Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 16 srp 2022 14:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 02 lis 2014 15:43 
Offline
Poddaný

Registrován: 01 lis 2014 21:31
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Zdravím, poblíž několik kilometrů od domova stojí na samotě dvůr, ovšem jak je vidno například z III. vojenského mapování, v 19. stol. byly na tomto území dvory tři. Nedávno jsem se byl na jednom z těchto míst podívat a jediné, co z něj zbylo, je stará kamenná studna. Často ovšem přemýšlím, jak takový dvůr tehdy vypadal a jak vypadal běžný život na něm. Je mi jasné, že hlavní starostí byl chov zvěře po celý rok, ale rád bych viděl nějaké staré fotografie ještě z 19., příp. počátku 20. stol., před zavedením elektřiny atd. Také by mě potěšilo, pokud by mi někdo znal knihu z tohoto období, kde je popsán dvůr, a/nebo život v něm. Z muzeí a historických materiálů znám pouze chudé horské chalupy, kde byl veškerý život soustředěn do jedné světnice (izby), ale předpokládám, že život na rozlehlém statku vypadal do jisté míry jinak.
Děkuju předem za vaši ochotu.

PS: Nikde nevidím tlačítko na přidání nového tématu, je chyba pouze u mě?


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 05 lis 2014 12:41 
Online
Král
Uživatelský avatar

Registrován: 01 lis 2005 20:01
Příspěvky: 4106
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times
Zemědělství se příliš nemuselo lišit v 19. století od toho středověkého - jiné mohlo být postavení sedláka (to ale nemělo vliv na provoz usedlosti), používaly se složitější stroje, ale stále mechanické, možná se víc hnojilo. Mohly se pěstovat jiné plodiny.

K hospodářskému dvoru ve středověku např. tady:
https://www.kosmas.cz/knihy/168227/prom ... tredoveku/
Nebo Vladimír Nekuda: Středověká vesnice na Moravě

To tlačítko, možná chybí v některém vzhledu, čili je chyba u mne.

_________________
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 08 lis 2014 14:09 
Offline
Zeman

Registrován: 22 čer 2012 01:06
Příspěvky: 116
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
pomohly by ti také Dějiny hmotné kultury, národopisné sbírky v muzeích, pokud šlo o šlechtické dvory, v polovině století bylo zrušeno poddanství a robota, takže ve dvorech stoupla potřeba režijních pracovníků. Dvůr může být i selský- svobodný i poddanský, dále církevní a městský. Nutně se musela vyskytovat čeleď, čeledíni a služebné ubytovaní ve dvoře. Pokud vím z místních poměrů, tak čeledíni případně služky byli běžní od deseti ha. Dále se dvory souvisela vrstva deputátníků a nádeníků, případně správce atd. V devatenáctém století již probíhala rozsáhlá osvěta ohledně zem. hospodaření, byly zaváděny parní stroje na orbu, mlácení. Je zřejmé, že právě větší majetky umožňovaly tyto investice. Ohledně života, v neděli kostel ale i častěji, součástí dvora mohla být kaple i případně kostel, draní peří - při něm se vyprávělo či četlo, máti takto ženským četla z knížek, často se zpívalo, byl pestrý spolkový život a častá stranická činnost majitelů a také práce pro českou věc. Jinak tvrdě stavovská společnost, jak píše Petráň, mezi sedlákem a chalupníkem byla daleko hlubší a nepřekročitelnější propast než mezi šlechticem a sedlákem, to ale nebránilo, aby se všichni při výpomoci nenajedli u stejného stolu. Toto uplatňoval i prvorepublikový předseda vlády Švehla, u něj též platilo, že čeleď jí dohromady s rodinou. Pak samozřejmě o velkých svátcích a posvíceních poutě, procesí. A samozřejmě i zcela světské věci, můj praděda, správce u Rohanů např jezdil každou sobotu na partičku karet s knížetem na Sychrov, podle tetičky velcí přátelé. Jinak z příbuzenstva z tohoto prostředí dva dosáhli rektorských hodností.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 11 lis 2014 15:35 
Offline
Poddaný

Registrován: 01 lis 2014 21:31
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Původně šlo o území biskupského léna, nicméně moc tomu nerozumím - podle kroniky se prodávala společně s blízkým panstvím, s nějakým souhlasem (arci)biskupa. Na počátku 19. stol. byly pozemky odprodány obyvatelstvu s povinností ročních činží. Samotné dvory byly nejspíš šlechtické, a obávám se, že s výkupem z poddanství to v tomto relativně chudém kraji moc slavné nebylo, v okrajových, horských částech panství dokonce lidé robotovali až do počátku 20.(!) stol., proto myslím, že ani jejich vybavení se nedá nazvat vyspělým. Stejně tak jsem dost skeptický ke čtení knížek atd., ale rád bych se mýlil. Dva dvory zanikly na konci 19., příp. na počátku 20. stol. Ještě zápátrám.
S další otázkou mírně odbočím - na III. voj. mapování je docela často k vidění něco, co podle legendy značí kruhovou cihelnu(?). Nachází se na různých místech, myslím, že dnes na těchto místech není vůbec nic. Opravdu byly tyto cihelna tak rozšířené? Na návrší poblíž místa popisovaného zaniklého dvora je trigonometrický bod nazvaný "Kruhy u dvora". Mohlo by se snad jednat o odkaz na takovou cihelnu? Nenapadá mě jinak nic, co by v blízkosti, mohlo označovat kruhy, jedině slovanské mohyly.

PS: Ano, ve všech jiných vzhledech, než v defaultním, jsou tlačítka funkční. Působí to jako blbuvzdornost. :)


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 12 lis 2014 16:03 
Offline
Král

Registrován: 28 říj 2009 12:55
Příspěvky: 2055
Bydliště: Kladno
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Podívej se ještě do II. mapování, tam by mohly být ty kruhové útvary lépe, můžou to být mohyly, ale i přirozené pahorky. Dnešněí snímky Google earth taky ukážou, jestli tam něco je, či možná bylo, pokud je snímek z období nasychání vlhkosti. GE má snímky ze tří různých roků, zadáš si historii na rozbalovacím menu. Ještě můžeš získat LIDAR modely, ale to jde těžko...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dvůr v 19. století
UNREAD_POSTNapsal: 12 lis 2014 17:25 
Offline
Poddaný

Registrován: 01 lis 2014 21:31
Příspěvky: 3
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Mapy jsem prozkoumal asi všechny, ale mohyly tam vidět nejsou. Vím o nich z dokumentů, byly zde konány archeologické průzkumy ale sám jsem je ještě v tomto lese neviděl. Jen nevím, jestli s nimi souvisí označení "kruhy". Ohledně toho ještě zabádám (v muzeu). Ty LIDAR modely vypadají moc zajímavě, jen je sehnat...


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz