Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od elizabeth »

Byla jsem požádána o pomoc s projektem o JH kolem roku 1320 a jsem líná hledat (pokud se od vás nedozvím info, budu ovšem muset :lol: )

Potřebovala bych pomoci s měnou, strukturou společnosti (tu si představuji spíše obecně - šlechta, duchovenstvo, lid), a jaká se zhruba tehdy provozovala řemesla (co konkrétně v JH mám totiž houby představu)?

Jak to mohlo v roce 1320 vypadat v Jindřichově Hradci nebo v jiném městě (podobného typu - ne třeba v Kutné Hoře), přišel-li do něj nějaký cizinec?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od Ingolf »

Obecně město popisuje Hoffmann - https://www.kosmas.cz/knihy/140704/stre ... na-morave/" onclick="window.open(this.href);return false;

V knize jsou obecné věci, pak by se muselo dohledávat, jestli platí i pro JH - třeba hradby mělo každé město, v JH jsou taky pozůstatky. Okolo města musela být voda - v JH je přímo rybník. Každé město mělo cechy - zase se dá zjistit, které byly a které nebyly součástí života JH..

***

Já mám zase v hlavě jeden koncept ohledně Jičína, ten se ale týká toho, co všechno z doby středověku zbylo (protože toho je fakt hodně málo). Ale když se člověk podívá z brány na náměstí a dál, tak město je v záhybu řeky Cidliny, a na horním toku je doteď vodárenská věž (funguje jako galerie už jen), ve středu náměstí je kašna, kam voda kdysi z Cidliny tekla..
Staré město má i s ulicemi kulatá tvar, protože to kopíruje někdejší hradby, a ulice kolem hradeb nesou názvy příkopy nebo Židovská (Židi bývali vykázáni k hradbám, protože to bylo místo nejohroženější).
Na náměstí jsou domy s úzkým průčelím, jak se ve středověku stavěly, na domech znamení, protože tehdy nahrazovaly funkci čísel popisných.. Atd. atd.
Tohle by se ti hodilo taky?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od elizabeth »

Děkuju. Tu knihu náhodou doma nemáte? (případně někdo jiný) U nakladatele píší rozebráno...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od Ingolf »

Knihu mám, můžu půjčit..
K JH je v rejstříku 23x, ale většinou pro období před r. 1500. V JH tehdy měli rychtáře, který řídil žebrotu.
Pak tu jsou příjmy a výdaje v srovnání s jinými městy. JH měl odhadem příjmy 277 kop grošů, stejně jako Jihlava; Kutná Hora 418, louny 850, Brno 900, Kouřim 1070, Znojmo 1050-1600,nejvíc Č. Budějovice 2000.
Pražský mistr Hanuš v téže dob pořídil do JH orloj na radnici za 18 kop grošů.. nechtěli byste tu časovou hranici trochu posunout :)
Návštěvník

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od Návštěvník »

Hradci jsem se kdysi věnoval ještě jako studentík. Nějaké výplody jsou zde: http://silva-nortica.blog.cz/rubrika/jindrichuv-hradec" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to ale nutné brát kriticky, protože většinou tam vycházím z díla archiváře Teplého, který byl místy celkem pohádkář. Jsou tam ale citace základní literatury (a že jí moc není ke středověku).
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od maser »

To bylo ode mě, zapomněl jsem se přihlásit :).
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Jindřichův Hradec kolem roku 1320

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Byla jsem požádána o pomoc s projektem o JH kolem roku 1320 a jsem líná hledat (pokud se od vás nedozvím info, budu ovšem muset :lol: )

Jak to mohlo v roce 1320 vypadat v Jindřichově Hradci nebo v jiném městě (podobného typu - ne třeba v Kutné Hoře), přišel-li do něj nějaký cizinec?
Jak tohle dopadlo?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů