Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Laurentius »

To jsem přesně hledal. Aspoň si to uložím, protože mám akorát tu kresbu od Sedláčka. Je fakt, že to stejně nikam nevede. Pečeť i jednoho šlechtice se mohla za jeho života dost rapidně měnit.
Už se to tu probíralo. Pasovští ministeriálové používají pečeť se sokolem, který má roztažená křídla a sedí na "nějakém kamení". Může to i teoreticky znázorňovat strom (spíš pečeti na přelomu 13. a 14. století - Kalhoch a jeho příbuzní Fridrich a Konrád). Těžko říct.
Bavorská hrabata z Falkensteina používají také sokola, který má roztažená křídla (v jejich kodexu) a pak erb, kde je má zatažená podobně jaké Záviš (pečeť hraběte Konráda z Falkenštejna a Neuburga z roku 1246). Navíc u Záviše by se v případě roztažených křídel už do pečeti nevešla růže.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od thovtt »

Vypadalo to,že poprava Záviše prknem byla jako druh popravy na našem teritoriu spíše vzácná,ale našel jsem dvě v 16.století v praze.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Kousek z listiny Václava III. pro biskupa Jana a Hynka z L.

Nový příspěvek od elizabeth »

Potřebovala bych přečíst zaškrtnutý kousek z přiložené listiny Václava III. ohledně statků, nyní v držbě pražského biskupství, které kdysi patřily Závišovi a jeho bratřím, na něž vznesl nárok Hynek z Lichtemburka, Závišův zeť.

Já se domnívám, že je to "quam ipse Johannes", Josef Emler se domnívá, že je to "quoniam ipse Johannes". Mohl by mi to někdo (zejména Iohannes a Ježek, které o to tímto prosím) to pomoci rozseknout. Děkuju.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Iohannes »

Ahoj, na tohle by musel přijít expert na středověké latinské zkratky. Je tam qm s nadepsaným ua či uo, možné je tedy v podstatě obojí. Záleží na významu, zda tam více pasuje jak nebo poněvadž.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Iohannes píše:Ahoj, na tohle by musel přijít expert na středověké latinské zkratky. Je tam qm s nadepsaným ua či uo, možné je tedy v podstatě obojí. Záleží na významu, zda tam více pasuje jak nebo poněvadž.
Moc děkuju za info, mně z kontextu vyplývá quam, protože je předtím tam tedy tak...jako a navíc souvětí s quoniam (poněvadž, protože, jelikož, ježtože) nedává smysl.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:
Iohannes píše:Ahoj, na tohle by musel přijít expert na středověké latinské zkratky. Je tam qm s nadepsaným ua či uo, možné je tedy v podstatě obojí. Záleží na významu, zda tam více pasuje jak nebo poněvadž.
Moc děkuju za info, mně z kontextu vyplývá quam, protože je předtím tam tedy tak...jako a navíc souvětí s quoniam (poněvadž, protože, jelikož, ježtože) nedává smysl.
Podle mne je to opravdu QUAM, protože QUONIAM byl byla zkratka QNM a ne QM jako tam je. I ve zkratkách uměli dobře rozlišovat.
Jsou i na denárech, což numizmatici zdaleka nedokázali rozluštit, kromě běžného CV, nebo CVS pro CIVITAS a ze tím jméno mincovny.
Jiné zkratky byly šmahem označeny za koruptely - negramotnost razičů kolků. Jenže tyhle koruptely jsou pečlivě opakovány v různých emisích
a tak nepochybně nejde o omyly, ale o skutečné zkratky, kterým nerozumíme. Například UTFAEDER slavníkovských mincí.
Nebo tzv. jména mincmistrů - OMERIZ a jiné. Taky se nijak nebere v úvahu opačné čtení SIREMO, které považuji za zkratku
věcného označení cíle emise mnohem více než hypotetické jméno mincmistra, které nikdo z jazykovědců nedokázal přiřadit
soudobým textům a jménům. Tak se berou v potaz berličky, že je to možná hebrejština :-)
Což asi patří do jiné rubriky pro admin...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

slavicekvac píše:
elizabeth píše:
Iohannes píše:Ahoj, na tohle by musel přijít expert na středověké latinské zkratky. Je tam qm s nadepsaným ua či uo, možné je tedy v podstatě obojí. Záleží na významu, zda tam více pasuje jak nebo poněvadž.
Moc děkuju za info, mně z kontextu vyplývá quam, protože je předtím tam tedy tak...jako a navíc souvětí s quoniam (poněvadž, protože, jelikož, ježtože) nedává smysl.
Podle mne je to opravdu QUAM, protože QUONIAM byl byla zkratka QNM a ne QM jako tam je. I ve zkratkách uměli dobře rozlišovat.

...
Díky, jsem ráda, že jsme se shodli. Jak píšu, pasuje to tam i z kontextu.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Iohannes
Zeman
Příspěvky: 123
Registrován: 16 říj 2010 22:55
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Iohannes »

slavicekvac píše:
elizabeth píše:
Iohannes píše:Ahoj, na tohle by musel přijít expert na středověké latinské zkratky. Je tam qm s nadepsaným ua či uo, možné je tedy v podstatě obojí. Záleží na významu, zda tam více pasuje jak nebo poněvadž.
Moc děkuju za info, mně z kontextu vyplývá quam, protože je předtím tam tedy tak...jako a navíc souvětí s quoniam (poněvadž, protože, jelikož, ježtože) nedává smysl.
Podle mne je to opravdu QUAM, protože QUONIAM byl byla zkratka QNM a ne QM jako tam je. I ve zkratkách uměli dobře rozlišovat.
Jsou i na denárech, což numizmatici zdaleka nedokázali rozluštit, kromě běžného CV, nebo CVS pro CIVITAS a ze tím jméno mincovny.
Jiné zkratky byly šmahem označeny za koruptely - negramotnost razičů kolků. Jenže tyhle koruptely jsou pečlivě opakovány v různých emisích
a tak nepochybně nejde o omyly, ale o skutečné zkratky, kterým nerozumíme. Například UTFAEDER slavníkovských mincí.
Nebo tzv. jména mincmistrů - OMERIZ a jiné. Taky se nijak nebere v úvahu opačné čtení SIREMO, které považuji za zkratku
věcného označení cíle emise mnohem více než hypotetické jméno mincmistra, které nikdo z jazykovědců nedokázal přiřadit
soudobým textům a jménům. Tak se berou v potaz berličky, že je to možná hebrejština :-)
Což asi patří do jiné rubriky pro admin...
Samozřejmě systém zkratek v psaném písmu a v epigrafice je diametrálně odlišný, takové to všelijaké přeškrtávání svislých nožiček u p a q, kterým se mění čtení slabiky (per, prae, pro apod.) není v nápisech (a u numismatického materiálu zvlášť) dost dobře možné.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Záviš a Mikuláš

Nový příspěvek od elizabeth »

Máme vůbec nějaké přímé potvrzení o nepřátelství Záviše a Mikuláše? Nebo jsou všechno, co máme, jen takové nepřímé dohady jako tento následující, který pojednává o Závišově cestě do Uher:

Zbraslavská kronika, nakl. Svoboda 1979, str. 62, kap. XXIV. :" ...rozhodl se odebrati do Uher, aby si vzal sestru královu, nedávno sobě zasnoubenou , a snad ozdoben královským rouchem ukázal se v slávě před cizím národem."

(Věřím, že to mohlo naštvat Mikuláše ale mnohem spíše samotného Václava II., kdyby tento postup neschválil)

Z čehož se v pracech historiků XX. století stalo následující:

"Ozdobil se však vůči Uhrům ještě jinou věcí (předtím píše o těchtýž odznacích moci královské jako Zbraslavská kronika a jak jsem již výše citovala), na niž neměl pravého nároku, titulem vévody opavského", Josef Šusta Dějiny II/1, 1936, Soumrak Přemyslovců, s. 376

"Zároveň však Záviš usiloval o to dosáhnout knížecího postavení, když se Václav emancipoval jako mladý muž a vládce. Knížecí titul již Záviš užíval za svého pobytu v Uhrách a nepochybně by jej nárokoval i pro své potomky, ať už s Kunhutou nebo Alžbětou. I když se někdy hovoří o Moravě, spíše asi pomýšlel na získání Opavska " Vratislav Vaníček, Velké dějiny zemí Koruny české, Paseka 2002, s. 400.

Našel by někdo další doložení (z kronik) nepřátelství mezi Závišem a Mikulášem? Zatím ve formě brainstormingu. Takže každý, nechť sem dá, co najde, až pak budeme posuzovat věrohodnost té které informace.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Já ti mám pocit, že tohle už jsme jednou někde řešili - sice asi nedořeili :? , ale alespoň něco už bychom měli někde mít .., tedy myslím :roll:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:Já ti mám pocit, že tohle už jsme jednou někde řešili - sice asi nedořeili :? , ale alespoň něco už bychom měli někde mít .., tedy myslím :roll:
No tohle jsou všechno kopie z toho, co už jsme řešily. Než jsem sem napsala obě témata jsem prošla (jak A co opavští Přemyslovci tak Záviše, něco bylo i ve Václavu II.). Tohle jsme ale ještě neřešily/i, i když jsme už kolem toho řešili leccos.

Zajímají mě jen kroniky. No, když si jak Kroniky doby Karlovy tak ZK vezmu dnes domů a pročtu, nebudu se muset tak blbě ptát...

V listinách se tohle nedá vyčíst ani mezi řádky.

A já mám pocit, že je to, že se ti dva neměli rádi, zas jen něco, co automaticky předpokládáme, ale nemáme nijak doloženo.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Ve ZK toho o Mikulášovi zas až tak moc není, vím, že mě to jednou zarazilo, ale pak jsem si řekla, že důvodem asi bylo to, že se moc nechtělo připomínat, že otec tak hluboce náboženského krále měl několik nemanželských dětí, ostatně jako ten hluboce věřící král sám , a o tom tam taky nic není :-)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Dívala ses do tohohle? WIHODA, Martin. Mikuláš I. Opavský mezi Přemyslovci a Habsburky. Český časopis historický, 2001, roč. 99, s. 209-230. ISSN 0862-6111.

Jinak myslím, že přímo v kronikách toho mnoho není (ostatně jaké máme pro tuto dobu kroniky? Zbraslavskou (psanou ještě Otou), něco má Jindřich Heimburský a určitě bude mít něco i Otokar Štýrský, jenže u posledně jmenovaného je otázka pravdivosti takových informací) a že historici vycházejí hlavně z listin. Tedy v těch až tak zběhlá nejsem, ale příjezd Mikuláše ze zajetí na Opavsko, sliby věrnosti měšťanů či co a poté Záviš s Kunhutou z listin z Opavska mizejí (nevím, jestli Wihoda nemá v tom článku i nějaké listiny konkrétnější ke sporům Záviše a Mikuláše). Já bych předpokládala, že pro dva kohouty bylo jedno Opavsko malé, ale samozřejmě ten jejich odchod (kam?) mohl mít jiný důvod. Faktem je, že i kdyby bylo to Opavsko malé, nemuselo nutně mezi oběma pány jít o nějakou zásadní nenávist, jen možná o majetkové třenice s kapkou ješitnosti, které po Závišově a Kunhutině odchodu ustaly. Těžko říct.

Napadá mě, jestli Záviš v době, kdy byl u moci, nesebral něco Mikulášovi. Nevím, co si myslet o Mikulášově údajném producírování na Václavově svatební noci v Chebu, kde očividně Záviš nebyl.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od acoma »

Mikuláš se v únoru téhož roku oženil s nějakou Rudolfovu příbuznou, ne? Tím a jeho bratrstvím s králem by se mohla vysvětlit jeho okázalá přítomnost v Chebu.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:Mikuláš se v únoru téhož roku oženil s nějakou Rudolfovu příbuznou, ne? Tím a jeho bratrstvím s králem by se mohla vysvětlit jeho okázalá přítomnost v Chebu.
To jo, to je asi taky pravda.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Závišův kříž

Nový příspěvek od Katerina »

Trochu odbočím , když už jsme téma toho kříže nakousli/y :D . je opravdu nádherný, níže více fotografiíí.

http://www.svatymaur.cz/cs/jine/stredov ... -kriz.html

Co mě ale zaujalo, v souvislosti s těmi draými kameny na něm a poslední výpravou na Karlštejn do kaple Sv. kříže - je identifikace těch kamenů.

Nad obloukem dělícím kapli sv. Kříže na Karlštejně visí zavěšeny na nějakém vlasci či co neopracované drahé kameny, uprostřed dost úžasný smaragd. Když jsem to viděla napadlo mě, v porovnání s tou nádherou kolem, že je to dost amatérská instalace :oops:
jenže pak jsem se dozvěděla, že takto jsou tam kameny zavěšeny od počátku, takže už tam visí už drahnou řádku let a století, a že jsou původní (většina) ... a mají symbolizovat Nový Jeruzalém z Janovy Apokalypsy . Ten byl z ryzího zlata , 12 bran z perel a hradby z 12 druhů kamenů : jaspisu, safíru, chalcedonu, smaragdu, sardonyxu, karneolu, chrysolitu, berylu, topasu, chrysoprasu, hyacintu a (mého miláčka :D ) ametystu.

Jak jsem si prohlížela ten obrázek Závišova kříže a viděla ty kameny a perly , napadlo mě , jestli tam není nějaká shoda.

Fotky sice nejsou bůhvíjak zvětšitelné, ale detaily se vidět dají :

A výsledek ? : na tom kříži bezpečně vidím : ametyst , safír, smaragd, karneol, chrysopras, beryl, sardonyx, chalcedon, jaspis a chrysolit

s mírnou nejistotou bych si myslela, že na levém horním kříži je i hyacint, potíž je s topasem _ ten uličník totiž může mít různé barvy , ten si takhle z fotky netroufnu určit .

Perly jsou na kříži také - snad prý 174 (což se ovšem nedá dělit 12cti.
A zlatý je také ...


Má být byzantského původu, ale to snad nevylučuje , že může jít o další zpodobnění nebeského jeruzaléma .. ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Závišův kříž

Nový příspěvek od slavicekvac »

Jistěže jde o nebeský jeruzalém. To bylo jasné téma.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

Aha
... myslíš že to tak bylo u všech takových ostatkových křížů či relikviářů , kde se k výzdobě a jiných podobných předmětů používalo drahých kamenů ?

Koukla jsem se ještě na svatováclavskou korunu, ale tam to karel IV. nedodržel - perly, smaragdy a safíry - to je v pořádku , ale ostatní kameny tam nejsou - naopak přebývají spinely a rubín.
Ale to může být tím , že korunovační klenoty jsou něco jiného ... i když je nechal vyrobit vlastně pro sv. Václava
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:Aha
... myslíš že to tak bylo u všech takových ostatkových křížů či relikviářů , kde se k výzdobě a jiných podobných předmětů používalo drahých kamenů ?

Koukla jsem se ještě na svatováclavskou korunu, ale tam to karel IV. nedodržel - perly, smaragdy a safíry - to je v pořádku , ale ostatní kameny tam nejsou - naopak přebývají spinely a rubín.
Ale to může být tím , že korunovační klenoty jsou něco jiného ... i když je nechal vyrobit vlastně pro sv. Václava
O koruně cosi Royt. Koruna není dělaná podle bible, pokud vím.
Dva rudé spinely a modrý safír vpředu, na lilii rubín, tři spinely a perla. Vzadu modrý safír, pět spinelů, perla. Na bocích spinel se dvěma safíry, na lilích pět safírů, celé dvakrát. Spinely na závlačkách. Zlatá čelenka ( zřejmě pás Blanky z Valois od jejího bratra Filipa Sličného IV ) smaragdy, spinely perly. Křížek safírová kamej.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Alžbětko, Ty to asi budeš vědět - jak máš u článku Kříž krásného Záviše ten obrázek (perokresbu?) kapitulní síně ve Vyšáku, podle fotek ty náhrobky patrné na té kresbě už v síni nejsou. Nevíš o tom něco? Jestli tam byly, ale už tam nejsou, nebo šlo při kreslení jen o fantazii autora?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, Mail.RU_Bot/2.0 a 1 host