Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Alžbětko, Ty to asi budeš vědět - jak máš u článku Kříž krásného Záviše ten obrázek (perokresbu?) kapitulní síně ve Vyšáku, podle fotek ty náhrobky patrné na té kresbě už v síni nejsou. Nevíš o tom něco? Jestli tam byly, ale už tam nejsou, nebo šlo při kreslení jen o fantazii autora?
Přiznám se, že to nevím, ale pokusím se to zjistit. Ty náhrobky na té kresbě mi tak trochu připomínají náhrobky z klášterního kostela, tak možná je tam autorova fantazie pouze přemístila. Jak něco zjistím, dám samozřejmě vědět.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:Záhadu listiny k předání vesnic Stadilce (Stádlec) a Křída za jiné vesnice mezi Závišem a Jindřichem z R. máme asi vyřešenu viz toto:
"2. června 1287, Praha Král Václav II. potvrzuje směnu vesnic Stádlec a Křída za jiné vesnice mezi Závišem z Falkenštejna a Jindřichem I. z Rožmberka. Listina se nedochovala v originále. Regesta, II, č. 2803; Marientálský kodex č. 5. 25." Archivní časopis, Svazek 47, 1997, s. 80-81

No a Marientálský kodex je prý proslulý rožmberský kopiář a je uložen v Národní knihovně v Praze (rukopis Národní knihovny číslo XIV E 13). Dokázal by mi někdo tam tu listinu vyhledat, popř. nafotit? Přes naši knihovnu tentokrát kopie asi objednat nepůjde, když nevím, co vlastně chci. Poté, když bych věděla více, by to snad šlo.
Tak nejšikovnější ze všech, Acoma, mi rukopis našla... viz tady Tisíceré díky. Jen já tam nejsem schopna najít tu výše řečenou listinu... Byl by někdo šikovnější při hledání a čtení?
Jak jsem se dívala o pár příspěvků před citovaným, tak s tím Pohledem jsem, jak to vypadá, měla pravdu... No a jinak, já vím, že furt otravuju, no ale co už... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od elizabeth »

"Antonín Cechner, jenž je jedním z autorů mnohasvazkového díla "Soupis památek historických a uměleckých v království českém od pravěku do počátku XIX. století", ve 42. díle tohoto Soupisu památek, věnovaném Kaplicku, píše: „Blíže levé strany jest v dlažbě žulová deska, zdobená třemi pětilistými růžemi, pod níž dle tradice prý pochováno jest tělo Záviše z Falkenštejna“. Hlava uložena dle téhož pramene do levé zdi. Náhrobní nápis Závišova hrobu četl ještě Bohuslav Balbín."

Inteligentně si odcituju kus vlastního článku, to snad mohu, protože na něj budu reagovat. Při naší návštěvě vystaveného Závišova kříže a dalších (zejména teda letos mimořádně otevřené kapitulní síně, kde jsem se mohla úplně a zcela nerušeně "vyřádit"), jsem se zeptala na onen náhrobek, jehož nápis četl ten Balbín... No, dívali se na mě jako na blázna, v čemž měli nepochybně pravdu. :P Jasné však bylo, že o žádném náhrobku nikdo nic nevěděl, teda bratři cisterciáci byli ukryti v klausuře kláštera asi, aby unikli tomu všemu šílenství (i když to proti takovému Krumlovu byla hotová oáza klidu) a průvodkyně a ostatní nevěděly nic ani o pomníku na Hluboké. Až bude zase všechno v normálním stavu, napíšu nebo se jinak přeptám ještě samotných bratří, zatím se to jeví asi tak, že Balbín kecal... :lol:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:"Antonín Cechner, jenž je jedním z autorů mnohasvazkového díla "Soupis památek historických a uměleckých v království českém od pravěku do počátku XIX. století", ve 42. díle tohoto Soupisu památek, věnovaném Kaplicku, píše: „Blíže levé strany jest v dlažbě žulová deska, zdobená třemi pětilistými růžemi, pod níž dle tradice prý pochováno jest tělo Záviše z Falkenštejna“. Hlava uložena dle téhož pramene do levé zdi. Náhrobní nápis Závišova hrobu četl ještě Bohuslav Balbín."

Inteligentně si odcituju kus vlastního článku, to snad mohu, protože na něj budu reagovat. Při naší návštěvě vystaveného Závišova kříže a dalších (zejména teda letos mimořádně otevřené kapitulní síně, kde jsem se mohla úplně a zcela nerušeně "vyřádit"), jsem se zeptala na onen náhrobek, jehož nápis četl ten Balbín... No, dívali se na mě jako na blázna, v čemž měli nepochybně pravdu. :P Jasné však bylo, že o žádném náhrobku nikdo nic nevěděl, teda bratři cisterciáci byli ukryti v klausuře kláštera asi, aby unikli tomu všemu šílenství (i když to proti takovému Krumlovu byla hotová oáza klidu) a průvodkyně a ostatní nevěděly nic ani o pomníku na Hluboké. Až bude zase všechno v normálním stavu, napíšu nebo se jinak přeptám ještě samotných bratří, zatím se to jeví asi tak, že Balbín kecal... :lol:
Teda taky jsem se chtěla zeptat na ten váš výlet a tak vůbec :wink: , ale není možné, že byl ten náhrobek zničen?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:"Antonín Cechner, jenž je jedním z autorů mnohasvazkového díla "Soupis památek historických a uměleckých v království českém od pravěku do počátku XIX. století", ve 42. díle tohoto Soupisu památek, věnovaném Kaplicku, píše: „Blíže levé strany jest v dlažbě žulová deska, zdobená třemi pětilistými růžemi, pod níž dle tradice prý pochováno jest tělo Záviše z Falkenštejna“. Hlava uložena dle téhož pramene do levé zdi. Náhrobní nápis Závišova hrobu četl ještě Bohuslav Balbín."

Inteligentně si odcituju kus vlastního článku, to snad mohu, protože na něj budu reagovat. Při naší návštěvě vystaveného Závišova kříže a dalších (zejména teda letos mimořádně otevřené kapitulní síně, kde jsem se mohla úplně a zcela nerušeně "vyřádit"), jsem se zeptala na onen náhrobek, jehož nápis četl ten Balbín... No, dívali se na mě jako na blázna, v čemž měli nepochybně pravdu. :P Jasné však bylo, že o žádném náhrobku nikdo nic nevěděl, teda bratři cisterciáci byli ukryti v klausuře kláštera asi, aby unikli tomu všemu šílenství (i když to proti takovému Krumlovu byla hotová oáza klidu) a průvodkyně a ostatní nevěděly nic ani o pomníku na Hluboké. Až bude zase všechno v normálním stavu, napíšu nebo se jinak přeptám ještě samotných bratří, zatím se to jeví asi tak, že Balbín kecal... :lol:
Teda taky jsem se chtěla zeptat na ten váš výlet a tak vůbec :wink: , ale není možné, že byl ten náhrobek zničen?
Výlet byl úplně super, jen měl být delší. Co se týče toho náhrobku, nevěděly (ty ženský) vůbec nic. Možná ani kdo byl Balbín... (Balvín je pro změnu basketbalista). Proto si myslím, že bude lepší se zeptat ještě jednou, až budou bratři cisterciáci zase normálně fungovat a nepolezou jim lidi do původně uzavřené části kláštera...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Výlet byl úplně super, jen měl být delší. Co se týče toho náhrobku, nevěděly (ty ženský) vůbec nic. Možná ani kdo byl Balbín... (Balvín je pro změnu basketbalista). Proto si myslím, že bude lepší se zeptat ještě jednou, až budou bratři cisterciáci zase normálně fungovat a nepolezou jim lidi do původně uzavřené části kláštera...
Tam provázely nějaké paní, a ne mniši?
Třeba jim zkus napsat.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:
elizabeth píše:Výlet byl úplně super, jen měl být delší. Co se týče toho náhrobku, nevěděly (ty ženský) vůbec nic. Možná ani kdo byl Balbín... (Balvín je pro změnu basketbalista). Proto si myslím, že bude lepší se zeptat ještě jednou, až budou bratři cisterciáci zase normálně fungovat a nepolezou jim lidi do původně uzavřené části kláštera...
Tam provázely nějaké paní, a ne mniši?
Třeba jim zkus napsat.
Oni asi bratři cisterciáci provázejí jen mimo hlavní sezónu. Jj napíšu, jak píšu již v prvním příspěvku k tomuto...

Trošku mimo mísu ale nikoli mimo téma, na krumlovském zámku mi Ingolf s Katkou nafotili obraz Záviše v Bílé věži (mimochodem krásné rysy - Záviše, nikoli obrazu, je z 19. století a mírně připomíná Krista na hoře Olivetské). Až to zítra kolega upraví, tak to pak vysdílím... :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:...
Trošku mimo mísu ale nikoli mimo téma, na krumlovském zámku mi Ingolf s Katkou nafotili obraz Záviše v Bílé věži (mimochodem krásné rysy - Záviše, nikoli obrazu, je z 19. století a mírně připomíná Krista na hoře Olivetské). Až to zítra kolega upraví, tak to pak vysdílím... :D
Tak tady to je, při kolegově úpravě jsem pak dostala několik doporučení, jak to fotit příště, abych mohla dát obraz celý, nejen jeho výřez... :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:
elizabeth píše:Výlet byl úplně super, jen měl být delší. Co se týče toho náhrobku, nevěděly (ty ženský) vůbec nic. Možná ani kdo byl Balbín... (Balvín je pro změnu basketbalista). Proto si myslím, že bude lepší se zeptat ještě jednou, až budou bratři cisterciáci zase normálně fungovat a nepolezou jim lidi do původně uzavřené části kláštera...
Tam provázely nějaké paní, a ne mniši?
Třeba jim zkus napsat.

kopie odpoědi z roku 2008 - Vážená paní,
o zmíněném náhrobku Záviše z Falkenštejna není nic bližšího známo.Ostatní náhrobky opatů se nyní nacházejí v kostele.
V úctě P.Justin ,převor kláštera
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Pátrání po Závišově náhrobku

Nový příspěvek od acoma »

acoma píše:
Viola píše:
elizabeth píše:Výlet byl úplně super, jen měl být delší. Co se týče toho náhrobku, nevěděly (ty ženský) vůbec nic. Možná ani kdo byl Balbín... (Balvín je pro změnu basketbalista). Proto si myslím, že bude lepší se zeptat ještě jednou, až budou bratři cisterciáci zase normálně fungovat a nepolezou jim lidi do původně uzavřené části kláštera...
Tam provázely nějaké paní, a ne mniši?
Třeba jim zkus napsat.

kopie odpvoědi z roku 2008 - Vážená paní,
o zmíněném náhrobku Záviše z Falkenštejna není nic bližšího známo.Ostatní náhrobky opatů se nyní nacházejí v kostele.
V úctě P.Justin ,převor kláštera
Ještě na netu čtu, že v roce 1880 se v rámci stavebních úprav došlo k předláždění kapitulní síně a většiny kostelní lodi.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Hmm, tak to předláždění v roce 1880 je blbý , býti to později , tak už by se k tomu určitě nějaký archeologický dozor nachomýtl ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše:Hmm, tak to předláždění v roce 1880 je blbý , býti to později , tak už by se k tomu určitě nějaký archeologický dozor nachomýtl ..
Ale neříkej mi, že by ho vyhodili... Náhrobník dárce kříže... Někde tam být musí!
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Laurentius »

Nebo je pod tou dlažbou. Kolik objevů už archeologie udělala, že oklepala omítku.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Zany »

Pod dlažbou spíš ne, tohle předlažďování postihlo v 19. století mnoho kostelů, náhrobníky byly v lepším případě osazeny druhotně do zdí kostelů, v horším případě rozbity a prodány na stavební materiál
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od acoma »

Hirzo je tam furt.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:Nebo je pod tou dlažbou. Kolik objevů už archeologie udělala, že oklepala omítku.
No jo, ale po Vyšáku v 18.století nepobíhal "posedlý" Ebl :-). Bohužel.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Jj, grafické zpracování "lidového" rčení "Je sťatej, jak Záviš z Falkenštejna"...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Jeden dotaz k údajné svatbě Záviše a Kunhuty někdy v době před narozením jejich syna Ješka. Už nevím, kdo přesně uvádí, že i kdyby se svatba uskutečnila, nebyla by platná kvůli absenci souhlasu obou rodin. Zajímalo by mě, z čeho takový souhlas vyplýval, jestli opravdu byla taková povinnost. Záviš byl jako dospělý muž s nežijícím otcem samostatný, Kunhuta jako vdova stejně (neměla nad sebou ani otcovskou, ani manželskou moc). Nevíte někdo, z čeho by tedy ta údajná neplatnost měla vyplývat?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Jeden dotaz k údajné svatbě Záviše a Kunhuty někdy v době před narozením jejich syna Ješka. Už nevím, kdo přesně uvádí, že i kdyby se svatba uskutečnila, nebyla by platná kvůli absenci souhlasu obou rodin. Zajímalo by mě, z čeho takový souhlas vyplýval, jestli opravdu byla taková povinnost. Záviš byl jako dospělý muž s nežijícím otcem samostatný, Kunhuta jako vdova stejně (neměla nad sebou ani otcovskou, ani manželskou moc). Nevíte někdo, z čeho by tedy ta údajná neplatnost měla vyplývat?
Nepřemýšlela jsem o tom ještě .. ale jelikož jí k tomu "platnému" druhému sňatku dával souhlas syn Václav - nabízí se otázka , jak to vlastně s těma vdovama právě v tomto období bylo ...???


a ještě mě napadl Habsburk - coby císař- ochránce vdov a sirotků, ale především, jako ten, kdo tvrdil, že Čechy jsou na něju spadlé leno .. obracela se na něj, když jí Ota sebral Václava... je otázka, nakolik to bylo právně závazné - nakolik jen jeho přání .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše: Nepřemýšlela jsem o tom ještě .. ale jelikož jí k tomu "platnému" druhému sňatku dával souhlas syn Václav - nabízí se otázka , jak to vlastně s těma vdovama právě v tomto období bylo ...???

a ještě mě napadl Habsburk - coby císař- ochránce vdov a sirotků, ale především, jako ten, kdo tvrdil, že Čechy jsou na něju spadlé leno .. obracela se na něj, když jí Ota sebral Václava... je otázka, nakolik to bylo právně závazné - nakolik jen jeho přání .
Já osobně bych ten Václavův souhlas vnímala spíše symbolicky, a ne jako podmínku platnosti takového sňatku. Obecně opravdu tehdy platilo pravidlo, že dospělá vdova je v podstatě samostatná, protože nad sebou nemá mužskou moc. Je možné, že u královen byla výjimka, ale nikdy jsem o ní neslyšela.

Habsburk - to je zajímavá myšlenka a platilo by to v případě, že by zde fungoval lenní systém.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot, TrendictionBot a 2 hosti