosť aj ja. Asi sme obaja čítali "dokumentárny román" Barbary W. Tuckmann : Zahmnlené zrkadlo (Nešťastné 14.st). Ja to mám v maďarčine, a tak iba dúfam, že som názov preložil správne, v resp. pod nejakým podobným vyšiel aj v Čechách.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od acoma »

Robert píše: Na Enguerranda VII de Coucy mám slabosť aj ja. .. No jasně... U nás je to Zrcadlo vzdálených časů. Je to výborný zdroj všech možných událostí a drbů ze 14. stol.:) U nás k tomuhle období v češtině téměř nic není.:(
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše:Na Enguerranda VII de Coucy mám slabosť aj ja.
A to já spíš pro maršálka Boucicauta :) Už jenom pro to přízvisko. Tak ten přežil bitvu jen čirou náhodou (čti božím zásahem). Když už ho popravovali, tak ho naštěstí poznali urození zajatci a křikem to zastavili. A jako kvalitní výkupné byl zachráněn.
U Azincourtu se mohl proslavit. Dobrý plán sestavil, ale francouzská elita se přece nebude řídit nějakým plánem.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše: Na Enguerranda VII de Coucy mám slabosť aj ja. Asi sme obaja čítali "dokumentárny román" Barbary W. Tuckmann : Zahmnlené zrkadlo (Nešťastné 14.st). Ja to mám v maďarčine, a tak iba dúfam, že som názov preložil správne, v resp. pod nejakým podobným vyšiel aj v Čechách.
Nenechávejte si pro sebe tak dobré tipy k tématům! Tu knížku už mám taky. Měli totiž náhodou jeden výtisk v naší knihovně a tak jsem ho hned zabavil :dance:
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše:Na maďarskej wiki je k tomu poznámka, že Srbi, keď videli katastrofu Francúzov, bleskove napadli Lackfiho ešte nezoradenú ťažkú jazdu...Nemyslím si, že Laškovič bol členom Lackfiovského klanu...
Prověřil jsem ještě jednou ten sedmihradský kontingent a zjistil jsem přesně to, co jsem čekal :) Já to špatně přepsal do češtiny z angličtiny ze jména Steven Laczkovic. Správně to má být Štěpán Lackovič! Chorvatsky se rod Lackfi píše Lackovič.
Štěpán II. Lackovič - pán Medimurje, Lendavy, Vinice, bán Chorvatska (1371-72, 1382-1386), vojvoda Sedmihradska (1372-1376), palatýn Uherska (1387-1392), kníže Zadaru (1383, 1387-88, 1391-92) je opravdu člen rodu Lackfi. Zemřel 1397 a tak vedl sedmihradský sbor asi on.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Robert »

Laurentius píše: Prověřil jsem ještě jednou ten sedmihradský kontingent a zjistil jsem přesně to, co jsem čekal :) Já to špatně přepsal do češtiny z angličtiny ze jména Steven Laczkovic. Správně to má být Štěpán Lackovič! Chorvatsky se rod Lackfi píše Lackovič.
Štěpán II. Lackovič - pán Medimurje, Lendavy, Vinice, bán Chorvatska (1371-72, 1382-1386), vojvoda Sedmihradska (1372-1376), palatýn Uherska (1387-1392), kníže Zadaru (1383, 1387-88, 1391-92) je opravdu člen rodu Lackfi. Zemřel 1397 a tak vedl sedmihradský sbor asi on.
Takto je to možné. Nikdy som si nespájal rod Lackfi s možným chorvátskym pôvodom, hoci iné áno (Zrinyi/Zrínsky, Fragepán/Frankopan napr.) A pritom je to vcelku logické a potvrdzuje to aj ich podpora Anjouovcov a odpor voči Žigmundovi. Časť chorvátskej šľachty by bola uprednostila na tróne Ladislava Neapolského. Mohlo to dôjť aj mne. Mea culpa....
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Bitva u Nikopole

Nový příspěvek od Laurentius »

Robert píše:Takto je to možné. Nikdy som si nespájal rod Lackfi s možným chorvátskym pôvodom, hoci iné áno (Zrinyi/Zrínsky, Fragepán/Frankopan napr.) A pritom je to vcelku logické a potvrdzuje to aj ich podpora Anjouovcov a odpor voči Žigmundovi. Časť chorvátskej šľachty by bola uprednostila na tróne Ladislava Neapolského. Mohlo to dôjť aj mne. Mea culpa....
No u možného původu mají napsáno: Německo, Uhersko a Chorvatsko. Ale nebudu se pouštět do spekulací, protože o tom opravdu nic nevím. Ono je to celkem jedno. Šlechta neznala hranic a států. U nás na Moravě máme taky podobné rody z Rakouska. Brzo u nás zdomácněli, že je bereme jako moravské. A tehdy se na to ani moc nehledělo.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot a 0 hostů