Kuenringové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Pomohl by někdo přeložit tyhle dvě věty??

"Hec eadem sepedictus d. noster rex Romanorum, si per suos nos et nostri turbati fuerimus uel grauati, per omnia obseruabit. Quod si non fecerit, fideles viri, comes ....teď následuje řada jmen... ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri."
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:Pomohl by někdo přeložit tyhle dvě věty??

"Hec eadem sepedictus d. noster rex Romanorum, si per suos nos et nostri turbati fuerimus uel grauati, per omnia obseruabit. Quod si non fecerit, fideles viri, comes ....teď následuje řada jmen... ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri."
Už se na tom pracuje :)

Dámy, nedá mi to, a musím vám v tom udělat ještě trošku větší guláš :wink:


Aby toho nebylo málo, tak Kateřina ( + kolem 1286), pravnučka Jindřicha z Hradce, třetího to syna Vítka z Prčice, si vzala za muže Jindřicha von Chuenring ( + také kolem 1286)

O pár let později pak pojal Smil z Nových Hradů, syn Vítka z Klokot a bratr mého chotě Vítka z Landštejna, za manželku Cunegundu z Kueringa.

Ani u jedné z dvojic není zmínka o dětech.

Snažím se tyto informace ověřit, ale nedostává se mi času. POkud něco zjistím, dám samozřejmě vědět :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:Pomohl by někdo přeložit tyhle dvě věty??

"Hec eadem sepedictus d. noster rex Romanorum, si per suos nos et nostri turbati fuerimus uel grauati, per omnia obseruabit. Quod si non fecerit, fideles viri, comes ....teď následuje řada jmen... ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri."

Tak, věta by měla být něco o o nějakém tažení s králem římským, někoho někam zahnali, nejspíš v rámci odvety za něco.

Nepodařilo se nám najít slovo "sepedictus", není ani v nejtlustším slovníku, který dcera má. A podle ní jsou tam "překlepy", tedy zřejmě zkomoleniny nebo dobové podoby některých latinských slov. Takže jsme daly dohromady alespoň hrubý obsah...
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Aha, mně jde totiž o to, že v té větě je jmenován jeden Kuenring, který měl být podle všeho tou dobou už přes dvacet let mrtvý. Naproti tomu některé rakouské prameny hovoří o tom, že zemřel až 1293. Takže mě zajímalo, jestli se jedná o popis současného stavu (tedy v roce 1277), nebo jestli z té věty vyplývají nějaké skutečnosti, co se staly v minulosti.

ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri
Napadlo mě, jestli to neznamená nějakou ochranu před odvetou nebo něco takového...
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Kuenringové

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

A ještě jeden poznateček:

Na Pasovsku v Bavořích je hrabství Ortenburg.

Adalbert I. (1038 - 1096)

měl prapravnuka Albrechta II. (1286 - 1336)

A ten měl dceru Agnes ( + cca 1386),

již provdal neznámo kdy za I. hraběte Johanna Janse von Kuenring (+ cca 1347)

A máte další kousek do sbírky a kamínek do mozaiky :D
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše: Kateřina ( + kolem 1286), pravnučka Jindřicha z Hradce, třetího to syna Vítka z Prčice, si vzala za muže Jindřicha von Chuenring ( + také kolem 1286)
Tak teda začínám se v tom ztrácet :evil: . Asi nám unikla nějaká vedlejší linie, i když na druhou stranu celé(?) panství se dělilo na Vitoraz a Dürnštejn za Albera V. a Jindřicha IV. Tak nějak nechápu, jak mohlo dojít k dělení, pokud to nebyli jediní dva mužští žijící členové. Ovšem některý Kuenring se mohl dávno přestěhovat kamsi jinam a nadále používat predikátu...
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:Aha, mně jde totiž o to, že v té větě je jmenován jeden Kuenring, který měl být podle všeho tou dobou už přes dvacet let mrtvý. Naproti tomu některé rakouské prameny hovoří o tom, že zemřel až 1293. Takže mě zajímalo, jestli se jedná o popis současného stavu (tedy v roce 1277), nebo jestli z té věty vyplývají nějaké skutečnosti, co se staly v minulosti.

ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri
Napadlo mě, jestli to neznamená nějakou ochranu před odvetou nebo něco takového...
Ona se na to podívá přes víkend a ještě projdeme slovníky. Pokud se nám ji podaří přeložit blíže, možná se zase posunet kousek kupředu.

A kterýžeto Kuenring se nám to neukázněně courá historií?

P.S.: A také jsme narazila na přepis "Huenringen" - vyjel mi někde pramen v souvislosti s Weitrou a Ortenburgy, ale teď ho nemůžu najít.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Díky moc . Já se nějak zasekla na mrtvém bodě.
Kateøina_z_Landštejna píše:A kterýžeto Kuenring se nám to neukázněně courá historií?
No měl by to být Jindřich IV. neboli starší, otec Jindřicha ml., který si vzal Elišku, dceru Přemysla. Podle některých informací zemřel již 1253, podle jiných přežil oba syny a zemřel roku 1293.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:Díky moc . Já se nějak zasekla na mrtvém bodě.
Kateøina_z_Landštejna píše:A kterýžeto Kuenring se nám to neukázněně courá historií?
No měl by to být Jindřich IV. neboli starší, otec Jindřicha ml., který si vzal Elišku, dceru Přemysla.
Aha.
To je stejně divná záležitost - Anežka byla z Kuenringa, s tou měl Přemysl Elišku a ta si vzala bratrance nebo strýce.

A protože se mi zatím nepodařilo najít moc kuenringských dětí, tak to museli být asi dost blízcí příbuzní. Ale možná o nich jen nevíme.

To byl stejně pěkný propletenec - nejdřív legaliazce sňatku či vztahu s Anežkou a potomků z něho vzešlých a pak zase dcera s příbuzným. No, mravokárně zvedám obočí :)

Ta Opava, jak byla zmíněna, ta mi připadá logická - vždy vévoda Mikuláš I. Opavský byl synem Přemysla Otakara II. a Anežky "Palceřík" z Kuenringu. Tak bodej by nepřijal u svého dvora příbuzného. A že bylo kde přijmout, to byl hodně bohatý pán.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

No počkat - ale Kateřina z Hradce (+ cca 1286) měla za manžela také Jindřicha z Kuenringu (+ cca 1286)!!!!! :shock:


Takže - to by mohl být ten starší, otec toho mladšího, co si vzal Elišku. To by tedy Přemyslovci, Kuenringové a Vítkovci byli jedna pěkně propletená a rozvětvená rodinka :shock:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Kateøina_z_Landštejna píše:No počkat - ale Kateřina z Hradce (+ cca 1286) měla za manžela také Jindřicha z Kuenringu (+ cca 1286)!!!!! :shock:
Takže - to by mohl být ten starší, otec toho mladšího, co si vzal Elišku. To by tedy Přemyslovci, Kuenringové a Vítkovci byli jedna pěkně propletená a rozvětvená rodinka :shock:
Mě už to taky napadlo, jenže Hedvika ze Schaumberka byla vdovou po Jidnřichovi z Kuenringa . Domnívám se, že on byl starší, ona naopak dost mladá, nebo zemřela roku 1315. Snad se to seběhlo takhle - mladá Hedvika (cca 16-20 let) si vezme nějakého Kuenringa, jenže ten záhy zemře (nemá s ním pravděpodobně děti) a je provdána do Čech za Voka z Rožmberka, starší ho pána. Její úkol je jasný - mladá žena má zajistit rožmberské potomky. Jenže je oázkou, kdo byl jejím prvním manželem?

Jinak kontakty mezi Vítkovci a rakouskou pohraniční šlechtou byly určitě dost živé - viz např.
Viola píše:Našla jsem poměrně zajímavou listinu z roku 1262, kde Čéč z Budějovic (tehdy ještě z Velešína) spolu se svou manželkou Giselou, rozenou z Kuenringu, ve Světlé (Zwetl) asi darují nějakou ves, to není až tak podstatné. Ale zajímavější jsou svědci: Oldřich z Hradce, Vítek z Krumlova, Budivoj ze Skalice, Albert z Boršova a Smil z Lichtemburka. Přeshraniční kontaky asi docela kvetly :wink: .
To se opakovalo roku 1266, opět ve Světlé, jenom svědečná řada dosáhla určitých změn - Oldřich z Hradce, Ojíř z Witigenaw, Vítek z Krumlova, Budivoj ze Skalice, Albert z Boršova, Smil z Lichtemburka, Rapoto... a Jindřich ml. z Vitorazi...
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tak jsem narazila na dalšího (pokud to není jeden a ten samý) Jindřicha z Kuenringu, který zemřel snad někdy kolem 1260 (?) -
jeho ženou byla Hedvika ze Šaumburka (+ cca 1315), jež byla po ovdovění
provdána za Voka I. z Rožmberka

A u rodu Tübingen je zmíněn další:

Leutold von Kuenring (+ cca 1312)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Budu se tomu věnovat příští týden - ale asi bychom se měly snažit udržet linii Jndřicha z Kuenringu. D8me dohromady jeho manželky, resp. ženy, jež jej pravděpodobně měly za muže.

Ono to může být také tak, že likvidoval manželky jak na běžícím pásu a až mladinká Hedvika jej přežila. Tehdy se umíralo při porodech, po nich, museli být prolezlí revmatismem a tuberou, takže úmrtí žen asi nebyla ničím výjimečným. A pokud ty chuděry něčím nezaujaly, tak se o nich kolikrát historie ani nedozvěděla.

Což je i můj případ - Vítek z Landštejna (+ cca 1312) byl ženatý a měl tři děti. Ale o manželce ani slovo. Takže jsem si vymyslela sama sebe a navíc jsem se pošla z Kuenringů :lol: Jistě uznáte, že v tom choasu, který kol nich vládne, to je klidně možné :wink:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Kateøina_z_Landštejna píše:...jeho ženou byla Hedvika ze Šaumburka (+ cca 1315), jež byla po ovdovění
provdána za Voka I. z Rožmberka
Milé dámy a dívky, udělaly jste velký kus práce. Začínám mít zájem vědět kolik bylo milé Hedvice ( nebo malé :) ) roků v době své první svatby a zda bylo manželství vůbec konzumováno...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Vypadá to, že Jindřich z Kuenringu podle mého to bude Jindřich IV. z Weitry (ale můžu se samozřejmě mýlit) svou náklonnost k Přemyslovi demonstroval nejen na Moravském poli, ale na jaře 1278 Rudolf Habsburský odhalil spiknutí v jehož čele stál právě tento Kuenring společně s vídeňským m칝anem Paltramem.
Naposledy upravil(a) acoma dne 08 čer 2007 18:04, celkem upraveno 2 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Vypadá to, že Jindřich z Kuenringu podle mého to bude Jindřich IV. z Weitry (ale můžu se samozřejmě mýlit) svou náklonnost k Přemyslovi demonstroval jen na Moravském poli, ale na jaře 1278 Rudolf Habbsurský odhalil spiknutí v jehož čele stál právě tento Kuenring společně s vídeňským m칝anem Paltramem.
To je přesně on.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

prapøedek Azzo???

Nový příspěvek od acoma »

našla jsem zmínku o rozrodu Azza, kam patřili i páni ze Zöbingu a patřila jim oblast Waldviertlu a byli příbuzní Kuenringů. Všichni pocházeli od toho jednoho Azza. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Zöbingové

Nový příspěvek od acoma »

Zöbingové vlastnili hrad Landštejn, který je doložen k r. 1232, kdy tento rod vymřel po meči. Cca v polovině 13. století přešlo panství do rukou Vítkovců..
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

otec Anežky?

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše: Jenom se v tom lehce ztrácím - Anežka byla dcera Jindřicha IV. - a který Kuenring si vzal dceru Přemysla, asi Elišku? Ještě mě napadlo, k tm sporům, zda Anežka byla nebo nebyla z Kuenringu, pokud si její dcera měla vzít Kuenringa, museli být příbuzní, a proto bylo nutné požádat o dispens.
Hádek píše ...rakouský zemský maršálek Jindřich z Kuenringu, s jehož dcerou měl český král několik nemanželských dětí, musel uprchnout za hranice...cca r. 1276
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Asi jsem našla, o čem jsou následující věty:
Viola píše:"Hec eadem sepedictus d. noster rex Romanorum, si per suos nos et nostri turbati fuerimus uel grauati, per omnia obseruabit. Quod si non fecerit, fideles viri, comes ....teď následuje řada jmen... ante satisfactionem plenariam abinde nullatenus recessuri."
Podle Vaníčka byli k řešení pohraničních sporů určeni velmoži z obou stran, za Rudolfovu stranu to byli Jindřich a Albero z Kuenringu, bratři, Jindřich st. z Vitorazi, Jindřich maršálek, jeho syn. Z toho tedy vyplývá, že Jindřich st. v době podpisu dodatkové smlouvy v září 1277 ještě žil! Tím pádem máme špatně ten rodokmen, v němž Jindřich st. zemřel 1253, mohl tedy přežít oba syny a zemřít roku 1293 a také mohl být manželem Kateřiny z Hradce. Nemohl být ale prvním manželem Hedviky ze Schaumburku. Nebo tím manželem Kateřiny mohl být Jindřich VI., z dürnštejnské větve. Podle Vaníčka zemřel roku 1286. Litold, který zemřel 1312, mohl být bratr Jindřicha VI.

Mimochodem, Hádkovi moc nevěřím, ta kniha je kompilace všeobecně uznávaných teorií, ale podle mě nic nového nepřináší.

Jinak se ale bojím, že v tom číslování máme zmatek. Pokud máme Jindřicha III., J. VI. a mezi tím dva Jindřichy, logicky by měl být tím 4. Jindřich st. a 5. Jindřich ml., manžel Elišky.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů