Evangelia novozákonní a apokryfní

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Ale líbí se mi, že to neodsuzuješ hned jako falsifikát, jak to dělá zcela automaticky církev...
...katolická. Je třeba rozlišovat, a to z jednoduchého důvodu. Kdyby( :!: ) se historicky doložilo, že Ježíš byl ženatý a třeba i s daleko méně známou ženou než byla Marie z Magdaly, měla by katolická církev obrovský problém. Ztratila by poslední argument pro opodstatnění a konzervativní ale i zkostnatělé lpění na jedné z jejich nejvýznamnějších anomálií, a to celibátu...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 11 lis 2006 00:03, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...jak to dělá zcela automaticky církev.
...katolická. Je třeba rozlišovat...
Musím přiznat, že je téměř diametrální rozdíl mezi katolickou církví a ostatními. Přesto, když mluvím o církvi nebo slyším - "církev", z automatické setrvačnosti myšlenkových asociací se mi vybaví právě ta katolická.
(Teď jsem to řekl tak nepřirozeně intelektuálně, že se za ty formulace trochu až stydím; :oops: ale beztak nevím jak bych to řekl jinak :lol: ).
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Musím přiznat, že je téměř diametrální rozdíl mezi katolickou církví a ostatními...
Právě proto ty ostatní církve, v nichž je daleko méně věřících, bychom taky neměli pouštět ze zřetele. Protestantizmus je neodmylitelně spjat s dějinami, a to nejen církevními a rovněž s historií středověku. Ale pozor! Je třeba si uvědomit, že se stále pohybujeme v oblasti křesťanských církví. A církve katolická i protestantské mají pochopitelně společný fundament, na němž stojí, a pilíře, o něž se opírají a to je základem i ekumeny. Toho, čím se odlišují, je méně.
Je však poctivé přiznat, že např. s tím, zda byl Ježíš ženatý, by se obtížně vyrovnávali i protestanti i když z jiných důvodů než katolíci, protože protestantské církve zrušily celibát svých kněží...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše: Je však poctivé přiznat, že např. s tím, zda byl Ježíš ženatý, by se obtížně vyrovnávali i protestanti i když z jiných důvodů než katolíci, protože protestantské církve zrušily celibát svých kněží...
Osobně si myslím, že celibát může existovat bez ohledu na to, zda Ježíš byl ženatý nebo ne. Přeci jen to byl člověk a jeho láska k někomu by jen zvyšovala jeho morální lidský kredit. Pokud přejdu do absurdismu, i kdyby cílem jeho osobní lásky nebyla Marie Magdalská, ale některý z jeho evangelijních druhů (!), pořád za tím nevidím diskreditaci církve jako takové.
Za to se mi jeví jako zvrácené a nechutné, pokud někdo popírá pravost faktů, aniž by se namáhal jejich reálnost ověřit. Od toho je pak jen nepatrný krok k tomu, aby nežádnoucí listiny a důkazy byly okamžitě ničeny, pokud se kde objeví. (Ostatně, apokryfní evangelia se dochovala pouze pro to, že byla na dlouhou dobu ukryta).
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Osobně si myslím, že celibát může existovat bez ohledu na to, zda Ježíš byl ženatý nebo ne. Přeci jen to byl člověk a jeho láska k někomu by jen zvyšovala jeho morální lidský kredit...
Naprosto souhlasím, vždyť přece Ježíš je v Písmu nazýván i Synem člověka. Celibát je však absurdní opatření "odvozované" z Nového zákona, ale nemající naprosto žádné opodstatnění ve Starém zákoně. Naopak. Už jsem se o tom zmiňoval. Celibát, jako eufemisticky řečeno nevhodný příkaz, vede u katolických kněží k "homosexualitě", ale co horšího k pedofilním sklonům. Příkladů za současnosti je mnoho.
Przemysl de Nyestieyky píše:...Ostatně, apokryfní evangelia se dochovala pouze pro to, že byla na dlouhou dobu ukryta.
To já nevím. Proto by mě zajímalo ještě více než jejich obsah jejich historická geneze...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Celibát

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

"Trochu" mimo téma.
Papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu sešel s kolegiem kardinálů, aby rokovali o zrušení celibátu. Jednání se uskuteční na základě iniciativy některých katolických kněží, kteří z mnoha dobrých důvodů, jimž naprosto rozumím, si přejí zrušení celibátu. Budu velice pečlivě sledovat závěry tohoto rokování...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Dùkaz?...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Celibát, jako eufemisticky řečeno nevhodný příkaz...
Každý příkaz je z ideového hlediska nevhodný, protože je jen otázkou času, kdy bude porušen. Každý postoj má hodnotu teprve v tom stádiu, kdy do něj jedinec dospěl svým vlastním přesvědčením.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

FILIPOVO EVANGELIUM

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Autorem Filipova evangelia byl hebrejský křesťan, pravděpodobně z okruhu valentinské gnóse (Valentin žil ve 2.st.), zvěstující své poselství jménem apoštola Filipa. Je přesvědčeným átmanistou, ovlivněn tantrickým pohledem, odmítá starý zákon a egoistické židovské křesťanství.
Anastási (zmrtvýchvstání) pochopil na duchovní úrovni, kde zdůrazňuje dosáhnutí vzkříšení ještě před smrtí. Zároveň odmítá pokleslou fyzickou interpetaci tohoto fenoménu v Novém zákoně.
Text evangelia, podobně jako u Tomášova, je složen nejspíše ze dvou nebo tří pramenů. Datace samotného textu se u odborníků liší v rozmezí r. 130-170, jiné odhady časové vročení posouvají nejdále až k roku 250. Některé části evangelijního textu se bohužel nedochovaly.
Ukázky některých logionů z Filipova evangelia:
Fil.85 - "Tak je to na světě - lidé vytvářejí bohy a uctívají své výtvory. Patřičnější by však bylo, aby bohové ctili lidi, jak odpovídá pravdě."
Fil.62 - "Neboj se těla, ale také ho nemiluj. Když se ho budeš bát, tak tě ovládne. Když ho budeš milovat, tak tě udusí a pozře."
Pro zajímavost, toto evangelium zachycuje také situaci tehdejší doby, kdy křesťanství bylo ještě pronásledováno (Fil.log.49): "Když řekneš, jsem žid, nic se nestane. Když řekneš, jsem říman, nic se nestane. Když řekneš jsem řek, barbar, otrok, svobodný...nikdo se nezneklidní. Když však řekneš, já jsem křesťan, každý se otřese. Kéž přijmu toto znamení, které mocnosti (archonti) nesnesou..."
Obrázek
Dürerovo vyobrazení apoštola Filipa z poč. 16.stol.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: FILIPOVO EVANGELIUM

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:... Je přesvědčeným átmanistou, ovlivněn tantrickým pohledem, odmítá starý zákon ....
A pak se tedy nediv, že "jeho" evangelium nebylo zařazeno(!)... To bych ho patrně nezařadil ani já... :lol: Ale doufám, že podobně jak to dělá moje maličkost, tak jsi také ty tuto větu vsunul kvůli vyváženosti příspěvku. :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: FILIPOVO EVANGELIUM

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:A pak se tedy nediv, že "jeho" evangelium nebylo zařazeno(!)...
Začal jsem právě tím evangeliem, jelikož je podstatněji odlišné od těch, která "kanonickou censurou prošla". Pro svoji filosofickou kvalitu je pro mě pro to nadřazené 8) ...ale praví se, že původní křesťanství bylo ovlivněno buddhismem.
V době, kdy toto evangelium vzniklo, byli tito křesťané na jedné lodi (?) s těmi evangelisty, jejichž evangelia se nakonec o dvě staletí později do schválené Bible dostala. Filipovo evangelium píše celkem jasně, že ve své době bylo křesťanství náboženstvím celkem ještě esoterickým a ztotožnit se s ním mohl jen zcela přesvědčený přívrženec... "Když však řekneš, já jsem křesťan, každý se otřese. Kéž přijmu toto znamení, které mocnosti (archonti) nesnesou..." (Filip.evang.)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Vizitátoøi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Určení odborníci vzdělaní v oblasti kanonického práva mohli v katolické církvi vykonávat zodpovědné funkce tzv. vizitátorů. Kromě jiného bylo jejich úkolem dbát a dohlížet na to, zda kněží nekáží bludy nebo zda dokonce na místo kanonizovaných evagelijních textů nepoužívají texty apokryfní.
Funkcí vizitátora byl také pověřen např. Jan Nepomucký. Podrobněji o něm viz http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2006120002 .
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Vizitátoøi

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...úkolem dbát a dohlížet na to, zda kněží nekáží bludy nebo zda dokonce na místo kanonizovaných evagelijních textů nepoužívají texty apokryfní.
Jinými slovy; dohlíželi na to, jestli jsou řádně dodržována nařízení církve. Kontrolní orgán diktatury moci.... :?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Vizitátoøi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...dohlíželi na to, jestli jsou řádně dodržována nařízení církve...
Ano, nařízení a kánon církve...
Przemysl de Nyestieyky píše:...Kontrolní orgán diktatury moci.... :?
Ano a jsme obloukem jako na dráze letu bumerangu u KSč(M) a její "Kontrolní a revizni komise"... :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Vizitátoøi

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:
Przemysl de Nyestieyky píše:...Kontrolní orgán diktatury moci.... :?
Ano a jsme obloukem jako na dráze letu bumerangu u KSč(M) a její "Kontrolní a revizni komise"... :(
Na druhou stranu si musíme přiznat, že aby mohla bezpečně existovat jakákoli velká organizace, musí mít velice schopné a flexibilní složky, které jí zametají cestu a případně odstraňují překážky. :D Proto by spíše bylo s podivem, kdyby diktatury velkého rozsahu neměly takovéto "psy páně", kteří jdou o krok napřed a trhají ty, kdož jejím pánům stojí v cestě.
(Teď nerad parafrázuji dominikány, ale zrovna se mi jejich motto naskytlo vhod.) :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Scholastika

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše: Přiznám se ale upřímně, že se mne bytostně dotýká, byť i v náznacích to, že Ježíš Kristus byl homosexuál, či že byl ženat a měl děti. S tím, přiznám se upřímně, mám problém. Nemám problém s Jeho zmrtvýchvstáním, to je otázka víry.
Zase se vam vsouvam do diskuse. Ale...Vcera jsem nahodne na National geografics sledovala porad o Marii Magdalene. Napadlo me u toho,jak rychle jsem tuto vzacnou zenu zde opustila a sla se venovat jinym. Jeste, ze nezarli :D . O verohodnosti nebo neverohodnosti poradu nechci diskutovat( pritomnost pana Browna, jehoz DaVinciho kod me zrovna moc nenadchl, tomu dost ale napovida), jen me v souvislosti s tim poradem napadly nektere nezodpovezene otazky. Proc vlastne je pro Tebe, Jirko, a predpokladam, ze i pro cirkev tak nepredstavitelne, ze byl Jezis zenat? Proc zrovna tohle je tak neprijatelne? Zide zrejme predpokladali, ze jejich Mesias zenat bude, protoze u Zidu to bylo normalni. Nevim, jestli existoval vubec nekdo, kdo se v jejich spolecnosti nezenil? ( To je dotaz na lidi, kteri neco vi o zidovskem spolecenstvi prelomu roku). Ja netvrdim, ze Jezis zenat byl. Ja dokonce se domnivam, ze ne, ze Marie Magdalena byla pouze jeho pritelkyne ( v duchovnim slova smyslu, ne aby mi ta slova nekdo prekroutil), ve smyslu soudruzka (jako byli soudruhove Pavlovi, nez z toho slova komunisti udelali, co udelali). Myslim, ze co hlavne vadilo bylo, ze by zena mela byt Jezisovym hlavnim ucednikem a mozna, ze to vadilo uz treba Pavlovi z Tarsu. Ja si myslim, ze Jezis, jak uz jsem psala, boural i jina zidovska tabu, byl nekolikrat varovan, ze se rouha, tak proc by se zrovna nerozhodl, ze se neozeni. Jaky byl ale duvod, proc to neudelal ( je zrejme, ze se bude jednat jen o dohady) a proc je zrovna tohle to takovy "byci cerveny hadr"?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Ježíš a ženy, Marie Magdalská

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Potom Ježíš procházel městy a vesnicemi a přinášel radostnou zvěst o Božím království; bylo s ním dvanáct učedníků a některé ženy uzdravené od zlých duchů a nemocí. Marie zvaná Magdalská, z níž vyhnal sedm démonů, Jana, žena Herodova správce Chuzy, Zuzana a mnohé jiné, které se o ně ze svých prostředků staraly. (Lukáš 8: 1-3)
Když Ježíš ráno prvního dne po sobotě vstal, zjevil se nejprve Marii z Magdaly, z níž kdysi vyhnal sedm démonů. (Marek 16,9)
Kdo nemiluje, nepoznal Boha, protože Bůh je láska. V tom se ukázala Boží láska k nám, že Bůh poslal na svět svého jediného Syna, abychom skrze něho měli život. (Jan 4:8,9)

Úvodem bych si dovolil špetku katecheze a homilie. Ježíš, Boží Syn a Syn člověka přišel na svět jako Spasitel, aby svojí smrtí vykoupil všechny lidi od hříchů včetně toho dědičného. Přestože Ježíš byl žid a ve Starém zákoně měli židé dokonce několik manželek a s nimi spoustu dětí, On přesně věděl, jak dokládá biblické svědectví, proč byl na svět svým Otcem povolán a jaké je jeho poslání. Součástí tohoto Božího záměru a plánu manželství Jeho Syna nebylo a ani nemohlo být. Základním poselstvím NZ je ztotožnění Boha s láskou, tedy jakési „popření“ starozákonní nesmiřitelnosti. Ježíšův akcent na lásku se NZ táhne jako červená nit. Ježíš věděl o svém úkolu, věděl, že musí zemřít, své bližní příkladně miloval, a to víc něž sebe sama, a proto nechtěl tíhu svého úkolu rozložit ještě na manželku případně na děti. Svému poslání se s pokorou před svým Otcem oddal sám. Proto zůstal dle biblického svědectví svobodný. A Marii z Magdaly musel opravdu mít rád, když se jí jako první po svém zmrtvýchvstání zjevil, o tom není sporu…

Pokud by to historicky bylo poněkud jinak a tyto skutečnosti by se ukázaly jako doložené, (nikoli však apokryfními texty), dalo by se pochopit, proč apokryfní evangelia nebyla zařazena do kánonu. A nyní pronesu arcikacířskou myšlenku – křesťanské společenství by pak mělo problém…
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ježíš a ženy, Marie Magdalská

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše: Úvodem bych si dovolil špetku katecheze a homilie. Ježíš, Boží Syn a Syn člověka přišel na svět jako Spasitel, aby svojí smrtí vykoupil všechny lidi od hříchů včetně toho dědičného. Přestože Ježíš byl žid a ve Starém zákoně měli židé dokonce několik manželek a s nimi spoustu dětí, přesně věděl, jak dokládá biblické svědectví, proč byl na svět svým Otcem povolán a jaké je jeho poslání. Součástí tohoto Božího záměru a plánu manželství Syna člověka nebylo a ani nemohlo být. Základním poselstvím NZ je ztotožnění Boha s láskou, tedy jakési „popření“ starozákonní nesmiřitelnosti. Ježíšův akcent na lásku se NZ táhne jako červená nit. Ježíš věděl o svém úkolu, věděl, že musí zemřít, své bližní příkladně miloval, a to víc než sebe sama, a proto nechtěl tíhu svého úkolu rozložit ještě na manželku případně na děti.
Skoro se mi do toho Tveho prispevku ani dovnitr nechce psat a kazit ho, tak jsi si na nem dal zalezet. Tohle je zrejme takovy oficialni vyklad vsech vericich. Presne tohle mi asi pred vice jak 15 lety rekla moje kamaradka adventistka a pote zopakoval nezavisle na ni byvaly spoluzak, ktery byl, tusim, jehovista. Mozna je nasim problemem, ze o vsem moc premyslime a nedokazeme si uz vzit tradici jako axiom. Ja nicmene s timhle souhlasim, myslim, ze jsem to v nekterem z predchozich prispevku psala. Ja Jezisovi ( nebo bych spis mela slusne napsat Panu Jezisi,ale resime historii, nikoliv viru, tak to necham tak) rozumim. Komu ale nedokazu rozumet je Buh Otec. Tak a jsem v te vire, kde jsem byt nechtela.
Jiøí Motyèka píše: Svému poslání se s pokorou před svým Otcem oddal sám. Proto zůstal dle biblického svědectví svobodný. A Marii z Magdaly musel opravdu mít rád, když se jí jako první po svém zmrtvýchvstání zjevil, o tom není sporu…
Souhlasim.
Jiøí Motyèka píše: Pokud by to historicky bylo poněkud jinak a tyto skutečnosti by se ukázaly jako doložené, (nikoli však apokryfními texty), dalo by se pochopit, proč apokryfní evangelia nebyla zařazena do kánonu. A nyní pronesu arcikacířskou myšlenku – křesťanské společenství by pak mělo asi problém…
Myslis to, tak, ze by bylo krestanstvi pak postaveno na "bludu"? Ale ono je postaveno na vire v zmrtvychvstani pana Jezise (tady se to tyka viry) a to by se s tim, ze byl nebo nebyl zenat nezmenilo ! Ale to uz jsme zase v jine dimenzi a tohle je historicke forum. Ja jdu radeji psat o te pani z Lipe, tomu snad rozumim. Tady zase budu radeji jen cist, to mi jde lip.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Ježíš a ženy, Marie Magdalská

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Komu ale nedokazu rozumet je Buh Otec. Tak a jsem v te vire, kde jsem byt nechtela. ...
Bůh tak moc miloval svá stvoření – lidi, že obětoval svého Syna jako Beránka Božího, aby vykoupil jejich hříchy. Nakonec věděl, že za „odměnu“ usedne po Jeho pravici…
Také nechci utíkat od historie, od starověkých počátků Bible ke katechezi, ale toto téma je taky trochu o tom, že bez znalosti Bible se dá těžko v tomto tématu vyváženě a do hloubky diskutovat. A pozor! Tyto moje „teologické“ příspěvky nejsou o náboru mezi věřící, i když to tak může vypadat. To ani náhodou. Mou ambicí je pouze poukázat na důležité souvislosti a u Ježíše ještě důsledně oddělit jeho pozemský život od věroučných aspektů…
elizabeth píše:... Myslis to, tak, ze by bylo krestanstvi pak postaveno na "bludu"?...
No to je opravdu silné slovo. Dovolil bych si ho nahradit slůvkem (neúmyslná?) „nevědomost“. Vyjděme z hypotézy :!: , že relevantní prameny nebo prameny potvrzující historickou věrohodnost apokryfních textů by doložily, že Ježíš byl ženatý, případně, že měl i děti. V čem by tedy pak spočíval problém? Ne v jeho pozemském manželském životě. Na tom by nic nebylo, pokud by děti byly manželské. Potíž by byla s textem Písma, jmenovitě Nového zákona a jeho kánonu. Sešel by se ekumenický koncil, ten by vydal dodatek, který by se tiskl k milionům a milionům výtisků biblí v mnoha jazycích po celém světě? Koncil by zkonstatoval „sorry“, vloudila se „chybička“, „napravíme ji“ a jedeme po dvou tisíciletích „trochu“ jinak. V tom by byl dle mého názoru obrovský problém!
No a jinak Ježíšovo manželství by snad konečně pomohlo odstranit zavedený celibát v katolické církvi. :D

P.S. Byl bych velice nerad, aby mě teď někdo lacině chytil za slovo a „objevil Ameriku“ tím, že právě proto musí křesanské církve ututlat, jak to bylo s Ježíšovým pozemským životem a pravdu zadupat do země. Tak tomu, přátelé, není…
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ji?í Moty?ka píše:B?h tak moc miloval svá stvo?ení ? lidi, ?e ob?toval svého Syna jako Beránka Bo?ího, aby vykoupil jejich h?íchy. Nakonec v?d?l, ?e za ?odm?nu? usedne po Jeho pravici?
Tomu rozumim, ale presto nerozumim tomu proc vsemohouci Buh neco takoveho musel udelat. Proc to proste nevyresil jinak. Asi se na to divam moc jako matka, ktera by mela obetovat syna ( jehoz dosud nemam). Kolega vedle me( jak mi cte pres rameno) rika, ze prece nakonec vse dopadlo a Jezis vstal z mrtvych. A ze nam to ma pripominat, ze at uz jsme na tom jakkoliv spatne vzdy je nekdo, kdo nas ma rad a kdo nam chce pomoci.A o tom je take ta Bozi vsemohoucnost. Ale do tohohle bodu jsem se tady dostat vubec nechtela, takze se vratime zpet z teologicke rozpravy, u ktere nicmene doufam budeme nekdy pokracovat "na zivo", k historii nebo alespon k historicke casti Bible.
Ji?í Moty?ka píše: A pozor! Tyto moje ?teologické? p?ísp?vky nejsou o náboru mezi v??ící, i kdy? to tak m??e vypadat. To ani náhodou. Mou ambicí je pouze poukázat na d?le?ité souvislosti a u Je?í?e je?t? d?sledn? odd?lit jeho pozemský ?ivot od v?rou?ných aspekt??
Neboj se, chapu to. I kdyz me osobne vubec nevadi, v tomto smeru, ani "agitace" (pouzila jsem blbe slovo, ale lepsi si nemohu vzpomenout).
Ji?í Moty?ka píše: Dovolil bych si ho nahradit sl?vkem (neúmyslná?) ?nev?domost?.
To je jiste lepsi.
Ji?í Moty?ka píše:
Vyjd?me z hypotézy :!: , ?e relevantní prameny nebo prameny potvrzující historickou v?rohodnost apokryfních text? by dolo?ily, ?e Je?í? byl ?enatý, p?ípadn?, ?e m?l i d?ti. V ?em by tedy pak spo?íval problém? Ne v jeho pozemském man?elském ?ivot?. Na tom by nic nebylo, pokud by d?ti byly man?elské. Potí? by byla s textem Písma, jmenovit? Nového zákona a jeho kánonu. Se?el by se ekumenický koncil, ten by vydal dodatek, který by se tiskl k milion?m a milion?m výtisk? biblí v mnoha jazycích po celém sv?t?? Koncil by zkonstatoval ?sorry?, vloudila se ?chybi?ka?, ?napravíme ji? a jedeme po dvou tisíciletích ?trochu? jinak. V tom by byl dle mého názoru obrovský problém!
No a jinak Je?í?ovo man?elství by snad kone?n? pomohlo odstranit zavedený celibát v katolické církvi. :D
Takze, vse spatne je k necemu dobre.

Ji?í Moty?ka píše: P.S. Byl bych velice nerad, aby m? te? n?kdo lacin? chytil za slovo a ?objevil Ameriku? tím, ?e práv? proto musí k?es?anské církve ututlat, jak to bylo s Je?í?ovým pozemským ?ivotem a pravdu zadupat do zem?. Tak tomu, p?átelé, není?
Ja to nebudu, svuj nazor na tohle jsem jiz napsala. Ciste me zajimalo v cem Ty a potazmo cirkev vidi problem, coz jsi zodpovedel.
Dve tisisicileti viry ( nebo casti viry) by se smahem odepsaly, protoze knihy, ktere posud podavaly svedectvi a povazovali jsme je za velmihodnoverne by najednou zamlcely dulezite skutecnosti.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Zamlèení...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:... knihy, ktere posud podavaly svedectvi a povazovali jsme je za velmi hodnoverne by najednou zamlcely dulezite skutecnosti.
Ano. A tak jsme se dostali velkým obloukem opět k meritu věci.
V této souvislosti by pak bylo rozhodující, zda to "zamlčení" bylo vědomé, či zda bylo motivováno důvody jinými. A pokud to byly důvody jiné, zda byly upřímné nebo zda se jednalo o bohapusté farizejství. Ale po dvou tisíciletích si myslím, že by to už bylo vzhledem k problému, který by byl nastolen pro živou, pozemskou církev, stejně jedno...
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 17 pro 2006 16:17, celkem upraveno 1 x.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů