cernochovazuzana píše:elizabeth píše:cernochovazuzana píše:
Zdravím,ráda bych se zeptala na to,jaká území rožmberkům patřila?
I já zdravím, záleží na tom, ve které době. Neboť např. Krumlov jim patřil až po roce 1302. A kupříkladu hrad Raabs do roku 1282. Můžete, prosím, nějak blíže specifikovat svůj dotaz?
Zdravím,
zajímám se spíše o oblast Vyšebrodska,pokud byste věděla bližší info,byla bych ráda:-).Přeji pěkný den
Takže o držbách v oblasti kláštera ve Vyšším Brodě mám informaci, že min. do roku 1259 byla společným majetkem Vítkovců, což vyplývá z listiny PANGERL, Urkundenbuch des Cistercienses Stift Hohenfurth (FRA II/23), č., s. 5-6; CDB V-1, č. 428 s. 635, je také ve zkrácené podobě v regestu v RBM II, č. 224, s. 87-88, v níž se píše:
My Budivoj z Krumlova dáváme ve známost a ujistit chceme všechny prohlížející tuto listinu, že se souhlasem a výslovným přáním manželky naší a dětí našich, klášteru řádu cisterciáků ve Vyšším Brodu, který vnuknutím Boží milosti ke cti svaté a věčné Panny Marie, bohorodičky, pro spásu své duše Vok z Rožmberka, bratranec náš, také maršálek český, započal znovu zakládat a stavět na našem společném majetku ,
Což znamená že držby byly společně sepekovsko-krumlovské větve (bratří Budivoje a Vítka, donátorů kláštera) a větve rožmberské, k níž náležel zakladatel kláštera Vok...
Jak to bylo s držbou v dalších letech,tj. zda po dostavění kláštera přešla na Rožmberky, ještě pozjišťuji a pak to sem napíšu.