Únětická listina

Dějiny do roku 1197 (druhý nástup Přemysla I.) - stěhování národù, Sámova říše, Velká Morava, Přemyslovské knížecí Čechy, dějiny ostatních států ve stejném období.

Moderator: Ježek

User avatar
Wladislaus
Kníže
Posts: 319
Joined: 18 Jan 2020 08:41

Únětická listina

Unread post by Wladislaus »

Únětická listina (přesněji její přepis jako doplnění listiny krále Václava I.) je poměrně dost známá písemnost, kterou velmi pěkně zpracoval Zdeněk Smetánka ve své knize Legenda o Ostojovi. A to dost podrobně. Nicméně jeden detail v ní opominul. Ne nijak zásadní, ale tak trošku záhadný. Jde o podivné slovo, které se nikde na žádné jiné dochované listině nenachází a jeho význam tak prozatím uniká vysvětlení.

Jedna pasáž listiny (řádky 20-25) se týká poddaných a jejich rodin, kteří budou robotovat na pozemcích darovaných únětické kapitule zřízené vydavetelem listiny Zbyhněvem. Po nich následují tyto dvě věty:

Juxta orreum est medietas campi, pro eo frater meus debet dare CL. Et alter est Bresti similiter medius, pro ipso debet dare C denarios, hoc est popousca.

Pokud to dobře chápu, tak Zbyhněv daroval únětickému kostelu ještě dva pozemky, za které v době sepsání listiny ještě bratrovi nezaplatil a uvedl i dlužné částky. První je polovice pozemku (medietas campi) za humny (juxta orreum) za 150 denárů. Druhý je rovněž polovice pozemku (similiter medius), který se nachází u jilmového lesíka (Bresti) a je za 100 denárů. Co ale to poslední slovíčko POPOUSCA znamená? Nikde jsem se nedopátral, co by mohlo znamenat. Ani netuším, jestli se o jeho vysvětlení někdo někdy pokusil. Mě napadá tato možnost: Mohlo by jít o zkomoleninu slova popovská, čili ve významu kněžská?

Image

Latinské znění listiny:
https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 6&page=131

Originál listiny:
https://www.monasterium.net/mom/CZ-APH/ ... 26/charter

Kniha v tištěné formě není nikde k dostání, ale naštěstí existuje možnost PDF:
https://www.academia.edu/32484920/Zden% ... inary_life
Last edited by Wladislaus on 06 Feb 2021 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
Ježek
Král
Posts: 3679
Joined: 01 Nov 2005 19:01
Location: Železné Hory/Praha
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: Únětická listina

Unread post by Ježek »

Několik nápadů.

Máme doloženo, že se v raném středověku u nás používá slovo pop? Klidně může, v CDB I lze nalézt otčestvo (zcela vyjímečně, ale i tak).

Mne napadá jiný výklad - poustka, což podle Ottova slovníku naučného znamená skladiště obecních hmot.

Neřešil to Graus v Dějinách venkovského lidu, eventuálně Petráček ve svém doktorátu Fenomén darovaných lidí v českých zemích 11.-12. století. K poznání hospodářských a sociálních dějin českých zemí v době knížecí. Praha 2003.?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
User avatar
Wladislaus
Kníže
Posts: 319
Joined: 18 Jan 2020 08:41

Re: Únětická listina

Unread post by Wladislaus »

Máme doloženo, že se v raném středověku u nás používá slovo pop?
Nikde jsem právě na tohle slovo v listinách nenarazil. Pouze v Malém staročeském slovníku (http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... lovnik.pdf).

Jinak ale je doloženo několik vesnic Popovice a jakési Popovo (https://sources.cms.flu.cas.cz/src/inde ... 6&page=518). Takže si myslím, že nepřímý důkaz o existenci slova pop asi máme.

Ta poustka se mi docela líbí. Jenom by mi v tom případě přišlo zvláštní to zdvojení "popo"
Neřešil to Graus v Dějinách venkovského lidu, eventuálně Petráček ve svém doktorátu Fenomén darovaných lidí v českých zemích 11.-12. století. K poznání hospodářských a sociálních dějin českých zemí v době knížecí. Praha 2003.?
To netuším. Tuhle knihu jsem zatím nečetl, ale mám objednáno z antikvariátu :D