Vítkovci - rozrod

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od gazan »

Zdravím všechny v novém roce 2014,

dovoluji si přiložit takovou demo verzi rozrodu Vítka z Prčice.
Omezil jsem to na tuším 18 generací, co by po meči mělo stačit. Proto se mi tam natáhly i některé větve po přeslici. To jen tak pro vysvětlenou.
Zdůrazňuji, že na rozrodu stále pracuji, takže prosím o tolerování určitých skutečností, jako například chybějících erbů. Ty tam dávám spíš pro zpestření, takže na ně až tak nehleďte. Ale budu rád, když mi poradíte, pokud jsou úplně chybné.
U jednotlivých větví Vítkovců jsem ponechával stejný erb ( barva růže ), s výjímkou posledních pánů z Hradce a Rožmberka. Jinak bych se z toho zbláznil.

Doufám, že rozrod poslouží pro lepší orientaci v potomcích Vítka z Prčice.

Ještě jednou tedy opakuji, nejedná se o konečnou verzi ! Připomínky uvítám.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

V první řadě děkuji za toto dílo :clap: . S tím muselo být dost práce. To je kolosální :) To bude náročné i pro nás to vůbec projít. No nic. Tak jdeme na první generace. Budu psát spíš takové poznámky.

Krumlov
1) nevím, že by byla doložena manželka Vítka staršího z Krumlova z rodu Markvarticů ? Jsou nějaké podrobnosti?

Rožmberk
2) to samé u Vítka III. z Plankenberka - manželka ze Schwarzburgu ? (to je možné, uvažuje se o Kunhutě, vdově po posledním členu rodu pánů ze Schönheringenu a Blankenbergu)
3) možná bych dělal pořadí podle nejstaršího, aby to začínalo u synů Vítka III. Vokem z Rožmberka a pak Vítek atd., Zachariáše bych dal s otazníkem i dceru beru jako neznámou
4) erb i jméno u Hedviky ze Schaumberka je špatně. Schauenbergové / Schaumbergové jsou významný hornorakouský rod.

Třeboň
5) nevím proč, ale u Pelhřima z Třeboně mám úmrtí 1250
6) erb Markvarta z Hrádku je špatně, byl z rodu (a erbu) pánů z Holoubka
7) opravil bych jméno manžela Jutty na "Kuna z Kováně"

z Hradce
8 ) úplně smazat Ludmilu a Markvarta z Hrádku (to máš správně u větve z Třeboně)
9) Sezemu ze Stráže mám za syna Vítka z Hradce (ne Jindřicha)
10) úplně bych smazal nebo napsal s otazníkem olomouckého biskupa Dětřicha a jeho případného bratra Fridricha

To by snad zatím stačilo. Uf :)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

Ještě menší exkurs do pečetí. Možná ta manželka z rodu Markvarticů vychází z omylu u Vítka z Krumlova od jeho půlené pečeti se lvem. Ale to už je pečeť větve z Krumlova a Sepekova od Vítka z Krumlova, syna Záviše z Nechanic.

Podobně se asi neshodneme na manželce Oldřicha II. z Hradce. Já to právě podle pečeti Oldřicha nevidím na Mechtyldu ze Šaumberka (Schauenberg, podle Vaníčka je to podle Vaníčka Marie ze Schaunberga), ale spíš z jiného rodu použivajícího obrácenou kotvu (např. štýrského rodu ze Stubenberga).
Mimochodem, Fridrich ze Stubenberka byl také třetím manželem Hedviky ze Schaunberka (+13.2.1315), vdově po Vokovi z Rožmberka.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od gazan »

Díky za připomínky. Zapomněl jsem napsat, z čeho jsem vycházel - je to dle serveru http://genealogy.euweb.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Je mi jasné, že i tam mohou být chyby. Ale někde jsem musel začít. Nejhorší je to, když se zdroje liší. To pak opravdu nevím, čemu věřit. A obávám se, že ani historici nejsou jednotní.
Mezi Vítkovci předky nemám, tak jsem to bral spíše jako výzvu a zábavu. A taky tento rod beru jako jakousi kostru staré české šlechty. A na ni mohu nabalovat ty ostatní rozrody.
V každém případě se při těchto " projektech " dozvím víc, než pouhou četbou. Asi to znáte z dob studií - co projde přes spojku oko - mozek - ruka - to si člověk dobře pamatuje.
Možná jsem to tady už zmiňoval, stále více zjišťuji, že těch starých českých rodů není zase až tak mnoho. Mnohdy se jedná o pouhé " pobočky " panských rodů. Ti prvorození brali vše , ostatní synové šli někam na venkov, obrazně řečeno, a byli rádi, že jim zůstala nějaká tvrz, erbovní znamení a drobný úřad. A pocit sounáležitosti se postupně vytrácel.
Pěkným příkladem jsou filiálky mocných rodů na Opavsku. Právě z těchto rodů pochází někteří mí předci, proto jsem na to narazil. Opavská knížata neměla zájem na mocné šlechtě, která by jim znepříjemňovala život. Několik panských rodů to bralo jen jako takový zadní dvorek a odkladiště mladších synů, kteří tam rozhodně neprosperovali. Jediná výhoda - snadno se dostávali do dvorských úřadů. Já už u sebe narazil na několik komořích ( tehdy nejvyšší hodnost ) a jednoho nejvyššího sudího. Ale povýšení nehrozilo - bez ohledu na původ jim nechávali status vladyků. Ti podnikavější se vraceli oklikou na Moravu a zkoušeli štěstí ve větším " rybníku ". Např. Žerotínové.

Teď si dám pár dnů klid, pak se mrknu na připomínky a začnu s opravami a dodělávkami.

Mimochodem, měl bych ještě takový návrh - našli by se takoví blázni jako já a vytvořili podobné tabulky pro jiné rody ? Pak bychom si je mohli vzájemně přeposílat v GEDCOMU a vytvořit jakousi databázi české šlechty. Pro jednoho člověka je to nezvládnutelné.


Laurentius píše:Ještě menší exkurs do pečetí. Možná ta manželka z rodu Markvarticů vychází z omylu u Vítka z Krumlova od jeho půlené pečeti se lvem. Ale to už je pečeť větve z Krumlova a Sepekova od Vítka z Krumlova, syna Záviše z Nechanic.

Podobně se asi neshodneme na manželce Oldřicha II. z Hradce. Já to právě podle pečeti Oldřicha nevidím na Mechtyldu ze Šaumberka (Schauenberg, podle Vaníčka je to podle Vaníčka Marie ze Schaunberga), ale spíš z jiného rodu použivajícího obrácenou kotvu (např. štýrského rodu ze Stubenberga).
Mimochodem, Fridrich ze Stubenberka byl také třetím manželem Hedviky ze Schaunberka (+13.2.1315), vdově po Vokovi z Rožmberka.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Viola »

Páni, to muselo dát práce, v jakém to děláš programu?

Laurentie - to jsi vysypal jen tak z hlavy? :shock:

1. Jestli se nepletu, tak manželka Viléma z Landštejna (pravděpodobně druhá) byla z benešovické Dubé, a nikoliv z Ronovské. Ta první byla snad Eliška z Kuenringu.
2. Manželka Petra I. z Rožmberka byla Kateřina, ale ne z Vartemberka (tuhle chybu má Březan), Anna Kubíková ji řadí mezi Pruschenky.
gazan
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 22 dub 2013 18:47

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od gazan »

Je to vytvořeno v programu od myheritage. V něm se tady toto dělá skvěle. Jediný problém je tedy věrohodnost dat. Jak jsem tady už zmínil, bral jsem to z genealogy.euweb. Ale zase není problém dělat opravy a znovu publikovat, případně přeposílat v GEDCOMU.
Otázkou je, který klasik má vlastně pravdu ?
Pokud jde o erby, přiznávám, že jsem si s tím zase až tak nelámal hlavu. Tedy, že jsem nerozlišoval jednotlivé větve stejného rodu. Jsem spíše na genealogii než na heraldiku.
Tento rozrod jsem stihl přes Vánoce. Někdo sedí u PC a hraje hry, já se odreagovávám tvorbou rodokmenů. Děti už jsou naštěstí odrostlejší ....


Viola píše:Páni, to muselo dát práce, v jakém to děláš programu?

Laurentie - to jsi vysypal jen tak z hlavy? :shock:

1. Jestli se nepletu, tak manželka Viléma z Landštejna (pravděpodobně druhá) byla z benešovické Dubé, a nikoliv z Ronovské. Ta první byla snad Eliška z Kuenringu.
2. Manželka Petra I. z Rožmberka byla Kateřina, ale ne z Vartemberka (tuhle chybu má Březan), Anna Kubíková ji řadí mezi Pruschenky.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Ježek »

gazan píše:Nejhorší je to, když se zdroje liší. To pak opravdu nevím, čemu věřit. A obávám se, že ani historici nejsou jednotní.
gazan píše:Pěkným příkladem jsou filiálky mocných rodů na Opavsku. Právě z těchto rodů pochází někteří mí předci, proto jsem na to narazil. Opavská knížata neměla zájem na mocné šlechtě, která by jim znepříjemňovala život. Několik panských rodů to bralo jen jako takový zadní dvorek a odkladiště mladších synů, kteří tam rozhodně neprosperovali. Jediná výhoda - snadno se dostávali do dvorských úřadů.
Filiálky - Benešovici, Záviš chvíli, Bludovici spíš možná okrajově, páni z Drahotuš v období, kdy byli páni jen ze zvyku.
Ono, třea i neměla zájem, ale mocných rodů se do poměrně malého Opavska tolik nevešlo.
gazan píše:Mimochodem, měl bych ještě takový návrh - našli by se takoví blázni jako já a vytvořili podobné tabulky pro jiné rody ? Pak bychom si je mohli vzájemně přeposílat v GEDCOMU a vytvořit jakousi databázi české šlechty. Pro jednoho člověka je to nezvládnutelné.
Já mám asi 10-15 rodokmenů šlechty na Moravě v Ancestry, celkem mi ten program vyhovuje, pravda, že to není tak pěkný, ale zabírá to míň místa.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

Oni ti Vítkovci jsou teda hodně složitý rod. Možná by se to mohlo rozdělit pro přehlednost na hlavní větve (Krumlov, Rožmberk, Třeboň - Landštejn, Hradec apod.).
Viola píše:Laurentie - to jsi vysypal jen tak z hlavy? :shock:
To samozřejmě ne :). Já si nic nepamatuji a bez PC, knih a poznámek bych nic nevěděl. Ale právě na obrázky (erby, pečeti) paměť mám :).
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:...
Krumlov
1) nevím, že by byla doložena manželka Vítka staršího z Krumlova z rodu Markvarticů ? Jsou nějaké podrobnosti?
Ještě se na to podívám, ale domnívám se, že nijaká přímá doložení nejsou, pouze toho druhu jako, že se najednou objevuje jméno Záviš, které se předtím u Vítkovců nevyskytovalo a bylo časté právě u Markvarticů...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

Spíš jsou u Markvarticů častá jména Beneš nebo Markvart.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:Spíš jsou u Markvarticů častá jména Beneš nebo Markvart.
Tak to není tak úplně pravda, hlavně ne pro tu dobu, kdy by se ta Markvartovna vdávala k Vítkovcům. Viz také http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 984#p20984" onclick="window.open(this.href);return false;, tedy, že se tou dobou u Markvariců vyskytovali jako Záviš, syn Markvartův a Záviš, kastelán na Boleslavi. Chceš-li to vyhledat v pramenech, stačí říci.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Ježek »

Já jen doplnim, že jak se to neodvozuje od Markvarticů, tak se Záviši zbývá jen středně významná moravská šlechta, ale to máš v malíku víc než já.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Já jen doplnim, že jak se to neodvozuje od Markvarticů, tak se Záviši zbývá jen středně významná moravská šlechta, ale to máš v malíku víc než já.
Můžem tu rozvést, odkud by ta prababička Záviše z Falkenštejna (sakryš, málem jsem napsala Krumlova, jak mi ten nejistej rakouskej hrad nešel přes klávesnici), když Záviš z Nechanic, český podkomoří, byl jeho dědeček, mohla být...?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

elizabeth píše:Tak to není tak úplně pravda, hlavně ne pro tu dobu, kdy by se ta Markvartovna vdávala k Vítkovcům. Viz také http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 984#p20984" onclick="window.open(this.href);return false;, tedy, že se tou dobou u Markvariců vyskytovali jako Záviš, syn Markvartův a Záviš, kastelán na Boleslavi. Chceš-li to vyhledat v pramenech, stačí říci.
To si myslím byla totožná osoba - Záviš, syn Markvarta, byl také kastelánem na Boleslavi. Je fakt, že pak tu byl ještě Záviš, syn Heřmana z Ralska. Jen jsem psal, že častější jsou jména jako Beneš a Markvart.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Viola »

A Záviš ze Stružnice. Ale těžko říct, jak ten ke svému jménu přišel.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

elizabeth píše:Můžem tu rozvést, odkud by ta prababička Záviše z Falkenštejna (sakryš, málem jsem napsala Krumlova, jak mi ten nejistej rakouskej hrad nešel přes klávesnici), když Záviš z Nechanic, český podkomoří, byl jeho dědeček, mohla být...?
To by se stejnou logikou musel být mezi jeho předky Budivoj z rodu Čéčů, ale to jsou jen špatně doložitelné věci. Nevím jestli se to už neřešilo.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

Jinak připomínám listinu z 1224 (CDB II č. 265), kde za olomouckým biskupem to vypadá:
Zawiss et frater eius Stiborius; Henricus filius Witkonis et frater eius Witko; Bohuslaus filius Slauconis; Coiata filius Grabise; Witko castellanus de Gradecz..............
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše: To by se stejnou logikou musel být mezi jeho předky Budivoj z rodu Čéčů, ale to jsou jen špatně doložitelné věci.
Vejce, nebo slepice? :)
Trochu OT, já vím.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od Laurentius »

Abych pokračoval s tím vejcem :). A tak i u Sulislaviců se objevují jména jako Záviš a možná i Budivoj. Další mimo Sulislava, Ctibora je Chřen. V Kosmově kronice první Budivoj - Budivoy, filius Hren.
A podle té listiny co jsem uváděl se znali s Vítkovci.
Jenom tak mimo mě napadla jestli by nemohla být souvislost s tím Ctiborem (asi ze Sulislaviců) a Ctiborem "Moudrou hlavou" z povstání Přemysla Otakara II. proti otci.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Vítkovci - rozrod

Nový příspěvek od elizabeth »

Laurentius píše:
elizabeth píše:Můžem tu rozvést, odkud by ta prababička Záviše z Falkenštejna (sakryš, málem jsem napsala Krumlova, jak mi ten nejistej rakouskej hrad nešel přes klávesnici), když Záviš z Nechanic, český podkomoří, byl jeho dědeček, mohla být...?
To by se stejnou logikou musel být mezi jeho předky Budivoj z rodu Čéčů, ale to jsou jen špatně doložitelné věci. Nevím jestli se to už neřešilo.
Jen jsem se ptala, netrvám na tom, že paní skutečně z rodu Markvarticů pocházela, jen jsem psala, čím se argumentuje pro podporu tohoto názoru. Tou větou o Závišově prababičce a jejím synovi, českém podkomořím, jsem se ptala pouze na další možnosti, které vidím, že už jsi posléze začal psát. Co o těch Sulislavech vlastně víme (já teda zatím nic :wink: ) a proč sis položil otázku
Laurentius píše:jestli by nemohla být souvislost s tím Ctiborem (asi ze Sulislaviců) a Ctiborem "Moudrou hlavou" z povstání Přemysla Otakara II. proti otci.
:?:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 hosti