Rusko - bolševická revoluce

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderator: Ježek

gazan
Panoš
Posts: 61
Joined: 22 Apr 2013 18:47

Rusko - bolševická revoluce

Unread post by gazan »

Je to už pár měsíců, co jsem dočetl knihu Lidská tragedie od Orlanda Figese. Udělala na mě velký dojem. Myslím, že o Rusku od roku 1891 do 1924 víme stále velmi málo.
Už před vypuknutím I. svět. války se tam odehrávaly neskutečně kruté excesy. Hlavně v souvislosti s rokem 1905.
A samotný rok 1917 se četl jako detektivka. Mnohé jsem pak pochopil.
Kdo máte typy na další dobré knihy věnující se tomuto období, dejte vědět. Mnoho z nich jsem už asi četl, ale určitě ne všechny.
User avatar
jur
Pán
Posts: 234
Joined: 18 May 2007 09:49
Location: Polonia

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by jur »

"Lenin" Antoni Ferdynand Ossendowski, napsana 1930, prelozena do nekolika jazyku, nevim, jestli do cestiny take.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lenin_(pow ... dowskiego)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Ossendowski
gazan
Panoš
Posts: 61
Joined: 22 Apr 2013 18:47

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by gazan »

jur wrote:"Lenin" Antoni Ferdynand Ossendowski, napsana 1930, prelozena do nekolika jazyku, nevim, jestli do cestiny take.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lenin_(pow ... dowskiego)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Ossendowski
Díky za linky. Mrknu na ně. Čtu v němčině a angličtině, takže snad najdu něco v těchto jazycích.
Vynikající jsou také knihy Simona Montefioreho. Škoda, že u nás ještě nevydali všechny jeho knihy.
User avatar
Ingolf
Král
Posts: 1305
Joined: 24 Aug 2008 12:16
Location: Jičín

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by Ingolf »

Lidskou tragédii jsem kdysi přečetl dvakrát. Podobné dílo u nás nevyšlo a asi hned tak nevyjde, ono je těžké Figese napodobit erudicí i stylem psaní. Figes je spolu dalším Britem Normanem Daviesem autorem, kteří umějí napsat tlustou historickou knihu a prosadit ji mezi bestsellery.. Nečiní tak na úkor zkreslování faktů za účelem senzacechtivosti, ale píšou to dílo jako román.. Je to asi díky rozsáhlosti tématu, které se týká 35 let Ruska nebo které jde přes staletí, protože psát studii na jedno téma je nuda - ale podat plastický obraz společnosti, vládnoucího rodu, praxe politických stran, odraz dění v literatuře velikánů jako byli Dostojevskij nebo Turgeněv, do toho dát osobní osudy, do kterých zasáhne politika nebo válka, to už je čtivější..
Od Figese vyšel ještě Natašin tanec, ten už jsi někde zmiňoval, pak kniha Šeptem - http://www.kosmas.cz/knihy/150976/septem/ o dopadu stalinského teroru na každodenní život.
Richard Pipes vydal Rusko za starého režimu, starší dílo, které Figes take vícekrát zmiňuje - http://www.kosmas.cz/knihy/107688/rusko ... ho-rezimu/

Ruskem se zabývá americký historik Robert C. Tucker, neokonzervativista z ideového okruhu G.W.Bushe, ale do díla to myslím neproniká. Jedna knih je “Stalin jako revolucionář” http://www.livre.cz/kniha/stalin-jako-r ... nar_27405/ , dovedená k r. 1929. Druhá Stalin na vrcholu moci - http://neoluxor.cz/popularne-naucna/stalin--41670/ (v prodejně to mají ve slevě za 250,- nebo ještě míň), to je doba teroru a vrcholu moci, vedená do r. 1941, kdy se Stalinova moc otřásla v důsledku Hitlerova útoku. To jsem četl jednou a bylo to težší na čtení, jednak kvůli samotnému tématu, jednak to jsou hlavně politické dějiny, sem tam odlehčené – třeba přepisuje vtipy, že když dělal Stalin čistky ve straně, tak že u bytu zazvoní v noci zvonek, tam stojí tajná policie, a domácí říkají: “to jste se spletli, komunisti bydlí patro nad náma”.

Z pramenů vyšlo něco od Trockého (Zrazená revoluce nebo vlastní životopis), což je sice kritika Stalinovy vlády a dá se říci originální pohled na ruskou revoluci, ale vedený ve jménu čistého bolševismu, kterému se podle Trockého Stalin zpronevěřil.
User avatar
Zany
Král
Posts: 1250
Joined: 07 Oct 2007 19:37
Location: Praha
Has thanked: 1 time

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by Zany »

Lidskou tragedii mám zrovna rozečtenou, Šeptem bylo ještě minimálně o třídu lepší, především díky stovkám konkrétních lidských osudu, z velké většiny nešťastným.
gazan
Panoš
Posts: 61
Joined: 22 Apr 2013 18:47

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by gazan »

V knize Šeptem je zmiňovaný často Konstantin Simonov, tuším. Trochu se mi už ty prameny pletou.
Zajímavé, že on, po matce potomek Rurikovců, mohl dosáhnout takového postavení ! Musel být posraný až za ušima.
A taky se mi moc líbili knihy od Montefioreho : Mladý Stalin a Stalin - na dvoře rudého cara. Sašenka byla trochu jiný žánr, ale taky moc dobrá.
Myslím, že pro ne Rusa musí být obtížné vžít se do jejich mentality. Já mám tetu ( žije už přes padesát let v Praze), která je původem ukrajinská židovka, a ta mi s gustem vyprávěla, jaké to tam bylo v padesátých letech, kdy studovala v Leningradě ( tehdejším ). A to její rodina patřila k prominentům. Žebráci na ulicích, ve střední Asii zbytky basmačů ...
O tom tady nikdo neměl ani ponětí. Snad kromě diplomatů.
Jo, a četl někdo z Vás knihu Opuštění od Tima Tzouliadise ? Neuvěřitelné příběhy amerických občanů, kteří ve třicátých letech uvěřili propagandě a odešli do SSSR. Doporučuji !!!
Pokud jde o trochu starší období, pak mne napadá skvělá kniha Alexandr II. od Edvarda Radzinského. Vhodný doplněk k Natašinu tanci.
User avatar
Dagmar
Knìžna
Posts: 220
Joined: 05 May 2007 13:32
Location: Praha

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by Dagmar »

K tématu ještě: VZESTUP A PÁD SOVĚTSKÉ ŘÍŠE , autor Brian Crozier. Myslím, že v Kosmasu zrovna ve slevě.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
User avatar
Ingolf
Král
Posts: 1305
Joined: 24 Aug 2008 12:16
Location: Jičín

Re: Rusko - bolševická revoluce

Unread post by Ingolf »

Figes má vlastní stránky, jsou teda anglicky http://www.orlandofiges.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
A v češtině vyšlo o období 1894 - 1917 ještě od Vebera tohle - http://www.kosmas.cz/knihy/63304/mikula ... jeho-svet/" onclick="window.open(this.href);return false;