Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Recenze a diskuze o knihách

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Nový příspěvek od boukaljan »

GUMILJOV, Lev Nikolajevič. Od Rusi k Rusku. Překlad Zdeněk Justoň. Podlesí: Dauphin, 2011. ISBN 978-80-7272-399-7.

Kniha poněkud kontroverzního ruského historika, archeologa a etnologa se snaží zachytit vznik a původ současného Ruska. Ten prapůvod rozděluje do tří fází: Kyjevská Rus, Mongolská říše a Moskevská Rus (tj. končí to v době Petra Velikého, stejně jako ruský středověk).

Optikou současných událostí (rok 2022) se jedná o knihu, která člověku pomůže pochopit co se děje. Zatímco trosky jádra Kyjevské Rusi se dostaly pod nadvládu Poláků a Litevců a tím pádem tato území náleží k evropské kultuře, peripetie Kyjevské Rusi (včetně Moskevska) pochytila mnohé od mongolských nájezdníků a převzala jejich rozličné zvyklosti, včetně libování si v násilí a potřebě neustále rozšiřovat svůj prostor.

Zatímco Gumiljov obdivuje asijské nájezdníky za přínos ruskému "superetnosu" a příspěvek k jejich potencionalitě, modří již vědí, že i jejich panství nad okolními národy se rozpadlo a nemělo šanci se udržet, a to stejné snad již brzy čeká i někoho jiného.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Nový příspěvek od boukaljan »

Abych však knihu pouze nehaněl, místy je docela čtivá a občas se v ní objeví i něco náznak černého humoru, např. když autor popisuje stavbu kremlu v Astracháňi, kde byly použity cihly ze starší tatarské pevnosti a ty i Tataři ukradli z jiných staveb. Gumiljovovými slovy "archeologická katastrofa" :D.
Simplex
Pán
Příspěvky: 201
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Nový příspěvek od Simplex »

-Od dětství mám jeho knihu Hledání vymyšlené říše, kterou jsem tehdy neskutečně hltal. Byly to vlastně jakési dějiny eruroasijské stepi a kniha zabývající se tímto tématem tady před tím nebyla. Díky tomuto pánovi jsem začal chápat, že latinská Evropa byla dlouho jen bezvýznamným poloostrovem Asie. Později jsem od něj ještě četl Objevení země Chazarů a je vidět, že kočovníci byli jeho dlouhodobým tématem.
-Obávám se, že USA jsou z mnoha důvodů poslední, kteří by si přály rozdpad současného Ruska. Podobně jako si počátkem 90. let nepřály rozpad CCCP a možná to dodnes pokládají za geopolitickou katastrofu. Stejně jako Vovka Putin, jen o něco menší. A nevím, jestli je chytré v to doufat, důsledky by pro nás mohly být nakonec ještě horší než současný stav. Chudáci Ukrajinci mají smůlu a můžeme jen doufat, že zmáknou letošní ofenzívu a osvobodí alespoň jih. Pak už to nebude v jejich rukou a rozhodovat budou ti, co platí. Jen v Praze od pádu monarchie nepochopili, co je zahraniční politika a proč se dělá, bohužel na rozdíl od Varšavy.
Uživatelský avatar
boukaljan
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 17 úno 2017 22:42
Been thanked: 6 times

Re: Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Nový příspěvek od boukaljan »

Ty knížky jsem také četl a líbily se mi, mám je obě doma. Ale v tomto případě to působí, že se Gumiljov ke konci života trochu zbláznil ...

Text ze srpna 2022 byl psát trochu v euforii, Rusko se asi nerozpadne ... ale když by odešlo ze všech cizích území a nastaly tam nějaké změny, bylo by to fajn. Nejspíš se to nestane, ale přát si to můžu :).
Simplex
Pán
Příspěvky: 201
Registrován: 07 srp 2022 10:43
Been thanked: 10 times

Re: Gumiljov, Lev : Od Rusi k Rusku, Podlesí 2011

Nový příspěvek od Simplex »

Podle medailonku zemřel roku 1992 jako osmdesatiletý a když si přečtu a představím co všechno prožil, tak se zbláznit nebo uchlastat musel.
https://www.kosmas.cz/autor/33608/lev-n ... -gumiljov/
Takže ty před nedávnem u nás vydané knížky psal nejpozději v osmdesátkách, jako starší pán a i tak musí být posuzuzovány. Nejen v osmdesátkách dělali a psali lidé různé věci a dnes se k nim nechtějí znát a často to jsou ty nejhlasitější rusobijci. Od Rusi k Rusku jsem zatím nečetl, maximálně jsem viděl pár recenzí, ale určitě ji zdolám, už jen z nostalgie.

Tu euforii chápu, ale horší bude až nakonec začnou na Ukrajině všední dny, to bude pro mnohé velké zklamání a obyčejný UKáčka už zase nebudou nikoho zjímat. Tedy pokud z toho nebude koukat pořádnej vejvar, kterej my všichni radostně zadotujem. Líbí se mi označení Ruska jako posledního koloniáního impéria, jenže po dekolonizaci Afiky taky nenastal ráj, spíš naopak a důsledky sklízíme dodnes. Zlatý Přemyslovci!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MagpieRSS a 0 hostů